Opinie na temat przeszczepu włosów Kolasinski

Przeszczep włosów: dostępne techniki zabiegowe

To, w jaki sposób implanty z mieszkami włosowymi są wszczepiane w miejsca pozbawione włosów, w dużej mierze determinuje efekt końcowy zabiegu i naturalność wyglądu. Obecnie stosowane są poniżej opisane techniki:

Istnieje także inna klasyfikacja metod przeszczepiania włosów: wyróżnia się metodę STRIP i metodę FUE. Poniżej opisujemy, na czym polegają.

1. Metoda STRIP przeszczepiania włosów

Metoda STRIP polega na wycięciu pasku włosów z tylnej części głowy na długość ok. 15 cm i szerokość ok. 1 cm. Z paska wycina się następnie pojedyncze grafty zawierające ok. 1-3 włosy, po czym przy pomocy skalpela przygotowuje się kanaliki w miejscach, gdzie mają być wszczepione włosy i tam wkładane są grafty. Aby uzyskać dobry efekt, potrzebne są 3-4 zabiegi. Ponowny zabieg nie możliwy przed upływem 6 miesięcy.

2. Metoda FUE przeszczepu włosów

To obecnie innowacyjna metoda, która wyparła metodę STRIP. Polega na odizolowaniu mieszków włosowych, przy czym nie wycina się paska skóry z włosami z tyłu głowy, ale jedynie pobiera się pojedyncze meszki przy pomocy mikropunchów. Następnie nacinana jest skóra w miejscach, gdzie mają być przeszczepione włosy i tam umieszcza się mieszki. Zaletą tej metody jest fakt, że z tyłu głowy nie pozostaje blizna, dzięki czemu w przyszłości można nawet zgolić głowę bardzo krótko, a i tak nikt nie zauważy śladu po zabiegu. Wadą jest dużo wyższa cena zabiegu od metody tradycyjnej.

Wypadanie włosów – jaka jest przyczyna?

Zanim zdecydujesz się na zabieg wypadania włosów, lekarz będzie musiał sprawdzić, jaka jest przyczyna łysienia, gdyż może to świadczyć np. o chorobie. Wśród możliwych przyczyn łysienia jest także narażenie na ciągły stres, zła dieta czy nieprawidłowa pielęgnacja skóry. Zazwyczaj jednak powodem wypadania włosów u mężczyzn jest ich gospodarka hormonalna, gdyż testosteron znajdujący się we krwi, po wpływem działania enzymów, zmienia postać do dihydrotestosteronu (DHT) – a to hormon, który niszczy mieszki włosowe. Co ciekawe, na działanie tego hormonu nie są zwykle wrażliwe mieszki włosowe znajdują się na potylicy – z tego powodu często osoby, które nawet bardzo silnie łysieją, z tyłu głowy nadal mają włosy. I to właśnie z tych pozostałych włosów zwykle jest możliwość wykonania transplantacji na inne partie głowy.

U kobiet natomiast łysienie androgenowe, czyli wypadanie włosów pod wpływem hormonów męskich, spotyka się o wiele rzadziej. Jeśli jednak to jest przyczyną, obserwuje się niedobór estrogenów. Kobiety łysieją także inaczej od mężczyzn: mają bardziej przerzedzone włosy w okolicach czoła oraz na czubku głowy.

Przeszczep włosów: wady i zagrożenia

To, o czym trzeba wiedzieć, to konieczność wykonania min. 3-4 zabiegów przeszczepu włosów, aby cieszyć się zadowalającymi, długotrwałymi efektami. Jeżeli włosy są przerzedzone na całej głowie, potrzebne będą min. 4 zabiegi. Kolejną wadą jest fakt, że w przypadku metody STRIP z tyłu głowy może pozostać wypukła blizna. Dopóki przykrywamy ją włosami, nie ma większego problemu, ale należy liczyć się z tym, że w takiej sytuacji nigdy nie będziemy mogli mieć krótkich włosów z tyłu głowy.

Innym zagrożeniem może być nieprecyzyjny chirurg. Podczas wszczepiania włosów konieczna jest duża precyzja i stosowanie odpowiednich kątów, aby efekt był naturalny i włosy nie rosły jednocześnie każdy w inną stronę.

Anna Baranowska

Ukończyła Dziennikarstwo na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kilkuset artykułów o tematyce zdrowotnej i parentingowej. Należy do grona dziennikarzy medycznych jako członkini Stowarzyszenia "Dziennikarski Klub Promocji Zdrowia".

BHT – Body Hair Transplant – Przeszczep włosów z innych części ciała

Nowością w dziedzinie zabiegów przeszczepu włosów jest pobieranie zespołów mieszkowych z innych niż głowa obszarów ciała. Okolicą dawczą jest wówczas skóra owłosiona: brody, klatki piersiowej, pleców, czy kończyn. Często tak bywa, że osoby dotknięte problemem łysienia na głowie mają nadmiernie owłosione inne okolice ciała. Czemu więc nie skorzystać z tego faktu? Dziś jest to już możliwe!

Zabieg BHT wykonuje się najczęściej w następujących sytuacjach:

  • uzupełnienia efektów poprzednio wykonanego zabiegu przeszczepu włosów w sytuacji wyczerpania okolicy dawczej na głowie
  • planowanego niewielkiego zabiegu przeszczepu w okolicy brwi, wąsów lub brody
  • korekcji blizn na głowie w tym po poprzednio wykonanych zabiegach przeszczepu włosów metodą „strip”

Najlepszymi kandydatami do zabiegu BHT są pacjenci z obfitym zarostem w takich okolicach jak broda, tors, plecy lub kończyny.

Przyczyn wypadania włosów jest bardzo wiele długotrwały stres, niedobór witamin i składników mineralnych, przyjmowanie niektórych leków czy zaburzenia hormonalne to tylko kilka powodów, dla których tracimy ich zbyt wiele.

Czytaj dalej...

Wykorzystuje innowacyjną metodę punchu hybrydowego , która jest znacznie mniej inwazyjna dla mieszka włosowych, co przekłada się na lepsze wyniki transplantacji i krótszy okres rekonwalescencji dla pacjentów.

Czytaj dalej...

Aby uzyskać lepsze rezultaty zabiegu przeszczepu włosów metodą FUE lekarz w trakcie konsultacji może również zlecić wykonanie badań krwi oraz przeprowadzić badanie trichoskopem obejrzy skórę głowy i włosów w powiększeniu, co z kolei pozwoli skutecznie wykryć przyczynę łysienia i ją wyeliminować.

Czytaj dalej...

Aby uzyskać lepsze rezultaty zabiegu przeszczepu włosów metodą FUE lekarz w trakcie konsultacji może również zlecić wykonanie badań krwi oraz przeprowadzić badanie trichoskopem obejrzy skórę głowy i włosów w powiększeniu, co z kolei pozwoli skutecznie wykryć przyczynę łysienia i ją wyeliminować.

Czytaj dalej...