Pryszcz na kości ogonowej - Przyczyny, Objawy i Skuteczne Metody Leczenia
Co robić, gdy boli kość ogonowa?
Silny ból kości ogonowej może spotkać każdego – bez względu na wiek czy wykonywany zawód. W każdym przypadku dolegliwość taka może poważnie ograniczać samodzielność i odbierać radość życia. W jaki sposób możesz z nim walczyć? Oto sprawdzone sposoby na ból kości ogonowej.
Jakie badania warto wykonać w przypadku bólu kości ogonowej?
Gdy ból kości ogonowej jest silny i trwa przez dłuższy czas, warto skonsultować się z lekarzem. Dzięki niemu ustalisz, co jest przyczyną bólu, a przy okazji sprawdzisz, czy nie wiąże się on z reumatyzmem lub zmianami zwyrodnieniowymi.
Jednym z najważniejszych badań, jakie możesz wykonać, jest badanie profilu kości. To pomoże ustalić poziom tak ważnych dla kości składników mineralnych, jak magnez czy fosfor. Kto wie, czy to właśnie ich niedobory nie stanowią przyczyny bólu?
Leczenie bólu kości ogonowej
Istnieje wiele sposobów, dzięki którym możesz złagodzić ból kości ogonowej. Pomogą ci w tym:
- leki przeciwbólowe,
- środki przeciwzapalne,
- masaże dolnego odcinka pleców,
- elektroterapia,
- magnetoterapia,
- ćwiczenia wzmacniające kręgosłup.
Domowe sposoby na ból kości ogonowej
Chcesz złagodzić ból kości ogonowej domowymi metodami? Oto kilka najskuteczniejszych metod.
Okłady
Zimne lub ciepłe okłady będą zbawieniem dla bolącej kości ogonowej. Do ich wykonania możesz wykorzystać namoczony ręcznik lub termofor. To bardzo proste, skuteczne i bezpieczne rozwiązanie, idealne na sporadyczne problemy z bólem kręgosłupa.
Kąpiel z dodatkiem soli
Kąpiel z dodatkiem soli epsom pozwoli ci się zrelaksować, a tym samym zmniejszyć napięcie mięśni. Sól i ciepła woda stają się zatem połączeniem cenionym wśród tych, którym bóle kości ogonowej dokuczają zbyt często.
Kiedy warto zmienić nawyki żywieniowe?
Jeśli za ból kości ogonowej odpowiadają zaparcia i związane z nimi napięcie mięśni, musisz wprowadzić kilka istotnych zmian w swym menu. Co możesz zrobić?
Budowa a ból kości ogonowej
Kość ogonowa lub też kość guziczna (łac. os coccygis) jest dość niepozorną strukturą, której anatomia nie jest szczególnie skomplikowana. Budowa kości ogonowej, stanowiącej końcowy odcinek kręgosłupa, to przede wszystkim kręgi guziczne. Zazwyczaj mamy ich od 3 do 5 i są one ze sobą zrośnięte. Jeśli chodzi o funkcje kości ogonowej, to w przeciwieństwie do pozostałych odcinków kręgosłupa nie odpowiada ona za dźwiganie ciężaru ciała. Struktura ta jest jednak punktem zaczepu dla mięśni odpowiadających za podtrzymanie odbytnicy.
W terminologii medycznej ból w kości ogonowej to kokcygodynia. Dolegliwości bólowe w jej obrębie mogą wynikać z urazów lub chorób przewlekłych i mogą mieć różny charakter. Bardzo często ból promieniuje do innych części ciała, przez co pacjenci mogą mieć wrażenie, iż odczuwają ból nad pośladkiem lub w udzie. Dolegliwości mają mniejsze lub większe nasilenie i mogą występować podczas siedzenia, stania czy wstawania. Niestety w większości przypadków wpływają przy tym negatywnie na komfort życia pacjenta.
Ból kości ogonowej związany z jej niestabilnością (nadmierna ruchomość i nadmierna sztywność kości ogonowej)
Kość ogonowa jest kością ruchomą. Zarówno nadmierna ruchomość kości ogonowej, jak i jej nadmierna sztywność mogą przyczyniać się do powstawania bólu. W przypadku nadmiernej ruchomości kości ogonowej dolegliwości bólowe są spowodowane pociąganiem przez poruszającą się w zbyt dużym zakresie kość ogonową mięśni dna miednicy.
Do urazu w obrębie kości ogonowej może dojść nie tylko podczas upadku lub intensywnego uprawiania sportu, ale także porodu. Urazy okołoporodowe w obrębie mięśni dna miednicy mniejszej, a także kości guzicznej sprawiają, że ból kości ogonowej częściej występuje u kobiet.
Ostry ból kości ogonowej może mieć związek z nadmiernym naciskiem na kość ogonową podczas przechodzenia dziecka przez kanał rodny, a także pozycją porodową i koniecznością zastosowania instrumentów służących do wydobycia noworodka m.in. podczas porodu kleszczowego.
