Pęcherzyki na Skórze - Przyczyny, Objawy i Skuteczne Metody Leczenia

Epidemiologia pęcherzycy – kogo najczęściej dotyka

Pęcherzyca może dotknąć osoby w każdym wieku, ale najczęściej diagnozowana jest u osób starszych, powyżej 60. roku życia. Nie ma znaczących różnic w częstości występowania pomiędzy kobietami i mężczyznami. Niewielka liczba przypadków odnotowywana jest u dzieci, a gdy już do tego dojdzie, choroba zazwyczaj przebiega w łagodniejszej formie. Choć pęcherzyca jest chorobą rzadką, jej częstość występowania różni się w zależności od regionu geograficznego. W Europie i Ameryce Północnej odnotowuje się około 0,1-0,5 nowych przypadków na 10 000 osób rocznie.

Ważnym aspektem w łagodzeniu objawów pęcherzycy jest odpowiednia dieta . Osoby cierpiące na tę chorobę powinny unikać pokarmów, które mogą pogorszyć objawy, takich jak owoce cytrusowe, czekolada, orzechy czy pikantne jedzenie. Zaleca się natomiast spożywanie produktów bogatych w białko, witaminę C i cynk, które wspierają zdrowie skóry. W zależności od indywidualnych potrzeb pacjenta, dieta może być dostosowana przez dietetyka.

Pęcherzyca

Pęcherzyca (Pemphigus) to choroba pęcherzowa skóry o podłożu autoimmunologicznym i przewlekłym przebiegu. Występuje w dwóch podstawowych odmianach: pęcherzyca zwykła i liściasta. Cechuje się występowaniem pęcherzy w obrębie naskórka (śródnaskórkowo) i błon śluzowych. Przyczyną powstawania zmian pęcherzowych jest występowanie w surowicy chorego autoprzeciwciał skierowanych przeciw własnym komórkom naskórka (keratynocytom) lub nabłonka. Są to tzw. przeciwciała pemphigus, które po związaniu się z powierzchnią keratynocytów powodują akantolizę, czyli utratę łączności pomiędzy poszczególnymi komórkami warstwy kolczystej naskórka i komórkami błony śluzowej. W wyniku tego powstają pęcherze.

Choroba może mieć podłoże genetyczne, choć nie jest to w pełni wyjaśnione. Znane są przypadki ujawniania się choroby pod wpływem niektórych leków, takich jak penicylamina, leki przeciwnadciśnieniowe z grupy ACE-inhibitorów (np. kaptopryl), niektóre niesteroidowe leki przeciwzapalne (fenylbutazon), i inne lub pod wpływem światła słonecznego lub oparzenia skóry.

Przypadki te dotyczyły chorych, u których występowała wcześniej skłonność do innych chorób autoimmunologicznych, takich jak m.in. myasthenia gravis, reumatoidalne zapalenie stawów czy autoimmunologiczne zapalenie wątroby. Bywały również przypadki występowania pęcherzycy ograniczonej do błon śluzowych jamy ustnej, które pojawiły się pod wpływem zażywania pokarmów zawierających związki tiolowe i disulfidowe z roślin należących do rodzaju Allium, np. porów, czosnku i cebuli. Wykazano, że u takich chorych odstawienie tych pokarmów powodowało spadek miana przeciwciał pemphigus i ustąpienie objawów.

Uważa się, że poza czynnikiem wyzwalającym chorobę (leki, światło słoneczne) musi istnieć również podatność osobnicza związana z genetyką.

Pękająca skóra na dłoniach u dziecka

Czasami zdarza się, że problem suchej i pękającej skóry na dłoniach dotyczy dziecka. Podobnie jak w przypadku osób dorosłych, ten problem może mieć wiele przyczyn. Ważna będzie więc profesjonalna i szybka diagnoza. Możemy jednak zacząć od sprawdzenia składu produktów chemicznych, z których korzystamy w czasie prania - dzieci bardzo często wykazują oznaki alergiczne na środki do prania czy sprzątania. Ważne są również kosmetyki - powinny być delikatne i dostosowane do wyjątkowych potrzeb wrażliwej skóry dziecka.

Jeśli nasze dolegliwości nie są związane z podłożem alergicznym czy grzybiczym, wówczas pomocne będą kremy intensywnie nawilżające, na przykład te z mocznikiem i witaminą A. Sprawiają, że zmniejsza się rogowacenie naskórka, a procesy regeneracyjne są o wiele szybsze. Aby odbudować barierę lipidową naszej skóry, warto sięgnąć po kremy zwane kremami barierowymi, których skład opiera się na olejach i glicerynie. Można również rozważyć maski parafinowe, które tworzą okluzyjną warstwę oraz chronią przed utratą wody. Warto sięgać po kosmetyki z masłem Shea oraz nagietkiem i rokitnikiem - będą działały nawilżająco i pomogą odbudować barierę ochronną skóry.

