Bolące podskórne pryszcze na twarzy - Jak się ich pozbyć i utrzymać zdrową skórę
Ropne pryszcze na twarzy- top 3 kosmetyki, które zminimalizują ten problem
BasicLab ACIDUMIS Peeling Kwasowy Zmniejszający Niedoskonałości - Peeling kwasowy od BasicLab skutecznie zmniejsza niedoskonałości takie jak pryszcze. Produkt zawiera w składzie aż trzy kwasy: szikimowy w stężeniu 6%, migdałowy w stężeniu 5% oraz laktobionowy w stężeniu 3%. W formule znajdziemy silne przeciwutleniacze: resweratrol oraz glutation. Kosmetyk głęboko oczyszcza pory, reguluje pracę gruczołów oraz wycisza zmiany skórne. Ważne jest również działanie złuszczające, które usuwa martwe komórki naskórka. Peeling kwasowy polecany jest dla cery tłustej, mieszanej, trądzikowej, z widocznymi niedoskonałościami oraz przebarwieniami.
NACOMI Next Level Kwas Salicylowy 2% - Starannie opracowany skład pomaga skórze z niedoskonałościami. W formule znajduje się kwas salicylowy, które głęboko oczyszcza pory, odblokowując je. Kosmetyk złuszcza martwy naskórek oraz zmniejsza produkcję sebum, które jest odpowiedzialne za powstawanie krost. Preparat zmniejsza ropne pryszcze na twarzy oraz zapobiega powstawaniu nowych zmian. Formułę wzbogacono o węgiel aktywny oraz witaminę B3.
PHARMACERIS T pureRETINOL 0.3 Krem Z Retinolem - Krem od Pharmaceris pomaga w niwelowaniu ropnych zmian. Dzięki optymalnej zawartości retinolu (0,3%), działa przeciwtrądzikowo, ograniczając zaskórniki, grudki i krostki. Pochodna witaminy A hamuje nadprodukcję łoju oraz oczyszcza skórę.
Kosmetyki pielęgnacyjne a pryszcze na twarzy
Jeżeli zależy nam, aby wypryski na twarzy goiły się szybciej, a każda krosta była mniej uporczywa w leczeniu, to warto zwrócić uwagę na to, jakich kosmetyków używamy w naszej codziennej pielęgnacji. Przede wszystkim musimy zadbać o to, aby podstawowa rutyna była dopasowana do naszego rytmu dnia oraz potrzeb skóry.
Postarajmy się, aby przynajmniej raz dziennie poświęcić naszej cerze nieco więcej czasu. Najczęściej udaje się o to zadbać wieczorową porą. Najważniejszą kwestią jest dokładne i dogłębne oczyszczanie. Najwięcej niedoskonałości powstaje na cerze, z której nieskutecznie pozbywamy się resztek kosmetyków kolorowych i aplikowanych o poranku produktów pielęgnacyjnych.
Elementem, jakiego nie powinno zabraknąć w porannej, jak i wieczornej pielęgnacji twarzy cery trądzikowej, jest kosmetyk o działaniu oczyszczającym. Jednak by jego użycie przynosiło zamierzone efekty, warto wybrać produkt o skutecznym, ale jednocześnie łagodnym działaniu dla skóry. Bardzo dobrym wyborem okaże się Effaclar żel oczyszczający do twarzy. Oczyszcza wymagającą skórę w sposób delikatny, bez przesuszania czy podrażnień. Z łatwością usuwa nadmiar sebum czy nagromadzone w ciągu dnia zanieczyszczenia, a także okazuje się pomocny w odblokowywaniu porów i utrzymaniu prawidłowego pH skóry. Jego formuła z cynkiem i wodą termalną z La Roche-Posay została wzbogacona w Phylobiomę. To składnik aktywny, który wspiera równowagę mikrobiomu skóry, zmniejszając niedoskonałości i namnażanie się bakterii, odpowiedzialnych za objawy trądziku.
Pryszcze podskórne: leczenie
Po pierwsze, pryszczy podskórnych nie można wyciskać! Zmiany te są osadzone na tyle głęboko, że pryszcz może rozlać się pod skórą. Wyjątkowo łatwo też o rozdrapanie pryszcza do krwi podczas naciskania go z każdej strony. Najprostszym sposobem na pryszcze podskórne jest maść ichtiolowa, czyli niedroga maść apteczna dostępna bez recepty, która wyciąga ropę z głęboko osadzonego pryszcza na zewnątrz. Należy ją stosować ostrożnie, ponieważ bardzo brudzi. Maść nakłada się na cystę i wokół niej i zmywa po około trzydziestu minutach. Dermatolodzy przepisują ją w połączeniu z antybiotykiem, jeśli pojawi się taka potrzeba.
Innym sprawdzonym sposobem na trądzik grudkowo-cystowy jest domowa kuracja retinoidami lub seria zabiegów kwasami w salonie kosmetycznym. Niektórym osobom pomaga również zmiana diety, ograniczenie słodkich napojów, słodyczy oraz tłustych potraw i mięsa. Niestety, na pryszcze powstałe ze stresu ciężko zaradzić inaczej jak zwiększoną dawką relaksu.
Niektóre pryszcze w newralgicznych miejscach łatwo pomylić z innymi zmianami skórnymi. Mogą to być:
- tłuszczaki, czyli łagodne nowotwory w postaci twardych guzków, które w przeciwieństwie do pryszczy nie mają zabarwienia i występują przede wszystkim na plecach oraz na barkach,
- włókniaki, czyli niegroźne twarde guzki lub zwisające zmiany skórne przypominające brodawki,
- kaszaki, czyli torbiele zastoinowe to zaczopowane ujścia gruczołów łojowych, które zwykle są mniejsze niż pryszcze podskórne, mają żółte zabarwienie i niewielką ciemną kropkę we wnętrzu.
