Opinie na temat przeszczepu włosów Kolasinski

Przeszczep włosów – o zabiegu

Przeszczep włosów jest zabiegiem chirurgicznym polegającym na uzupełnieniu ubytków włosów w miejscach, które uległy wyłysieniu, lub w których owłosienie uległo znacznemu przerzedzeniu. Wykonywany jest z następujących powodów:

  • Łysienie androgenowe u mężczyzn
  • Łysienie androgenowe u kobiet
  • Łysienie pourazowe
  • Łysienie po oparzeniach
  • Łysienie po napromieniowaniu
  • Łysienie spowodowane stanami zapalnymi skóry głowy – po ich wyleczeniu
  • Blizny pooperacyjne
  • Uzupełnienie zabiegów rekonstrukcyjnych skóry owłosionej głowy
  • Ubytki owłosienie w okolicy brwi, rzęs, wąsów i brody
  • Ubytki owłosienia okolicy łonowej
  • Rekonstrukcja owłosienia klatki piersiowej u transwestytów

Przeszczep włosów został pierwszy raz opisany w 1959 roku przez amerykańskiego lekarza Normana Orentreicha, który powszechnie jest uznawany za pioniera tej dziedziny chirurgii w świecie.

Przeszczepy włosów stosowane przez Orentreicha miały średnicę 4-5 mm i w dzisiejszej ocenie dawały mało estetyczny efekt.

W 1981 roku Rolf Nordsrtom jako pierwszy w świecie opisał zastosowanie mikroprzeszczepów. Pozwoliły one na znaczną poprawę efektów estetycznych leczenia.

W 1984 roku Headington jako pierwszy opisał zespoły mieszkowe – follicular units. W latach 90-tych XX wieku operacje z zastosowaniem zespołów mieszkowych zyskały coraz większą popularność i dziś stanowią jedną z czołowych metod wykonywania operacji przeszczepu włosów.

W 1984 roku jako pierwszy w Polsce zabieg przeszczepu włosów wykonał dr Jerzy Kolasiński.

Rodzaje łysienia

Ze względu na wieloczynnikowość problemu nadmiernej utraty włosów wyróżnia się kilka rodzajów łysienia, które omówione zostały poniżej.

Łysienie androgenowe u mężczyzn

Charakterystyczna dla łysienia androgenowego jest utrata włosów zaczynająca się od kątów czołowo-skroniowych. Z początku niewielkie zakola pogłębiają się coraz bardziej , a z czasem na głowie zostaje jedynie wąski pas włosów - z tyłu i po bokach.

Łysienie androgenowe jest skutkiem nadmiaru DHT (dihydrotestosteronu) - pochodnej testosteronu. Mieszki włosów rosnących w okolicy zakoli, szczytu głowy oraz tonsury są na niego wrażliwe, dlatego jeśli jest go zbyt dużo, dochodzi do nadmiernego wypadania włosów. W przebiegu tego typu łysienia całkowita utrata włosów jest niemożliwa, ponieważ mieszki znajdujące się w dolnych partiach skroni oraz potylicy nie posiadają receptorów dla DHT.

Łysienie androgenowe u kobiet

Co ciekawe, łysienie u kobiet również może występować na tle androgenowym. Dochodzi do niego wskutek zaburzeń hormonalnych, a dokładnie zbyt dużego stężenia androgenów lub zbyt małej ilości hormonów żeńskich we krwi. Objawy żeńskiego łysienia androgenowego u są takie same, jak u mężczyzn, z tym że włosy wypadają najczęściej z okolicy czołowo-ciemieniowej.

  • silny stres,
  • uraz lub operacja,
  • choroby skóry (np. łojotokowe zapalenie skóry głowy),
  • poród i związane z nim wahania hormonalne,
  • brak żelaza lub witamin z grupy B w diecie,
  • przyjmowanie niektórych leków (np. przeciwpadaczkowych),
  • choroby przewlekłe, np. toczeń układowy.

Łysienie plackowate

O łysieniu plackowatym mówimy, gdy - jak wskazuje jego nazwa - na owłosionej skórze zaczynają tworzyć się coraz bardziej rozległe, pozbawione włosów obszary („placki”). Dzieje się tak wskutek uszkodzenia mieszków włosowych. Zmiany mogą powstawać nie tylko na skórze głowy, lecz w każdej owłosionej okolicy, np. na brodzie. Brak wprowadzonego adekwatnego leczenia może doprowadzić nawet do całkowitej utraty włosów, dlatego ważne jest jak najszybsze zgłoszenie się z tym problemem do lekarza.

