"Walka z pryszczami na czole - Skuteczne strategie i porady"

Jakie są główne przyczyny występowania trądziku podskórnego?

Przyczyny powstawania pryszczy podskórnych obejmują wiele czynników. Niektóre z nich to stres, nieodpowiednia dieta, niewłaściwa pielęgnacja, zaburzenia hormonalne.

Stres

Długotrwały stres wpływa na destabilizację gospodarki hormonalnej - podnosi poziom kortyzolu, zwanego hormonem stresu. Kortyzol powoduje zwiększenie aktywności gruczołów łojowych, wydzielanie sebum i nasilenie procesów zapalnych.

Same zmiany skórne mogą być dla niektórych sytuacją stresującą, co zwiększa poziom kortyzolu i powoduje kolejne podskórne pryszcze.

Podobnie do przewlekłego stresu wpływać na skórę będzie chroniczne zmęczenie.

Nieodpowiednia dieta

Spożywanie prozapalnej, przetworzonej żywności, o wysokim indeksie glikemicznym, zawierającej duże ilości cukrów prostych i tłuszczów nasyconych - to wszystko może nasilać trądzik podskórny i powodować zwiększone występowanie zmian skórnych mimo pielęgnacji skóry.

Istnieją badania, które sugerują związek nasilenia trądziku przy jednoczesnym spożywaniu mleka.

Podobnie alkohol, papierosy i inne używki mogą zaostrzać stan zapalny skóry i hamować proces gojenia zmian.

Niewłaściwa pielęgnacja skóry

Źle dobrana pielęgnacja pogarsza problem pryszczy, zapychając pory i powodując nowe podskórne gule. Używając nieodpowiednich dermokosmetyków czy produktów do makijażu wywołać możemy także inny rodzaj trądziku - trądzik kosmetyczny. Również zanieczyszczenia środowiska nie są obojętne dla stanu cery.

Niestosowanie kremów z wysokim filtrem

Słońce przyczynia się do czasowego wysuszenia powierzchni skóry i pozornego poprawienia jej stanu, jednak po ekspozycji skóra zareaguje zwiększoną produkcją sebum i wysypem nowych zmian. Dodatkowo promieniowanie UV utrwala blizny potrądzikowe.

Zaburzenia hormonalne

Zaburzenia gospodarki hormonalnej organizmu (najczęściej nadmierna produkcja androgenów) mogą powodować różnego rodzaju niedoskonałości. W czasie okresu dojrzewania następują zmiany hormonalne i występuje, poprzez androgenowe hormonalne pobudzenie gruczołów łojowych, nadprodukcja sebum, stąd najczęściej problem trądziku występuje u nastolatków. Również wahania hormonów w cyklu miesięcznym nie są obojętne dla stanu kobiecej cery.

Pryszcze podskórne: czym są?

To różnej wielkości podskórne ropne zmiany znajdujące się w głębokiej warstwie skóry, niemożliwe do wyciśnięcia, ponieważ ich ujście zasłonięte jest przez skórę. Czasem są rozsiane po twarzy i drobne. Częściej jednak mają formę cyst lub nawet twardych guzków. Guzki znajdują się głębiej niż cysty i są twarde. Cysty są nieco bardziej miękkie i czasem widocznie nabrzmiałe ropą, ponieważ znajdują płycej niż ropne guzki. Zmiany mogą mieć lekko siny lub czerwonawy odcień, czasem jedynie czerwoną obwódkę. Zarówno cysty, jak i guzki charakteryzują się tym, że przy dotknięciu bolą, chociaż przy mniejszych pryszczach ból może nie być wyczuwalny, szczególnie u odpornych osób. Nie należy ich wyciskać, ponieważ zostawiają trwałe, ciemne blizny. Przyjmuje się, że najczęściej podskórne pryszcze tworzą się w strefie T (czoło, nos, broda), podobnie jak inne zaskórniki. Nie jest to prawda. W rzeczywistości mogą wystąpić w bardzo wielu miejscach na ciele, przede wszystkim na policzkach i na czole tuż przy włosach, na skroniach, na szyi, w okolicach uszu, na plecach oraz na dekolcie. Kiedy pryszcz podskórny się pojawi, warto dać mu czas. Niektóre same wchłaniają się już po kilku dniach, a te mniejsze okazują się być zwykłymi pryszczami, które wychodzą na wierzch, przez co stają się o niebo prostsze do usunięcia. Jeśli jednak podskórne cysty i guzki nie znikają lub pojawiają się regularnie, należy się temu przyjrzeć. Czytaj też: Trądzik: objawy i skuteczne leczenie Trądzik zaskórnikowy: jak go wyleczyć? Pryszcze na pośladkach: jak powstają i jak się ich pozbyć?

  • używanie kosmetyków zapychających pory, zbyt tłustych kremów
  • skłonności genetyczne
  • choroby, np. cukrzyca oraz inne choroby metaboliczne
  • długotrwały stres (szczególnie, kiedy pryszcze występują w okolicy szyi i uszu)

Rodzajem pryszczy podskórnych można też nazwać łagodne czyraki, czyli ropne zmiany skórne wynikające z zapalenia mieszków włosowych. Są bardziej bolesne i większe od zwyczajnych pryszczy. Bolą bez dotykania, kiedy już urosną. Częste występowanie czyraków może świadczyć o chorobach nerek i wątroby, cukrzycy, osłabionej odporności organizmu, zarażeniu wirusem HIV. Jeśli zdiagnozujesz u siebie czyraka, koniecznie udaj się do lekarza dermatologa.

Trądzik na skroniach i czole - jak się go pozbyć?

Trądzik w okolicy twarzy stanowi ważny problem medyczny, ale także społeczny i psychologiczny. Niedoskonałości pojawiające się w bardzo widocznych miejscach, np. na skroniach i czole, mogą poważnie wpłynąć na naszą pewność siebie. Co powoduje trądzik w tych okolicach? W jaki sposób uniknąć tych nieestetycznych zmian skórnych?

Potrzebujesz leku na trądzik?
Wybierz lek i uzyskaj e-konsultację z e-receptą nawet 15 minut!

Najczęściej tego typu zmiany skórne świadczą o rozwoju tak zwanego trądziku późnego, który dotyka osoby po dwudziestym piątym roku życia i objawia się w postaci krost i grudek, między innymi na szyi, a także na brodzie i linii żuchwy.

Czytaj dalej...

Warto wpisać do swojego stałego jadłospisu produkty bogate w cynk pieczywo pełnoziarniste, pomidory, kakao, otręby czy witaminy z grupy B jaja, orzechy, rośliny strączkowe , które wspomogą prace gruczołów łojowych i pomogą złagodzić różne schorzenia skórne.

Czytaj dalej...

W wielu przypadkach choroba ta stanowi swoiste przedłużenie dolegliwości występujących w okresie dojrzewania postać przetrwała , choć zdarza się też, że występuje po raz pierwszy dopiero po 25 urodzinach postać z późnym początkiem.

Czytaj dalej...

Fakt 4 Odpowiednia pielęgnacja może pomóc w walce z pryszczami Codzienne stosowanie kosmetyków pielęgnacyjnych to nie tylko przyjemny rytuał, ale także skuteczny sposób, aby pomóc skórze w walce z niedoskonałościami oraz aby ochronić ją przed czynnikami zewnętrznymi.

Czytaj dalej...