Bolesne, nieusuwalne pryszcze podskórne - Przyczyny i Skuteczne Metody Leczenia
Kwas hialuronorowy i niacynamid
Jedną z substancji, z którą zdecydowanie warto łączyć niacynamid, jest kwas hialuronowy. Ten składnik wykazuje silnie nawilżające właściwości i jest substancją naturalnie występującą w naszym organizmie w postaci hialuronianu sodu. Znajdziemy go przede wszystkim w skórze, ale także mazi stawowej, ścianach naczyń krwionośnych czy ciele szklistym oka. Co bardzo ważne, znajduje się w macierzy, która wypełnia komórki skóry, dzięki czemu sprawia, że skóra jest nie tylko nawilżona, ale też wygląda na jędrną, gładką, sprężystą. Właściwości kwasu hialuronowego można porównać do działania gąbki. To substancja o działaniu higroskopijnym, która jest w stanie związać nawet 1000-krotność wody w porównaniu do swojej masy. Kwas hialuronowy zatrzymuje wodę w organizmie, a dokładniej w skórze właściwej, niestety wraz z wiekiem, podobnie jak w przypadku kolagenu i elastyny, ilość tej substancji w naszej skórze znacznie się zmniejsza, co sprawia, że ta staje się wiotka, pozbawiona jędrności i bardzo często brakuje jej nawilżenia. Stosując produkty wzbogacone w kwas hialuronowy i niacynamid, na przykład w formie serum, dostarczasz swojej skórze dawkę regeneracji oraz nawilżenia i wygładzenia. Serum z kwasem hialuronowym i niacynamidem szczególnie dobrze sprawdzi się w przypadku mocno przesuszonej skóry.
Ciąża to szczególny czas w życiu kobiety, także pod względem pielęgnacji. Niacynamid to substancja, którą bez przeszkód możemy stosować w ciąży zarówno do pielęgnacji twarzy, ciała, jak i włosów. Co więcej, pomaga ona zapobiegać powstawaniu przebarwień, które mogą pojawić się w ciąży i rozjaśnia już istniejące. Dodatkowo wpływa korzystnie na gładkość i elastyczność skóry.
Domowe sposoby na pozbycie się podskórnych pryszczy
Leczenie trądziku, bez względu na jego rodzaj, wymaga konsultacji z dermatologiem. Rodzaj leku, zarówno do stosowania wewnętrznego, jak i zewnętrznego, powinien być dobrany do typu trądziku oraz przyczyn jego powstawania. Lekarze podkreślają, jak duży wpływ na stan skóry ma dieta i styl życia. Dlatego nasze podejście do zdrowej skóry powinno być kompleksowe.
Oprócz leczenia przyczynowego wypracuj nawyki, które będą korzystne dla Twojej skóry:
- Pamiętaj o odpowiedniej pielęgnacji. Higiena jest koniecznością, aby pozbyć się zanieczyszczeń, kurzu, nadmiaru sebum i wszystkiego, co osiada na naszej skórze w ciągu całego dnia.
- Nigdy nie zapominaj o dokładnym zmyciu makijażu. Wybieraj produkty hipoalergiczne, pozbawione konserwantów, sztucznych zapachów i barwników, silnych alkoholi, SLS, parabenów. Dla wyrównania pH naskórka warto stosować tonik.
- Zadbaj o odpowiednie nawilżenie skóry i dobieraj kremy dopasowane do swoich potrzeb. Nie zapominaj, że nawet cera tłusta i trądzikowa potrzebuje wzmocnienia bariery lipidowej i jej również należy zapewnić odpowiednie nawilżenia. W przeciwnym razie gruczoły zaczną dążyć do wyrównania poziomu natłuszczenia i będą produkowały nadmiar sebum, co z kolei zazwyczaj skutkuje zaostrzeniem zmian trądzikowych. Pamiętaj, aby odpowiednio nawadniać organizm. Picie 1,5–2 l wody mineralnej dziennie nie tylko poprawi Twój metabolizm, ale także korzystnie wpłynie na kondycję Twojej skóry.
- Raz w tygodniu wykonaj peeling całej twarzy. Jeśli jednak znajdują się na niej zmiany ropne, lepiej wybierać produkty enzymatyczne, bez wyczuwalnych drobinek.
Domowe sposoby na pryszcze jedynie wspomagają łagodzenie zmian. Warto sięgać po metody naturalne, które były stosowane już przez nasze babcie. Wśród nich była np. pasta sporządzona z sody oczyszczonej do stosowania miejscowego. Działa ona bezpośrednio na pryszcz i przyspiesza jego gojenie. Aby usunąć nieestetyczne przebarwienia po trądziku, warto zastosować okłady z soku z cytryny, który delikatnie rozjaśnia pozostałości po pryszczach podskórnych.
Pryszcze podskórne: czym są?
