Skuteczne sposoby na pozbycie się pryszcza na nosie podskórnego
Pryszcze podskórne – profilaktyka
Niezwykle istotną rolę w procesie zapobiegania powstawaniu pryszczy podskórnych odgrywa właściwa pielęgnacja , a więc stosowanie kosmetyków odpowiednio dobranych do rodzaju skóry. Warto więc poszukać w swojej aptece lub drogerii produktów hipoalergicznych, pozbawionych konserwantów, parabenów czy sztucznych zapachów i barwników. Pozwolą one delikatnie oczyścić powierzchnię skóry, a przy tym skutecznie zredukują produkcję łoju czy odblokują zatkane gruczoły łojowe, które mogą negatywnie wpłynąć na kondycję skóry. Zaliczamy do nich emulsje, kremy, żele i płyny do pielęgnacji .
Do zakamuflowania już powstałych pryszczy podskórnych można zastosować korektory z substancją antybakteryjną i lekki fluid [4].
Do codziennej pielęgnacji i higieny należy dołączyć jeszcze dobrze dobraną dietę, opartą o duże ilości świeżych warzyw i owoców, które bogate są w cenne dla skóry witaminy i minerały. Warto wpisać do swojego stałego jadłospisu produkty bogate w cynk (pieczywo pełnoziarniste, pomidory, kakao, otręby) czy witaminy z grupy B (jaja, orzechy, rośliny strączkowe), które wspomogą prace gruczołów łojowych i pomogą złagodzić różne schorzenia skórne. Ponadto należy ograniczyć wysokoprzetworzoną żywność, alkohol, słodycze czy fast food, które negatywnie wpływają na kondycję skóry [4].
Pryszcz podskórny z opuchlizną
Niekiedy na plecach lub w innych częściach ciała pojawia się zmiana podskórna, której towarzyszy opuchlizna i zaczerwienienie. Na pierwszy rzut oka można pomylić ją z omawianym rodzajem pryszczy, jednak opisywane symptomy zazwyczaj wskazują na to, że problemem Twojej skóry jest czyrak. To zapalenie mieszka włosowego i otaczających go tkanek, które objawia się czopem martwiczym. W pierwszym stadium znajduje się on pod skórą, a po ok. 5 dniach przekształca się w charakterystyczną krostę. Opuchlizna i towarzyszący jej ból wskazują na stan zapalny, który należy leczyć poprzez stosowanie miejscowych okładów z ichtiolu. Ponieważ za powstawanie czyraków odpowiada bakteria (gronkowiec złocisty), konieczna będzie również antybiotykoterapia.
Zmiany skórne w postaci czyraków wynikają najczęściej z obniżonej odporności, a ich powstawaniu sprzyjają również choroby przewlekłe, takie jak: cukrzyca, atopowe zapalenie skóry, niewydolność nerek lub wątroby, nowotwory, otyłość czy alkoholizm. Czyrak ma zazwyczaj łagodny przebieg, a ropień opróżnia się samoistnie. Ewakuacja treści ropnej powoduje zmniejszenie bólu i powstałej opuchlizny. Pamiętaj, aby nie wyciskać zmiany, a w przypadku dolegliwości bólowych skonsultować się z lekarzem.
Pryszcze podskórne – przyczyny powstawania
Nadmiar sebum w wyniku niewłaściwej pracy gruczołów łojowych jest główną przyczyną powstawania pryszczy podskórnych. Proces ten nasila się zazwyczaj w wyniku nieprawidłowości gospodarki hormonalnej , a więc nadmiernej produkcji męskich hormonów (androgenów). Ponadto zaobserwowano, że pryszcze podskórne mogą częściej pojawiać się u osób, które:
- używają niewłaściwych kosmetyków, zazwyczaj źle dobranych do swojego rodzaju skóry np. zbyt tłustych kremów, które mogą zatykać pory, utrudniając skórze właściwe oddychanie i regenerację,
- żyją w długotrwałym, nadmiernym stresie,
- palą papierosy,
- posiadają predyspozycje genetyczne,
- mają skłonność do alergii skórnych,
- zmagają się z infekcjami bakteryjnymi i wirusowymi,
- chorują na różne choroby metaboliczne lub cukrzycę,
- nieodpowiednio się odżywiają [1, 3].
Pryszcz podskórny - jak wywabić go z ukrycia?
Aby pozbyć się pryszczy podskórnych, należy postawić na odpowiednią pielęgnację skóry. Nie należy ich wyciskać, ponieważ może to sprzyjać powstawaniu blizn i przebarwień pozapalnych. Skórę, na której występują takie wykwity, należy pielęgnować tak, jak skórę trądzikową. Aby pozbyć się pryszcza, należy postawić na złożoną rutynę pielęgnacyjną. Istnieją preparaty, które przyspieszają likwidację takich pryszczy. Nie jest to jednak natychmiastowy proces. Warto poszukać przyczyny pryszczy podskórnych u lekarza dermatologa. Zaburzenia hormonalne, źle dobrane kosmetyki, choroby metaboliczne i dieta mogą być przyczyną ich powstawania. Zaburzone wydzielanie sebum występujące przy skórze tłustej, trądzikowej i mieszanej jest często przyczyną pryszczy podskórnych. Proces gojenia takiej zmiany jest długi.
Warto wybrać kosmetyk, który reguluje wydzielanie sebum. Nabrzmiałe ropą pryszcze to nieestetyczne niedoskonałości. Warto jednak wstrzymać się z ich wyciskaniem. Należy podejść do problemu holistycznie, stawiając na zdrowy styl życia. Leczenie trądziku to złożony proces, którego kluczem jest właściwa pielęgnacja domowa.
Jak wywabić pryszcze podskórne? Zacznij od regularnego złuszczania skóry kosmetykiem z dodatkiem kwasów. Takie kwasy wygładzają powierzchnię skóry, regulują nadmiar sebum i są niezwykle pomocne w terapii trądziku.
Jeśli problemem są zaburzenia gospodarki hormonalnej organizmu, sama pielęgnacja nie pomoże. Nic nie zastępuje porady lekarskiej, dlatego, jeśli jest to przewlekły problem- koniecznie skonsultuj się ze specjalistą.
