"Walka z pryszczami na czole - Skuteczne strategie i porady"

Trądzik na skroniach i czole - jak się go pozbyć?

Trądzik w okolicy twarzy stanowi ważny problem medyczny, ale także społeczny i psychologiczny. Niedoskonałości pojawiające się w bardzo widocznych miejscach, np. na skroniach i czole, mogą poważnie wpłynąć na naszą pewność siebie. Co powoduje trądzik w tych okolicach? W jaki sposób uniknąć tych nieestetycznych zmian skórnych?

Potrzebujesz leku na trądzik?
Wybierz lek i uzyskaj e-konsultację z e-receptą nawet 15 minut!

Jakie są główne przyczyny występowania trądziku podskórnego?

Przyczyny powstawania pryszczy podskórnych obejmują wiele czynników. Niektóre z nich to stres, nieodpowiednia dieta, niewłaściwa pielęgnacja, zaburzenia hormonalne.

Stres

Długotrwały stres wpływa na destabilizację gospodarki hormonalnej - podnosi poziom kortyzolu, zwanego hormonem stresu. Kortyzol powoduje zwiększenie aktywności gruczołów łojowych, wydzielanie sebum i nasilenie procesów zapalnych.

Same zmiany skórne mogą być dla niektórych sytuacją stresującą, co zwiększa poziom kortyzolu i powoduje kolejne podskórne pryszcze.

Podobnie do przewlekłego stresu wpływać na skórę będzie chroniczne zmęczenie.

Nieodpowiednia dieta

Spożywanie prozapalnej, przetworzonej żywności, o wysokim indeksie glikemicznym, zawierającej duże ilości cukrów prostych i tłuszczów nasyconych - to wszystko może nasilać trądzik podskórny i powodować zwiększone występowanie zmian skórnych mimo pielęgnacji skóry.

Istnieją badania, które sugerują związek nasilenia trądziku przy jednoczesnym spożywaniu mleka.

Podobnie alkohol, papierosy i inne używki mogą zaostrzać stan zapalny skóry i hamować proces gojenia zmian.

Niewłaściwa pielęgnacja skóry

Źle dobrana pielęgnacja pogarsza problem pryszczy, zapychając pory i powodując nowe podskórne gule. Używając nieodpowiednich dermokosmetyków czy produktów do makijażu wywołać możemy także inny rodzaj trądziku - trądzik kosmetyczny. Również zanieczyszczenia środowiska nie są obojętne dla stanu cery.

Niestosowanie kremów z wysokim filtrem

Słońce przyczynia się do czasowego wysuszenia powierzchni skóry i pozornego poprawienia jej stanu, jednak po ekspozycji skóra zareaguje zwiększoną produkcją sebum i wysypem nowych zmian. Dodatkowo promieniowanie UV utrwala blizny potrądzikowe.

Zaburzenia hormonalne

Zaburzenia gospodarki hormonalnej organizmu (najczęściej nadmierna produkcja androgenów) mogą powodować różnego rodzaju niedoskonałości. W czasie okresu dojrzewania następują zmiany hormonalne i występuje, poprzez androgenowe hormonalne pobudzenie gruczołów łojowych, nadprodukcja sebum, stąd najczęściej problem trądziku występuje u nastolatków. Również wahania hormonów w cyklu miesięcznym nie są obojętne dla stanu kobiecej cery.

O czym świadczą ropne zmiany skórne na skroniach i czole? Trądzikowa mapa twarzy

Istnieje popularne, jednak błędne przekonanie, że lokalizacja zmian trądzikowych na twarzy ma związek z chorobami konkretnych narządów wewnętrznych. Tak naprawdę przy wystąpieniu odpowiednich czynników, trądzik może wystąpić w każdym obszarze skóry zawierającym gruczoły łojowe.

Czy oznacza to, że miejsce występowania krost nie ma w ogóle znaczenia? Nie zawsze. Zmiany skórne skupione w jednej lokalizacji są często powodowane działającymi miejscowo czynnikami zaostrzającymi. Oto niektóre z nich.

