Jak Radzić Sobie z Pryszczem na Kolanie u Dziecka?

Wysypka meningokokowa

Charakterystyczną wysypką krwotoczną objawiają się infekcje wywołane meningokokami. Choroba meningokokowa zaczyna się zwykle wysoką gorączką, bólami mięśni i innymi. W przebiegu zakażenia może dojść do groźnego w skutkach zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych albo do posocznicy (sepsy). To właśnie ta druga dolegliwość objawia się wysypką krwotoczną. Zmiany przypominają rozlane czerwone plamki, lub wybroczyny. Ogniska krwotoczne pojawiają się zwykle najpierw na kończynach dolnych. Charakterystyczne dla wysypki wywołanej przez meningokoki jest fakt, ze nie bledną one po naciśnięciu (można wykonać tzw. test szklanki, czyli przecisnąć denko szklanki do skóry i obserwować, czy wysypka blednie).

Wysypka ma postać drobnych czerwonych krostek, które zlewają się w grupy. Pojawia się na całym ciele. Pod pachami, kolanami i w zgięciach łokci – zlewa się w duże różowoczerwone placki. Wysypka może pojawić się w ciągu 24 godzin po wystąpieniu gorączki. Oprócz podwyższonej temperatury występują bóle brzucha i gardła. Szkarlatyna to choroba, którą leczy się antybiotykiem, dlatego konieczna jest wizyta u lekarza. Wysypka sama znika po tygodniu.

Wysypka po ukąszeniu komara lub meszki

W miejscu ukąszenia tworzy się bąbel. To efekt dostania się do tkanki substancji hemolitycznych znajdujących się w jadzie owada. Powodują one silny stan zapalny, obrzęk i zaczerwienienie skóry oraz swędzenie i ból. Objawy te można złagodzić, smarując bąbel żelem na ukąszenia lub przemywając miejsce ukąszenia zimną wodą i pocierając je przekrojoną cebulą. Czytaj również: Kiedy ugryzienie komara może być niebezpieczne dla dziecka? Tak rozpoznasz uczulenie na komary

Jak rozpoznać, czy wysypka u dziecka jest groźna? Wysypkę wywołaną chorobą można poznać po tym, że pojawia się ona w określonych miejscach i ma charakterystyczny wygląd. Wówczas wizyta u lekarza jest konieczna. Jeśli jednak dziecku prócz krostek nic nie dolega, wystarczy je przez kilka dni obserwować, bo być może problem z czasem rozwiąże się sam.

Jakie są sposoby leczenia alergicznego wyprysku kontaktowego?

Podstawową zasadą terapii jest unikanie kontaktu z uczulającym alergenem/alergenami i stosowanie miejscowych preparatów przeciwalergicznych oraz przeciwzapalnych. Dodatkową, niezwykle istotną, rolę pełni właściwa pielęgnacja zmienionej zapalnie skóry dziecka.

Do leków o działaniu przeciwzapalnym i przeciwalergicznym należą miejscowo stosowane preparaty glikokortykosteroidów, które powinny być dobrane pod względem siły działania i podłoża do stanu klinicznego oraz wieku dziecka. Alternatywną formę leczenia stanowią inhibitory kalcyneuryny, takie jak takrolimus lub pimekrolimus, które są bezpieczne i pozbawione działań niepożądanych typowych dla miejscowych preparatów glikokortykosteroidowych.

Wśród preparatów przeznaczonych do pielęgnacji skóry zmienionej w przebiegu alergicznego wyprysku kontaktowego należy wymienić nowoczesne środki myjące i natłuszczające (emolienty), o neutralnym pH i pozbawione konserwantów, dodatków zapachowych oraz barwników. Obecnie na rynku dostępnych jest szereg takich preparatów przygotowanych z myślą o alergicznej skórze dziecka.

Leczenie krost na języku

Domowe sposoby na krosty na języku

W pierwszym momencie pojawienia się krostek możemy spróbować je usunąć domowymi sposobami. Przede wszystkim zwiększamy higienę jamy ustnej. Zwłaszcza wtedy, gdy wiemy, że była zaniedbywana. Do płukania ust i języka można używać roztworu wody z solą lub wody przegotowanej z wodą utlenioną. Raczej odradza się stosowanie ostrych płynów do płukania ust. Jeżeli krosta na czubku języka powstała w wyniku podrażnienia, to taki płyn tylko pogłębi problem.

Jeśli boląca krosta jest wynikiem złej diety, to warto zaopatrzyć się w witaminy z grupy B i witaminę C. Leczenie może też obejmować uzupełnianie mikroelementów takich jak żelazo, magnez czy cynk. Zwykle jednak w tym przypadku nie występują wyłącznie wypryski. Niedobór każdego z tych elementów ma swoje dodatkowe objawy, które trzeba brać pod uwagę przy leczeniu.

Jeżeli przyczyny są bakteryjne, to może warto najpierw odwiedzić dentystę. Na pewno nie zaszkodzi regularne czyszczenie zębów.

Zwykle pryszcz na języku nie oznacza poważnych problemów ze zdrowiem. Poprawa higieny i odporności, a także wzbogacenie diety o owoce i warzywa powinno rozwiązać problem. Nie musimy biec do lekarza z każdym pypciem jaki się pojawi na języku.

Kiedy krosty oznaczają poważne schorzenie

Jeżeli krosta na języku powstała w wyniku grzybicy, to stosuje się specjalne antybiotyki. Lekarstwa przeciwgrzybiczne są nieco inne niż przeciwbakteryjne. Dlatego konieczne jest skonsultowanie dolegliwości z lekarzem i otrzymanie recepty oraz zaleceń co do dawkowania.

Z całą pewnością natychmiastowej interwencji specjalisty wymaga podejrzenie nowotworu języka. Nie każdy kto ma białe grudki na języku powinien wpadać w panikę, jednak dłuższe utrzymywanie się dolegliwości jest powodem do wizyty w gabinecie lekarskim.


Zmiany trądzikowe na plecach zazwyczaj pojawiają się u tych osób, które walczą z trądzikiem pospolitym w ich przypadku za pojawianie się wyprysków i krost odpowiadają hormony i wywołana ich działaniem nadmierna aktywność gruczołów łojowych.

Czytaj dalej...

Trądzik młodzieńczy rozwija się przecież w okresie dojrzewania, w czasie którego w organizmach młodych ludzi dochodzi do gwałtownego wzrostu poziomu androgenów hormonów płciowych o działaniu maskulinizującym.

Czytaj dalej...

AHA reguluje proces keratynizacji, udrażnia ujścia mieszków włosowych, przez co w efekcie zmniejsza ryzyko powstawania zaskórników, wspomaga wybielanie śladów potrądzikowych Olej jojoba lekki, nie pozostawia tłustego filmu na skórze, nie zatyka porów.

Czytaj dalej...

Jak działają kwasy AHA złuszczają, regenerują naskórek, regulują pracę gruczołów łojowych- przyczyniając się do zmniejszenia powstawania pryszczy, regulują proces rogowacenia- przyspieszając go, co pozwala pozbyć się pryszcza.

Czytaj dalej...