Bolesne, nieusuwalne pryszcze podskórne - Przyczyny i Skuteczne Metody Leczenia
Kwas hialuronorowy i niacynamid
Jedną z substancji, z którą zdecydowanie warto łączyć niacynamid, jest kwas hialuronowy. Ten składnik wykazuje silnie nawilżające właściwości i jest substancją naturalnie występującą w naszym organizmie w postaci hialuronianu sodu. Znajdziemy go przede wszystkim w skórze, ale także mazi stawowej, ścianach naczyń krwionośnych czy ciele szklistym oka. Co bardzo ważne, znajduje się w macierzy, która wypełnia komórki skóry, dzięki czemu sprawia, że skóra jest nie tylko nawilżona, ale też wygląda na jędrną, gładką, sprężystą. Właściwości kwasu hialuronowego można porównać do działania gąbki. To substancja o działaniu higroskopijnym, która jest w stanie związać nawet 1000-krotność wody w porównaniu do swojej masy. Kwas hialuronowy zatrzymuje wodę w organizmie, a dokładniej w skórze właściwej, niestety wraz z wiekiem, podobnie jak w przypadku kolagenu i elastyny, ilość tej substancji w naszej skórze znacznie się zmniejsza, co sprawia, że ta staje się wiotka, pozbawiona jędrności i bardzo często brakuje jej nawilżenia. Stosując produkty wzbogacone w kwas hialuronowy i niacynamid, na przykład w formie serum, dostarczasz swojej skórze dawkę regeneracji oraz nawilżenia i wygładzenia. Serum z kwasem hialuronowym i niacynamidem szczególnie dobrze sprawdzi się w przypadku mocno przesuszonej skóry.
Ciąża to szczególny czas w życiu kobiety, także pod względem pielęgnacji. Niacynamid to substancja, którą bez przeszkód możemy stosować w ciąży zarówno do pielęgnacji twarzy, ciała, jak i włosów. Co więcej, pomaga ona zapobiegać powstawaniu przebarwień, które mogą pojawić się w ciąży i rozjaśnia już istniejące. Dodatkowo wpływa korzystnie na gładkość i elastyczność skóry.
Domowe sposoby na pozbycie się podskórnych pryszczy
Leczenie trądziku, bez względu na jego rodzaj, wymaga konsultacji z dermatologiem. Rodzaj leku, zarówno do stosowania wewnętrznego, jak i zewnętrznego, powinien być dobrany do typu trądziku oraz przyczyn jego powstawania. Lekarze podkreślają, jak duży wpływ na stan skóry ma dieta i styl życia. Dlatego nasze podejście do zdrowej skóry powinno być kompleksowe.
Oprócz leczenia przyczynowego wypracuj nawyki, które będą korzystne dla Twojej skóry:
- Pamiętaj o odpowiedniej pielęgnacji. Higiena jest koniecznością, aby pozbyć się zanieczyszczeń, kurzu, nadmiaru sebum i wszystkiego, co osiada na naszej skórze w ciągu całego dnia.
- Nigdy nie zapominaj o dokładnym zmyciu makijażu. Wybieraj produkty hipoalergiczne, pozbawione konserwantów, sztucznych zapachów i barwników, silnych alkoholi, SLS, parabenów. Dla wyrównania pH naskórka warto stosować tonik.
- Zadbaj o odpowiednie nawilżenie skóry i dobieraj kremy dopasowane do swoich potrzeb. Nie zapominaj, że nawet cera tłusta i trądzikowa potrzebuje wzmocnienia bariery lipidowej i jej również należy zapewnić odpowiednie nawilżenia. W przeciwnym razie gruczoły zaczną dążyć do wyrównania poziomu natłuszczenia i będą produkowały nadmiar sebum, co z kolei zazwyczaj skutkuje zaostrzeniem zmian trądzikowych. Pamiętaj, aby odpowiednio nawadniać organizm. Picie 1,5–2 l wody mineralnej dziennie nie tylko poprawi Twój metabolizm, ale także korzystnie wpłynie na kondycję Twojej skóry.
- Raz w tygodniu wykonaj peeling całej twarzy. Jeśli jednak znajdują się na niej zmiany ropne, lepiej wybierać produkty enzymatyczne, bez wyczuwalnych drobinek.
Domowe sposoby na pryszcze jedynie wspomagają łagodzenie zmian. Warto sięgać po metody naturalne, które były stosowane już przez nasze babcie. Wśród nich była np. pasta sporządzona z sody oczyszczonej do stosowania miejscowego. Działa ona bezpośrednio na pryszcz i przyspiesza jego gojenie. Aby usunąć nieestetyczne przebarwienia po trądziku, warto zastosować okłady z soku z cytryny, który delikatnie rozjaśnia pozostałości po pryszczach podskórnych.
Jak zapobiegać powstawaniu pryszczy podskórnych?
Leczenie trądziku podskórnego bywa długotrwałym i skomplikowanym procesem. Dlatego warto podjąć działania, aby mu zapobiec. Podstawą będzie oczywiście odpowiednia pielęgnacja, dostosowana do wymogów konkretnego rodzaju skóry. Wybór preparatów jest ogromny, dlatego nie szukaj po omacku, ale skonsultuj się ze specjalistą, który określi Twój typ cery i zaproponuje dopasowaną do niej pielęgnację. Dzięki temu unikniesz zbędnych kosztów i zyskasz pewność, że wykonywane przez Ciebie rytuały pielęgnacyjne są rzeczywiście korzystne dla Twojej skóry.
Zwracaj uwagę na to, co jesz. Ryzyko powstawania zmian trądzikowych będzie mniejsze, jeśli na Twoim talerzu znajdą się produkty bogate w witaminy i minerały. Unikaj wysokoprzetworzonej żywności, która być może jest smaczna i łatwa w przygotowaniu, jednak na dłuższą metę może okazać się szkodliwa dla Twojej skóry. Dobrze odżywiona i nawodniona skóra będzie mniej skłonna do powstawania nieestetycznych zmian.
Jeśli chcesz zapobiec powstawaniu pryszczy podskórnych i innych zmian, przez które czujesz się niekomfortowo, wykonaj profilaktyczne badania hormonalne, aby sprawdzić, czy gospodarka hormonalna funkcjonuje prawidłowo. Konieczne może okazać się wyrównanie poziomu hormonów, na którym skorzysta również Twoja skóra. Pamiętaj, że domowe sposoby na pryszcze nie będą przynosiły efektów, jeśli pojawiają się kwestie zdrowotne, wymagające ukierunkowanego leczenia.
- K. Janda, M. Chwiłkowska, Trądzik pospolity - etiologia, klasyfikacja, leczenie, „Roczniki Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie” 2014, t. 60, nr 2, s.13-18.