Ekspozycja na światło słoneczne

Czynnikiem nasilającym zmiany trądzikowe jest promieniowanie UV. Wbrew obiegowej opinii, opalanie się tylko pozornie poprawia stan skóry. Światło UV pobudza skórę do produkcji łoju i skutkuje pojawieniem się nowych zmian trądzikowych.

Niski poziom higieny

Czynnikiem sprzyjającym pojawianiu się pryszczy jest niedomyty makijaż odpowiedzialny za trądzik pojawiający się na czole oraz linii włosów. Kosmetyki kolorowe często w swojej formule zawierają substancje zaczopowujące ujścia mieszków włosowych co utrudnia usuwanie sebum przez gruczoły łojowe i sprzyja pojawieniu się stanu zapalnego.

Dotykanie twarzy brudnymi rękami

Ważną przyczyną krost na czole i skroniach jest niedostateczna higiena dłoni. Dotykanie twarzy brudnymi rękami to łatwa droga do nadkażenia i rozwoju stanu zapalnego skóry. Częste poprawianie grzywki czy drapanie twarzy może przyczynić się do zaognienia trądziku.

Należy pamiętać, że każdy przedmiot mający częsty kontakt ze skórą twarzy może być potencjalnie środowiskiem bakterii. Poduszki oraz czapki należy regularnie prać. Należy zwrócić na to uwagę szczególnie w okresie zimowym i letnim, kiedy po nakrycia głowy sięga się niemal codziennie. Nie można zapominać o częstej dezynfekcji ekranu smartfona.

Pryszcze podskórne – przyczyny powstawania

Nadmiar sebum w wyniku niewłaściwej pracy gruczołów łojowych jest główną przyczyną powstawania pryszczy podskórnych. Proces ten nasila się zazwyczaj w wyniku nieprawidłowości gospodarki hormonalnej , a więc nadmiernej produkcji męskich hormonów (androgenów). Ponadto zaobserwowano, że pryszcze podskórne mogą częściej pojawiać się u osób, które:

  • używają niewłaściwych kosmetyków, zazwyczaj źle dobranych do swojego rodzaju skóry np. zbyt tłustych kremów, które mogą zatykać pory, utrudniając skórze właściwe oddychanie i regenerację,
  • żyją w długotrwałym, nadmiernym stresie,
  • palą papierosy,
  • posiadają predyspozycje genetyczne,
  • mają skłonność do alergii skórnych,
  • zmagają się z infekcjami bakteryjnymi i wirusowymi,
  • chorują na różne choroby metaboliczne lub cukrzycę,
  • nieodpowiednio się odżywiają [1, 3].

Warto wpisać do swojego stałego jadłospisu produkty bogate w cynk pieczywo pełnoziarniste, pomidory, kakao, otręby czy witaminy z grupy B jaja, orzechy, rośliny strączkowe , które wspomogą prace gruczołów łojowych i pomogą złagodzić różne schorzenia skórne.

Czytaj dalej...

Zmiany skórne w postaci czyraków wynikają najczęściej z obniżonej odporności, a ich powstawaniu sprzyjają również choroby przewlekłe, takie jak cukrzyca, atopowe zapalenie skóry, niewydolność nerek lub wątroby, nowotwory, otyłość czy alkoholizm.

Czytaj dalej...

Może również poprosić nas o wykonanie dodatkowych badań, ponieważ jak zostało już wspomniane, różne choroby oraz dolegliwości, z jakimi zmaga się nasz organizm, mogą prowadzić do powstawania niedoskonałości na twarzy.

Czytaj dalej...

Warto wpisać do swojego stałego jadłospisu produkty bogate w cynk pieczywo pełnoziarniste, pomidory, kakao, otręby czy witaminy z grupy B jaja, orzechy, rośliny strączkowe , które wspomogą prace gruczołów łojowych i pomogą złagodzić różne schorzenia skórne.

Czytaj dalej...