Kremy do twarzy dla kobiet w ciąży - Porady i Wybór Najlepszego Produktu

Krem z filtrem do twarzy w ciąży: jaki filtr wybrać?

Do niedawna wybór był łatwy - kobietom ciężarnym zalecane były przede wszystkim kremy z filtrem fizycznym, które odbijają promienie UV (w przeciwności do filtrów chemicznych, pochłaniających promieniowanie i rozkładających je w skórze na ciepło). Były uznawane za najbezpieczniejsze, bo dzięki temu, że nie wnikały w skórę, nie powodowały podrażnień.

Obecnie te zalecenia są trochę inne, bo w kremach stosowane są kompleksy różnych filtrów: chemicznych, organicznych (są to filtry chemiczne nowej generacji, bezpieczniejsze dla skóry) oraz mineralnych, co zapewnia skuteczniejszą i dłuższą ochronę przed różnymi rodzajami promieniowania. Tylko jeśli w ciąży skóra stała się dużo bardziej wrażliwa, lepszą opcją będzie krem z filtrem mineralnym (inna nazwa: fizyczny).

Parafina nie jest jeszcze taka zła. Ja ją omijam szerokim łukiem, bo w kremach do twarzy powoduje zapychanie, a w produktach do ciała - przesuszenie. Warto jej unikać, bo jest tanim i bezwartościowym zapychaczem, ale są składniki, na które zdecydowanie bardziej warto uważać. To samo z SLS - unikam w kosmetykach myjących do ciała, bo paskudnie wysusza, w kosmetykach do higieny intymnej moim zdaniem jest już szkodliwe (wysusza śluzówkę, co może prowadzić do infekcji). Jak wyżej - warto unikać, ale bez popadania w paranoję.

Warto zapoznać się z tą listą: http://luskiewnik.strefa.pl/acne/toksyny.htm
Od razu zaznaczam, że wg niej 90% kosmetyków jest na czarnej liście. No i wiele osób uważa, że to przesada. Sama w 95% odstawiłam produkty ze składnikami z listy i bardzo mi z tym dobrze. Z łatwo dostępnych kosmetyków dobry skład ma wiele produktów marek własnych Rossmanna, zwłaszcza Alterra i Babydream.

Jakoś w ciąży nie mam ochoty na eksperymenty i używam do ciała głównie żelu Babydream Kopf bis Fuss (z serii dla dzieci) - bo ma pompkę, a ja mam lenia I nie wysusza. Fajne żele ma też Tołpa i Yves Rocher (nie wszystkie). A zamiast kremów antyrozstępowych i balsamów - różne naturalne oleje - migdałowy, z awokado, jojoba (bez problemu do kupienia w aptece, np. na doz.pl) i olejków z Alterry. Babydream für Mama moim zdaniem zbyt kiepsko nawilżał. A do higieny intymnej i włosów (!) świetnie nadaje się również rossmanowy żel Facelle. Wszystkie te kosmetyki mają super opinie na wizażu. Wielu z nich można potem używać do pielęgnacji malucha

ewelina_d lubi tę wiadomość

Po co krem do twarzy w ciąży?

Krem do twarzy w ciąży stosuje się między innym w celu eliminacji lub redukcji przebarwień, do których dochodzi wskutek hormonalnej burzy, przetaczającej się przez organizm przyszłej mamy.

Jednym z typowych problemów pojawiających się w okresie ciąży jest tak zwana ostuda (chloasma). Jest to swego rodzaju defekt estetyczno-zdrowotny, polegający na występowaniu ciemnych, brązowiejących plam na twarzy – najczęściej na policzkach, czole oraz na grzbiecie nosa, czasem też nad górną wargą oraz na karku. Plamy te zazwyczaj są symetryczne. Przyczyną ostudy jest miejscowo i okresowo zwiększona pigmentacja, związana z nadprodukcją i punktowym gromadzeniem się melaniny. Wpływ na to mają zaburzenia hormonalne, jakże charakterystyczne w ciąży, a także światło słoneczne.

Na co uważać stosując kosmetyki do twarzy dla ciężarnych?

Kosmetyki do twarzy dla ciężarnych spełniać muszą niezwykle restrykcyjne wymagania dotyczące składu. Na co powinniśmy uważać, czego się wystrzegać, o czym pamiętać w aptece lub drogerii?

Jakich kremów nie używać w ciąży?

  • Kosmetyk powinien być wolny od alkoholu, parabenów i innych konserwantów, a także substancji zapachowych i barwiących. Krem powinien być hipoalergiczny, czyli taki, którego stosowanie wiąże się z minimalnym tylko ryzykiem wystąpienia reakcji uczuleniowej.
  • Krem do twarzy w ciąży nie może zawierać retinolu, retinoidów oraz innych pochodnych witaminy A, która po przedostaniu się drogą transdermalną do organizmu, doprowadzić może do uszkodzenia płodu. Tego typu substancje znajdują się między innymi w kosmetykach przeciwzmarszczkowych.
  • Na trądzik nie wolno w ciąży stosować kremów z tetracykliną, która jest antybiotykiem i która również może powodować zagrożenie dla dziecka. Poza tym, tak jak wiele leków, nie jest zdrowa dla wątroby kobiety ciężarnej.

Bibliografia

  • Aneta Urbańska, Zaburzenia barwnikowe hiperpigmentacyjne jako problem kosmetyczny, Nowa Medycyna 1/2003
  • Agnieszka Bień, Agnieszka Turkosz, Sabina Stadnicka, Joanna Kasprzak, Magdalena Jamróg, Zabiegi pielęgnacyjne i pielęgnacja skóry kobiety ciężarnej, European Journal of Medical Technologies 2014, 2(3)
Piotr Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023

Dziennikarz wyróżniony w konkursie "Dziennikarz Medyczny Roku 2023". Autor tysięcy publikacji o tematyce medycznej, ekonomicznej, politycznej i społecznej. Przez 15 lat związany z Dziennikiem Łódzkim i Polska TheTimes. Z wykształcenia socjolog stosunków politycznych, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Po godzinach fotografuje, projektuje, maluje, tworzy muzykę.

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!

Jeśli nie potrzebujesz jeszcze intensywnych kuracji, ale chcesz walczyć z pierwszymi oznakami starzenia się skóry, szukaj przeciwutleniaczy, witaminy C i E oraz ekstraktów roślinnych, które chronią przed działaniem wolnych rodników.

Czytaj dalej...

The Ordinary Natural Moisturising Factors HA to krem, którego skład składa się z naturalnych czynników nawilżających występujących w skórze, między innymi aminokwasów, kwasów tłuszczowych, mocznika, ceramidów, kwasu hialuronowego.

Czytaj dalej...

jak na BB trwały nie zapycha, nie mam dodatkowych wyprysków a o to u mnie łatwo nie odczułam żeby wysuszał a mam suchą skórę dobrze miesza się z innymi kremami BB mieszam go czasem z najjaśniejszym Resibo, żeby wyrównać kolor jest wydajny, używam ok.

Czytaj dalej...

Krem zakupiłam kilka miesięcy temu, towarzyszył mi wiosną i latem, w ciepłe miesiące, które nie są łatwe dla mojej skóry chłód też jej nie służy, ale w inny sposób niż wyższe temperatury, cały rok jest wymagający.

Czytaj dalej...