Dlaczego odczuwamy ból kości ogonowej? Przyczyny powstawania dolegliwości
Jest wiele powodów dlaczego boli kość ogonowa lub jej okoliczne struktury. Przyczyny bólu kości ogonowej mogą mieć różnorodne źródła, które mogą być zarówno związane z urazem, jak i przewlekłymi stanami zapalnymi. Co zatem najczęściej powoduje tego typu dolegliwości? Należy tutaj wymienić między innymi:
- uraz kości guzicznej – ból kości guzicznej możemy odczuwać na przykład po upadku na twardą powierzchnię. Jest to tak naprawdę najczęstsza przyczyny tego typu dolegliwości. Zarówno stłuczenie kości ogonowej, jak i mocno zbita kość ogonowa powodują silne objawy, gdy wykonujemy określone ruchy. Bardzo często jest to dość charakterystyczny ból kości ogonowej przy siadaniu i wstawaniu z krzesła,
- złamanie kości ogonowej – upadek na kość ogonową może mieć też dużo poważniejsze konsekwencje niż tylko jej obicie. Jego efektem bywa bowiem pęknięta kość ogonowa lub nawet złamana kość ogonowa. Zdarza się, że w takich przypadkach oprócz uśmierzania bólu, konieczne jest przeprowadzenie operacji, podczas której usuwane są odłamki kości,
- siedzący tryb życia – ból kości ogonowej przy siedzeniu i wstawaniu często jest też wynikiem zbyt długiego siedzenie na twardej lub wąskiej powierzchni, a także przyjmowania nieprawidłowej postawy podczas pracy w pozycji siedzącej. Wszystko to sprawia, że osłabione zostają struktury mięśniowo-więzadłowe, odpowiedzialne za stabilizację kręgosłupa. W efekcie objawem ich niewydolności staje się silny ból w okolicy kości ogonowej,
- zmiany zwyrodnieniowe – boląca kość ogonowa może być także efektem zmian zwyrodnieniowych stawów, zwłaszcza gdy są spowodowane powtarzającymi się ruchami,
- nadwaga i otyłość – nadmierna masa ciała powoduje zmniejszenie rotacji miednicy w momencie siadania. W związku z tym, niemożliwe staje się przyjęcie poprawnej postawy ciała, co w rezultacie wywołuje ból,
- ciąża i poród – ból kości ogonowej w ciąży wynika między innymi z faktu, iż powiększający się brzuch wpływa na pozycję miednicy i powiększa lordozę lędźwiową. Kobiety odczuwają wówczas ból promieniujący do pośladka w okolice kości ogonowej, wynikający z przeciążenia kręgosłupa. Co więcej, macica zaczyna uciskać na struktury nerwowe okolic miednicy, co wywołuje nieprzyjemne pulsowanie kości ogonowej i ból pośladka przy siedzeniu. Z kolei trudny i długi poród, powoduje zmiany anatomiczne w obrębie układu wydalniczego i moczowo-płciowego, czego efektem może być ból kości guzicznej,
- torbiel/rak/stan zapalny – torbiel kości ogonowej lub krzyżowo-ogonowej, nowotwór, a także zapalenie kości ogonowej mogą powodować ból w obrębie tej struktury. W przypadku, gdy problemem jest torbiel włosowa kości ogonowej, jej objawem oprócz bólu jest też często ropień na kości ogonowej. Przy torbieli Tarlova charakterystyczny jest ból w okolicy krzyżowej i ogonowej, a zwłaszcza ból kości ogonowej promieniujący do pośladka lub nogi. Jeśli natomiast zdiagnozowany zostanie nowotwór kości ogonowej, objawy bólowe narastają wraz ze wzrostem guza,
- przeciążenie okolicznych mięśni – przyczyną bólu kości ogonowej może być przeciążenie niektórych mięśni, na przykład w wyniku zbyt intensywnego wysiłku. Chodzi tutaj chociażby o mięsień gruszkowaty, mięsień guziczny czy mięsień dźwigacza odbytu,
- inne – istnieją też schorzenia, których objawem jest ból jedynie przypominający ból kości ogonowej. W takich przypadkach, pacjenci mogą odczuwać dyskomfort i dolegliwości bólowe w wyniku między innymi uporczywych zaparć, neuralgii splotu krzyżowego lub schorzeń kręgosłupa.

Co jeszcze zagraża kości ogonowej?
Ból kości ogonowej jest bardzo częstym problemem. Choć ten odcinek kręgosłupa nie musi dźwigać ciężaru twojego ciała, jest wyjątkowo narażony na problemy. Jakie?
Ból kości ogonowej a urazy i kontuzje
Upadek lub inne zdarzenie skutkujące urazem – oto najczęstsza przyczyna bólu kości ogonowej. Czasem wystarczy chwila nieuwagi, by przez długi czas borykać się z bolącym kręgosłupem. Zbyt długa jazda na rowerze również może mieć taki skutek. Pamiętaj jednak, że ból kości ogonowej może się wiązać z innymi problemami zdrowotnymi.
Inne przyczyny bólu kości ogonowej
Ból w okolicy kości ogonowej może być skutkiem poważnych problemów związanych z pracą przewodu pokarmowego lub układu moczowego. Wśród chorób objawiających się m.in. bólem kości ogonowej pojawiają się:
- endometrioza,
- zaparcia,
- zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa,
- nerwoból splotu krzyżowego,
- nieprawidłowa postawa ciała.
Istotny wpływ na stan kości ogonowej ma też styl życia. Jeśli większość dnia spędzasz w pozycji siedzącej, ból kości ogonowej prędzej czy później zacznie ci dokuczać.
Ból kości ogonowej a nowotwory
Ból w kości ogonowej może być też symptomem bardzo poważnych problemów ze zdrowiem. Zdarza się, że sprawcami problemów są torbiele lub guzy. Najpoważniejszą chorobą jest dość rzadki nowotwór atakujący kości, znany jako guz olbrzymiokomórkowy koci krzyżowej. O takim problemie mogą świadczyć dodatkowe objawy towarzyszące bólowi, m.in. trudności związane z oddawaniem moczu.
