Pryszcz na pieprzyku - przyczyny, leczenie i porady pielęgnacyjne
4 rodzaje pryszczy – poznaj je wszystkie, a łatwiej się ich pozbędziesz
Pryszcz to pryszcz, ale nie każdy pryszcz jest taki sam. I żeby skutecznie zwalczać trądzikowe wypryski warto poznać przede wszystkim rodzaje pryszczy i dostosować do nich metody postępowania tudzież używaną „broń”, czyli wszelkie maści tabletki czy inne przeciwtrądzikowe specyfiki.
Poniższy artykuł przygotowałam na podstawie publikacji w serwisie acne.about.com (polecam!). Nie jest to może pełna klasyfikacja, ale i ta ściągawka powinna się wam przydać tym bardziej, że oprócz opisów poszczególnych rodzajów pryszczy zamieszczam dodatkowo informacje na temat podstawowych metod postępowania z nimi. Mam nadzieję, że ściąga okaże się pomocna.
Ważna uwaga:
Zdjęcie, które widzisz na początku jest zdjęciem poglądowym i jednocześnie punktem odniesienia. Niestety nie dysponują fotografiami poszczególnych rodzajów pryszczy, ale postaram się je możliwie najdokładniej opisać w odniesieniu do tego właśnie zdjęcia.
Postaram się zrobić to tak, byś nie miał / nie miała żadnych wątpliwości. Jeśli jednak jakiekolwiek się pojawią proponuję byś poszukał / poszukała poszczególnych rodzajów w zdjęciach google, ewentualnie wysłał / wysłała pytanie do mnie – wtedy postaram się rozstrzygnąć ewentualne wątpliwości.
Pryszcze – Guzki i guzy
Jak wyglądają guzy?
Są podobne do grudek, ale o ile grudki są umiejscowione dość płytko, to guzy rozwijają się w głębszych warstwach skóry. Po naciśnięciu takiego guza (jest na wierzchu czerwony) czuć wyraźnie ból i twardość umiejscowioną dość głęboko.
Jak powstają guzy?
Guzy powstają w sposób podobny do grudek tzn. najpierw dochodzi do powstania luki w ścianie pora skóry, a następnie luka ta wypełnia się zanieczyszczeniami, dołączają się bakterie i rodzi się problem.
Problem jest tym większy, że głęboko w skórze może dojść do kolejnych pęknięć i tworzenia się kolejnych luk i w ten sposób guz rośnie i wypełnia głęboko położone warstwy skóry.
Jak postępować z guzami?
Nawet jeśli mocno się postarasz, to guza i tak nie wyciśniesz. Jest to oczywiście niewskazane, a powiedziałabym wręcz, że absolutnie zabronione. Próbując wycisnąć guza możesz jedynie doprowadzić do rozlania się jego zawartości wewnątrz skóry i rozprzestrzenić problem na większe powierzchnie.
Pojedyncze guzki mogą (i powinny) zanikać tak, jak grudki. Możesz je smarować po wierzchu środkami przeciwbakteryjnymi i też powinny zadziałać, choć nie tak dobrze, jak przy grudkach (muszą głębiej penetrować skórę).
Jeśli masz skłonności do tworzenia się guzów i masz ich sporo na ciele – konieczne będzie leczenie dermatologiczne, prawdopodobnie ogólnoustrojowe (tabletki). Samodzielnie niewiele zdziałasz.
COSRX Acne Pimple Master Patch - Najpopularniejszy
COSRX Acne Pimple Master Patch to najpopularniejszy dostępny obecnie plaster na pryszcze. Przylega do pryszcza - bez względu na to, gdzie się wybierasz i cokolwiek robisz, nie musisz martwić się o odpadanie łaty hydrokoloidowej. Jest dostępny w trzech różnych rozmiarach. Przyspiesza gojenie, jednocześnie utrzymując nawilżenie dotkniętego obszaru.
Plusy
- Zatwierdzony przez FDA
- Zatwierdzony przez koreańskie Ministerstwo Bezpieczeństwa Żywności i Leków
- Wodoodporny
- Zmniejsza ryzyko powstawania blizn
Cons
Leczenie
Większość guzków lub wyprysków na sutkach zniknie w ciągu kilku dni. Konkretne leczenie zależy od przyczyny guza i często nie jest potrzebne żadne leczenie. Jeśli jednak często pojawiają się pryszcze lub guzy na sutkach, możesz zrobić kilka rzeczy, aby zmniejszyć ryzyko ich nawrotu, takie jak:
- Jeśli spocisz się podczas ćwiczeń, oczyść piersi i zmień stanik i/lub koszulę.
- Codziennie bierz prysznic, upewniając się, że Twoje piersi i sutki są całkowicie suche, zanim się ubierzesz.
- Unikaj odzieży, która ociera lub ściera Twoje sutki i otoczkę.
- Jeśli używasz balsamu do piersi lub sutków, upewnij się, że jest delikatny dla Twojej skóry.
W zależności od przyczyny wyprysków na sutkach lekarz może również zalecić jakąś formę leczenia miejscowego. Może to być leczenie przeciwgrzybicze, jeśli masz infekcję drożdżakową. W niektórych przypadkach ropień może wymagać drenażu i/lub leczenia antybiotykami.
