Pęcherzyki z płynem surowiczym na skórze - Przyczyny, Objawy i Skuteczne Metody Leczenia

Burchle – różne przyczyny powstawania

Nie tylko oparzenia wrzątkiem

Termin "oparzenia" obejmuje nie tylko uszkodzenia tkanek wywołane wysoką temperaturą. Pełna definicja poparzeń to – uszkodzenie tkanek w wyniku działania energii przekraczającej możliwości obronne organizmu. Bąble na skórze jak po oparzeniu mogą być więc wynikiem oparzenia innego niż termiczne. Z bąblami możemy się spotkać po zbyt intensywnym opalaniu lub przebywaniu na słońcu. Mogą też pojawić się w wyniku zetknięcia z substancją chemiczną lub po ugryzieniu niektórych owadów.

Źródło oparzeń jest ważne, bo musimy wiedzieć jak leczyć skórę w każdym przypadku.

Uszkodzenie tkanek w wyniku działania promieni słonecznych należy do oparzeń w wyniku promieniowania. Głównym czynnikiem zagrażającym są promienie UV. Oparzenie z bąblami oznacza, że promienie przeniknęły dość głęboko przez naszą skórę. Dlatego nie można lekceważyć takiego objawu i trzeba udać się do lekarza.

Co do oparzenia chemicznego, to jego najczęstszą przyczyną w domu są środki na bazie chloru. Powstanie burchli po takim oparzeniu może być również niebezpieczne. Dlatego koniecznie trzeba się skonsultować z lekarzem.

Burchle powstałe w wyniku choroby lub podrażnienia

Oprócz pęcherzy oparzeniowych możemy się nabawić bąbli na skórze z różnych innych powodów. Jednym z dość częstych jest podrażnienie mechaniczne naskórka np. w zbyt ciasnych butach. Pojawia się w okolicach palca lub pięty. Ważną zaletą takiego bąbla jest to, że szybko znika. Rośnie już po kilku godzinach chodzenia w obcisłych butach, ale po kilku dniach ustępuje. Oczywiście pod warunkiem, że coś zrobimy z niewygodnymi butami. W przypadku burchla na nodze wiele osób decyduje się go przebić. Zwłaszcza jeżeli przed nami kolejny dzień zwiedzania czy następna wycieczka w góry. Trzeba to zrobić bardzo ostrożnie, z zachowaniem sterylnych warunków. Kiedy pęknie pęcherz w miejscu szczególnie narażonym na zetknięcie z brudem, może to prowadzić do poważnych powikłań.

Leczenie pęcherzy na skórze

Pęcherze na skórze, choć mogą wydawać się jedynie problemem estetycznym, często wymagają interwencji lekarskiej i specjalistycznego leczenia. Znając przyczynę ich powstania, można zastosować odpowiednie metody terapii.

Najważniejszym krokiem w terapii jest leczenie przyczynowe, które ma na celu usunięcie bezpośredniego czynnika wywołującego pęcherze:

  • leki takie jak acyklowir są stosowane w przypadku infekcji wirusowych, takich jak opryszczka,
  • infekcje bakteryjne skóry wymagają leczenia antybiotykami, które są dobierane indywidualnie, w zależności od rodzaju bakterii,
  • w przypadku reakcji alergicznych leki mogą pomóc w łagodzeniu objawów, takich jak swędzenie czy zaczerwienienie.

Niektóre pęcherze, mimo leczenia przyczynowego, mogą nadal dawać nieprzyjemne objawy. Tutaj wchodzi leczenie objawowe:

  • maści z kortykosteroidami pomagają w redukcji stanu zapalnego i swędzenia. Są one wykorzystywane w leczeniu pęcherzy wywołanych chorobami autoimmunologicznymi czy alergiami,
  • chłodzenie może przynieść ulgę i zmniejszyć ryzyko powstania pęcherzy, zwłaszcza w przypadku oparzeń,
  • stosowanie aseptycznych opatrunków chroni pęcherze przed zewnętrznymi czynnikami, takimi jak bakterie czy tarcie.

