"Walka z pryszczami na czole - Skuteczne strategie i porady"
Przyczyny krost na czole
Krostki na czole mogą pojawiać się sporadycznie lub przyjmować postać bardziej nasiloną. W tym drugim przypadku występują w postaci trądziku. Wiele tego typu zmian świadczy o zaniedbaniu higienicznym, czyli niedokładnie umytej twarzy lub niewłaściwie zmytym makijażu.
Resztki makijażu, pozostawione na twarzy (także na czole) ulegają rozkładowi i drażnią skórę. Jeśli czoło jest dodatkowo przykryte grzywką to jest to prosta droga do pojawienia tego rodzaju zaskórników.
Przyczyny pojawiania się pryszczy na czole tkwią w nieprawidłowościach, które zachodzą w organizmie. Do najczęściej występujących zaliczane są:
- skłonności skóry do nadmiernego wydzielania sebum czyli łoju skórnego wytwarzanego przez gruczoły łojowe w celu ochrony skóry,
- zbyt silne rogowacenie komórek przewodów, które wyprowadzają sebum na powierzchnię skóry,
- aktywność bakterii, które odpowiadają także za powstawaniem podskórnych krost na czole (propionibacterium acnes),
- niedobór witamin w organizmie (typu A, B) lub żelaza,
- zmiany hormonalne, które skutkują większą produkcją łoju,
- nieodpowiednia dieta, zawierająca w codziennym jadłospisie słodzone napoje, zbyt dużą ilość soli, ostre przyprawy czy nadmierną ilość słodyczy,
- niedostateczne nawodnienie organizmu, które powoduje zatrzymywanie w organizmie toksyn i innych szkodliwych produktów metabolizmu,
- alergia pokarmowa,
- alergia skórna, powodująca powstawanie wodnych krostek na twarzy, także na czole,
- przewlekłe choroby, najczęściej związane z nieprawidłowym działaniem wątroby,
- nadużywanie alkoholu i papierosów,
- stres,
- uwarunkowania genetyczne, które głównie mają wpływ na pojawianie się większych zmian skórnych na czole.
Pojawienie się krost na czole może świadczyć o skłonności skóry do powstawania zmian trądzikowych w obrębie twarzy. Cera twarzy skłonna do przetłuszczania jest także idealną bazą do rozwoju pryszczy.
Pryszcze podskórne – leczenie
Dermatolodzy w leczeniu tej przypadłości najczęściej rekomendują stosowanie maści ichtiolowej , która pomaga wyregulować wydzielanie łoju. Ponadto zmniejsza ona stan zapalny, ułatwiając przy tym ropie gromadzącej się pod naskórkiem odchodzić na zewnątrz. Osobom posiadającym nadwrażliwą skórę specjaliści zalecają maść cynkową , która również zwęża pory i przyspiesza proces gojenia.
W przypadku wystąpienia licznych grup pryszczy podskórnych lekarze mogą dołączyć do procesu leczenia retinoidy i antybiotyki . Retinoidy zmniejszają ilość stanów zapalnych powstałych na powierzchni skóry, a także pomagają w procesie złuszczania się naskórka. Antybiotyki skutecznie eliminują bakterie odpowiedzialne za powstawanie zmian na skórze [1, 2].
Pryszcze podskórne: jak powstają? Jak je leczyć?
Pryszcze podskórne miał kiedyś każdy. Niektóre z nich znikają, inne rosną i bolą każdego dnia coraz bardziej. Dopiero ocena stopnia nasilenia tego problemu daje odpowiedź, czy zmiany skórne w postaci cyst, torbieli i guzków świadczą o czymś poważniejszym. Sprawdź, jak rozpoznać pryszcze podskórne i o jakich chorobach może świadczyć ich powstawanie.
Spis treści
Pryszcze podskórne - jak je rozpoznać? W końcu pryszcz pryszczowi nierówny, dlatego pierwszą rzeczą, jaką należy uczynić, to lepiej poznać swoje pryszcze. Ocenić ich wielkość, stopień zaawansowania, a przede wszystkim miejsce położenia. Najprościej podzielić pryszcze na te znajdujące się pod skórą i te "na powierzchni". Pryszcze podskórne wyglądają jak wybrzuszenia, wypustki o różnym kształcie i kolorze. Z kolei pryszcze na powierzchni to zwykle te, które już wyszły spod skóry i mają ropną końcówkę.
Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.
Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.
Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.
O czym świadczą ropne zmiany skórne na skroniach i czole? Trądzikowa mapa twarzy
Istnieje popularne, jednak błędne przekonanie, że lokalizacja zmian trądzikowych na twarzy ma związek z chorobami konkretnych narządów wewnętrznych. Tak naprawdę przy wystąpieniu odpowiednich czynników, trądzik może wystąpić w każdym obszarze skóry zawierającym gruczoły łojowe.
Czy oznacza to, że miejsce występowania krost nie ma w ogóle znaczenia? Nie zawsze. Zmiany skórne skupione w jednej lokalizacji są często powodowane działającymi miejscowo czynnikami zaostrzającymi. Oto niektóre z nich.
Ekspozycja na światło słoneczne
Czynnikiem nasilającym zmiany trądzikowe jest promieniowanie UV. Wbrew obiegowej opinii, opalanie się tylko pozornie poprawia stan skóry. Światło UV pobudza skórę do produkcji łoju i skutkuje pojawieniem się nowych zmian trądzikowych.
Niski poziom higieny
Czynnikiem sprzyjającym pojawianiu się pryszczy jest niedomyty makijaż odpowiedzialny za trądzik pojawiający się na czole oraz linii włosów. Kosmetyki kolorowe często w swojej formule zawierają substancje zaczopowujące ujścia mieszków włosowych co utrudnia usuwanie sebum przez gruczoły łojowe i sprzyja pojawieniu się stanu zapalnego.
Dotykanie twarzy brudnymi rękami
Ważną przyczyną krost na czole i skroniach jest niedostateczna higiena dłoni. Dotykanie twarzy brudnymi rękami to łatwa droga do nadkażenia i rozwoju stanu zapalnego skóry. Częste poprawianie grzywki czy drapanie twarzy może przyczynić się do zaognienia trądziku.
Należy pamiętać, że każdy przedmiot mający częsty kontakt ze skórą twarzy może być potencjalnie środowiskiem bakterii. Poduszki oraz czapki należy regularnie prać. Należy zwrócić na to uwagę szczególnie w okresie zimowym i letnim, kiedy po nakrycia głowy sięga się niemal codziennie. Nie można zapominać o częstej dezynfekcji ekranu smartfona.