Potnica na dłoniach - Przyczyny, Objawy i Skuteczne Metody Leczenia
Potnica - przyczyny, objawy, leczenie
Potnica, będąca chorobą dermatologiczną, obejmuje dłonie i stopy. Najczęściej występuje u osób młodych i w średnim wieku. Przyczyny potnicy nie zostały do końca poznane, jednak znaczącą rolę odgrywa alergia kontaktowa, skaza atopowa i nadmierna potliwość. Co jeszcze warto wiedzieć o potnicy, i jak wygląda jej leczenie?
Spis treści
Potnica, zwana także wypryskiem potnicowym lub wypryskiem pęcherzykowym, to dermatoza występująca na dłoniach i stopach. Charakteryzuje się pojawieniem się na skórze pęcherzy jak również uporczywym świądem.
Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.
Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.
Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.
Jakie są metody leczenia wyprysku potnicowego?
Wyprysk potnicowy to choroba trudno poddająca się leczeniu. Najczęściej leczenie rozpoczyna się od stosowania silnie działających miejscowo glikokortykosteroidów. Doustne leki przeciwhistaminowe pomagają zmniejszyć świąd. W często nawracającej chorobie opcję terapeutyczną stanowi fototerapia PUVA. W przypadku stwierdzenia grzybicy stóp lub innych czynników przyczynowych należy wdrożyć odpowiednie leczenie.
Wyprysk potnicowy to choroba, w której alergeny mogą być zarówno pochodzenia zewnętrznego, jak i wewnętrznego. Nikiel, kobalt i niektóre leki mogą powodować wystąpienie lub zaostrzenie zmian, więc unikanie ekspozycji na nie może zapobiec rozwojowi wyprysku potnicowego. Niemniej w większości przypadków trudno wykryć czynnik przyczynowy i profilaktyka nie jest możliwa. W przypadku odczynów na zakażenia grzybicze zmiany w obrębie dłoni cofają się po wyleczeniu grzybicy stóp.
Zobacz także
Wyprysk pieniążkowaty Wyprysk pieniążkowaty jest szczególną odmianą wyprysku kontaktowego. W części przypadków zmiany chorobowe związane są z nadwrażliwością komórkową na alergeny bakteryjne, zwłaszcza paciorkowcowe. Do czynników zaostrzających zmiany skórne należą nadmierne kąpiele i stosowanie wysuszających mydeł.
Objawy chorób skóry (wykwity skórne) Wykwity skórne to zmiany na skórze, które są objawami chorób skóry. W poszczególnych chorobach wykwity mają charakterystyczny wygląd – kolor, kształt, postać, lokalizację i na tej podstawie dermatolog zwykle jest w stanie ustalić rozpoznanie. Zmiany skórne się mogą zmieniać w czasie oraz ustępować z pozostawieniem blizny lub bez niej. Do wykwitów należą: plama, grudka, guzek, guz, pęcherzyk, pęcherz, krosta, bąbel, a także nadżerka, przeczos, pęknięcie i rozpadlina, łuska, strup, owrzodzenie oraz blizna.
Egzema na dłoniach: przyczyny
Ogólnie wyróżniane są dwa rodzaje egzemy: endogenna oraz egzogenna.
Egzema endogenna
O egzemie endogennej można mówić wtedy, gdy zmiany skórne u pacjenta pojawiają się w związku z zaburzeniami czynności układu odpornościowego. Ta postać problemu związana jest z uwarunkowaniami genetycznymi i jej objawy mogą występować np. po dostaniu się do organizmu pacjenta jakiejś wywołującej reakcję alergiczną substancji.
Egzema egzogenna
Zupełnie inne są natomiast przyczyny egzemy egzogennej. Dochodzi do niej wskutek kontaktu skóry z jakimiś substancjami o działaniu drażniącym, np. detergenty, ale i różne stosowane na co dzień kosmetyki czy… biżuteria (szczególnie ta, która wykonana jest z niklu).
Egzema na dłoniach może pojawiać się również po kontakcie z pestycydami, materiałami budowlanymi, różnymi olejami czy niektórymi roślinami.