Pęcherzyki na dłoniach - Przyczyny, Objawy i Skuteczne Metody Leczenia

Bostonka u dorosłych leczenie

Tak naprawdę bostonkę trzeba wychorować - innej rady nie ma. Można łagodzić objawy i starać się ją przeżyć zarażając jak najmniej osób z naszego otoczenia - rodziny i znajomych. Można bostonkę wyleżeć w łóżku nie kupując ani jednego środka aptecznego czy ziołowego. Będzie to jednak dla nas trudne.

Leczenie głównie polega na leczeniu objawowym. Gorączkę i stan zapalny możemy zbijać z pomocą preparatów z ibuprofenem lub paracetamolem.

Gardło odkażać, zapobiegać stanowi zapalnemu. Unikać słodkich (słodzonych cukrem) tabletek do ssania. Przy bolesnym gardle w bostonce warto zaopatrzyć się w spray. Przy zakupie wybierać preparat z obecnością substancji miejscowo znieczulającą takich jak chlorowodorek lidokainy (np. Gardimax spray, Orofar max spray/tabletki do ssania).

Chorobę wywołują wirusy, dlatego nie ma potrzeby ani sensu, a wręcz nie należy włączać do leczenia antybiotyków! Wyjątkiem będzie stan, gdy dojdzie do bakteryjnego zakażenia nadżerek i owrzodzeń błon śluzowych lub skóry.

Stan mogą poprawić też leki o ogólnym działaniu przeciwwirusowym (pranobeks inozyny). Jednak nie oczekujmy znaczącej poprawy, leki tego typu mają słabe działanie, skracają przebieg choroby o 1-2 dni, co tak naprawdę niewiele zmienia, a leki tego typu są stosunkowo drogie.

Jeśli chodzi o pęcherzyki: przede wszystkim należy unikać ich rozdrapywania, gdyż to może spowodować nadkażenia bakteryjne i dalsze powikłania.

Skórę należy przemywać, jednak unikając drażniących mydeł. Dość dobrze sprawdzi się np. napar z rumianku.

WYSYPKA BOSTONKA ŁAGODZENIE OBJAWÓW

Bostonka u dorosłych - objawy, skuteczny sposób leczenia

Bostonka to zwyczajowa nazwa choroby zakaźnej oznaczonej skrótem HFMD - choroba dłoni, stóp i jamy ustnej (ang. hand, foot and mouth disease) znana jako choroba bostońska. Dotyka głównie dzieci w wieku przedszkolnym lub wczesnoszkolnym, ale dorośli również mogą na nią zachorować i nie jest to wówczas postać lekkiej choroby z wysypką.

Mimo, że szczyt zachorowań przypada na okres letnio-jesienny, to na moje nieszczęście trafiło mi się zachorowanie właśnie teraz. Wspominałam wam na blogu o prowadzeniu korków dla chłopca w podstawówce? Jego siostra chodzi do przedszkola. Oto piękna konsekwencja kontaktu z dziećmi. Bostonka u dorosłych to nie częsta rzecz. ale mnie spotkała :|

Wyprysk potnicowy – przyczyny

Wyprysk potnicowy (ang. dyshidrotic eczema, pompholyx) należy do najczęściej występujących chorób skóry (dermatoz). Potnica to charakterystyczne zapalenie skóry zlokalizowane na dłoniach oraz stopach, będące reakcją alergiczną organizmu na kontakt z którąś z uczulających substancji. Alergeny mogą być pochodzenia wewnętrznego (endogennego), jak i zewnętrznego (egzogennego). Najczęstszymi alergenami są metale ciężkie (m.in. nikiel, kobalt, chrom) oraz bakterie. Wyprysk potnicowy może się też ujawnić pod wpływem stosowanych leków. Choć nazwa tej dermatozy kojarzy się z potem, to powstające w przebiegu choroby pęcherzyki nie są związane z gruczołami potowymi.

Wyprysk potnicowy ma formę niedużych (maksymalna średnia to ok. 2–3 mm), bezbarwnych pęcherzy wypełnionych surowiczym płynem. Pęcherze powstają w skupiskach. Wyprysk potnicowy czasem, chociaż nie zawsze, powoduje ból. Charakterystyczne dla wyprysku potnicowego jest uporczywe swędzenie. Zmiany skórne pojawiają się głównie na dłoniach (w ok. 70% przypadków), na dłoniach i podeszwach stóp (20% przypadków) albo tylko na podeszwach (10%). Wyprysk potnicowy może mieć związek z zakażeniem grzybiczym (np. obecność pęcherzy na dłoniach może oznaczać grzybicę stóp). Choroba bardzo często występuje u osób z atopowym zapaleniem skóry.

Wysypka pojawia się jakiś czas po kontakcie z alergenem i takie problemy skórne, mimo że z pozoru niezbyt problematyczne, powinny skłonić nas do wizyty u lekarza i rozpoznać alergen, który powoduje wypryski.

Czytaj dalej...

Natomiast HSV2 manifestuje swoją obecność głównie w dolnych partiach ciała, w szczególności na skórze i śluzówce narządów płciowych w tej odmianie zakażenie przenoszone jest drogą kontaktów seksualnych.

Czytaj dalej...

Kontaktowe zapalenie skóry wyprysk kontaktowy przyczyny, objawy i leczenie Kontaktowe zapalenie skóry inaczej wyprysk kontaktowy to miejscowa skórna reakcją nadwrażliwości w wyniku bezpośredniego kontaktu z określonymi substancjami chemicznymi lub drażniącymi.

Czytaj dalej...

Kontaktowe zapalenie skóry wyprysk kontaktowy przyczyny, objawy i leczenie Kontaktowe zapalenie skóry inaczej wyprysk kontaktowy to miejscowa skórna reakcją nadwrażliwości w wyniku bezpośredniego kontaktu z określonymi substancjami chemicznymi lub drażniącymi.

Czytaj dalej...