Co robić, gdy wypadają włosy podczas ciąży?
Wypadanie włosów po narkozie
Przeglądając dostępne publikacje o współcześnie stosowanych anestetykach nie sposób znaleźć informacji mówiącej o takim powikłaniu. Jednak nie można tego całkowicie wykluczyć – zapewne mogą wystąpić jednostkowe (wyjątkowe) przypadki takiej reakcji organizmu na podane środki, choć prawdopodobieństwo jest bardziej niż minimalne.
Najczęstszym jednak powodem czasowego, wzmożonego wypadania włosów jest stres wynikający ze świadomości pacjenta o zbliżającej się ingerencji chirurgicznej, operacji.
Kolejną z przyczyn może być ułożenie pacjenta na stole operacyjnym. Ma to znaczenie szczególnie przy długich zabiegach. Długotrwały ucisk na tylną część głowy przy ułożeniu pacjenta na wznak może spowodować chwilowe pogorszenie ukrwienia tej okolicy, co bezpośrednio przełoży się na stan włosów. Dlatego podczas wielogodzinnych zabiegów pod głowę pacjenta podkłada się żelową poduszeczkę, która ma za zadanie minimalizować ucisk na potyliczną część głowy.
Utratę włosów możemy zaobserwować u osób w złym stanie ogólnym, z niedoborami wynikającymi ze złego odżywiania lub palenia papierosów. Znaczenie ma także właściwe rozpoznanie i prowadzenie pacjenta z zaburzeniami metabolicznymi (np. cukrzyca, mocznica)
Czy należy zatem obawiać się utraty włosów spowodowanej przebytą narkozą?
Nie. Raczej nie jest to wynik przyjętych anestetyków, a silnego stresu. Zatem zaoszczędzić naszą bujną czuprynę może tylko spokój 😉
Wypadanie włosów po ciąży – suplementacja
Nie ma jednej odpowiedzi na pytanie, co na wypadanie włosów po ciąży będzie najlepsze. U każdej kobiety jest to proces indywidualny, uzależniony m.in. od kondycji organizmu przed ciążą. Wszelkie braki mikroelementów mogą znacznie zwiększyć problem wypadania włosów po ciąży. Właśnie dlatego warto wprowadzić do jadłospisu produkty bogate w:
- cynk, miedź i żelazo – najwięcej znajduje się w rybach, owocach morza oraz jajkach,
- witaminy z grupy B – ich bogatym źródłem jest razowy makaron i pieczywo, niełuskany ryż oraz kasza gruboziarnista,
- niacynę (witaminę PP, witaminę B3) – zawiera ją jagnięcina, mięso z indyka i kurczaka oraz podroby.
Zobacz film: Jak dbać o włosy? Źródło: Dzień Dobry TVN.
Równolegle ze zmianą diety można stosować tabletki na wypadanie włosów po ciąży. Są to specjalne suplementy diety, zawierające witaminy i minerały wzmacniające włosy, paznokcie i skórę. Stosowanie suplementów diety podczas karmienia piersią należy zawsze skonsultować z lekarzem lub położną. Kobiety, które nie karmią piersią, mogą bez obaw stosować dostępne w aptekach preparaty witaminowo-mineralne lub ziołowe, np. ze skrzypem polnym. Wypadanie włosów po ciąży nie wymaga leczenia, chyba że procesowi towarzyszą inne dolegliwości, np. zwiększony łojotok lub łupież. Witaminy na wypadanie włosów po ciąży należy stosować przynajmniej przez 3 miesiące.
Domowe sposoby na wypadanie włosów po ciąży
Oprócz diety i witamin bardzo ważne są także odpowiednie kosmetyki. W drogeriach i aptekach można bez problemu kupić całe linie produktów przeznaczonych specjalnie do włosów osłabionych wypadających. Najlepszym sposobem na wypadanie włosów po ciąży jest zakup całego zestawu, składającego się z szamponu, odżywki i maseczki lub balsamu. W trakcie mycia włosów należy masować skórę głowy przez przynajmniej kilka minut, ponieważ w tym czasie składniki odżywcze mogą wniknąć do cebulki włosa. Po umyciu włosy trzeba dokładnie spłukać i nałożyć odżywkę, a w przypadku włosów silnie splątanych, także balsam ułatwiający rozczesywanie.
Zobacz film: Maseczka na wypadające włosy. Źródło: Klinika urody
Maseczkę odżywczą warto zastosować dwa razy w tygodniu. Po wmasowaniu jej w mokre włosy należy owinąć głowę ciepłym ręcznikiem i pozostawić go na kwadrans.
Do domowych sposobów na wypadanie włosów po ciąży zalicza się wcieranie w skórę głowy ciepłego oleju rycynowego. Następnie należy głowę owinąć ciepłym ręcznikiem, a po 2 godzinach umyć włosy szamponem.
Nadmierne wypadanie włosów po ciąży można ograniczyć, stosując skoncentrowane kapsułki odżywcze, które skutecznie wzmacniają cebulki. Ponadto warto skrócić włosy i czesać je wyłącznie szczotką z plastikowymi kolcami, które nie wyrywają osłabionych włosów.
Zobacz film: Zmiany w ciele kobiety ciężarnej. Źródło: 36,6
Spuchnięte nogi - 8 powodów. Jak poradzić sobie z tym problemem?
Długotrwałe przebywanie w jednej pozycji - stojącej lub siedzącej - to główny powód, dlaczego puchną nogi. Sprzyja temu jednak również wiele czynników genetycznych i chorobowych. Ale jak można zapobiegać i leczyć tego typu dolegliwości, skoro wyeliminowanie tylko jednego z nich nie wystarczy? Spuchnięte nogi – jakie jeszcze są przyczyny tego problemu?
Jeśli dokuczają ci obrzęki kostek i uczucie ciężkości, to pewnie zastanawiasz się nad możliwymi przyczynami. Dużą rolę w przebiegu tej choroby odgrywa tryb życia i pracy, ale też pewne indywidualne skłonności, bo objawy wynikają głównie z zaburzenia przepływu krwi w żyłach, do których dochodzi na różne sposoby. Stąd wśród wyjaśnień naukowych, dlaczego puchną nogi, znajdziesz między innymi:
Im większy ciężar ciała, tym nogom trudniej go nosić. Również dlatego opuchlizna łydek pojawia się na zaawansowanym etapie ciąży, jednak ten rodzaj po porodzie przestaje dawać objawy.
Ich obecność uniemożliwia prawidłowy przepływ krwi. Można mieć do nich skłonności dziedziczne lub wynikające z braku ruchu czy nadwagi.
W tej chorobie nieprawidłowo funkcjonują zastawki, prowadząc do zatrzymywania i cofania się krwi. Kiedy nie może ona płynąć do serca, powoduje obrzęki.
Suplement NA WĄTROBĘ HEPAVIT to kompleksowy preparat wspierający prawidłowe funkcjonowanie wątroby. Zawiera unikalną kompozycję naturalnych ekstraktów roślinnych, wzbogaconą o cholinę oraz N-acetylo-L-cysteinę. Składniki produktu wpływają na zwiększenie wydalania wody przez nerki, przyczyniają się do prawidłowej produkcji żółci, wspomagają trawienie oraz funkcje wydzielnicze jelit oraz mogą przyczynić się do obniżenia poziomu lipidów we krwi.
![](https://perlasalon.pl/bloga/imgs/img12794_7.jpg)