Produktem, który wspomoże regenerację skóry na dłoniach jest maść HUDSALVA SENSTIVE. To kosmetyk bazujący na alantoinie, glicerynie, lanolinie oraz witaminie E, dzięki czemu działa jak opatrunek na przesuszone i pękające dłonie. Maść silnie regeneruje, nawilża oraz natłuszcza, a przy tym jest hipoalergiczna, więc sprawdzi się w przypadku nawet najbardziej wrażliwych, atopowych skór.

Pękanie skóry na dłoniach może potęgować mycie dłoni mydłem o wysuszającym składzie. Aby tego uniknąć stosuj w tym celu delikatny kosmetyk, który oczyści skórę bez jej przesuszania. Przykładem jest mydło HAND SOAP, które dzięki wysokiej zawartości gliceryny nawilża delikatną skórę dłoni, nie pozostawiając uczucia ściągnięcia.

W przypadku zmian związanych z alergiami, atopowym zapaleniem skóry, łuszczycą czy grzybicą, wskazana jest wizyta u dermatologa. Pomoże nie tylko w zdiagnozowaniu problemu, lecz także dobraniu odpowiedniego leczenia. Dzięki szybkiej i prawidłowej diagnozie leczenie będzie przebiegać sprawnie, a my pozbędziemy się kłopotliwego problemu.

Jak się objawia pęcherzyca?

Pęcherzyca zwykła

Jest to najcięższa odmiana pęcherzycy, w której pęcherze występują w skórze i błonach śluzowych głównie jamy ustnej.

Zwykle zmiany na śluzówkach poprzedzają zmiany w obrębie skóry (nawet o wiele tygodni lub miesięcy), rzadziej występują równocześnie. Na początku pojawiają się nadżerki na błonach śluzowych jamy ustnej, niekiedy powstają również zmiany pęcherzowe w obrębie spojówek, jamy nosowo-gardłowej, strun głosowych, przełyku, cewki moczowej, pochwy i odbytu. W razie rozległości tych zmian może występować bolesność w obrębie jamy ustnej, co niekiedy utrudnia odżywianie, a nadżerki w gardle i na strunach głosowych mogą powodować bezgłos.

Wykwity pęcherzowe w obrębie skóry są rozmaicie zlokalizowane. Okolice predysponowane to skóra owłosiona głowy, twarz oraz okolice drażnione mechanicznie, takie jak okolice fałdów skórnych, pach, pachwin, ramiona, łokcie, plecy, pośladki. Pęcherze są wiotkie, delikatne, łatwo ulegają przerwaniu, co powoduje powstawanie bolesnych nadżerek. Nierzadko obok pęcherzy obecne są zmiany rumieniowe koliste lub obrączkowate, w obrębie których tworzą się nowe pęcherzyki i pęcherze. W okresie aktywnym choroby może występować tzw. objaw Nikolskiego, czyli spełzanie naskórka pod wpływem pocierania palcem. Objaw ten dotyczy skóry otaczającej pęcherze i nadżerki. W aktywnym okresie choroby występuje również pośredni objaw Nikolskiego, w którym po delikatnym uciśnięciu nienaruszonego pęcherza, występuje boczne szerzenie się pęcherza.


Fot. Pęcherzyca

Pęcherzyca liściasta

Postać, w której błony śluzowe nie są zajęte. Występują zmiany nadżerkowo-złuszczające i bardzo powierzchowne, krótkotrwałe pęcherze. Wykwity rozpoczynają się najczęściej na tułowiu, niekiedy zajmując duże powierzchnie ciała, co prowadzi do uogólnionego stanu zapalnego skóry (tzw. erytrodermia).

Natomiast HSV2 manifestuje swoją obecność głównie w dolnych partiach ciała, w szczególności na skórze i śluzówce narządów płciowych w tej odmianie zakażenie przenoszone jest drogą kontaktów seksualnych.

Czytaj dalej...

Wysypka pojawia się jakiś czas po kontakcie z alergenem i takie problemy skórne, mimo że z pozoru niezbyt problematyczne, powinny skłonić nas do wizyty u lekarza i rozpoznać alergen, który powoduje wypryski.

Czytaj dalej...

Osoby wykonujące prace wymagające częstego kontaktu z substancjami drażniącymi , takie jak sprzątanie, mechanika samochodowa oraz prace budowlane czy remontowe, są szczególnie narażone na rozwój egzemy dłoni.

Czytaj dalej...

Kontaktowe zapalenie skóry wyprysk kontaktowy przyczyny, objawy i leczenie Kontaktowe zapalenie skóry inaczej wyprysk kontaktowy to miejscowa skórna reakcją nadwrażliwości w wyniku bezpośredniego kontaktu z określonymi substancjami chemicznymi lub drażniącymi.

Czytaj dalej...