"Walka z pryszczami na czole - Skuteczne strategie i porady"

Jak powstaje trądzik na czole i skroniach?

Trądzik na czole oraz na skroniach dotyczy najczęściej pacjentów w wieku dojrzewania. Szacuje się, że nawet 60-100%osób w wieku nastoletnim doświadczy zmian trądzikowych na skórze. Coraz częściej z tym problemem borykają się osoby dorosłe po 25. roku życia.

W świetle współczesnej medycyny uważa się, że proces powstawania trądziku zawiera cztery składowe:

  1. Nadprodukcja łoju (sebum).
  2. Zaczopowanie ujścia gruczołów łojowych przez zrogowaciały naskórek.
  3. NadkażenieCutibacterium acnes.
  4. Stan zapalny.

Wykwitami pierwotnymi w trądziku pospolitym są mikrozaskórniki, które przekształcają się w zaskórniki otwarte(ciemne) i zamknięte (jasne), stanowiące podłoże dla charakterystycznych dla tej choroby skóry zmian - grudek, ropnych krost, guzów podskórnych.

Trądzik można podzielić ze względu na jego postacie kliniczne. W literaturze istnieje wiele jego klasyfikacji. Trądzik pospolity można podzielić ze względu na nasilenie na łagodny, umiarkowany oraz ciężki.

Innym podziałem jest klasyfikacja ze względu na dominujące w obrazie klinicznym choroby zmiany: trądzik zaskórnikowy, grudkowo-krostkowy (najczęstszy), bliznowcowy oraz ropowiczy.

Zmiany trądzikowe najczęściej lokalizują się w obszarach skóry bogatych w gruczoły łojowe. Należą do nich:

  • strefa T obejmująca czoło, nos oraz brodę,
  • rynna łojotokowa - skóra pleców wzdłuż kręgosłupa,
  • klatka piersiowa.
e-Recepta Express

Do 1 godziny roboczej* Antykoncepcja stała, leki stałe, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych, leki na potencję.

Przyczyny powstawania i sposoby usuwania krost na czole

Krosty na czole to rodzaj niedoskonałości skóry, który najczęściej występuje u młodzieży w okresie dojrzewania, ale także wiele osób dorosłych boryka się z tym problemem. Ta wypukłość, inaczej nazywana pustulą, powstaje z różnych przyczyn, niekiedy prostych do wyeliminowania. Przeczytaj, jakie są metody walki z krostami na czole.

  • Krosty na czole to problem natury estetycznej i zdrowotnej. Ze zmianami na skórze borykają się nie tylko dzieci i młodzież, u których występuje zwiększona produkcja łoju. Także osoby dorosłe walczą z pryszczami, zwłaszcza te, które posiadają tłustą cerę i stosują nieodpowiednią higienę twarzy.
  • Pozbycie krost na czole wymaga znajomości przyczyn ich powstawania. Duże znaczenia ma dieta i zdrowy tryb życia. Wyeliminowanie przyczyn jest pierwszym etapem w likwidacji zaskórników na czole.
  • Leczenia wskazane przez dermatologa można uzupełniać domowymi sposobami. Ich stosowanie wymaga systematyczności i czasu, aby zobaczyć pierwsze rezultaty.

Jak wygląda trądzik podskórny?

Podskórne pryszcze mają postać wypukłych, twardych guzków znajdujących się pod warstwą naskórka. Są to bolące pryszcze, o czerwonej lub cielistej barwie.

Do pryszczy podskórnych możemy zaliczyć także czyraki - to ropne zmiany spowodowane zapaleniem mieszków włosowych. Odróżniają się one nieco większymi wymiarami niż zwykły pryszcz podskórny oraz zawartością treści płynnej.

Najczęściej pojawiają się w tzw. strefie T, na którą składa się czoło, nos oraz broda. Jednakże mogą lokalizować się w też innych miejscach na ciele. Podskórne grudki zazwyczaj osiągają średnicę większą niż 1 centymetr.

Schorzenie to może dotyczyć zarówno młodzieży w okresie dojrzewania, jak i młodych dorosłych.

Czy można wyciskać pryszcze podskórne?

Wszelkie próby manualnego usunięcia podskórnych pryszczy, mogą prowadzić do trwałych blizn i zaostrzenia problemu. Robienie tego w warunkach domowych bez higieny może doprowadzić do nadkażenia skóry.

