Witaminy wspomagające zdrowie włosów po ciąży

Wypadanie włosów w czasie ciąży i po porodzie – jak leczyć i zapobiegać?

Wypadanie włosów w ciąży i po urodzeniu dziecka nie jest rzadkim problemem. Aby mu zapobiec, należy pomyśleć o profilaktyce już na wczesnych etapach ciąży. Pomimo tego, że większość epizodów przerzedzania się włosów ma w tym przypadku podłoże hormonalne, odpowiednia suplementacja witaminami może pomóc ograniczyć straty.

Stan błogosławiony zazwyczaj wpływa pozytywnie na kondycję włosów przyszłej mamy, zwłaszcza w późniejszych trymestrach. Wynika to z podwyższonego poziomu hormonów kobiecych – głównie estrogenów – które przedłużają żywotność włosów nawet dwukrotnie. Dłuższy cykl życia każdego włosa oznacza, że w trakcie ciąży mamy ich po prostu więcej – młode włosy nadal rosną, stare jeszcze nie wypadają.

Wypadanie włosów po ciąży - przyczyny. Czy można temu zapobiegać?

Kiedy na szczotce znajdujemy znacznie więcej włosów niż zwykle, zaczynamy się niepokoić - wypadanie włosów może być bowiem oznaką toczącego się w organizmie procesu chorobowego. Jeśli jednak utrata włosów następuje po zakończeniu ciąży, nie ma powodów do obaw. Warto jednak poznać sposoby na wypadanie włosów oraz przyczyny tego stanu.

  • Cykl życia włosów w ciąży zdecydowanie się zmienia. Jest to wynik działania hormonów.
  • Jest to spowodowane dużym wzrostem poziomu estrogenów u ciężarnych kobiet, dzięki którym zauważają one widoczną poprawę w wyglądzie swoich włosów. Po porodzie poziom estrogenów spada, a włosy zaczynają wypadać.
  • Każda kobieta po ciąży musi zmierzyć się z problemem wypadających włosów. To, co może pomóc w ich powrocie do stanu sprzed porodu to: prawidłowa dieta bogata w liczne witaminy oraz mikro- i makroelementy, szampony czy ampułki przeciw wypadaniu włosów.

Aby dobrze zrozumieć powód, dla którego włosy wypadają po ciąży, warto poznać cykl ich życia. Składa się on z trzech etapów. Pierwszy z nich, zwany fazą anagenową, to okres aktywnego wzrastania. Trwa on średnio od trzech do czterech latach.

Co na wypadanie włosów po ciąży?

Jeżeli u Pacjentki stwierdzono dane schorzenie, podstawą wyeliminowania problemu nadmiernego wypadania włosów będzie usunięcie jego przyczyny. W sytuacji, gdy jest to stan fizjologiczny, którego skala niepokoi Pacjentkę, stosuje się suplementy i preparaty podawane miejscowo, jednak wyłącznie po konsultacji z lekarzem – nie wszystkie mogą być bowiem stosowane w okresie karmienia piersią. Oprócz tego bardzo pomocne okazują się zabiegi wykonywane u trychologa lub kosmetologa. Które z nich mogą przynieść zadowalające efekty w łysieniu poporodowym?

Mezoterapia igłowa

Mezoterapia igłowa polega na podawaniu za pomocą iniekcji odżywczych koktajli w głąb skóry głowy. Specjalista każdorazowo na podstawie wywiadu z Pacjentką dobiera odpowiedni preparat, który powinien przynieść oczekiwane rezultaty. Ponieważ igły stosowane do iniekcji są bardzo niewielkie, a nakłuć nie wykonuje się zbyt głęboko, zabieg jest bezbolesny.

Mezoterapia pozwala zagęścić włosy, odżywić je i sprawić, że te będą rosły mocniejsze i grubsze. Ogranicza zjawisko przedwczesnego wypadania włosów, wzmacniając je. Jest wykorzystywana też w przypadku innych rodzajów łysienia – nie tylko łysienia poporodowego. U większości Pacjentek pozwala wyeliminować kłopotliwe objawy ze strony skóry głowy. Nie ma przeciwwskazań ku temu, by przeprowadzać ją po ciąży.

