Pęcherzyki na dłoniach - Przyczyny, Objawy i Skuteczne Metody Leczenia

Bostonka u dorosłych objawy

Początek choroby jest niepozorny. Pierwsze objawy pojawiają się 2-3 przed wystąpieniem wysypki, chociaż okres wylęgowy to od 4 do 7 dni. Objawy bostonki u dorosłych są niespecyficzne takie jak osłabienie, bóle mięśniowe, gorączka - łatwo mogą zostać pomylone z objawami grypowymi.

Przy zakażeniu drogą kropelkową zwykle wirus osiedla się w jamie ustnej, zaczyna się od drapiącego bólu gardła z widocznie powiększonymi migdałkami i nalot na jezyku- stąd wirus może dalej rozprzestrzeniać się w tkance chłonnej.

Następnie pojawiają się drobne krostki w obszarach charakterystycznych przy bostonce - jamie ustnej - tył gardła oraz policzki, na dłoniach łącznie z opuszkami palców i na stopach.

Zmiany na początku przypominające pryszcz podskórny, który nie chce wyjść. Wysypka u dzieci jest uciążliwa, swędząca, ale ma lekki przebieg.

Bostonka u dorosłych ma postać dokuczliwego świądu, bolesnej wysypki w postaci kilku mili metrowych pęcherzyków otoczonych zaczerwienionym odczynem dookoła każdej zmiany. Obszary odczynu mogą zlewać się w plamiste zmiany. Dodatkowo może pojawić się obrzęk, opuchlizna.

Stan zapalny i owrzodzenie tylnej ściany gardła na początkowych etapach choroby utrudnia przełykanie i powoduje brak apetytu u chorych.

Dzięki obszarom, na których pojawiają się wykwity bostonkę u dorosłych można łatwo odróżnić o innych chorób z towarzyszącą wysypką takich jak ospa, odra, różyczka, pryszczyca.

Domowe sposoby na pęcherze

Leczenie pęcherzy skórnych

Nie wolno usuwać pęcherza, należy poczekać, aż sam zniknie. Jeśli pęknie, trzeba założyć jałowy opatrunek i starannie dbać o jego higienę, aby nie dopuścić do zakażenia rany.

Jednak są eksperci, którzy warunkują samodzielne przekłucie pęcherza od jego wielkości. Dla większości osób pozostawienie nabrzmiałego pęcherza jest mało praktyczne, dlatego część specjalistów doradza, aby nakłuwać duże pęcherze powodujące ból, a nie przebijać małych i bezbolesnych.

Nakłucie dużego pęcherza w obciążonym miejscu jest po prostu konieczne. Poza tym pęcherz wcześniej czy później samoistnie pęknie, dlatego lepiej zrobić to zawczasu w możliwie higienicznych warunkach.

Filcowa ochrona. Aby ochronić bolesny pęcherz bez jego nakłuwania należy osłonić go kawałkiem filcu z wyciętym pośrodku okienkiem – środkowa część nad pęcherzem powinna pozostać otwarta. Reszta filcu chroni przed dodatkowymi urazami i tarciem podczas codziennych czynności. Jeśli skóra jest czysta i sucha, taki opatrunek nie powinien przeszkadzać.

Sterylizowanie przyrządów. Przed nakłuciem lub nacięciem pęcherza, w pierwszej kolejności należy obmyć jego i sąsiadującą skórę, a następnie wysterylizowaną igłą, szpilką lub żyletką zrobić mały otwór wystarczający do usunięcia płynu.

Najlepiej sterylizować alkoholem lub ogniem. Wybrany przyrząd trzyma się w płomieniu zapałki, aż rozżarzy się do czerwoności (przed nakłuciem trzeba poczekać aż wystygnie).

Nie wolno usuwać skórki pokrywającej pęcherz, co jest największym i najczęstszym błędem. Odwarstwiony naskórek pokrywający pęcherz tworzy naturalny opatrunek ochronny. Jeśli się go usunie, odkryte dno pęcherza zaczerwieni się i zacznie boleć. Tymczasem pozostawiona warstwa naskórka szybko twardnieje i sama odpada, co znacznie skraca okres gojenia.

Antybiotyki stosowane miejscowo skutecznie niszczą bakterie, problem w tym, że także zdrowe komórki.

