Radzimy, jak pozbyć się piekących plam na skórze

Małe i wypukłe czerwone plamki na skórze

Małe, mniej lub bardziej odstające czerwone kropki na ciele wyglądające jak pieprzyki zaczynają coraz liczniej pokrywać skórę osób, które ukończyły 30-ty rok życia. Zazwyczaj nie stanowią zagrożenia dla zdrowia i życia. Prawdopodobnie to tzw. naczyniaki starcze.

Powstają z przyczyn genetycznych, hormonalnych, w efekcie nadmiernego opalania się, aplikacji niektórych farmaceutyków oraz nadużywania alkoholu. Plamy na ciele zwykle pokrywają skórę barków i ramion, ale możne je niekiedy dostrzec w innych rejonach skóry.

Osoby, które uważają takie zmiany u siebie za nieestetyczne, mają możliwość wyeliminowania ich zabiegami takimi jak np. krioterapia, laseroterapia, czy elektrokoagulacja. Przed wizytą w gabinecie odnowy powinno się przeprowadzić konsultację lekarską.

Czerwone pieprzyki można też spróbować zredukować odpowiednio dobranymi kosmetykami pielęgnacyjnymi oraz przepisywanymi na receptę środkami doustnymi.

Leczenie białych plam na skórze

Leczenie białych plam na skórze zależne jest od etiopatogenezy zaburzenia oraz skali problemu, które ocenić może najlepiej dermatolog.

W przypadku bielactwa, stosuje się:

  • Glikokortykosteroidy - silne środki przeciwzapalne o działaniu miejscowym, będące lekami pierwszego rzutu w przypadku występowania niewielkich ognisk hipopigmentacji, przy dłuższym stosowaniu mogą powodować niebezpieczne skutki uboczne,
  • Inhibitory kalcyneuryny(takrolimus, pimekrolimus), czyli leki immunomodulujące, tłumiące reakcje zapalne. Zalecane w sytuacji, gdy przebarwienia znajdują się w miejscach wrażliwych (twarz, szyja).
  • Fototerapia UVB metoda często łączona z farmakoterapią. Leczenie światłem stymuluje melanocyty znajdujące się w korzeniach włosów do wzrostu, a następnie migracji w kierunku naskórka.
  • Fototerapia PUVA wykorzystuje promieniowania UVA w połączeniu z substancjami foto-toksycznymi, takimi jak 8-metoksypsoralen czy 5-metoksypsoralen. Metoda ta jest powszechna przed laty, dziś stosowana coraz rzadzie.
  • Laseroterapia - do stymulacji melanocytów używane są takie urządzenia, jak laser excimerowy lub helowo-neonowy.
  • Leczenie chirurgiczne jest wykorzystywane w leczeniu tzw. bielactwa segmentowego o utrwalonym przebiegu. Operacje polegają na wykonaniu przeszczepów naskórka, zawiesiny żywych komórek lub wyhodowanych melanocytów.

Leczenie grzybicy wymaga zastosowania środków o działaniu miejscowym, a niekiedy także ogólnoustrojowym.

Należą do nich:

  • preparaty grzybobójcze, pochodne imidazolu - ketonazol, itrakonazol, flukonazol, klotrimazol, biofonazol,
  • leki z grupy alliloamin, takie jak terbinafina i naftina,
  • antybiotyki grzybobójcze - gryzeofulwina, nystatyna.

Białe plamy na skórze po opalaniu

Białe plamy na ciele mogą wystąpić po opalaniu. W tym przypadku istotą problemu również jest uszkodzenie melanocytów i związane z tym zaburzenie ich funkcji, jednak czynnik sprawczy jest wyraźnie zewnętrzny i łatwy do określenia - to promieniowanie ultrafioletowe.

Promienie słoneczne pobudzają aktywność melanocytów. Wytwarzana przez nie melanina chroni głębsze warstwy skóry przed falami UVB. Jeśli jednak ekspozycja na słońce jest zbyt silna, dojść może do hiper- lub hipopigmentacji.

Pierwszy z wymienionych przypadków oznacza trwałe zabarwienie ciała na kolor brązowy w wyniku wytworzenia zbyt dużej ilości melaniny.