Czym jest trądzikowa mapa twarzy?
Niewiele osób wie, że umiejscowienie powstających zmian ma ogromne znaczenie. Tak zwana trądzikowa mapa twarzy to graficzne przedstawienie tego, za co odpowiedzialne jest pojawianie się poszczególnych niedoskonałości. W jedną chwilę dostajemy wskazówkę dotyczącą tego, co złego może dziać się w naszym organizmie oraz czemu warto przyjrzeć się bliżej (na przykład poprzez wykonanie dodatkowych badań).
Krosty na czole
Powstające na czole krosty mogą oznaczać przede wszystkim źle dobraną dietę. Jeżeli na co dzień jemy produkty, które niekoniecznie nam służą, to będą one widoczne właśnie pod postacią niedoskonałości występujących na czole. Jeżeli nasz układ trawienny nie funkcjonuje zbyt dobrze, to możemy spodziewać się właśnie wyprysków w tym miejscu. Co jeszcze? Gdy krosty na twarzy występują przede wszystkim tuż pod linią włosów, to bardzo często oznacza to, że niepoprawnie zmywamy produkty kolorowe bądź też kosmetyki przeznaczone do pielęgnacji włosów.
Krosty na brodzie
Jedzenie mocno przetworzonej żywności znanej nam dobrze jako fast foody sprawia, że nieestetyczne krosty będą powstawały między innymi na brodzie. Oznacza to, że jak najszybciej powinniśmy wprowadzić do naszej diety zdrowe posiłki, przygotowane samodzielnie, z naturalnych, znanych nam składników.
Krosty nad linią ust
Z tym problemem boryka się bardzo wiele kobiet. Pryszcze podskórne występujące w okolicach ust, a już zwłaszcza nad górną wargą oznaczają nic innego, jak niepoprawnie działającą gospodarkę hormonalną. Są to nawet bolące pryszcze przed okresem, które znikają wraz z zakończeniem krwawienia. Cera stopniowo wraca do swojej dawnej kondycji.
Krosty na policzkach
Krosty na nosie
Boląca krosta na nosie to coś, co przydarza się bardzo wielu osobom. W tym przypadku powinniśmy zwrócić uwagę między innymi na to, czy aby na pewno nie stresujemy się zbyt często? Jeżeli mamy aktualnie trudny czas, a poziom kortyzolu jest stale podwyższony, to skutki tego możemy odczuć właśnie poprzez wystąpienie takiej niedoskonałości, jak choćby krosta na nosie. Koniecznie powinniśmy też sprawdzić poziom cukru we krwi.

Ropne pryszcze na twarzy - pielęgnacja i leczenie
W terapii trądziku i jego objawów takich jak ropne wypryski często niezbędne jest leczenie farmakologiczne. Trądzik pospolity to choroba, która wymaga konsultacji dermatologicznej. Zmiany nasilać mogą zaburzenia hormonalne, dlatego kontakt z lekarzem jest ważnym elementem terapii. Specjalista może przepisać antybiotyki, leki hormonalne czy izotretynoinę do stosowania doustnego.
Odpowiednia pielęgnacja skóry pozwala eliminować ropne pryszcze na twarzy i zapobiegać ich powstawaniu. Terapia opiera się o substancje aktywne regulujące pracę gruczołów łojowych. Duże znaczenie mają również właściwości przeciwbakteryjne oraz złuszczające kosmetyku. W pielęgnacji skóry poleca się składniki takie jak kwasy, retinol czy nadtlenek benzoilu. Terapię wspomagać można również niacynamidem w odpowiednim stężeniu. Warto pamiętać, że ochrona przeciwsłoneczna to ważny element pielęgnacji cery trądzikowej.
Ropne wypryski- polecane substancje aktywne:
- kwas salicylowy - zaliczany do grupy kwasów beta-hydroksylowych, stanowi ważny element leczenia ropnych wyprysków. Składnik ten może przenikać przez warstwę łojową, co pozwala na dość głębokie wnikanie w głąb mieszków włosowych. Dzięki temu skutecznie reguluje pracę gruczołów łojowych, ograniczając produkcję sebum. Kwas salicylowy złuszcza martwy naskórek oraz działa przeciwbakteryjnie na zmiany trądzikowe,
- kwas azelainowy - to substancja, która skutecznie łagodzi stany zapalne. Ma działanie przeciwbakteryjne, które jest pomocne w leczeniu trądziku. Dodatkowo delikatnie złuszcza oraz działa seboregulująco. To kwas, który zmniejsza przebarwienia, ponieważ jest inhibitorem tyrozynazy,
- kwas glikolowy - złuszczający składnik kosmetyków, który pomaga w terapii różnego rodzaju zmian, w tym ropnych pryszczy. Należy do grupy kwasów alfa-hydroksylowych, które działają oczyszczająco na skórę,
- retinol - to pochodna witaminy A, która reguluje produkcję sebum. Substancja ta skutecznie wspiera leczenie trądziku, niwelując wypryski na twarzy. Dodatkową zaletą ze stosowania retinolu jest działanie przeciwzmarszczkowe,nadtlenek benzoilu- to składnik, który hamuje nadmierne wydzielanie łoju oraz działa przeciwbakteryjnie. Ponadto złuszcza oraz przyspiesza gojenie zmian zapalnych.