Karboksyterapia

Karboksyterapia pozwala w gruntowny sposób odżywić skórę oraz ograniczyć wypadanie włosów. Polega na podawaniu medycznego dwutlenku węgla w głąb skóry. Dzięki temu ta jest stymulowana do lepszego przepływu krwi, tworzenia nowych naczyń krwionośnych oraz pobudzenia mieszków włosowych do pracy. Dzięki temu możemy zredukować łysienie, zagęścić włosy i pozytywnie wpłynąć na stan skóry głowy, co będzie skutkowało zdrowszymi, grubszymi i bardziej lśniącymi włosami. Zabieg nie jest bolesny, ani inwazyjny, a co więcej bez obaw można łączyć go przykładowo z mezoterapią czy osoczem bogatopłytkowym. Wykonujemy go jednak po zakończeniu etapu karmienia piersią.

Jak długo trwa wzmożone wypadanie włosów po ciąży?

To, jak długo utrzyma się stan wzmożonej utraty włosów, jest zależne w dużej mierze od czynników indywidualnych. Najczęściej mija on dość szybko, ponieważ w ciągu około 3 miesięcy, ale zdarza się, że przeciąga się nawet do pół roku lub roku. Jeżeli łysienie utrzymuje się dłużej niż 9 miesięcy, można udać się na badania kontrolne, w których oznaczony zostanie poziom hormonów tarczycy – w sytuacji pojawienia się problemów zdrowotnych szybkie wykrycie ich pomoże opanować sytuację na czas. Trzeba jednak przygotować się na to, że powrót do standardowego stężenia niektórych związków we krwi trwa.

Wypadanie włosów po ciąży – jak sobie pomóc lekami i domowymi sposobami?

Wypadanie włosów po ciąży wynika z działania hormonów niezbędnych do utrzymania ciąży i porodu. Chociaż organizm zwykle szybko wraca do równowagi, to wypadające włosy po ciąży często są dla młodych mam dużym problemem. Włosy można wzmocnić, zmieniając dietę i suplementując witaminy.

W ciąży włosy kobiety są lśniące i wyjątkowo gęste. Po około 3 miesiącach od urodzenia dziecka włosy zaczynają wypadać – niektóre kobiety tracą ich nawet 30%. Wypadające włosy po ciąży to zjawisko zupełnie normalne, które mija po około 6–9 miesiącach od porodu. U niektórych kobiet proces ten jest krótki i niemal niezauważalny, u innych włosy wypadają garściami. W przypadku gdy wypadaniu włosów po ciąży towarzyszy łojotok lub łupież, warto skontaktować się z dermatologiem lub ginekologiem endokrynologiem.

Aby poprawić stan skóry i zmniejszyć ryzyko powstawania nowych wyprysków należy nosić lekkie, przewiewne ubrania, wykonane z naturalnych tkanin, które zapewnią odpowiedni przewiew i warunki do gojenia.

Czytaj dalej...

Niestety znaczna część robi to nieświadomie, nie zwracając uwagi na dokładny skład produktów, nie biorąc pod uwagę swojego stanu zdrowia, odpowiedniego zbilansowania diety i innych potencjalnych przyczyn problemów, na które rozwiązaniem mają być magiczne tabletki na włosy.

Czytaj dalej...

Leczenie jest dobierane przez lekarza dermatologa dla konkretnego pacjenta, w zależności od objawów trądziku różowatego, jego przebiegu, stanu skóry, czynników zaostrzających, chorób towarzyszących, przyjmowanych leków i odpowiedzi na leczenie.

Czytaj dalej...

Choć hormony nie są jedynym powodem wypadania włosów u nastolatków, to niewątpliwie mają poważny wpływ na stan naszych włosów i to nie tylko w okresie dojrzewania wypadanie włosów po ciąży i w okresie menopauzy też jest spowodowane gwałtownymi zmianami hormonalnymi.

Czytaj dalej...