Drugie zaburzenie skutkuje wystąpieniem białych plam, czego powodem jest utrata zdolności organizmu do wytwarzania właściwych ilości melaniny.

Nie ma jednak znaczenia, czy osoba opala się na słońcu czy w solarium. Białe plamy mogą pojawić się w ten sam sposób. W każdym miejscu na ciele, a także na skórze twarzy.

Domowe sposoby na białe plamy na skórze

Jakiekolwiek zmiany barwnikowe należy skonsultować z lekarzem. Jednak jeśli białe plamy powstały po opalaniu, załagodzić może je ekstrakt z aloesu. Jest to jeden z bezpiecznych domowych sposobów na leczenie przebarwień. Innym jest ekstrakt z alg morskich.

Naturalne środki powinny być jedynie leczeniem uzupełniającym zmian chorobowych i należy je uprzednio skonsultować z lekarzem. Pomóc może:

  • olejek z miodli indyjskiej - ma charakter przeciwgrzybiczny i przeciwzapalny, a także usuwa przebarwienia (należy codziennie smarować miejsca objęte zmianami skórnymi),
  • miód - jest bogaty w przeciwutleniacze, a także nawilża i odżywia skórę (nakłada się go na twarz w formie maseczki na 30 minut, po czym należy ją zmyć),
  • bazylia - jako środkiem przeciwbakteryjnym (można robić napoje z bazylii i pić je rano przed posiłkiem),
  • ocet jabłkowy - usprawnia pracę jelit, co pomaga we wchłanianiu składników odżywczych i może prowadzić do zmniejszenia plam (1 łyżkę octu należy rozcieńczyć w wodzie i wypić 30 minut przed posiłkiem).

Co jeszcze mogą oznaczać białe plamy na skórze?

Białe plamy na skórze mogą oznaczać także grzybicę (najczęściej w postaci łupieżu pstrego). Jest to jeden z najbardziej typowych objawów skórnej postaci tej choroby, wywoływanej przez czynniki infekcyjne, a konkretnie przez:

  • dermatofity Epidermophyton, Microsporum iTrichophyton,
  • drożdżaki Candida albicans, Candida tropicalisczy Candida guuilliermondi.

Stany zapalne o podłożu grzybiczym obejmują różne części ciała, w tym między innymi owłosioną skórę głowy, brodę pachwiny, ręce, nogi i tułów.

Należy pamiętać, że grzybica jest chorobą bardzo zakaźną, z łatwością przenoszącą się z człowieka na człowieka, a także obejmującą coraz bardziej rozległe obszary ciała.

Dlatego obserwując białe plamy na skórze niezwłocznie należy się poddać diagnostyce pod kątem zakażenia grzybiczego, a po jego ewentualnym potwierdzeniu rozpocząć profesjonalne leczenie.

plamy soczewicowate to niewielkie, brązowe plamy na ciele pojawiające się najczęściej na granicy skóry i błony śluzowej i mogą być spowodowane zbyt długim przebywaniem na słońcu, starzeniem się skóry lub też mogą być wynikiem niektórych chorób genetycznych.

Czytaj dalej...

W przypadku, gdy na skórze mamy do czynienia z czerwonymi plamami lub pajączkami, leczenie polega na elektrokoagulacji z zastosowaniem prądu elektrycznego lub skleroterapii , czyli wstrzykiwaniu specjalnej substancji do naczynia krwionośnego, powodującej jego zamknięcie i zanik przebarwienia.

Czytaj dalej...

Oznacza to, że początkowo pojawia się za uszami i wzdłuż linii włosów, aby kolejno zająć skórę twarzy, szyi, górnej części ramion pierwsza doba , a następnie klatkę piersiową, skórę brzucha i pleców druga doba oraz skórę rąk i nóg trzecia doba.

Czytaj dalej...

Najczęściej powstają poprzez kontakt skóry z alergenem, ale mogą wystąpić też w wyniku alergii pokarmowej na przykład na mleko, orzechy, kakao, truskawki czy cytrusy lub alergii wziewnej na pyłki roślin, roztocza czy sierść zwierząt.

Czytaj dalej...