Jak rozpoznać alergię?

Przeziębienie czy alergia? Objawy

Jednym z objawów sygnalizujących, że możemy mieć alergię jest uporczywy katar, który różni się od tego znanego nam z przeziębień. Przy czym ten drugi trwa znacznie krócej: pojawia się 1-3 dni po styczności z wirusem i zanika po około tygodniu.

Katar przeziębieniowy charakteryzuje się tym, że wydzielina jest wodnista, a jeśli zalega w jamie nosa – staje się zielona lub żółta, co jest efektem namnażających się bakterii. Zaś w alergii wydzielina jest wodnista i śluzowo-przezroczysta – tłumaczy dr Agnieszka Dmowska-Koroblewska, laryngolog w MML.

Katar alergiczny (sienny) pojawia się i trwa przez czas ekspozycji na alergeny. Zaś katar przeziębieniowy dotyka nas zazwyczaj w sezonie jesienno-zimowym, wiosną raczej mamy do czynienia z katarem alergicznym. Poza tym w przypadku przeziębienia pacjentowi będą współtowarzyszyć inne objawy, takie jak: podwyższona temperatura czy ból mięśniowo-stawowy.

Jak rozpoznać alergię dzięki badaniom?

Badania, wykonuje się w celu ustalenia czynnika, który wywołuje objawy.

Ze względu na to że, objawy alergii są czasami ciężkie do odróżnienia od innych schorzeń, to bywa również i tak że występujące objawy są charakterystyczne dla danej dolegliwości. Dlatego niewątpliwie niezbędna będzie wizyta u lekarza który wstępie przeprowadzi wywiad z pacjentem by otrzymać ważne informacje dotyczące podejrzeń czy przyczyn, co mogłoby wywołać objawy, charakter i jak długo występują objawy, czy u kogoś z rodziny występowały choroby alergiczne, obecność zwierząt w domu, czy objawy są zależne od pory roku, a także palenie, praca zawodowa i inne choroby. Pomimo tego że wywiad z osobą uczuloną jest bardzo ważny to samoobserwacja jest równie ważna.

Więc jak rozpoznać alergię? W tym celu pomocne mogą okazać się testy skórne.

Testy skórne

W przypadku pojawienia się alergii dodatkowym i zarazem podstawowym badaniem diagnostycznym, których celem jest stwierdzenie alergii są testy skórne. Pozwalają one stwierdzić obecność uczulenia lub reakcji nadwrażliwości skóry na konkretny alergen. Spośród testów skórnych często stosuje się testy do badania alergii IgE-zależnej (natychmiastowej) oraz opóźnionej. Kryterium pozwalającym rozpoznać alergię są występujące objawy, które pojawiają się po kontakcie z alergenem.

Miejscem wykonywania testów skórnych jest skóra przedramion czy pleców. Ich celem jest ocena pojawiającej się reakcji na skórze po kontakcie z alergenem. Najczęstszymi alergenami jakie stosuje się w testach skórnych to między innymi pokarmowe i występujące w miejscu pracy tzw. zawodowe. Pozwalają stwierdzić jaki konkretny alergen wywołuje objawy u danej osoby.

Rodzaje testów skórnych

W diagnostyce alergii wykorzystywane są:

Punktowe testy skórne (PTS)

Punktowe testy skórne (PTS) – są wykorzystywane w diagnostyce chorób IgE – zależnych. I są jednym z najczęściej wykonywanych testów w przypadku objawów, które występują po kontakcie z alergenami znajdującymi się w powietrzu. Należą do nich np. sierść zwierząt, różnego rodzaju pyłki roślin, zarodniki pleśni, alergeny kurzu domowego (głównie roztoczy kurzu domowego) czy w przypadku alergii na jad owadów błonkoskrzydłych. Dlatego testy skórne punktowe wykonuje się m.in. w przypadku alergicznego nieżytu nosa, astmy atopowej, alergii na lateks i alergii na jad owadów błonkoskrzydłych. Polegają na nałożeniu kropli roztworu z alergenem na skórę, następnie delikatnie nakłuwa się wierzchnią warstwę skóry specjalną igłą (lancet).

Postępowanie w przypadku alergii – leczenie

W przypadku leczenia przeziębienia warto uważać na krople rozkurczowe (potocznie zwane sprayami do nosa), które można podawać tylko przez kilka dni.

Zanim wdrożymy odpowiednie leczenie, warto zadbać o profilaktykę. Tym samym powinniśmy śledzić kalendarz pyleń, a także w miarę możliwości ograniczyć przebywanie w miejscach, gdzie występują wzmożone pylenia. Unikanie alergenów stanowi podstawę leczenia, obok odczulania i przygotowania organizmu pacjenta do sezonu pyleniowego.

Po intensywnym kontakcie z alergenami należy przemyć oczy. Zaleca się także prysznic, w celu zmycia alergenów, które wywołują odczyn zapalny ze strony organizmu – mówi dr Agnieszka Dmowska-Koroblewska, laryngolog w MML.

Jeśli zaś chodzi o leczenie farmakologiczne, to warto wdrożyć leki antyhistaminowe (przeciwalergiczne), które zapobiegają takim objawom, jak np.: swędzenie, pokrzywka i obrzęk błon śluzowych nosa. Oprócz leków antyhistaminowych pacjent powinien mieć w swojej domowej apteczce krople do nosa.

Krople pozwolą na przepłukanie i oczyszczenie jamy nosa. Decydując się na takie produkty powinniśmy unikać kropli obkurczających, które są zarezerwowane wyłączne w przypadku kataru wywołanego infekcją wirusową. I to, co istotne, krople obkurczające można stosować przez kilka dni, maksymalnie 4-5 dni u osób dorosłych oraz do 3 u dzieci. Nie należy używać ich dłużej, gdyż mogą prowadzić do polekowego nieżytu nosa – apeluje ekspert.


Bardzo ważna jest staranna pielęgnacja miejsca zranienia oraz oczyszczenie wodą i przemycie go odpowiednim środkiem antyseptycznym takim, który dodatkowo nie będzie podrażniał zranienia lub zaburzał jego procesu gojenia.

Czytaj dalej...

cyklosporyna A to silnie działający lek immunosupresyjny skuteczny we wszystkich postaciach łuszczycy, jednak ze względu na nefrotoksyczność wskazany jest głównie w przypadkach łuszczycy szczególnie rozległej i opornej na inne metody leczenia; podawanie wiąże się z koniecznością monitorowania parametrów laboratoryjnych oraz ciśnienia tętniczego krwi.

Czytaj dalej...

Skóra w okolicach miejsc intymnych jest jednocześnie bardzo wrażliwa i owłosiona , dlatego pozbycie się włosków z tych partii ciała należy do najtrudniejszych i niesie za sobą największe ryzyko bolesnych powikłań.

Czytaj dalej...

To, co niekiedy jest mylnie brane za uczulenie po maseczce do twarzy , w istocie może być rumieniem wynikającym z rozszerzenia naczynek krwionośnych pod wpływem podwyższonej temperatury i znacznej wilgotności.

Czytaj dalej...