Co to są pęcherzyki na palcach i jak sobie z nimi radzić?
Alergia, AZS, egzema
Popękana skóra może zwiastować choroby o alergicznym i autoimmunologicznym podłożu. Należy wymienić takie dermatozy jak AZS, egzema. Co towarzyszy tym dolegliwościom skórnym? Suchość skóry, skłonność do pękania, nadwrażliwość nawet na łagodne środki myjące, złuszczanie się naskórka, świąd. Objawy AZS czy egzemy wynikają m.in. z uszkodzonej warstwy naskórka. W ostrych stanach mogą pojawić się pęknięcia skóry do krwi. Dla nasilenia AZS czy alergii kontaktowej znaczenie mają czynniki alergizujące (alergeny).
Dla stanu skóry znaczenie mają również temperatura i wilgotność. Problem popękanej, podrażnionej i suchej skóry na dłoniach dotyczy m.in. okresu zimowego. Zimą dominuje chłodne, mroźne powietrze, które jest czynnikiem drażniącym dla dłoni. Dlatego wiele osób szuka odpowiedniego kremu na zimę, który chroni od wiatru, zimna i mrozu.
Zobacz - produkty regenerujące spękaną od zimna, wiatru i mrozu skórę dłoni:
Niedobory witaminowe i mineralne
Dla wyglądu skóry ogromne znaczenie mają witaminy — szczególne znaczenie ma witamina A i E, których niedobory mogą objawiać się kiepską kondycją. Istotne znaczenie mają również witaminy z grupy B, które wpływają m.in. na błony śluzowe i funkcjonowanie skóry. Ważne są takie witaminy jak witamina B5 (kwas pantotenowy), witamina B7 (witamina H, biotyna) oraz minerały jak cynk i selen. Warto znać objawy niedoboru witamin i minerałów istotnych dla kondycji skóry - poniższa tabela stanowi zestawienie niektórych z nich.
witamina A
spierzchnięta skóra, wysypka, trądzik, wypryski
witamina E
wzmożone rogowacenie się skóry
biotyna (witamina B7, H)
podrażnienia, przesuszenia, stany zapalne skóry
zmiany skórne, zmniejszone nawilżenie skóry
cynk
pogorszenie stanu skóry, włosów i paznokci
selen
pogorszenia kondycji paznokci, wypadanie i łamliwość włosów
witamina B3 (niacyna, PP)
zmiany zapalne skóry przypominające oparzenia słoneczne,
przebarwienie głównie na twarzy, dłoniach, szyi
Tabela. Niedobory niektórych witamin i minerałów oraz ich wpływ na stan skóry
Pękająca skóra na dłoniach a niedobór witamin i składników odżywczych
Ponieważ nasz organizm jest jednym wielkim mechanizmem, w którym zachodzi wiele zależnych od siebie procesów, musimy pamiętać o tym, że stan naszej skóry, również tej na dłoniach, wiąże się bardzo często z niedoborami pewnych substancji odżywczych, niskim poziomem nawodnienia organizmu lub zmianami w gospodarce hormonalnej.
Aby nasza skóra utrzymywała prawidłowe nawilżenie, powinniśmy codziennie wypijać dużą ilość wody - około 2 litrów. Ważne jest również uzupełnienie diety o substancje bogate w nienasycone kwasy tłuszczowe, które działają od środka, wspomagając nawilżenie tkanek skóry.
Ważne są również witaminy, szczególnie te z grupy B, które są odpowiedzialne za nawilżenie i jędrność naszej skóry. Na przykład niedobór witaminy B2 może prowadzić do jej nadmiernej suchości, ponieważ kontroluje procesy rogowacenia i regeneracji naskórka. Z kolei witamina B3 odpowiada za poziom nawilżenia, bo uczestniczy w procesach przemiany składników odżywczych. Ważne są również witamina E, chroniąca komórki skóry przed starzeniem się, witamina D3 oraz witamina A, która bierze udział w prawidłowym funkcjonowaniu układu odpornościowego, a dodatkowo pomaga w utrzymaniu prawidłowego stanu błon śluzowych i pozytywnie wpływa na stan naszej skóry.