Sure, here it is -htmlCopy codePryszcz na penisie - Przyczyny, leczenie i porady

Pryszcz na penisie: co go powoduje i jak go wyleczyć?

Pryszcz może rozwijać się wszędzie, gdzie masz pory, oznacza to, że może tworzyć się w dowolnym miejscu na ciele, w tym na penisie. Biorąc pod uwagę wrażliwy charakter tego obszaru, przed przystąpieniem do autodiagnozy należy sprawdzić kilka konkretnych objawów. Inne guzki i grudki, które występują wokół penisa, mogą być czymś zupełnie innym i mogą wymagać pomocy medycznej.

Pryszcz na penisie pojawia się, gdy pory są zatkane. Efekt końcowy zależy od materiałów, które je zatyka. Na przykład tłuszcz i martwe komórki skóry prowadzą do zaskórników. Mieszanka bakterii, oleju i komórek może powodować pryszcze. Pryszcze mogą również zawierać ropę, być delikatne w dotyku oraz mogą być stwardniałe.

Możesz być bardziej narażony na pryszcze na penisie, jeśli:

  • unikasz higieny
  • mieszkasz w wilgotnym klimacie
  • masz tłustą skórę
  • golisz włosy łonowe
  • nosisz obcisłe spodnie i bieliznę, które mogą powodować obtarcie

Pryszcze prącia mogą wystąpić niezależnie od tego, czy jesteś aktywny seksualnie. Jeśli jednak jesteś aktywny, jesteś narażony na objawy chorób przenoszonych drogą płciową, które mogą wyglądać jak pryszcze. Choroby te mogą powodować dodatkowe komplikacje, jeśli nie są leczone, więc jeśli nie masz pewności co do swoich guzów, skontaktuj się z lekarzem w celu postawienia diagnozy.

Prosaki na penisie

Nieco innego rodzaju krostami występującymi na narządach płciowych są prosaki. Czym są te wykwity? To torbiele zastoinowe związane z nadaktywnością gruczołów łojowych, będące efektem niewłaściwego, nadmiernego rogowacenia ujść mieszków włosowych.

Prosaki na prąciu, jądrach i w innych miejscach ciała mogą powstawać spontanicznie i bez wyraźnej przyczyny, ale też pojawiają się:

  • po ustąpieniu ran pęcherzykowych,
  • po zabiegach dermabrazji (mechanicznego ścierania skóry) i radioterapii,
  • w wyniku długotrwałego leczenia środkami sterydowymi oraz niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi.

Dzielą się na pierwotne, które są niemal powszechne u noworodków (występują u około 40-50 procent maluchów, głównie na twarzy ale też na narządach płciowych - dane: D. Berk i S.J. Bayliss) oraz wtórne, pojawiające się w późniejszych latach życia.

W pierwszym z wymienionych przypadków podłoże najprawdopodobniej jest genetyczne.

Jak wyglądają prosaki? Są podobnie do plamek Fordyce'a. Zbierający się pod skórą łój powoduje niewielkie uwypuklenia w kolorze białym. Po mocniejszym naciśnięciu albo przebiciu, tłusta i kleista wydzielina powinna uchodzić na zewnątrz. Ich średnica z reguły wynosi 1-2 mm.

Prosaki na członku także nie są związane z żadnym zakażeniem, alergią czy kwestiami natury higienicznej. Nie bolą, nie swędzą, nie szczypią, nie utrudniają też współżycia seksualnego, przynajmniej w czysto technicznym aspekcie.

Czy są zaraźliwe? Nie, nie ma możliwości przenoszenia ich, aczkolwiek tak, jak większość zmian chorobowych występujących w strefach intymnych, mogą budzić nie najlepsze skojarzenia i obawy.

Z tego też powodu dotknięte nimi osoby często powstrzymują się od aktywności seksualnej lub też spotykają z niechęcią ze strony partnerów. Stąd liczne zapytania o diagnostykę i metody leczenia.

Opryszczka na penisie i na żołędziu – jak rozpoznać, jak leczyć

  • Opryszczka na penisie i żołędziu to choroby przenoszone drogą płciową, wywołane przez wirus HSV.
  • Objawy opryszczki na penisie i żołędziu obejmują przede wszystkim świąd, pieczenie, ból i zmiany skórne w formie pęcherzyków wypełnionych płynem.
  • Leczenie opryszczki penisa polega na przyjmowaniu leków przeciwwirusowych, a także wdrożeniu odpowiednich metod domowych, które mogą przynieść ulgę w przykrych dolegliwościach.

Opryszczka penisa i żołędzia to często występujące choroby weneryczne, które wymagają podjęcia natychmiastowego leczenia i wdrożenia odpowiedniej profilaktyki. Zmiany skórne na penisie, jak również objawy takie jak świąd, pieczenie ból i gorączka mogą bowiem spowodować spory dyskomfort fizyczny, a także doprowadzić do poważnych konsekwencji dla zdrowia. Dowiedz się, jak rozwija się opryszczka narządów płciowych u mężczyzn, jak wygląda opryszczka na penisie i czy można ją całkowicie wyleczyć.

Czerwone krostki na penisie – przyczyny

Czerwone krostki na penisie najczęściej są objawem alergii kontaktowej, która może być spowodowana np. uczuleniem na prezerwatywy oraz środki, którymi są one nawilżane, uczuleniem na lubrykanty, a także uczuleniem na środki plemnikobójcze i przedłużające stosunek. Reakcje alergiczne mogą też powodować środki myjące, środki do prania oraz płyny do płukania tkanin. Czasami reakcję alergiczną mogą wywołać barwniki do tkanin, dlatego przed założeniem nowej bielizny trzeba ją najpierw wyprać.

Czerwone plamki na penisie mogą pojawić się także wskutek przegrzewania męskich okolic intymnych i być skutkiem podrażnienia, które powoduje pot.

W przypadku reakcji alergicznych lub niegroźnych stanów zapalnych, które spowodowane są np. przegrzaniem lub otarciami naskórka zwykle nie występują żadne dodatkowe dolegliwości, może pojawić się jedynie niewielki świąd i zaczerwienie podrażnionego naskórka, które mijają po zaprzestaniu stosowania uczulających produktów.


Jeśli zmiany dotyczą jedynie brodawki nie ma guza w tkance gruczołowej , można zastosować leczenie oszczędzające, czyli wycięcie w całości lub częściowo otoczki brodawki sutkowej ze zmianą w granicach zdrowych tkanek.

Czytaj dalej...

Jeśli jednak jakiekolwiek się pojawią proponuję byś poszukał poszukała poszczególnych rodzajów w zdjęciach google, ewentualnie wysłał wysłała pytanie do mnie wtedy postaram się rozstrzygnąć ewentualne wątpliwości.

Czytaj dalej...

Ja polecam jesień zimę - po pierwsze nie ma wtedy u nas silnego słońca i nie musimy chronić rany przed promieniowaniem UV, a po drugie mniej czasu spędzamy na zewnątrz i łatwiej przetrwać okres gojenia się rany.

Czytaj dalej...

pasta do zębów, więc kiedy pryszcze wokół ust się pojawią, należy zastanowić się, czy nie zmieniliśmy niedawno pasty, albo czy nie uczuliliśmy się na tą, której używamy od dawna informuje dermatolożka.

Czytaj dalej...