Pęcherzyki na dłoniach - Przyczyny, Objawy i Skuteczne Metody Leczenia
Pękająca skóra na dłoniach - przyczyny, objawy, leczenie
Skóra naszych dłoni wystawiona jest na wiele czynników, które mogą wpłynąć na jej uszkodzenie oraz przesuszenie. Warunki atmosferyczne, takie jak mróz, wiatr czy suche powietrze, potrafią sprawić, że nasze dłonie staną się suche i szorstkie. Równie niekorzystnie na stan naszych dłoni wpływa częste mycie rąk czy stosowanie środków dezynfekujących. Czasami pękająca skóra na dłoniach może wiązać się z problemami, takimi jak atopowe zapalenie skóry i łuszczyca. Jak rozpoznać przyczyny pękającej skóry dłoni oraz jak poradzić sobie z tym problemem? Jakie sposoby będą najskuteczniejsze?
Pękająca skóra na dłoniach a niedobór witamin i składników odżywczych
Ponieważ nasz organizm jest jednym wielkim mechanizmem, w którym zachodzi wiele zależnych od siebie procesów, musimy pamiętać o tym, że stan naszej skóry, również tej na dłoniach, wiąże się bardzo często z niedoborami pewnych substancji odżywczych, niskim poziomem nawodnienia organizmu lub zmianami w gospodarce hormonalnej.
Aby nasza skóra utrzymywała prawidłowe nawilżenie, powinniśmy codziennie wypijać dużą ilość wody - około 2 litrów. Ważne jest również uzupełnienie diety o substancje bogate w nienasycone kwasy tłuszczowe, które działają od środka, wspomagając nawilżenie tkanek skóry.
Ważne są również witaminy, szczególnie te z grupy B, które są odpowiedzialne za nawilżenie i jędrność naszej skóry. Na przykład niedobór witaminy B2 może prowadzić do jej nadmiernej suchości, ponieważ kontroluje procesy rogowacenia i regeneracji naskórka. Z kolei witamina B3 odpowiada za poziom nawilżenia, bo uczestniczy w procesach przemiany składników odżywczych. Ważne są również witamina E, chroniąca komórki skóry przed starzeniem się, witamina D3 oraz witamina A, która bierze udział w prawidłowym funkcjonowaniu układu odpornościowego, a dodatkowo pomaga w utrzymaniu prawidłowego stanu błon śluzowych i pozytywnie wpływa na stan naszej skóry.
Spis treści:
Aby móc poradzić sobie z problemem pękającej skóry, powinniśmy zacząć od znalezienia źródła problemu. Bardzo często jest to wynik naszych codziennych zajęć i przyzwyczajeń. Czasami jednak zdarza się, że pękająca skóra dłoni ,,mówi’’ nam o poważniejszych problemach związanych z niedoborem witamin, zaburzeniami gospodarki hormonalnej czy dermatologicznym dolegliwościami skórnymi, takimi jak atopowe zapalenie skóry, łuszczyca, grzybica.
Skłonność do przesuszania się i pękania skóry na naszych dłoniach wynika przede wszystkim z jej budowy. Skóra dłoni jest bardzo delikatna, praktycznie nie posiada gruczołów łojowych oraz tkanki tłuszczowej, co dodatkowo wpływa na możliwość podrażnienia. Płaszcz lipidowy skóry odpowiedzialny za jej ochronę niezwykle szybko ulega zniszczeniu, dlatego tak ważna jest dodatkowa pielęgnacja przy pomocy kremów nawilżających, które pomagają wzmacniać i odbudowywać barierę ochronną skóry. W przypadku niesprzyjających warunków atmosferycznych, takich jak mróz, suche powietrze czy silny wiatr, powinniśmy pamiętać o ciepłych rękawiczkach, które będą chronić wrażliwą skórę dłoni przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi.
Na stan naszych dłoni mają również wpływ wszelkie substancje chemiczne, z którymi mamy kontakt. Częste mycie rąk, dezynfekcja silnymi środkami antybakteryjnymi, wykonywanie prac w laboratoriach, kuchni czy w czasie sprzątania - wszystko to narusza barierę ochronną skóry. Powinniśmy więc pamiętać o dodatkowych zabezpieczeniach w postaci rękawiczek ochronnych, które nie pozwolą na bezpośredni kontakt naszych dłoni z silnymi chemikaliami.