Prawidłowa diagnoza jest kluczowa, dlatego warto skonsultować się ze specjalistami. Dermatolog pomoże określić przyczynę zmian skórnych, alergolog może przeprowadzić odpowiednie testy. Zlecone badania histopatologiczne zmian skórnych pozwalają na dokładne określenie rodzaju zmiany, dzięki czemu leczenie może być jeszcze bardziej precyzyjne.

Profilaktyka pęcherzy na skórze

Zapobieganie pojawianiu się pęcherzy na skórze jest równie ważne, co ich leczenie. Działania, które pomogą chronić Twoją skórę przed różnego rodzaju uszkodzeniami i podrażnieniami prowadzącymi do powstawania pęcherzy, to:

  • ochrona przed słońcem. Wybieraj kosmetyki o szerokim spektrum ochrony i regularnie je aplikuj, zwłaszcza podczas dłuższej ekspozycji na słońce,
  • ograniczenie ekspozycji na słońce w godzinach szczytowego nasłonecznienia, Unikaj słońca między 10:00 a 16:00, kiedy promieniowanie UV jest najmocniejsze,
  • dbanie o higienę skóry. Nawet drobne skaleczenia mogą stać się bramą dla bakterii. Pamiętaj o dokładnym czyszczeniu i zabezpieczaniu ran,
  • używanie łagodnych kosmetyków. Wybieraj produkty, które nie podrażniają skóry, są pozbawione silnych detergentów i alkoholu,
  • unikanie kontaktu z alergenami. Jeśli jesteś alergikiem, unikaj potencjalnych alergenów, które mogą wywołać reakcję skórną,
  • ochrona przed czynnikami chemicznymi. Jeżeli pracujesz w miejscach narażonych na kontakt z chemikaliami, zawsze używaj odpowiednich środków ochrony,
  • regularne badania dermatologiczne. Dzięki nim możemy w porę wykryć niepokojące zmiany na skórze oraz podjąć odpowiednie kroki w celu ich leczenia,

Określenie przyczyny pojawienia się pęcherzy na skórze jest kluczem do skutecznego leczenia. Jeśli zauważysz niepokojące zmiany na swojej skórze, skonsultuj się z kosmetologiem lub dermatologiem.

Źródła:

  1. Fitzpatrick, T.B., et al. (2008). Dermatologia w praktyce klinicznej. Elsevier Urban & Partner.
  2. James, W.D., Elston, D.M., Treat, J.R., Rosenbach, M.A., & Neuhaus, I.M. (2020). Andrews’ Diseases of the Skin: Clinical Dermatology. Elsevier.
  3. Bolognia, J., Schaffer, J.V., & Cerroni, L. (2017). Dermatology. Elsevier.
  4. Lebwohl, M.G., Heymann, W.R., Berth-Jones, J., & Coulson, I. (2014). Treatment of Skin Disease: Comprehensive Therapeutic Strategies. Saunders.

Nierzadko współistnieje z innymi chorobami autoimmunologicznymi, takimi jak myasthenia gravis z towarzyszącym grasiczakiem, reumatoidalne zapalenie stawów , autoimmunologiczne zapalenie wątroby , pemfigoid i inne.

Czytaj dalej...

Kontaktowe zapalenie skóry wyprysk kontaktowy przyczyny, objawy i leczenie Kontaktowe zapalenie skóry inaczej wyprysk kontaktowy to miejscowa skórna reakcją nadwrażliwości w wyniku bezpośredniego kontaktu z określonymi substancjami chemicznymi lub drażniącymi.

Czytaj dalej...

Kontaktowe zapalenie skóry wyprysk kontaktowy przyczyny, objawy i leczenie Kontaktowe zapalenie skóry inaczej wyprysk kontaktowy to miejscowa skórna reakcją nadwrażliwości w wyniku bezpośredniego kontaktu z określonymi substancjami chemicznymi lub drażniącymi.

Czytaj dalej...

Kontaktowe zapalenie skóry wyprysk kontaktowy przyczyny, objawy i leczenie Kontaktowe zapalenie skóry inaczej wyprysk kontaktowy to miejscowa skórna reakcją nadwrażliwości w wyniku bezpośredniego kontaktu z określonymi substancjami chemicznymi lub drażniącymi.

Czytaj dalej...