Przyczyny powstawania pryszczy podskórnych obejmują wiele czynników. Niektóre z nich to stres, nieodpowiednia dieta, niewłaściwa pielęgnacja, zaburzenia hormonalne.
Długotrwały stres wpływa na destabilizację gospodarki hormonalnej - podnosi poziom kortyzolu, zwanego hormonem stresu. Kortyzol powoduje zwiększenie aktywności gruczołów łojowych, wydzielanie sebum i nasilenie procesów zapalnych.
Same zmiany skórne mogą być dla niektórych sytuacją stresującą, co zwiększa poziom kortyzolu i powoduje kolejne podskórne pryszcze.
Podobnie do przewlekłego stresu wpływać na skórę będzie chroniczne zmęczenie.
Spożywanie prozapalnej, przetworzonej żywności, o wysokim indeksie glikemicznym, zawierającej duże ilości cukrów prostych i tłuszczów nasyconych - to wszystko może nasilać trądzik podskórny i powodować zwiększone występowanie zmian skórnych mimo pielęgnacji skóry.
Istnieją badania, które sugerują związek nasilenia trądziku przy jednoczesnym spożywaniu mleka.
Podobnie alkohol, papierosy i inne używki mogą zaostrzać stan zapalny skóry i hamować proces gojenia zmian.
Źle dobrana pielęgnacja pogarsza problem pryszczy, zapychając pory i powodując nowe podskórne gule. Używając nieodpowiednich dermokosmetyków czy produktów do makijażu wywołać możemy także inny rodzaj trądziku - trądzik kosmetyczny. Również zanieczyszczenia środowiska nie są obojętne dla stanu cery.
Słońce przyczynia się do czasowego wysuszenia powierzchni skóry i pozornego poprawienia jej stanu, jednak po ekspozycji skóra zareaguje zwiększoną produkcją sebum i wysypem nowych zmian. Dodatkowo promieniowanie UV utrwala blizny potrądzikowe.
Zaburzenia gospodarki hormonalnej organizmu (najczęściej nadmierna produkcja androgenów) mogą powodować różnego rodzaju niedoskonałości. W czasie okresu dojrzewania następują zmiany hormonalne i występuje, poprzez androgenowe hormonalne pobudzenie gruczołów łojowych, nadprodukcja sebum, stąd najczęściej problem trądziku występuje u nastolatków. Również wahania hormonów w cyklu miesięcznym nie są obojętne dla stanu kobiecej cery.
W celu zapobiegania zmianom trądzikowym należy stosować odpowiednie kosmetyki do pielęgnacji skóry twarzy i włosów. Najlepszym wyborem będą delikatne płyny lub pianki myjące przeznaczone do cery tłustej i mieszanej.
Odpowiednie będą też dermokosmetyki zawierające substancje złuszczające takie jak kwas salicylowy lub mlekowy oraz peelingi enzymatyczne, które pomogą usunąć nadmiar martwego naskórka bez niepotrzebnego podrażniania skóry.
W walce z trądzikiem kluczowa będzie ochrona skóry przeciw promieniowaniu UV. Zaleca się nakładanie kremów z filtrem przeciwsłonecznym, najlepiej SFP 50+. Dodatkowe działanie ochronne wykazują preparaty z witaminą C stosowane na dzień.
Wzorowa pielęgnacja cery trądzikowej nie jest kompletna bez odpowiedniego nawilżenia. Wbrew obiegowej opinii osoby posiadające cerę tłustą lub mieszaną powinny stosować kremy do twarzy. Pomagają one w odbudowaniu bariery hydrolipidowej.
Pod żadnym pozorem nie powinno się wyciskać ropnych krost. Takie postępowanie może skutkować powstaniem blizn oraz nadkażeniem rany.
Z dodatkową pomocą w eliminacji zmian trądzikowych może pomóc modyfikacja diety. Uważa się, że spożywanie jedzenia o niskim indeksie glikemicznym może zapobiegać trądzikowi. Do przykładowych produktów należą:
Trądzik na czole oraz na skroniach dotyczy najczęściej pacjentów w wieku dojrzewania. Szacuje się, że nawet 60-100%osób w wieku nastoletnim doświadczy zmian trądzikowych na skórze. Coraz częściej z tym problemem borykają się osoby dorosłe po 25. roku życia.
W świetle współczesnej medycyny uważa się, że proces powstawania trądziku zawiera cztery składowe:
Wykwitami pierwotnymi w trądziku pospolitym są mikrozaskórniki, które przekształcają się w zaskórniki otwarte(ciemne) i zamknięte (jasne), stanowiące podłoże dla charakterystycznych dla tej choroby skóry zmian - grudek, ropnych krost, guzów podskórnych.
Trądzik można podzielić ze względu na jego postacie kliniczne. W literaturze istnieje wiele jego klasyfikacji. Trądzik pospolity można podzielić ze względu na nasilenie na łagodny, umiarkowany oraz ciężki.
Innym podziałem jest klasyfikacja ze względu na dominujące w obrazie klinicznym choroby zmiany: trądzik zaskórnikowy, grudkowo-krostkowy (najczęstszy), bliznowcowy oraz ropowiczy.
Zmiany trądzikowe najczęściej lokalizują się w obszarach skóry bogatych w gruczoły łojowe. Należą do nich:
Do 1 godziny roboczej* Antykoncepcja stała, leki stałe, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych, leki na potencję.
Dermatolodzy w leczeniu tej przypadłości najczęściej rekomendują stosowanie maści ichtiolowej , która pomaga wyregulować wydzielanie łoju. Ponadto zmniejsza ona stan zapalny, ułatwiając przy tym ropie gromadzącej się pod naskórkiem odchodzić na zewnątrz. Osobom posiadającym nadwrażliwą skórę specjaliści zalecają maść cynkową , która również zwęża pory i przyspiesza proces gojenia.
W przypadku wystąpienia licznych grup pryszczy podskórnych lekarze mogą dołączyć do procesu leczenia retinoidy i antybiotyki . Retinoidy zmniejszają ilość stanów zapalnych powstałych na powierzchni skóry, a także pomagają w procesie złuszczania się naskórka. Antybiotyki skutecznie eliminują bakterie odpowiedzialne za powstawanie zmian na skórze [1, 2].
U niektórych pań tuż przed spodziewaną miesiączką cera może wyglądać na znacznie zdrowszą niż w innych fazach cyklu te kobiety należą do grona tych szczęśliwców, którzy nie muszą przejmować się występującymi okresowo problemami skórnymi.
Inne przyczyny powstawania pryszczy podskórnych niewłaściwa dieta, alergie skórne, zakażenia wirusowe zakażenia bakteryjne, zaburzenia w składzie sebum produkowanego przez gruczoły łojowe, zmiany w procesie rogowacenia naskórka.
W wielu przypadkach choroba ta stanowi swoiste przedłużenie dolegliwości występujących w okresie dojrzewania postać przetrwała , choć zdarza się też, że występuje po raz pierwszy dopiero po 25 urodzinach postać z późnym początkiem.
Aby wykonać skuteczną i sprawdzoną pastę z miodem i cynamonem , należy zmieszać oba składniki ilość zależy od własnych preferencji do uzyskania jednolitej konsystencji, która powinna przypominać gęstą pastę.