Przyczyny pęcherzy skórnych
- urazy tj. otarcia, ucisk, oparzenie termiczne i chemiczne, poparzenie słoneczne, ugryzienie insekta, zwykle o średnicy ponad 5mm
- opryszczka zwykła (zimno, febra) występuje zwykle na wardze lub w jej pobliżu, pęcherzyki mnogie o średnicy poniżej 5mm, ich pojawienie się poprzedza drętwienie oraz bolesność skóry
- półpasiec, na ogół pęcherzyki do 5mm średnicy, zawsze znajdujące się po jednej stronie ciała i rozprzestrzeniające na kształt opaski na tułowiu lub wzdłuż kończyny
- choroby wirusowe wieku dziecięcego tj. ospa wietrzna
- wyprysk pęcherzowy, pęcherze o różnej wielkości, mogą być bolesne, najczęściej pojawiają się na dłoniach oraz podeszwach stóp
- autoimmunologiczne choroby skóry (pęcherzyca, pemfigoid), liczne, różnej wielkości, wiotkie i pękające pęcherze, pozostawiające bolesne owrzodzenia
- opryszczkowe zapalenie skóry
- atopowe zapalenie skóry (egzema)
- zapalenie tkanki podskórnej
- alergiczne zapalenie naczyń
- świerzb, drobne pęcherzyki
- liszajec pęcherzowy (zakażenie skóry)
- rumień wielopostaciowy, symetryczne plamy z centralnie położonym pęcherzem
- porfiria (choroba metaboliczna)
- pęcherzowe oddzielanie naskórka (choroba genetyczna)
- mięczak zakaźny
- uboczny objaw przyjmowanych leków
Pęcherze, które powstały w wyniku oparzenia chronią leżące głębiej tkanki przed działaniem wysokiej temperatury i zmniejszają ryzyko wtórnej infekcji.
Pęcherze wywołane przez zakażenie mogą obfitować w bakterie i wirusy, dlatego nie powinny być dotykane, aby nie rozprzestrzeniać infekcji.
Pojawienie się pęcherzy na stopach lub na dłoniach w skutek tarcia to oczywisty sygnał do zmniejszenia aktywności albo założenia wygodniejszych butów. Dotyczy to najczęściej początkujących biegaczy, tenisistów lub rowerzystów.

Bostonka u dorosłych objawy
Początek choroby jest niepozorny. Pierwsze objawy pojawiają się 2-3 przed wystąpieniem wysypki, chociaż okres wylęgowy to od 4 do 7 dni. Objawy bostonki u dorosłych są niespecyficzne takie jak osłabienie, bóle mięśniowe, gorączka - łatwo mogą zostać pomylone z objawami grypowymi.
Przy zakażeniu drogą kropelkową zwykle wirus osiedla się w jamie ustnej, zaczyna się od drapiącego bólu gardła z widocznie powiększonymi migdałkami i nalot na jezyku- stąd wirus może dalej rozprzestrzeniać się w tkance chłonnej.
Następnie pojawiają się drobne krostki w obszarach charakterystycznych przy bostonce - jamie ustnej - tył gardła oraz policzki, na dłoniach łącznie z opuszkami palców i na stopach.
Zmiany na początku przypominające pryszcz podskórny, który nie chce wyjść. Wysypka u dzieci jest uciążliwa, swędząca, ale ma lekki przebieg.
Bostonka u dorosłych ma postać dokuczliwego świądu, bolesnej wysypki w postaci kilku mili metrowych pęcherzyków otoczonych zaczerwienionym odczynem dookoła każdej zmiany. Obszary odczynu mogą zlewać się w plamiste zmiany. Dodatkowo może pojawić się obrzęk, opuchlizna.
Stan zapalny i owrzodzenie tylnej ściany gardła na początkowych etapach choroby utrudnia przełykanie i powoduje brak apetytu u chorych.
Dzięki obszarom, na których pojawiają się wykwity bostonkę u dorosłych można łatwo odróżnić o innych chorób z towarzyszącą wysypką takich jak ospa, odra, różyczka, pryszczyca.