To różnej wielkości podskórne ropne zmiany znajdujące się w głębokiej warstwie skóry, niemożliwe do wyciśnięcia, ponieważ ich ujście zasłonięte jest przez skórę. Czasem są rozsiane po twarzy i drobne. Częściej jednak mają formę cyst lub nawet twardych guzków. Guzki znajdują się głębiej niż cysty i są twarde. Cysty są nieco bardziej miękkie i czasem widocznie nabrzmiałe ropą, ponieważ znajdują płycej niż ropne guzki. Zmiany mogą mieć lekko siny lub czerwonawy odcień, czasem jedynie czerwoną obwódkę. Zarówno cysty, jak i guzki charakteryzują się tym, że przy dotknięciu bolą, chociaż przy mniejszych pryszczach ból może nie być wyczuwalny, szczególnie u odpornych osób. Nie należy ich wyciskać, ponieważ zostawiają trwałe, ciemne blizny. Przyjmuje się, że najczęściej podskórne pryszcze tworzą się w strefie T (czoło, nos, broda), podobnie jak inne zaskórniki. Nie jest to prawda. W rzeczywistości mogą wystąpić w bardzo wielu miejscach na ciele, przede wszystkim na policzkach i na czole tuż przy włosach, na skroniach, na szyi, w okolicach uszu, na plecach oraz na dekolcie. Kiedy pryszcz podskórny się pojawi, warto dać mu czas. Niektóre same wchłaniają się już po kilku dniach, a te mniejsze okazują się być zwykłymi pryszczami, które wychodzą na wierzch, przez co stają się o niebo prostsze do usunięcia. Jeśli jednak podskórne cysty i guzki nie znikają lub pojawiają się regularnie, należy się temu przyjrzeć. Czytaj też: Trądzik: objawy i skuteczne leczenie Trądzik zaskórnikowy: jak go wyleczyć? Pryszcze na pośladkach: jak powstają i jak się ich pozbyć?
- używanie kosmetyków zapychających pory, zbyt tłustych kremów
- skłonności genetyczne
- choroby, np. cukrzyca oraz inne choroby metaboliczne
- długotrwały stres (szczególnie, kiedy pryszcze występują w okolicy szyi i uszu)
Rodzajem pryszczy podskórnych można też nazwać łagodne czyraki, czyli ropne zmiany skórne wynikające z zapalenia mieszków włosowych. Są bardziej bolesne i większe od zwyczajnych pryszczy. Bolą bez dotykania, kiedy już urosną. Częste występowanie czyraków może świadczyć o chorobach nerek i wątroby, cukrzycy, osłabionej odporności organizmu, zarażeniu wirusem HIV. Jeśli zdiagnozujesz u siebie czyraka, koniecznie udaj się do lekarza dermatologa.
Polecane
- Czym jest trądzik?
- Czy trądzik dotyczy tylko osób w wieku dojrzewania?
- Jak wygląda trądzik podskórny?
- Pryszcz podskórny z opuchlizną
- Domowe sposoby na pozbycie się podskórnych pryszczy
- Jak zapobiegać powstawaniu pryszczy podskórnych?

Jak wygląda trądzik podskórny?
Trądzik podskórny, a mówiąc bardziej precyzyjnie – grudkowy, dotyczy najczęściej nastolatków. Nie oznacza to jednak, że nie może pojawić się u osób dorosłych. Podskórny pryszcz może przybierać różne formy, w tym cyst, torbieli i grudek, które, jak sama nazwa wskazuje, nie wystają ponad powierzchnię skóry. Nie jest to więc zmiana zwieńczona ropnym czopem, który pęka po kilku dniach. Charakterystyczne wybrzuszenia mogą być nie tylko nieestetyczne, ale również bardzo bolesne. W większości przypadków otoczone są czerwoną obwódką. Pryszcze podskórne mogą występować pojedynczo lub w skupiskach. Lokalizują się głównie:
- na twarzy, a w szczególności przy policzkach,
- za uszami,
- na plecach,
- na dekolcie,
- przy linii włosów,
- w okolicach uszu.
Jak wyciskać pryszcze? Dermatolodzy są zgodni, że lepiej nie robić tego wcale. Jest to szczególnie wykluczone w przypadku pryszczy podskórnych. Wyciskanie nie tylko nie przyniesie efektu, ale może zwiększyć ryzyko rozprzestrzenienia się zmian na większej powierzchni skóry. Ponadto mechaniczne uszkodzenie naskórka często powoduje blizny po trądziku. A te z kolei wymagają długotrwałego leczenia, w tym laserowego. Z dużą dbałością o zachowanie higieny dopuszcza się wyciskanie pryszczy zaliczanych do trądziku zaskórnikowego. Usuwanie zaskórników powinno odbywać się z zachowaniem odpowiedniej higieny rąk. Jeśli obawiasz się, że zrobisz to nieprawidłowo, udaj się do gabinetu kosmetycznego, gdzie zrobią to profesjonaliści z wykorzystaniem odpowiednich narzędzi.
Ważne jest, aby nie rozdrapywać zmian z lejącą się, ropną treścią, wokół których pojawia się silne zaczerwienienie. W takim przypadku najlepszym rozwiązaniem jest miejscowe stosowanie maści o działaniu wysuszającym i antybakteryjnym. Czasami to, co bierzemy za pryszcz podskórny, może okazać się czyrakiem, a ten zwiastuje problemy ze zdrowiem, w tym głównie choroby metaboliczne. Dlatego, jeśli zmiana skórna jest wyjątkowo bolesna, występuje licznie lub nie znika samoistnie, należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza dermatologa. Do zakazanych do wyciskania rodzajów zmian zalicza się także pryszcze na głowie. Ich mechaniczne uszkodzenie, również podczas codziennego czesania, na ogół wiąże się z rozprowadzeniem zakażenia na całą skórę głowy. Może stać się to przyczyną nadmiernego wypadania włosów, które będzie wymagało leczenia dermatologicznego.
