Potnica na dłoniach - Przyczyny, Objawy i Skuteczne Metody Leczenia
Jak zdiagnozować potnicę?
Osoby, które zaobserwowały u siebie niepokojące zmiany na dłoniach lub stopach powinny zgłosić się do lekarza. Podczas wizyty specjalista wykona szereg badań, które pomogą ustalić przyczynę choroby. Niezbędne będzie wykonanie testów alergicznych i badań mikologicznych w kierunku grzybicy. Diagnostyka opiera się również na dokładnym przyjrzeniu się wykwitom skórny i ich lokalizacji. Szczegółowa obserwacja pozwoli na różnicowanie potnicy z innymi chorobami dermatologicznymi np. atopowym zapaleniem skóry, rumieniem wielopostaciowym czy grzybicą dłoni i stóp.
Najważniejsze w leczeniu potnicy jest wyeliminowanie czynnika wywołującego chorobę. W terapii miejscowej stosuje się kremy i maści zawierające w składzie antybiotyki i glikokortysteroidy. Należy jednak pamiętać, by nie stosować ich przewlekle. Pomocne okazują się również preparaty do pielęgnacji skóry: maść cynkowa i maść z wyciągiem z aloesu. Wspomagająco można stosować także fototerapię. Zalecane są również preparaty antyświądowe i okłady z roztworu soli. Ważne jest osuszanie zmienionych chorobowo miejsc i odkażanie nadżerek. W przypadku, gdy pierwotną przyczyną potnicy jest alergia, należy przyjmować doustne leki antyalergiczne, które złagodzą objawy i pomogą w eliminacji podstawowej przyczyny. Gdy zmiany chorobowe są rozległe, lekarz może naciąć je i uwolnić zgromadzony w pęcherzykach płyn surowiczy. W następnej kolejności wprowadza do środka lek z antybiotykiem lub glikokorykosteroidem.
Co powoduje bolesne, popękane opuszki palców?
W większości przypadków pękanie i łuszczenie się skóry wokół opuszków palców jest spowodowane suchością skóry.
Pęknięte i bolesne palce są oznaką bardzo suchej skóry, znanej jako xerosis. Wiele osób doświadcza suchej skóry spowodowanej niektórymi produktami i czynnikami środowiskowymi, takimi jak:
- Silne chemikalia w mydłach do rąk i środkach czyszczących
- Klimat suchy
- Starzenie się
- Zmieniające się pory roku, szczególnie zima
- Ekspozycja na słońce
- Długie, gorące prysznice
Wiele osób doświadcza również suchej skóry w wyniku częstego mycia rąk, ponieważ mydło potrzebne do usunięcia bakterii i innych zarazków ze skóry również ją wysusza.
W niektórych przypadkach popękane, bolesne palce mogą wskazywać na podstawowy stan chorobowy, który może wymagać leczenia.
Choroby skóry
Bolesna suchość skóry wiąże się z przewlekłymi chorobami skóry, w tym egzemą i łuszczycą.
- Egzema: stan zapalny skóry, który powoduje łuszczącą się, zapalną, swędzącą wysypkę. Wyprysk jest bardziej prawdopodobny na opuszkach palców, ale jeśli masz łuszczące się, łuszczące się plamy, mogą to wskazywać na łuszczycę.
- Łuszczyca: zapalna choroba autoimmunologiczna, która prowadzi do zmian lub stanów zapalnych łuszczących się plam na skórze.
Uważa się, że oba te stany są związane z nadaktywnym układem autoimmunologicznym i oba mogą być wywołane przez czynniki środowiskowe, w tym alergeny i zmieniające się temperatury.
Rozmowa z dermatologiem może pomóc w ustaleniu, który z tych stanów może powodować pękanie palców. Prowadzenie dziennika objawów i ich pojawiania się może pomóc w identyfikacji wyzwalaczy i unikaniu ich w przyszłości.
Cukrzyca
Osoby z cukrzycą często doświadczają zmian w przepływie krwi w kończynach, zwłaszcza w dłoniach i stopach. Może to spowodować wysuszenie i pękanie skóry.
Egzema na dłoniach: objawy
Początkowo skóra staje się zaczerwieniona, możliwy jest również jej obrzęk. Później dochodzi do pojawiania się coraz to kolejnych zmian, którymi mogą być:
- pęcherzyki,
- grudki
- czy nadżerki.
Nadżerki rozwijają się zazwyczaj wtedy, gdy dochodzi do pękania pęcherzyków. Mogą pojawiać się również z powodu rozdrapywania zmian skórnych przez pacjentów.
Nadżerki są nie tylko nieestetyczne, ale ich obecność może być związana z silnymi nawet dolegliwościami bólowymi.
Z biegiem czasu skóra pacjentów może stawać się przesuszona. Czasami obserwuje się jej łuszczenie czy nadmierne ściągnięcie.
Dłonie pacjenta, który ma egzemę, wyglądać mogą naprawdę niepokojąco. Warto jednak podkreślić, że nie ma żadnej konieczności unikania kontaktów z taką osobą, gdyż egzema na dłoniach nie jest zaraźliwa.