Pękająca skóra na dłoniach - przyczyny, objawy, leczenie

Skóra naszych dłoni wystawiona jest na wiele czynników, które mogą wpłynąć na jej uszkodzenie oraz przesuszenie. Warunki atmosferyczne, takie jak mróz, wiatr czy suche powietrze, potrafią sprawić, że nasze dłonie staną się suche i szorstkie. Równie niekorzystnie na stan naszych dłoni wpływa częste mycie rąk czy stosowanie środków dezynfekujących. Czasami pękająca skóra na dłoniach może wiązać się z problemami, takimi jak atopowe zapalenie skóry i łuszczyca. Jak rozpoznać przyczyny pękającej skóry dłoni oraz jak poradzić sobie z tym problemem? Jakie sposoby będą najskuteczniejsze?

Przyczyny pęcherzy skórnych

  • urazy tj. otarcia, ucisk, oparzenie termiczne i chemiczne, poparzenie słoneczne, ugryzienie insekta, zwykle o średnicy ponad 5mm
  • opryszczka zwykła (zimno, febra) występuje zwykle na wardze lub w jej pobliżu, pęcherzyki mnogie o średnicy poniżej 5mm, ich pojawienie się poprzedza drętwienie oraz bolesność skóry
  • półpasiec, na ogół pęcherzyki do 5mm średnicy, zawsze znajdujące się po jednej stronie ciała i rozprzestrzeniające na kształt opaski na tułowiu lub wzdłuż kończyny
  • choroby wirusowe wieku dziecięcego tj. ospa wietrzna
  • wyprysk pęcherzowy, pęcherze o różnej wielkości, mogą być bolesne, najczęściej pojawiają się na dłoniach oraz podeszwach stóp
  • autoimmunologiczne choroby skóry (pęcherzyca, pemfigoid), liczne, różnej wielkości, wiotkie i pękające pęcherze, pozostawiające bolesne owrzodzenia
  • opryszczkowe zapalenie skóry
  • atopowe zapalenie skóry (egzema)
  • zapalenie tkanki podskórnej
  • alergiczne zapalenie naczyń
  • świerzb, drobne pęcherzyki
  • liszajec pęcherzowy (zakażenie skóry)
  • rumień wielopostaciowy, symetryczne plamy z centralnie położonym pęcherzem
  • porfiria (choroba metaboliczna)
  • pęcherzowe oddzielanie naskórka (choroba genetyczna)
  • mięczak zakaźny
  • uboczny objaw przyjmowanych leków

Pęcherze, które powstały w wyniku oparzenia chronią leżące głębiej tkanki przed działaniem wysokiej temperatury i zmniejszają ryzyko wtórnej infekcji.

Pęcherze wywołane przez zakażenie mogą obfitować w bakterie i wirusy, dlatego nie powinny być dotykane, aby nie rozprzestrzeniać infekcji.

Pojawienie się pęcherzy na stopach lub na dłoniach w skutek tarcia to oczywisty sygnał do zmniejszenia aktywności albo założenia wygodniejszych butów. Dotyczy to najczęściej początkujących biegaczy, tenisistów lub rowerzystów.

Kontaktowe zapalenie skóry wyprysk kontaktowy przyczyny, objawy i leczenie Kontaktowe zapalenie skóry inaczej wyprysk kontaktowy to miejscowa skórna reakcją nadwrażliwości w wyniku bezpośredniego kontaktu z określonymi substancjami chemicznymi lub drażniącymi.

Czytaj dalej...

Reumatoidalne zapalenie stawów Reumatoidalne zapalenie stawów RZS , nieprawidłowo określane czasem jako reumatologiczne zapalenie stawów to najczęstsza zapalna choroba stawów, rozpoczynająca się najczęściej w młodym i średnim wieku.

Czytaj dalej...

Z kolei bardzo suche i swędzące krostki mogą być także objawem AZS - taka wysypka uogólniona w postaci wykwitów skórnych połączonych ze schodzącą, bardzo suchą skórą wymaga konsultacji z dermatologiem, który dobierze odpowiednie kosmetyki w celu ukojenia objawów.

Czytaj dalej...

Czasami jednak zdarza się, że pękająca skóra dłoni ,,mówi nam o poważniejszych problemach związanych z niedoborem witamin, zaburzeniami gospodarki hormonalnej czy dermatologicznym dolegliwościami skórnymi, takimi jak atopowe zapalenie skóry, łuszczyca, grzybica.

Czytaj dalej...