Pryszczyk w okolicy pochwy - Przyczyny, leczenie i porady

Pryszcze – Krosty

Jak wyglądają krosty?

Jeśli można mówić o istnieniu typowego pryszcza, to takim typowym pryszczem jest krostka. Moi znajomi często mówili o tym „zjawisku” – dioda. Też czasem je tak nazywam. Krosty są dość mocno zaczerwienione a w ich punkcie centralnym tkwi biały łepek, pod którym, blisko pod powierzchnią czai się ropa.
Wygląda to tak, że aż trudno powstrzymać się przed wyciśnięciem, ale … mimo wszystko radzę się powstrzymać, bo nigdy nie wiadomo, jakie paskudztwa przy wyciskaniu krosty dostaną się do środka i jakiego bałaganu mogą narobić.

Jak powstają krosty?

To również efekt nagromadzenia się pod skórą zanieczyszczeń (z łojem i różnymi innymi organicznymi śmieciami) oraz działalności bakterii. Tyle tylko, że krostka tworzy się już wtedy, gdy do boju przystąpią białe krwinki. W efekcie ich działalności (i wcześniejszej działalności bakterii) tworzy się ropa, która zbiera się w skórze, jest wypychana ku górze i widać ją tuż pod powierzchnią często bardzo cieniutkiego w tym miejscu, obumarłego naskórka.

Jak postępować z krostami?

Gdy widzę krostę muszę wykazać się ogromną siłą woli, by jej nie wycisnąć. Większość osób tak ma.

A wyciskanie naprawdę nie jest wskazane, bo może uszkadzać skórę, mogą po tym pozostać nieładne blizny i przebarwienia (dorobiłam się takich, a jakże), a poza tym otwiera ono drogę bakteriom, które mogą powodować poważniejsze problemy niż zwykłe pryszcze.

Krosty najlepiej traktować płynami przeciwbakteryjnymi, kremami o takim działaniu lub wspomnianym już wyżej olejkiem herbacianym – on też je ładnie wysusza.

Przy dużej ilości krost wskazane jest typowe trądzikowe leczenie, czyli … warto odwiedzić dermatologa.

Opryszczka u dzieci – co zrobić, by nie nawracała?

Do jakich zasad warto się stosować, by zmniejszyć ryzyko zakażenia się wirusem opryszczki? Przede wszystkim należy:

● unikać kontaktu bezpośredniego z osobami z objawami zakażenia wirusem opryszczki (np. całowanie),

● nie używać tych samych naczyń, sztućców, kosmetyków takich jak np. szminka,

● w odniesieniu do zakażeń okołoporodowych – jeżeli kobieta ciężarna ma w okolicach płciowych cechy infekcji wywołanej przez wirusa opryszczki, to wskazane jest wykonanie cięcia cesarskiego w celu uniknięcia zakażenia noworodka,

● aby chronić noworodki i niemowlęta – powinno unikać się ich całowania, jeżeli mamy objawy choroby, a ogólnie – powinno się odstąpić od tak bezpośrednich kontaktów z dalszymi członkami rodziny, innymi osobami (istnieje ryzyko przeniesienia zakażenia nawet przez bezobjawowe osoby).

Podsumowując, zakażenie wirusem opryszczki zwykłej jest powszechną przypadłością, jednak jeśli przyjmuje ono poważniejszą postać i występuje u noworodka/niemowlęcia to zdecydowanie warto skonsultować stan dziecka z lekarzem, który zaleci odpowiednie postępowanie.

Opryszczka u dzieci – leczenie

Sposób leczenia infekcji wywoływanej przez wirusa opryszczki zależy od postaci choroby i stopnia jej zaawansowania. W leczeniu zastosowanie znajduje lek przeciwwirusowy – np. acyklowir, który ma za zadanie hamować namnażanie się wirusa. Lek jest dostępny zarówno w postaci kropli do oczu, maści do stosowania na skórę, jak i w postaci tabletek oraz postaci do podawania dożylnego. Dawka preparatu doustnego zależy od wieku dziecka – mniejszą dawkę stosuje się u dzieci poniżej drugiego roku życia. Typowa dawka dla dzieci starszych i osób dorosłych to 200 mg stosowane pięć razy dziennie przez 5-10 dni. W cięższych postaciach choroby, w tym u noworodków i w postaciach z zajęciem układu nerwowego konieczne jest leczenie dożylne w warunkach szpitalnych.

W zapobieganiu nawrotom opryszczki znajdują zastosowanie preparaty zawierające w swoim składzie tak zwaną inozynę (z łac. Inosinum pranobexum). Zadaniem inozyny jest stymulowanie układu odpornościowego do walki z wirusami, co wpływa na zmniejszenie liczby nawrotów.

Ze względu na niską świadomość możliwości zapadnięcia na nowotwór sutka u mężczyzn , bardzo często panowie zgłaszają się do lekarza w zaawansowanym stadium choroby lub też schorzenie wykrywane jest przypadkowo.

Czytaj dalej...

Opryszczka w nosie to infekcja wywołana przez wirus Herpes Simplex Virus HSV , który jest również odpowiedzialny za powstawanie zmian opryszczkowych na wargach opryszczka wargowa, inaczej popularne zimno najbardziej rozpowszechnioną formę tej choroby.

Czytaj dalej...

Osoby o jasnej karnacji, rudych lub blond włosach, niebieskich oczach, licznych piegach, dużej liczbie znamion barwnikowych, znamion w miejscach drażnienia oraz tych, które doznały oparzeń słonecznych, szczególnie w dzieciństwie.

Czytaj dalej...

pasta do zębów, więc kiedy pryszcze wokół ust się pojawią, należy zastanowić się, czy nie zmieniliśmy niedawno pasty, albo czy nie uczuliliśmy się na tą, której używamy od dawna informuje dermatolożka.

Czytaj dalej...