Reakcja alergiczna na twarzy - Przyczyny, Objawy i Skuteczne Metody Leczenia
Domowe sposoby na uczulenie na twarzy
Uczulenia na twarzy można próbować się pozbyć lub przynajmniej złagodzić jego objawy, używając starych sprawdzonych domowych sposobów. Należą do nich:
- przemycie skóry czystą, zimną wodą, co powinno przynieść przynajmniej chwilową ulgę, redukując uczucie palenia, pieczenia i świądu. Woda pomaga zwłaszcza w przypadku typowej reakcji kontaktowej, wynikającej np. z pozostawienia na twarzy uczulającego kosmetyku. Warto go jak najszybciej zmyć,
- użycie maści rumiankowej lub naparu z liści tej znanej leczniczej rośliny. Ale uwaga – rumianek pożądane efekty przynosi tylko u niektórych osób. U innych jego wywołuje reakcję odwrotną do zamierzonej. Może nasilić objawy skórne, a do tego spowodować przekrwienie i świąd oczu oraz łzawienie,
- zastosowanie olejku herbacianego lub naparu z herbaty, przy tym samym zastrzeżeniu, co powyżej.
Reakcja alergiczna – rodzaje
Reakcja alergiczna jest bardzo złożonym zjawiskiem, stąd duża różnorodność jej objawów. U podłoża reakcji alergicznej mogą leżeć 4 różne mechanizmy powstawania alergii. Wyjaśnienie tych mechanizmów zostało opracowane w latach 60-tych XX wieku w tzw. klasyfikacji Gella-Coombsa. Klasyfikacja ta jest do dzisiaj używana w opisywaniu reakcji alergicznych.
Reakcja alergiczna typu I
Najpowszechniej znany typ reakcji alergicznej to tzw. reakcja natychmiastowa, nazywana również alergią typu I. Reakcja alergiczna typu I jest odpowiedzialna za powstawanie najczęstszych schorzeń alergicznych:
- alergiczny nieżyt nosa,
- anafilaksja,
- astma oskrzelowa.
U jej podłoża leżą przeciwciała klasy IgE, skierowane przeciwko rozmaitym alergenom. Pozostałe typy reakcji alergicznych są nieco mniej znane.
Reakcja alergiczna typu II
W reakcji typu II biorą udział przeciwciała klas IgM i IgG, a jej skutkiem jest uszkodzenie komórek rozpoznanych przez układ odpornościowy jako obce. Przykładem reakcji alergicznej typu II jest konflikt serologiczny u płodu, w którym dochodzi do zniszczenia jego krwinek przez przeciwciała wytworzone w organizmie matki.
Reakcja alergiczna typu III
W reakcji typu III biorą udział tzw. kompleksy immunologiczne. Są to połączenia antygenów z przeciwciałami, które odkładają się w różnych narządach (nerki, skóra, naczynia krwionośne). Typ III reakcji alergicznej leży u podłoża wielu schorzeń zapalnych, m.in. reumatoidalnego zapalenia stawów oraz tocznia rumieniowatego układowego.
Reakcja alergiczna typu IV
Reakcja alergiczna typu IV to tzw. nadwrażliwość typu opóźnionego. W przeciwieństwie do pozostałych typów alergii, reakcja typu IV pojawia się po pewnym czasie od kontaktu z alergenem (zwykle minimum 72 godziny).
Główne komórki biorące udział w tym typie reakcji alergicznej to limfocyty T. Przykładem schorzenia przebiegającego w mechanizmie alergii typu IV jest alergiczne kontaktowe zapalenie skóry.
Uczulenie na twarzy – co robić?
Gdy chory podejrzewa, co mogłoby być przyczyną uczulenia na twarzy, wysypki, podrażnień i czerwonych plam z nim związanych, powinien niezwłocznie zaprzestać stosowania środków czystości, które mogą uczulać, wyeliminować dany kosmetyk, składnik spożywczy, który zawiera alergen odpowiedzialny za uczulenie czy zaprzestać opalania. Kolejnym krokiem jest kontakt ze specjalistą dermatologiem czy alergologiem. Lekarz po przeprowadzeniu wywiadu oraz niezbędnych badań postawi diagnozę i wdroży leczenie.
Jednak co robić, jeśli uczulenie na twarzy wyszło nagle, jest wyjątkowo dokuczliwe, a termin wizyty u alergologa czy dermatologa przypada za kilka dni, tygodni, a nawet miesięcy? Jak złagodzić reakcję alergiczną? Z pomocą przychodzą domowe sposoby na złagodzenie uczulenia.
Aby szybko złagodzić reakcję alergiczną, dobrze jest wiedzieć, co ją wywołało. Niekiedy objawy uczulenia pojawiają się natychmiast po zastosowaniu kremu czy nowego kosmetyku. Wtedy należy je odstawić i łagodzić reakcję zapalną. Jeśli alergia ma podłoże pokarmowe, konieczne jest oznaczenie alergenu i wyeliminowanie go z diety. Dotyczy to głównie dzieci, u których zmiany skórne często oznaczają alergię pokarmową.
Objawy reakcji alergicznej można łagodzić domowymi sposobami. Warto sięgnąć po maści łagodzące i kojące skórę. Dobrze, by zawierały alantoinę i pantenol, które pomogą złagodzić stan zapalny, wyeliminują świąd czy pieczenie skóry. Często ich składnikiem są również witamina A czy cynk, które działają przeciwzapalnie i przywracają skórze równowagę.
Oprócz maści, warto sięgnąć także po domowe maseczki i okłady, które złagodzą dyskomfort i pomogą pozbyć się uczucia ściągnięcia skóry. Pomocne okażą się płatki owsiane, drożdże czy herbata rumiankowa.
