Witaminy wspomagające zdrowie włosów po ciąży

Wypadanie włosów po ciąży – przyczyny

Wiele kobiet obserwuje wyraźne zagęszczenie się i silniejszy blask włosów w trakcie ciąży. Bardzo często jednak, około trzy miesiące po porodzie, włosy zaczynają nagle w znacznych ilościach wypadać. Najgorzej pod tym względem mają te młode mamy, które urodziły dziecko w okresie jesieni, gdyż "pociążowe" wypadanie włosów zazębia się u nich z naturalnym zmniejszeniem zagęszczenia fryzury, z jakim mamy do czynienia wczesną zimą. Przyczyną wypadania włosów po ciąży bywa spadek progesteronu (hormonu typowego dla kobiet w ciąży) połączony z karmieniem piersią – a więc “wypłukiwania” cennych minerałów z organizmu.

Trzeci miesiąc po przebytej ciąży to czas, w którym powoli zaczyna spadać stężenie estrogenów w organizmie. Wydzielanie właśnie tego hormonu pomaga przetrwać okres połogu, gdy jednak nie jest on już potrzebny, szybko zaczyna opadać do poziomu sprzed ciąży. Oznacza to, że mija większość pozytywnych aspektów związanych z działaniem estrogenów – bardziej jędrna, promienista skóra, dodatkowa energia oraz właśnie – gęściejsze włosy. W większości przypadków więc jest to po prostu powrót organizmu do właściwego sobie stanu, a że człowiek do dobrych zmian przyzwyczaja się szybciej, wiele kobiet ma nadzieję, że nowa, gęściejsza fryzura przetrwa dłużej. Często jednak okazuje się, że w wyniku osłabienia organizmu włosy zaczynają wypadać. U większość kobiet wypadanie włosów po porodzie trwa 6-9 miesięcy , może jednak trwać krócej lub dłużej, w zależności od tego, czy młoda mama karmi piersią, jaką dietę stosuje, ważny jest też poziomu stresu, jakiego doświadcza.

Wypadanie włosów po ciąży – przyczyny, leczenie, domowe sposoby

Wypadanie włosów po ciąży dotyczy większości młodych mam, przysparzając niemałych zmartwień. Kosmyki nagle stają się łamliwe, słabe, a podczas czesania czy mycia wypadają dosłownie garściami. Za wszystko odpowiedzialne są gwałtowne zmiany hormonalne, które zachodzą w organizmie kobiety w czasie ciąży i po porodzie.

Wypadanie włosów po ciąży jest zjawiskiem całkowicie naturalnym i powinno samoistnie ustąpić w ciągu kilku, maksymalnie kilkunastu miesięcy od porodu. Czas ten może się wydłużyć w przypadku karmienia piersią. Wypadania niestety nie da się zatrzymać, ale mimo to konieczne jest wdrożenie odpowiedniej pielęgnacji i diety, żeby wzmocnić nowe, odrastające włosy.

Spis treści:

  1. Dlaczego po ciąży wypadają włosy?
  2. Jak długo wypadają włosy po ciąży?
  3. Jak zaradzić wypadaniu włosów po ciąży?
  4. Domowe sposoby na wypadanie włosów po ciąży
  5. Witaminy na wypadanie włosów po ciąży
  6. Kiedy wypadanie włosów po ciąży powinno niepokoić?

Stężenie hormonów w organizmie a cykl życia włosa

Pocieszający może wydać się fakt, że w okresie po ciąży wypadają tylko włosy, które i tak wypadłyby przez czas 9 miesięcy. Pozostały jednak dłużej na swoim miejscu właśnie w związku ze zwiększonym stężeniem estrogenu w organizmie. Związane jest to z naturalnym cyklem życia włosa, który składa się z trzech faz:

Ponieważ estrogen działa w sposób pozytywny na włosy oraz powoduje ich wzmocnienie, wydłuża się czas trwania fazy anagenu. W związku z tym włos nie wypada w sposób naturalny w chwili, w której w przypadku standardowego stężenia hormonów w organizmie przyszedłby jego czas. Wraz z chwilą, w której dziecko przychodzi na świat i rozpoczyna się okres karmienia piersią, wzrasta też stężenie prolaktyny, która z kolei ma negatywny wpływ na włosy.

