Radzimy, jak pozbyć się piekących plam na skórze

Czym są czerwone plamy na skórze?

Plamy na skórze w kolorze czerwonym mogą być przypadłością dermatologiczną lub medyczną. Bardzo często takie zaczerwienienia są pierwszym objawem rozmaitych schorzeń, niekoniecznie związanych z dermatologią. Plamy te warto skutecznie zdiagnozować. Specjalistyczne badania mogą rozwiać nasze wątpliwości dotyczące tego, skąd czerwone plamy się w ogóle wzięły.

Pod względem fizjologicznym czerwone plamy mogą być związane ze:

  • zmianami naczyniowymi, chodzi tutaj o naczyniaki, czyli pękające naczynka określane również jako pajączki,
  • stanem zapalnym, który powoduje przekrwienie konkretnej okolicy, jest to rumień.

Czerwone plamy na skórze mogą być też objawem poważnej choroby. Jeśli zaczerwienienie pojawi się na całym ciele, bardzo możliwe, że organizm został zainfekowany jedną z chorób zakaźnych, takich jak odra, rumień zakaźny lub ospa.

Zdarza się, że zaczerwienienia sugerują występowanie chorób reumatologicznych. Chodzi tu o toczeń rumieniowaty układowy lub toczeń krążkowy. Jeśli organizm trawi gorączka, na ciele również mogą pojawić się zaczerwienienia. Najczęściej widać je na policzkach czy wewnątrz dłoni.

Bardzo często czerwone plamy są zwiastunem alergii. Można je rozpoznać po tym, iż pojawiają się wyłącznie w jednym miejscu, np. na brzuchu, na nogach, na dłoniach, na twarzy czy na plecach.

Zastanawiasz się, co mogą oznaczać przebarwienia na Twojej skórze? Koniecznie sprawdź podpowiedzi, które znajdziesz na stronie: https://wylecz.to/choroby-skory/ciemne-plamy-na-skorze-co-oznaczaja-przebarwienia-na-ciele/.

Plamy skórne - co mogą oznaczać

Niegroźne przebarwienia na ciele

Niektóre przebarwienia na skórze powstają w wyniku niewielkich podrażnień, uczulenia lub po prostu nierównomiernego opalenia. Plamki na tułowiu bywają też oznaką normalnych zmian hormonalnych np. po urodzeniu dziecka. Takie przypadki należy obserwować, żeby wykluczyć poważne choroby, ale nie trzeba panikować. Można porównać zdjęcia w internecie lub w encyklopedii medycznej z tym co widzimy na skórze.

Brązowe kropki na ciele często są po prostu formą piegów. Czasami obejmują nieco większy obszar, przypominając niewielkie plamki. Piegi od poważniejszych plam odróżnia kolor. Zwykle są jasnobrązowe. Pojawiają się podczas wystawienia ciała na słońce. Warto pamiętać, że osoby ze skłonnością do piegów mają delikatniejszą skórę i powinny unikać zbyt długiej ekspozycji na światło słoneczne.

Ciemne plamki u starszych osób też należą do naturalnych przebarwień w tym wieku. Zwykle skóra seniorów jest cieńsza i jaśniejsza od skóry młodych, ale mogą się na niej pojawić różnego rodzaju odbarwienia. Tak jak w przypadku osób z jasną cerą należy unikać gwałtownych zmian temperatury, wysuszenia i długotrwałego opalania.

Plamy na skórze jako oznaka poważniejszych chorób

Czasami skóra mówi nam, że z całym naszym organizmem jest coś nie tak. Najprędzej zauważymy to obserwując cerę. Cera osób z zaburzeniami metabolicznymi nie wygląda zdrowo. Plamy na skórze, szczególnie jasne lub czerwone krostki, mogą oznaczać niedobór pewnych składników w diecie. Powodem do niepokoju powinny być fioletowe lub sine przebarwienia. Często oznaczają one, że coś jest nie tak z naszym krążeniem. Są to wybroczyny, wynikające z nieszczelności lub kruchości ścianek naczyń krwionośnych.

Czerwone plamy na nogach mogą być objawem poważnego zakażenia lub stanu zapalnego naczyń krwionośnych, bywają też wynikiem zmian nowotworowych. Z takimi objawami można się zgłosić do dermatologa, ale lekarz ogólny też powinien nas pokierować dalej. Jeżeli macie wątpliwości czy przebarwienia, które widzicie już kwalifikują się jako objaw choroby zakaźnej, autoimmunologicznej, czy są całkiem niegroźne, to wstępnie wykluczymy niektóre choroby patrząc na zdjęcia w internecie. Poniżej znajduje się tabela porównująca wybrane rodzaje plam i potencjalnie związane z nimi choroby.

Przyczyny plam skórnych

Newsletter Medovita - przydatne informacje, dostęp do nowych e-booków przed premierą.
  • reakcje polekowe – w przypadku uczulenia na niektóre leki na naszej skórze mogą pojawić się plamy. Przykładem takiej choroby dermatologicznej jest rumień trwały , który objawia się występowaniem pojedynczych, brunatnych plam występujących w tej samej lokalizacji po zażyciu danego leku. Do leków, które mogą go wywoływać należy między innymi kwas acetylosalicylowy, czyli popularna aspiryna, a także niektóre leki przeciwpadaczkowe i antybiotyki.
  • promieniowanie słoneczne – przewlekła ekspozycja na promienie słoneczne może powodować powstawanie na skórze plam soczewicowatych słonecznych oraz starczych. Mają one postać brunatnych, nieregularnych płaskich ognisk. Plamy te dotyczą przeważnie osób starszych oraz osób o jasnej karnacji.
  • zaburzenia hormonalne – przebarwienia i plamy mogą występować na skórze w czasie ciąży (tak zwana ostuda ciężarnych ), a także na skutek zaburzeń miesiączkowania, przyjmowania doustnej antykoncepcji oraz w przebiegu zaburzeń funkcji tarczycy lub nadnerczy. Wahania poziomu poszczególnych hormonów sprzyjają powstawaniu plam skórnych.
  • bielactwo – w przebiegu tej choroby autoimmunologicznej na skórze obserwujemy obecność ostro odgraniczonych, odbarwionych plam. Choroba ta ma podłoże genetyczne, a odbarwienia wynikają ze zmniejszonej produkcji barwnika – melaniny.

plamy soczewicowate to niewielkie, brązowe plamy na ciele pojawiające się najczęściej na granicy skóry i błony śluzowej i mogą być spowodowane zbyt długim przebywaniem na słońcu, starzeniem się skóry lub też mogą być wynikiem niektórych chorób genetycznych.

Czytaj dalej...

Naczynia początkowo zwężają się, zabezpieczając organizm przed utratą ciepła, ale w późniejszej fazie gdy twarz owiewa już cieplejsze powietrze rozszerzają się gwałtownie, by przyspieszyć regenerację tkanek.

Czytaj dalej...

Choć nasza skóra rzadko jest idealna, to każda z pojawiających się na niej plam wymaga konsultacji lekarskiej, która pozwoli wykryć podłoże problemu i dobrać odpowiednie leczenie, jeżeli będzie ono konieczne.

Czytaj dalej...

Pokrzywkę alergiczną i zmiany skórne alergiczne na twarzy i innych częściach ciała mogą zostać wywołane również przez zażywanie niektórych leków, suplementów diety, napary ziołowe w połączeniu z bezpośrednim wpływem promieni słonecznych.

Czytaj dalej...