Pryszcz koło odbytu - Przyczyny, leczenie i porady
Kto narażony jest na powstawanie czyraków odbytu?
Rozwojowi sprzyja znaczne obciążenie skóry związane z długotrwałym siedzeniem (wzmagające rogowacenie i sprzyjające zamykaniu się ujść mieszków), powstawanie niewielkich otarć związanych z noszeniem ciasnej odzieży lub używaniem drażniącego tkanki papieru toaletowego, niewielkie stany zapalne tworzące się na skutek działania bakterii kałowych (głównie Escherichia coli).
- otyłe, którym trudniej dbać o higienę okolic intymnych,
- chorujące na cukrzycę (podwyższony poziom glukozy we krwi pozwala bakteriom na łatwiejsze czerpanie substancji odżywczych z otoczenia),
- będące nosicielami gronkowca oraz często zapadające na infekcje górnych dróg oddechowych,
- z przewlekłymi schorzeniami skóry, szczególnie powodującymi jej stany zapalne czy przyspieszone rogowacenie.
Narośl przy odbycie – jak leczyć twardy, bolesny guzek przy odbycie?
Narośl przy odbycie lub guzek przy odbycie, może mieć wiele różnych przyczyn. Od powszechnie występujących hemoroidów, poprzez zakażenie wirusem HPV i urazy mechaniczne, aż po groźne choroby nowotworowe. Przyczyn patologii skórnych w tej wrażliwej okolicy może być jednak znacznie więcej. Najczęściej guzki przy odbycie są twarde i bolesne, ale mogą też być miękkie i przybierać fioletowy kolor. Większość tych zmian jest uleczalna, ale wymaga konsultacji i leczenia. Skąd biorą się twarde, bolesne guzki przy odbycie? Jak leczyć narośl w okolicy odbytu?
Zniekształcenie skóry odbytu - najważniejsze informacje
Zniekształcenia skóry odbytu nazywane są czasem fałdami skórnymi, fałdami skórno-anodermalnymi oraz zewnętrznymi żylakami odbytu.
Zniekształcenia te powstają najczęściej na skutek rozciągnięcia skóry wokół odbytu. Do takich sytuacji dochodzi u kobiet podczas porodu, kiedy duże parcie związane z akcją porodową może powodować zakrzepy hemoroidalne w splotach żylnych okołoodbytniczych.
Podczas porodu dochodzi także do rozciągnięcia skóry odbytu, ponieważ jest ona wtedy jak wszystkie tkanki rodzącej kobiety bardziej podatna na rozszerzanie.
Metody leczenia zniekształcenia skóry odbytu
Leczenie fałdów okołoodbytniczych polega na ich chirurgicznym wycięciu metodą klasyczną albo laserem CO2.
Czym jest czyrak odbytu?
Na skórze okolic odbytu znajdują się liczne włosy, których mieszki stanowią dogodne miejsce do rozwoju infekcji. Najczęściej przyczyną są bakterie Gram-dodatnie, a przede wszystkim gronkowce. W zdecydowanej większości przypadków rozpoznawanym czynnikiem chorobotwórczym jest gronkowiec złocisty (w łacińskiej nomenklaturze mikrobiologicznej Staphylococcus aureus). Często spotykane w potocznym języku sformułowania typu „czyrak na odbycie” czy „w odbycie” sugerują, że powstaje on na błonie śluzowej końcowego odcinka przewodu pokarmowego. Nie są to określenia prawidłowe – choroba dotyczy znajdującej się w pobliżu skóry owłosionej.
Namnażanie się bakterii jest ułatwione, gdyż mieszki włosowe to workowate przestrzenie o niewielkim, niemal zamkniętym ujściu. Dzięki temu panują tam warunki dogodne do rozwoju drobnoustrojów: ciepło, znaczna wilgotność, utrudniony odpływ zbierającej się w tych rejonach wydzieliny. Bakterie rozwijają się szybko, korzystając z pożywki, jaką stanowią dla nich zrogowaciałe komórki nabłonka oraz resztki mas kałowych, które często znajdują się na skórze w okolicy odbytu.