Jak skutecznie leczyć podskórne pryszcze?

Skuteczne sposoby radzenia sobie z pryszczami podskórnymi

Zaczniemy od tego, co na pryszcze podskórne z pewnością nie działa. Mowa oczywiście o wyciskaniu! Jest to bardzo trudne, a wręcz niemożliwe, ponieważ zmiany znajdują się głęboko pod powierzchnią skóry. Poza tym wszelkie próby pozbycia się pryszczy w ten sposób prowadzą do wtłaczania ich zawartości w głębsze warstwy skóry. Stąd już zaledwie krok do pogłębienia się stanu zapalnego, a nawet powstania blizn. Wiesz już, czego nie robić, gdy zobaczysz pryszcz pod skórą, ale jak się go pozbyć?

  • Regularnie oczyszczaj skórę! Żel oczyszczający do twarzy stosuj rano i wieczorem.
  • Złuszczaj obumarły naskórek. Unikaj jednak peelingów mechanicznych. Znacznie lepiej sprawdzą się łagodniejsze produkty, jak np. Krem-kuracja złuszczająco-wygładzająca Eucerin DermoPure. Formuła odblokowuje pory, zmniejsza zanieczyszczenia i wypryski oraz zapobiega ich ponownemu powstawaniu.
  • Używaj lekkich produktów do pielęgnacji. Bezpieczne rozwiązanie to np. krem kojący w trakcie kuracji trądzikowych Eucerin DermoPure, który ma intensywnie nawilżającą, nietłustą formułę.

Istnieją też domowe sposoby na pryszcze podskórne. Wystarczy, że nałożysz ciepły kompres na obszar pryszcza podskórnego na około 10-15 minut. Może to być kompres ziołowy z nagietka lekarskiego, rumianku, świetlika lub szałwii. Ciepło pomaga rozluźnić zaskórniki i zredukować stan zapalny, ułatwiając pozbycie się zanieczyszczeń. Świetnie, jeśli następnie zastosujesz maseczkę oczyszczającą. A co zrobić na pryszcze podskórne poza pielęgnacją? Staraj się wysypiać, codziennie znajdź chwilę na relaks, jedz zdrowo i w miarę możliwości uprawiaj sport. Pamiętaj również o prawidłowym nawadnianiu organizmu, ponieważ nawilżona skóra efektywniej się regeneruje. Uwaga – nie dotykaj zmian! To jeden z czynników prowadzących do ich zaognienia.

Wpływ hormonalny na powstawanie pryszczy podskórnych

Hormony to jeden z głównych czynników odpowiedzialnych za powstawanie niedoskonałości. Kiedy działają najintensywniej?

    W okresie dojrzewania wzrasta poziom hormonów płciowych (np. androgenów). To stymuluje gruczoły łojowe do produkcji większej ilości sebum, co prowadzi do zwiększonego ryzyka powstawania pryszczy, także podskórnych.

Podskórne pryszcze na brodzie, żuchwie, policzkach czy skroniach to bez wątpienia uciążliwy problem, który na dodatek bywa bolesny oraz frustrujący. Ich powstawanie jest związane z różnymi czynnikami, takimi jak nadmierna produkcja sebum, zmiany hormonalne oraz stres. W skutecznym leczeniu najważniejsze jest zachowanie ostrożności i unikanie mechanicznego wyciskania, które może pogorszyć stan skóry!

Powiązane artykuły

Trądzik pospolity – jak sobie z nim radzić?

4 min na przeczytanie

Rozszerzone pory – jak sobie z nimi radzić?

7 min na przeczytanie

Krem na trądzik – sprawdź, jak wybrać najlepszy!

7 min na przeczytanie

Wyciskanie pryszczy – czy warto?

Warto wpisać do swojego stałego jadłospisu produkty bogate w cynk pieczywo pełnoziarniste, pomidory, kakao, otręby czy witaminy z grupy B jaja, orzechy, rośliny strączkowe , które wspomogą prace gruczołów łojowych i pomogą złagodzić różne schorzenia skórne.

Czytaj dalej...

Są one niemożliwe do wyciśnięcia ich ujście zasłonięte jest przez skórę ; wyciskanie krostek jest zresztą bardzo niewskazane, ponieważ wówczas rozsiewamy bakterie odpowiedzialne za trądzik i powoduje namnażanie się krostek oraz stany zapalne.

Czytaj dalej...

Zmiany skórne w postaci czyraków wynikają najczęściej z obniżonej odporności, a ich powstawaniu sprzyjają również choroby przewlekłe, takie jak cukrzyca, atopowe zapalenie skóry, niewydolność nerek lub wątroby, nowotwory, otyłość czy alkoholizm.

Czytaj dalej...

Inne przyczyny powstawania pryszczy podskórnych niewłaściwa dieta, alergie skórne, zakażenia wirusowe zakażenia bakteryjne, zaburzenia w składzie sebum produkowanego przez gruczoły łojowe, zmiany w procesie rogowacenia naskórka.

Czytaj dalej...