Ouch! Depilacja woskiem - Jak złagodzić ból i uzyskać gładką skórę
Depilacja woskiem – wady i zalety
Jakie są zalety depilacji woskiem? Otóż dzięki tej metodzie depilacji możemy cieszyć się gładką skórą nóg nawet do 6. tygodni, choć niektórym kobietom włoski odrastają już po około 3-4 tygodniach. Po przeprowadzeniu zabiegu, włoski dorastają słabsze i cieńsze, dzięki temu depilować się można rzadziej. Usuwanie owłosienia za pomocą wosku zazwyczaj nie powoduje zaczerwienienia skóry czy powstawania krost, choć jest to kwestią bardzo indywidualną, a co więcej, zabieg musi być wykonany bardzo precyzyjnie. W kontekście wad należy wspomnieć o bólu, który wiąże się z odrywaniem wosku od skóry. Nie jest to metoda dla osób, które mają niski próg tolerancji bólu. Wadą jest również ryzyko poparzenia skóry, jeśli nałożymy na nią gorący wosk. Rozwiązaniem mogą być plastry do depilowania woskiem na zimno, jednak w tym przypadku cała procedura usuwania owłosienia jest jeszcze bardziej bolesna.
Zobacz także Laser diodowy - co to jest, jakie są różnice pomiędzy laserem a IPL?Depilacja woskiem – wady i zalety
Depilacja woskiem należy do jednych ze sposobów pozbycia się niechcianego owłosienia. Jest to zabieg, który można wykonać zarówno w warunkach domowych, jak i w specjalistycznych gabinetach kosmetycznych. Jakie są wady i zalety tego sposobu depilacji oraz na czym polega ta metoda?
Depilacja woskiem należy do jednych z najpopularniejszych mechanicznych sposobów pozbywania się niechcianego owłosienia. Metoda ta jest dość szybka, skuteczna, a także można ją stosować na różnych częściach ciała [1].
Depilacja ta polega na nakładaniu na skórę półpłynnego wosku , ogrzanego do odpowiedniej temperatury. Następnie przy pomocy paska fizelinowego odrywa się go szybkim, zdecydowanym ruchem w przeciwną stronę do wzrostu owłosienia. Skuteczność depilacji zależy od długości włosków – powinny one mierzyć około 0,5 cm [4].
Jak wygląda zabieg depilacji woskiem?
Depilacja woskiem umożliwia usunięcie zbędnego owłosienia z praktycznie każdego obszaru ciała. Najważniejsze w kontekście depilacji jest odpowiednie przygotowanie do niej. Na dzień przed planowanym zabiegiem należy wykonać peeling, pozbywając się tym samym martwego naskórka. Depilowana skóra musi być dobrze odtłuszczona, zatem nie powinno się aplikować na nią żadnych kremów czy balsamów w dniu zabiegu.
Sama procedura usuwania owłosienia za pomocą wosku jest bardzo prosta. Na początek należy podgrzać go do odpowiedniej temperatury – wosk musi być ciepły, lecz jednocześnie nie może poparzyć naskórka . Następnie rozprowadza się do równomiernie po wybranej powierzchni ciała. W kolejnym kroku należy nałożyć plastry fizelinowe (dostępna jest również metoda bezplastrowa), tak aby dobrze przylgnęły do wosku. Na sam koniec energicznym, zdecydowanym ruchem odrywa się plaster, jednocześnie pozbywając usuwając owłosienie. Sam zabieg woskowania trwa od kilkunastu minut do około godziny, w zależności od wybranego obszaru. Bardzo istotne jest odpowiednie nawilżenie skóry po jego przeprowadzeniu.
Depilacja woskiem – jakie daje efekty?
Dzięki depilacji woskiem mamy możliwość usunięcia dużej ilości włosów ze znacznego obszaru ciała. Uzyskany efekt usunięcia owłosienia jest natychmiastowy i zazwyczaj bardzo zadowalający. Dodatkowo, prawie każdy obszar ciała można poddać depilacji. Sprawdzi się w przypadku miejsc takich jak nogi, okolice bikini, pachy i ręce. Przy użyciu tej metody panie mogą również usuwać niechciane owłosienie z twarzy [4].
Przez depilację woskiem uzyskuje się efekt podwójnie gładkiej skóry . Poza niechcianym owłosieniem, wosk zrywa także wierzchnią, martwą warstwę naskórka, działając jak peeling. Skóra jest dzięki temu dodatkowo oczyszczona i doskonale wchłania balsamy lub inne preparaty, które warto zastosować po depilacji.