Pryszcze podskórne – leczenie

Dermatolodzy w leczeniu tej przypadłości najczęściej rekomendują stosowanie maści ichtiolowej , która pomaga wyregulować wydzielanie łoju. Ponadto zmniejsza ona stan zapalny, ułatwiając przy tym ropie gromadzącej się pod naskórkiem odchodzić na zewnątrz. Osobom posiadającym nadwrażliwą skórę specjaliści zalecają maść cynkową , która również zwęża pory i przyspiesza proces gojenia.

W przypadku wystąpienia licznych grup pryszczy podskórnych lekarze mogą dołączyć do procesu leczenia retinoidy i antybiotyki . Retinoidy zmniejszają ilość stanów zapalnych powstałych na powierzchni skóry, a także pomagają w procesie złuszczania się naskórka. Antybiotyki skutecznie eliminują bakterie odpowiedzialne za powstawanie zmian na skórze [1, 2].

Jakie są metody leczenia trądziku podskórnego?

Leczenie trądziku podskórnego obejmuje działanie w wielu aspektach. Odpowiednie i wcześnie włączone leczenie trądziku pozwala na zmniejszenie ryzyka powstania blizn i przebarwień.

Pielęgnacja skóry trądzikowej

Niezbędne jest wdrożenie codziennej pielęgnacji cery trądzikowej. Odpowiednio dobrane kosmetyki są podstawą zadbania o skórę trądzikową.

Poranną i wieczorną pielęgnację powinno rozpoczynać oczyszczenie skóry np. żelem do mycia. Dokładne oczyszczanie skóry pozwala na pozbycie się sebum i innych zanieczyszczeń, sprzyja gojeniu się pryszczy podskórnych i zapobiega ich powstawaniu.

Następnym krokiem jest tonizacja, która przywraca równowagę pH skóry i poprawia wchłanianie substancji czynnych z kosmetyków stosowanych później.

Pielęgnację kończy krem nawilżający. Wbrew powszechnym mitom cera tłusta także potrzebuje nawilżenia. Warto pamiętać o codziennym stosowaniu kremu z filtrem SPF50, przez cały rok, szczególnie przy leczeniu dermatologicznym.

Pielęgnację można uzupełnić o zabiegi kosmetyczne - np. zabiegi laserowe, peelingi kwasowe (np. kwas salicylowy) czy kawitacyjne.

Nie powinno się wyciskać pryszczy podskórnych - spowoduje to uszkodzenie skóry i rozniesienie bakterii.

Poza pielęgnacją warto pamiętać o kilku zasadach:

Preparaty miejscowe

Na problemy skórne możemy stosować preparaty miejscowe, które sprawdzą się w leczeniu trądziku podskórnego o łagodnym przebiegu, ale także jako uzupełnienie leczenia doustnego:

  • antybiotyki miejscowe - np. erytromycyna czy klindamycyna, hamują namnażanie bakterii i zmniejszają stan zapalny skóry, nie stosuje się jednocześnie antybiotykoterapii miejscowej i doustnej. Dostępne są na receptę (recepta online),
  • nadtlenek benzoilu - stosowany z antybiotykami lub retinoidami, działa przeciwbakteryjnie, przeciwzaskórnikowo oraz keratolitycznie (złuszcza nadbudowany naskórek),
  • kwas azelainowy - ma działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne, jednocześnie pomaga rozjaśnić blizny potrądzikowe,
  • retinoidy (pochodne witaminy A) - odpowiadają za wyrównanie keratynizacji, regulują tym samym pracę gruczołów łojowych.

Najczęściej tego typu zmiany skórne świadczą o rozwoju tak zwanego trądziku późnego, który dotyka osoby po dwudziestym piątym roku życia i objawia się w postaci krost i grudek, między innymi na szyi, a także na brodzie i linii żuchwy.

Czytaj dalej...

Warto wpisać do swojego stałego jadłospisu produkty bogate w cynk pieczywo pełnoziarniste, pomidory, kakao, otręby czy witaminy z grupy B jaja, orzechy, rośliny strączkowe , które wspomogą prace gruczołów łojowych i pomogą złagodzić różne schorzenia skórne.

Czytaj dalej...

W wielu przypadkach choroba ta stanowi swoiste przedłużenie dolegliwości występujących w okresie dojrzewania postać przetrwała , choć zdarza się też, że występuje po raz pierwszy dopiero po 25 urodzinach postać z późnym początkiem.

Czytaj dalej...

Aby wykonać skuteczną i sprawdzoną pastę z miodem i cynamonem , należy zmieszać oba składniki ilość zależy od własnych preferencji do uzyskania jednolitej konsystencji, która powinna przypominać gęstą pastę.

Czytaj dalej...