Podskórne grudki na dłoniach - Przyczyny, Objawy i Skuteczne Metody Leczenia
Jak się pozbyć grudek perlistych?
Białe grudki na penisie stanowią defekt kosmetyczny, który można z łatwością usunąć. Dostępne są różne metody leczenia grudek perlistych. Zastosowanie mają zabiegi chirurgicznie, ale w ostatnim czasie na popularności zyskuje znacznie mniej inwazyjna metoda leczenia laserem CO2. Jest to bezpieczny i bezbolesny zabieg wykonywany bez znieczulenia. Skutki uboczne obejmują wyłącznie przejściowy obrzęk, który utrzymuje się przez 1–2 tygodnie i niewielkie strupki, które znikają zazwyczaj po 10 dniach. W tym czasie trzeba szczególnie dbać o higienę intymną i zrezygnować z masturbacji oraz kontaktów seksualnych. Grudki na penisie można usunąć, wykonując elektrodesykację, czyli wypalanie elektryczne, lub krioterapię będącą formą zimnolecznictwa z zastosowaniem temperatur poniżej 0°C. Krioterapia polega na zamrażaniu zmian chorobowych płynnym azotem. Czasami zmiany te bledną i znikają samoistnie.
Reakcje uczuleniowe to jedne z częstszych przyczyn pojawienia się grudek na twarzy. W większości przypadków wywołane są przez wyprysk kontaktowy alergiczny określany też jako kontaktowe zapalenie skóry. Innymi chorobami, dla których typowe jest pojawienie się grudek w okolicy twarzy, są m.in.:
- liszaj płaski – przewlekła choroba zapalna skóry i błon śluzowych, której etiopatogeneza pozostaje niewyjaśniona, dotyczy przeważnie dorosłych kobiet, ale może wystąpić także u dzieci, charakterystycznym objawem są płasko-wyniosłe sinoczerwone lub sinobrunatne grudki, którym towarzyszy uczucie swędzenia,
- ospa wietrzna – choroba zakaźna wywołana pierwotnym zakażeniem wirusem ospy wietrznej i półpaśca (VZV), wysypka początkowo przybiera formę grudek ulegających przemianie w pęcherzyki i krostki, które zasychają w strupy,
- prosaki – występują u 50% noworodków, białe, twarde grudki, niekiedy zlokalizowane także na tułowiu, kończynach, narządach płciowych czy w jamie ustnej, ustępują bez leczenia w okresie od kilku tygodni do kilku miesięcy,
- trądzik grudkow y – jedna z postaci trądziku młodzieńczego, grudki są bolesne, a skóra wokół nich jest zaczerwieniona, w większości przypadków wraz z grudkami istnieją krosty (trądzik grudkowy-krostkowy) i zaskórniki (trądzik grudkowo-zaskórnikowy), odpowiada za niego nadmierna praca gruczołów łojowych, łój zatyka pory skóry i stanowi pożywienie dla bakterii, w konsekwencji czego rozwija się stan zapalny.
Czym są grudki perliste prącia?
Grudki perliste prącia (z ang. pearly penile papules, PPP) to małe (0,5–4 mm), zbudowane z normalnych komórek nabłonka, przybierające kopulasty lub wydłużony kształt zmiany w kolorze perłowo-cielistym lub białym. Ich najczęstszą lokalizacją jest korona żołędzi prącia i rowek zażołędny. Mają tendencję do ustawiania się w rzędach. Przyczyna ich powstawania nie jest do końca ustalona. Perliste grudki prącia to problem dotykający zwłaszcza chłopców w okresie dojrzewania, mężczyzn nieobrzezanych i rasy czarnej.
Perliste grudki prącia są wiotkie, nie sączą się, nie pękają i są bezbolesne, ale mogą być źródłem dyskomfortu. W większości przypadków powiększają się podczas erekcji. Nie można się nimi zarazić w trakcie kontaktów seksualnych. Nie pojawiają się w wyniku procesu chorobowego, a określane są jako zmienność osobnicza.
Grudki perliste i kłykciny kończyste to jednostki chorobowe, których rozróżnienie nastręcza niekiedy mnóstwo trudności. Kłykciny kończyste, nazywane także brodawkami płciowymi, są zmianami grudkowymi będącymi kliniczną manifestacją zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego (z ang. human papilloma virus, HPV). Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku plamek Fordyce’a, które mają postać białych, małych ziarenek o średnicy 1–3 mm.

Co to są grudki? Objawy, przyczyny i leczenie wybranych rodzajów grudek
Grudki to wykwity skórne towarzyszące wielu chorobom. Mogą powstawać w wyniku przerostu tkanki lub przez naciek komórkowy. Wyróżnia się 3 rodzaje grudek: naskórkowe, skórno-naskórkowe i skórne. Ich leczenie zależy od choroby, która za nie odpowiada.
Grudki to zmiany, które charakteryzują się odmienną niż otaczająca je tkanka spoistością. Mają rozmaite podłoże. Mogą być wywołane przez czynniki alergiczne i wirusowe, jak w przypadku wirusa ospy czy brodawczaka ludzkiego. Stanowią typowy objaw łuszczycy i trądziku pospolitego. Często spotykaną przypadłością są także grudki perliste prącia.
Świąd i zmiany grudkowe skóry
Od kilku miesięcy męczy mnie ostry świąd skóry. Pojawia się on zazwyczaj wtedy, gdy kładę się do łóżka Na skórze pojawiają się malutkie grudki i pęcherzyki ropne. Po drapaniu wylewa się żółta wydzielina, następie robią się strupy i blizny. Lekarz początkowo podejrzewał, że przyczyną może być słońce, później detergenty (np. proszek do prania czy płyn do mycia naczyń), następna diagnoza to świerzb. W przypadku każdej nietrafnej diagnozy stosowałam odpowiednie maści i tabletki i nic nie pomogło. Jestem tym bardzo zmęczona, ponieważ objawy są niezwykle silne. Co to może być? Proszę o odpowiedź.
dr med. Jolanta Maciejewska
Katedra i Klinika Dermatologii, Chorób Przenoszonych Drogą Płciową i Immunodermatologii
Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Collegium Medicum im. L. Rydygiera w Bydgoszczy
Z Pani opisu wynika, że problem stanowi świąd skóry. Może on towarzyszyć określonym zmianom skórnym, a także przebiegać bez zauważalnych zmian na skórze. Często uogólniony świąd skóry bywa objawem innych chorób układowych, jak np. przewlekłej niewydolności nerek, cholestazy wątrobowej, choroby hematologicznej, endokrynologicznej lub neurologicznej. Pacjent w każdym przypadku musi być traktowany indywidualnie.
Wiele chorób dermatologicznych może przebiegać ze świądem, należą do nich: atopowe zapalenie skóry, wyprysk alergiczny, łuszczyca czy choroby pasożytnicze - wszawica lub świerzb. Klasycznym objawem świerzbu jest intensywny świąd, który największą intensywność osiąga wieczorem oraz w nocy. Znaczenie diagnostyczne mają zmiany skórne z typowym przecinkowatym lub nieregularnym tunelem o długości od kilku milimetrów do kilku centymetrów, utworzonym przez samicę świerzbowca, która jest widoczna na końcu tego tunelu jako ciemna kropka. W przypadku świerzbu typowa lokalizacja zmian to przestrzenie międzypalcowe, paliczki bliższe, zgięciowa powierzchnia nadgarstka, a u dzieci często dłonie i podeszwy stóp. Okolica brodawek sutkowych oraz przednie fałdy pachowe są rzadko zajęte.