W późniejszym okresie sytuacja hormonalna organizmu wraca do normy, a to skutkuje utratą włosów, które pozostały na głowie w związku z ciążową burzą hormonalną. Następuje to w tak gwałtowny i zauważalny sposób, ponieważ w normalnych warunkach każdy włos ma swój cykl i wchodzi w poszczególne fazy w różnych momentach – w tym szczególnym przypadku chwila ta nakłada się na siebie w odniesieniu do dużej ilości włosów. Czytaj również: Wpływ hormonów na wypadanie włosów. Jakie hormony zbadać?

Wypadanie włosów po ciąży – suplementacja

Nie ma jednej odpowiedzi na pytanie, co na wypadanie włosów po ciąży będzie najlepsze. U każdej kobiety jest to proces indywidualny, uzależniony m.in. od kondycji organizmu przed ciążą. Wszelkie braki mikroelementów mogą znacznie zwiększyć problem wypadania włosów po ciąży. Właśnie dlatego warto wprowadzić do jadłospisu produkty bogate w:

  • cynk, miedź i żelazo – najwięcej znajduje się w rybach, owocach morza oraz jajkach,
  • witaminy z grupy B – ich bogatym źródłem jest razowy makaron i pieczywo, niełuskany ryż oraz kasza gruboziarnista,
  • niacynę (witaminę PP, witaminę B3) – zawiera ją jagnięcina, mięso z indyka i kurczaka oraz podroby.

Zobacz film: Jak dbać o włosy? Źródło: Dzień Dobry TVN.

Równolegle ze zmianą diety można stosować tabletki na wypadanie włosów po ciąży. Są to specjalne suplementy diety, zawierające witaminy i minerały wzmacniające włosy, paznokcie i skórę. Stosowanie suplementów diety podczas karmienia piersią należy zawsze skonsultować z lekarzem lub położną. Kobiety, które nie karmią piersią, mogą bez obaw stosować dostępne w aptekach preparaty witaminowo-mineralne lub ziołowe, np. ze skrzypem polnym. Wypadanie włosów po ciąży nie wymaga leczenia, chyba że procesowi towarzyszą inne dolegliwości, np. zwiększony łojotok lub łupież. Witaminy na wypadanie włosów po ciąży należy stosować przynajmniej przez 3 miesiące.

5 sposobów na wypadanie włosów po ciąży

Wzmożone wypadanie włosów po ciąży może dotyczyć nawet 90% kobiet, które niedawno rodziły. To stan, powodujący ogromną ilość niepokoju. Najczęściej dość szybko mija, ale zdarza się, że trwa na tyle długo, że we fryzurze zaczynają pojawiać się widoczne ubytki. Jest to związane z normowaniem się sytuacji hormonalnej w organizmie i naturalne – można wtedy stracić nawet do 30% wszystkich włosów. Dowiedz się, w jaki sposób radzić sobie z wypadającymi włosami po ciąży.

Część badaczy wiąże kwestie wypadających po ciąży włosów z czynnikami genetycznymi. Zaobserwowano bowiem, że niektóre kobiety mają większe tendencje do ich utraty, niż inne. Problem łysienia dodatkowo nasilać może duża dawka stresu i niewyspania, spowodowanego przyjściem młodego człowieka na świat, ale też problemy z tarczycą, depresja poporodowa, anemia, niedobory i nieprawidłowe nawyki żywieniowe. Sprawdź inne przyczyny wypadania włosów.

Aby poprawić stan skóry i zmniejszyć ryzyko powstawania nowych wyprysków należy nosić lekkie, przewiewne ubrania, wykonane z naturalnych tkanin, które zapewnią odpowiedni przewiew i warunki do gojenia.

Czytaj dalej...

Jest również pierwiastkiem śladowym, biorącym udział w syntezie wielu białek oraz kofaktorem peroksydazy glutationu, enzymu zaangażowanego w obrót glutationu podstawowego antyoksydantu ludzkiego organizmu.

Czytaj dalej...

Leczenie jest dobierane przez lekarza dermatologa dla konkretnego pacjenta, w zależności od objawów trądziku różowatego, jego przebiegu, stanu skóry, czynników zaostrzających, chorób towarzyszących, przyjmowanych leków i odpowiedzi na leczenie.

Czytaj dalej...

Wśród dzieci może to być łysienie plackowate, które klasyfikuje się jako chorobę autoimmunologiczną układ odpornościowy uznaje mieszki włosowe za obce , ale również łysienie trakcyjne, wynikające nie z chorób, a złego obchodzenia z włosami zbyt gwałtowne czesanie i zbyt ciasno upięte lub zaplecione włosy.

Czytaj dalej...