Przeszczep włosów: wady i zagrożenia

To, o czym trzeba wiedzieć, to konieczność wykonania min. 3-4 zabiegów przeszczepu włosów, aby cieszyć się zadowalającymi, długotrwałymi efektami. Jeżeli włosy są przerzedzone na całej głowie, potrzebne będą min. 4 zabiegi. Kolejną wadą jest fakt, że w przypadku metody STRIP z tyłu głowy może pozostać wypukła blizna. Dopóki przykrywamy ją włosami, nie ma większego problemu, ale należy liczyć się z tym, że w takiej sytuacji nigdy nie będziemy mogli mieć krótkich włosów z tyłu głowy.

Innym zagrożeniem może być nieprecyzyjny chirurg. Podczas wszczepiania włosów konieczna jest duża precyzja i stosowanie odpowiednich kątów, aby efekt był naturalny i włosy nie rosły jednocześnie każdy w inną stronę.

Anna Baranowska

Ukończyła Dziennikarstwo na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kilkuset artykułów o tematyce zdrowotnej i parentingowej. Należy do grona dziennikarzy medycznych jako członkini Stowarzyszenia "Dziennikarski Klub Promocji Zdrowia".

Najnowszy sposób szycia miejsca dawczego po pobraniu paska skóry do przeszczepu włosów.

  • wąska blizna
  • wzrost włosów poprzez bliznę
  • mało widoczna, estetyczna blizna
  • możliwość krótkiego strzyżenia włosów w okolicy dawczej

Technika TC jest z powodzeniem stosowana w Klinice Kolasiński

Mało widoczna, estetyczna blizna po zeszyciu okolicy dawczej najnowszą techniką TC

Twoja decyzja dotycząca zabiegu przeszczepu włosów ma charakter osobisty i powinna wypływać z własnych potrzeb. Najważniejsze jest Twoje samopoczucie. Jeśli operacja spełni Twoje oczekiwania wówczas można mówić o pełnym sukcesie.

BHT – Body Hair Transplant – Przeszczep włosów z innych części ciała

Nowością w dziedzinie zabiegów przeszczepu włosów jest pobieranie zespołów mieszkowych z innych niż głowa obszarów ciała. Okolicą dawczą jest wówczas skóra owłosiona: brody, klatki piersiowej, pleców, czy kończyn. Często tak bywa, że osoby dotknięte problemem łysienia na głowie mają nadmiernie owłosione inne okolice ciała. Czemu więc nie skorzystać z tego faktu? Dziś jest to już możliwe!

Zabieg BHT wykonuje się najczęściej w następujących sytuacjach:

  • uzupełnienia efektów poprzednio wykonanego zabiegu przeszczepu włosów w sytuacji wyczerpania okolicy dawczej na głowie
  • planowanego niewielkiego zabiegu przeszczepu w okolicy brwi, wąsów lub brody
  • korekcji blizn na głowie w tym po poprzednio wykonanych zabiegach przeszczepu włosów metodą „strip”

Najlepszymi kandydatami do zabiegu BHT są pacjenci z obfitym zarostem w takich okolicach jak broda, tors, plecy lub kończyny.

Współcześnie przyjmuje się, że łysienie typu męskiego które, pomimo nazwy, dotyczy również kobiet jest spowodowane interakcją trzech podstawowych czynników wieku, predyspozycji genetycznych i androgenów.

Czytaj dalej...

Dean Cały proces był świetnie przygotowany od początku do końca Chcę podziękować Panu i Pana zespołowi za wspaniałą obsługę podczas zabiegu w klinice we Wrocławiu podczas niedawnego zabiegu przeszczepu włosów.

Czytaj dalej...

Aby uzyskać lepsze rezultaty zabiegu przeszczepu włosów metodą FUE lekarz w trakcie konsultacji może również zlecić wykonanie badań krwi oraz przeprowadzić badanie trichoskopem obejrzy skórę głowy i włosów w powiększeniu, co z kolei pozwoli skutecznie wykryć przyczynę łysienia i ją wyeliminować.

Czytaj dalej...

Pierwszy zarejestrowany w Warszawie członek ISHRS organizacji zrzeszających najlepszych specjalistów z dziedzinie przeszczepu włosów potwierdza, że jest on uznawany za eksperta w swoim fachu na arenie międzynarodowej.

Czytaj dalej...