Opinie na temat przeszczepu włosów Kolasinski
Rodzaje łysienia
Ze względu na wieloczynnikowość problemu nadmiernej utraty włosów wyróżnia się kilka rodzajów łysienia, które omówione zostały poniżej.
Łysienie androgenowe u mężczyzn
Charakterystyczna dla łysienia androgenowego jest utrata włosów zaczynająca się od kątów czołowo-skroniowych. Z początku niewielkie zakola pogłębiają się coraz bardziej , a z czasem na głowie zostaje jedynie wąski pas włosów - z tyłu i po bokach.
Łysienie androgenowe jest skutkiem nadmiaru DHT (dihydrotestosteronu) - pochodnej testosteronu. Mieszki włosów rosnących w okolicy zakoli, szczytu głowy oraz tonsury są na niego wrażliwe, dlatego jeśli jest go zbyt dużo, dochodzi do nadmiernego wypadania włosów. W przebiegu tego typu łysienia całkowita utrata włosów jest niemożliwa, ponieważ mieszki znajdujące się w dolnych partiach skroni oraz potylicy nie posiadają receptorów dla DHT.
Łysienie androgenowe u kobiet
Co ciekawe, łysienie u kobiet również może występować na tle androgenowym. Dochodzi do niego wskutek zaburzeń hormonalnych, a dokładnie zbyt dużego stężenia androgenów lub zbyt małej ilości hormonów żeńskich we krwi. Objawy żeńskiego łysienia androgenowego u są takie same, jak u mężczyzn, z tym że włosy wypadają najczęściej z okolicy czołowo-ciemieniowej.
- silny stres,
- uraz lub operacja,
- choroby skóry (np. łojotokowe zapalenie skóry głowy),
- poród i związane z nim wahania hormonalne,
- brak żelaza lub witamin z grupy B w diecie,
- przyjmowanie niektórych leków (np. przeciwpadaczkowych),
- choroby przewlekłe, np. toczeń układowy.
Łysienie plackowate
O łysieniu plackowatym mówimy, gdy - jak wskazuje jego nazwa - na owłosionej skórze zaczynają tworzyć się coraz bardziej rozległe, pozbawione włosów obszary („placki”). Dzieje się tak wskutek uszkodzenia mieszków włosowych. Zmiany mogą powstawać nie tylko na skórze głowy, lecz w każdej owłosionej okolicy, np. na brodzie. Brak wprowadzonego adekwatnego leczenia może doprowadzić nawet do całkowitej utraty włosów, dlatego ważne jest jak najszybsze zgłoszenie się z tym problemem do lekarza.
Body Hair Transplant – Technika zabiegu
Zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym.
Włosy w okolicy dawczej są strzyżone na długość 1-2 mm.
Operator używa lup o znacznym powiększeniu obrazu.
Przy użyciu specjalnego instrumentu pojedyncze zespoły mieszkowe (FU) są wypreparowywane z obszaru skóry owłosionej i przenoszone do pojemników wypełnionych płynem konserwującym o obniżonej temperaturze.
Miejsca po pobraniu są pokrywane opatrunkiem z maścią antyseptyczną.
Okolica dawcza goi się najczęściej w ciągu 5-7 dni z pozostawieniem niewidocznych śladów.
Przeszczepy są umieszczane w obszarze wyłysiałym (biorczym) z użyciem znanej techniki four-hand-stick-and-place.
Po operacji przeszczepu włosów
Bezpośrednio po rozległej operacji na głowę zakładany jest opatrunek. W przypadku mniejszych operacji głowa pozostaje bez opatrunku.
Po rozległych zabiegach pacjent najczęściej pozostaje jedną dobę w klinice. W przypadku mniejszych zabiegów pacjent może wrócić do domu po 2 godzinach od operacji.
W godzinach wieczornych może być odczuwalny umiarkowany ból głowy. Najczęściej doustne leki przeciwbólowe wystarczają by złagodzić te dolegliwości.
Następnego dnia rano, opatrunek jest zdejmowany, pacjent otrzymuje szczegółowe zalecenia pooperacyjne i bez opatrunku opuszcza klinikę.
Nie ma przeciwwskazań by w tym dniu prowadzić samochód lub odbyć podróż samolotem.
W pierwszych dniach po operacji może wystąpić obrzęk czoła i powiek. Stosowanie zimnych kompresów, a w uzasadnionych przypadkach niewielkich dawek leków sterydowych pozwala na złagodzenie tej reakcji.
Najczęściej po 14 dniach ma miejsce kontrola w klinice. Zdejmowany jest wówczas szew z tyłu głowy.
Wypadanie włosów u kobiet
Proces łysienia u kobiet zdarza się zdecydowanie rzadziej. Jest to wynikiem ochronnego działania hormonów żeńskich – estrogenów. Stąd najczęściej łysienie u kobiet występuje po okresie menopauzy. Rzadko jednak doprowadza ono do takich ubytków owłosienia jak u mężczyzn. U kobiet mamy najczęściej do czynienia z różnego stopnia przerzedzeniem włosów w okolicy centralnej głowy przy zachowanym owłosieniu w okolicy czołowej.
Często proces ten jest spowodowany miniaturyzacją (zmniejszeniem średnicy włosów) w tych okolicach głowy.

BHT – Body Hair Transplant – Przeszczep włosów z innych części ciała
Nowością w dziedzinie zabiegów przeszczepu włosów jest pobieranie zespołów mieszkowych z innych niż głowa obszarów ciała. Okolicą dawczą jest wówczas skóra owłosiona: brody, klatki piersiowej, pleców, czy kończyn. Często tak bywa, że osoby dotknięte problemem łysienia na głowie mają nadmiernie owłosione inne okolice ciała. Czemu więc nie skorzystać z tego faktu? Dziś jest to już możliwe!
Zabieg BHT wykonuje się najczęściej w następujących sytuacjach:
- uzupełnienia efektów poprzednio wykonanego zabiegu przeszczepu włosów w sytuacji wyczerpania okolicy dawczej na głowie
- planowanego niewielkiego zabiegu przeszczepu w okolicy brwi, wąsów lub brody
- korekcji blizn na głowie w tym po poprzednio wykonanych zabiegach przeszczepu włosów metodą „strip”
Najlepszymi kandydatami do zabiegu BHT są pacjenci z obfitym zarostem w takich okolicach jak broda, tors, plecy lub kończyny.
