Pryszcz koło odbytu - Przyczyny, leczenie i porady

Świąd odbytu - najważniejsze informacje

Świąd odbytu jest bardzo częstą chorobą, która skłania pacjentów do zasięgnięcia porady u lekarza proktologa.

Najczęstszą przyczyną świądu odbytu są problemy z utrzymaniem właściwej higieny, biegunka lub bardzo luźne stolce, używanie kosmetyków alergizujących, używanie niewłaściwego papieru toaletowego. Jednak u dużej części chorych cierpiących na świąd odbytu trudno ustalić przyczynę tych objawów.

Świąd odbytu objawy

Objawy świądu odbytu związane są z podrażnieniem i zapaleniem skóry wokół odbytu. Skóra taka staje się pogrubiała, biała, może pękać i krwawić co potęguje dolegliwości pacjenta.

Niekiedy świąd odbytu pojawia się jako objaw towarzyszący innym chorobom proktologicznym takim jak hemoroidy, wypadanie odbytu, nietrzymanie gazów i stolca, przewlekła biegunka czy dysplazję lub nowotwory nabłonka kanału odbytu.

Metody leczenia świąd odbytu

Leczenie świądu odbytu wymaga najczęściej zmian przyzwyczajeń dietetycznych, odpowiedniej higieny oraz stosowania miejscowego kremów przeciwzapalnych.

Ta strona używa ciasteczek (cookies) w celach statystycznych. Możesz wyłączyć obsługę plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zniekształcenie skóry odbytu - najważniejsze informacje

Zniekształcenia skóry odbytu nazywane są czasem fałdami skórnymi, fałdami skórno-anodermalnymi oraz zewnętrznymi żylakami odbytu.

Zniekształcenia te powstają najczęściej na skutek rozciągnięcia skóry wokół odbytu. Do takich sytuacji dochodzi u kobiet podczas porodu, kiedy duże parcie związane z akcją porodową może powodować zakrzepy hemoroidalne w splotach żylnych okołoodbytniczych.

Podczas porodu dochodzi także do rozciągnięcia skóry odbytu, ponieważ jest ona wtedy jak wszystkie tkanki rodzącej kobiety bardziej podatna na rozszerzanie.

Metody leczenia zniekształcenia skóry odbytu

Leczenie fałdów okołoodbytniczych polega na ich chirurgicznym wycięciu metodą klasyczną albo laserem CO2.

Spis treści:

  • Guzek przy odbycie – do jakiego lekarza się udać?
  • Narośl przy odbycie – co może być przyczyną?
    • Hemoroidy
    • Kłykciny kończyste – zakażenie wirusem HPV
    • Rak odbytu
    • Szczelina odbytu
    • Ropnie odbytu
    • Mięczak zakaźny
    • Przerost skóry odbytu
    • Wypadanie odbytu

    Końcowy odcinek układu pokarmowego to najbardziej wstydliwa część ludzkiego ciała, a choroby odbytu pacjenci potrafią ukrywać latami nawet przed własnym lekarzem rodzinnym. Narośl przy odbycie najczęściej możesz wyczuć podczas zabiegów higienicznych, a specyfika tej lokalizacji sprawia, że nie zawsze możliwe jest obejrzenie zmiany w lusterku. Już choćby to utrudnienie jest wystarczającym powodem, by przełamać wstyd i uzyskać w przychodni skierowanie do lekarza proktologa, który dokładnie obejrzy zmianę i określi jej charakter.

    Choć rzeczywiście najczęstszą przyczyną narośli i guzków odbytu są żylaki odbytu, czyli hemoroidy, można je leczyć lekami bez recepty tylko we wczesnej fazie rozwoju, gdy guzki nie są jeszcze wyczuwalne. Na późniejszych etapach niezbędne bywa leczenie zabiegowe, które przeprowadza lekarz proktolog. Może się jednak zdarzyć, że guz czy narośl mają inną etiologię, a szybkie rozpoznanie i rozpoczęcie leczenia może uratować zdrowie i życie.

Ze względu na niską świadomość możliwości zapadnięcia na nowotwór sutka u mężczyzn , bardzo często panowie zgłaszają się do lekarza w zaawansowanym stadium choroby lub też schorzenie wykrywane jest przypadkowo.

Czytaj dalej...

Kolczyki w nosie tak samo, jak wszystkie inne rodzaje przekłuć są narażone na pewne komplikacje, dlatego ważne jest, aby na piercing nosa wybrać się do profesjonalnego studia piercingu, gdzie pracują wykwalifikowane osoby, które przeszły specjalne kursy i szkolenia w zakresie piercingu i ludzkiej anatomii.

Czytaj dalej...

Jeśli przyczyną wysypki są błędy w kosmetycznej pielęgnacji warg, użycie niewłaściwych środków dekoracyjnych, wszystkie produkty będą musiały zostać zmienione i przyzwyczajeni do ścisłego przestrzegania zasad higieny, zatrzymania gryzienia lub zerwania palców peelingu.

Czytaj dalej...

pasta do zębów, więc kiedy pryszcze wokół ust się pojawią, należy zastanowić się, czy nie zmieniliśmy niedawno pasty, albo czy nie uczuliliśmy się na tą, której używamy od dawna informuje dermatolożka.

Czytaj dalej...