Pryszcz na podniebieniu twardym - Przyczyny, Objawy i Skuteczne Metody Leczenia
Zapalenie skóry ucha
Zapalenie skóry oznacza stan zapalny skóry. Jest to słowo używane do opisania wysypek i podrażnień skóry spowodowanych takimi problemami, jak:
- Nadaktywny układ odpornościowy
- Genetyka
- Infekcje
- Alergie
Typowe objawy mogą wahać się od łagodnego do ciężkiego i obejmują wysypkę, suchość skóry i swędzenie. Istnieją różne rodzaje zapalenia skóry, w tym łojotokowe zapalenie skóry. To typ zwykle występujący na skórze głowy, uszach i twarzy. Pojawia się jako sucha, łuszcząca się, swędząca skóra na dotkniętym obszarze ciała.
- Wysypki
- Uderzenia
- Skalowanie skóry
- Krew i płyn wyciekający z obszaru po zadrapaniu
Leczenie
Aby zdiagnozować zapalenie skóry, pracownik służby zdrowia zazwyczaj bada skórę, wykonuje biopsję skóry, badanie krwi i test skórny na alergię. Konkretne leczenie zależy od ciężkości stanu.
Niektóre z najczęstszych zabiegów obejmują:
- Kremy nawilżające
- Kremy i maści kortykosteroidowe
- Leki doustne
- Antybiotyki
- Inhibitory fosfodiesterazy-4
Niektóre zabiegi domowe obejmują stosowanie środków nawilżających, aby utrzymać nawilżenie skóry, zmniejszenie stresu, używanie łagodnego mydła i kąpiel w letniej wodzie.
Skąd się biorą zmiany na podniebieniu?
Czerwone plamy na podniebieniu miękkim i podniebieniu twardym, po wewnętrznej stronie policzków, a także na języku to często pierwszy objaw m.in. podrażnienia śluzówki, które może być spowodowane działaniem różnych czynników. Zaliczamy do nich m.in. substancje chemiczne, które obecne są w dymie papierosowym, alergeny z żywności, a także drobnoustroje, które naturalnie bytują w obrębie jamy ustnej. Gdy dojdzie do zachwiania równowagi mikrobiologicznej śluzówki jamy ustnej np. na skutek braku odpowiedniej higieny, to szkodliwe drobnoustroje mogą zacząć się namnażać, co powoduje rozwój stanu zapalnego. Zdarza się, że czerwone kropki (plamy) w obrębie jamy ustnej są związane z uszkodzeniami mechanicznymi śluzówki. Za mechaniczne uszkodzenia śluzówki jamy ustnej najczęściej odpowiadają twarde pokarmy, niewłaściwie dopasowane protezy zębowe i aparaty ortodontyczne.
Najczęstsze przyczyny pojawienia się zaczerwienienia, pieczenia oraz krostek na śluzówce jamy ustnej to m.in.:
- urazy mechaniczne (przygryzienie policzka lub języka, otarcia spowodowane twardymi pokarmami oraz protezami i aparatami ortodontycznymi),
- zakażenia wirusowe i bakteryjne,
- zakażenia grzybicze,
- afty,
- palenie papierosów,
- nadmierne spożywanie alkoholu,
- stosowanie płynów do płukania ust z alkoholem,
- spożywanie pokarmów, które zawierają uczulające nas alergeny.
O uszkodzenie śluzówki jamy ustnej oraz zakażenie drobnoustrojami nietrudno, zwłaszcza jeżeli mamy skłonność np. do obgryzania paznokci oraz wkładania do ust przedmiotów, które niekoniecznie powinny się w nich znaleźć. Dotyczy to zarówno dzieci, jak i osób dorosłych. Na dłoniach i przedmiotach znajdują się różne drobnoustroje np. wirusy, którymi możemy także zarazić się drogą kropelkową. Z powodu podrażnień i stanów zapalnych w obrębie błony śluzowej jamy ustnej często cierpią osoby noszące protezy zębowe i aparaty ortodontyczne oraz osoby, u których rozwinęły się różne choroby stomatologiczne. W przypadku uszkodzeń śluzówki może pojawić się także ból języka, który podrażniany jest np. przez krawędź protezy zębowej. Jeżeli zaczerwienienie oraz ból pojawiły się po spożyciu gorących napojów lub pokarmów, to mogło dojść do poparzenia delikatnej błony śluzowej jamy ustnej.
Suche uszy
Sucha skóra na uszach zwykle wygląda na łuszczącą się, z chropowatymi plamami. Jeśli suchość jest ciężka, skóra może krwawić lub pękać. Suchość skóry może być spowodowana klimatem, chorobami, alergiami, genetyką, wiekiem lub innymi chorobami skóry. Niektóre z objawów to:
- Swędzenie
- Popękana skóra
- Szorstkie łaty
- Zaczerwienienie
- Płatki lub łuski
Leczenie
Aby zdiagnozować suchość skóry, lekarz może przeprowadzić badanie krwi, test na alergię lub biopsję skóry.
Zabiegi obejmują środki nawilżające zmiękczające i nawilżające. Produkty te mogą obejmować maści, olejki i balsamy.
Inną opcją są leki. Jeśli sucha skóra w uchu pęka lub swędzi, można przepisać miejscowy steryd. Jeśli jest ciężka, leki doustne lub zastrzyki są opcjami leczenia.
Afta na podniebieniu – jakie są domowe i specjalistyczne sposoby jej leczenia?
Afta na podniebieniu stanowi źródło dużego dyskomfortu. Towarzyszący jej ból nasila się zwłaszcza podczas jedzenia, picia i mycia zębów. Zmiana może także powodować utrudnienia w mowie. W leczeniu aft wykorzystywane są zwłaszcza preparaty o właściwościach ściągających i wysuszających.
Afta jest jedną z najczęściej występujących chorób błony śluzowej jamy ustnej. Najczęstszą lokalizacją zmiany jest policzek, warga lub dziąsło. Afta na podniebieniu występuje znacznie rzadziej. Zazwyczaj znika samoistnie w ciągu 1–3 tygodni. W leczeniu choroby, która pojawia się na podniebieniu lub innej części jamy ustnej, sprawdzić się mogą domowe rozwiązania, takie jak płukanki z rumianku, szałwii czy łopianu lekarskiego. Duże znaczenie ma odpowiednia dieta i dokładna higiena jamy ustnej.

Jakie zmiany w obrębie jamy ustnej powinny skłonić do wizyty u lekarza?
Nie każda zmiana w jamie ustnej (np. czerwone kropki) wymaga natychmiastowej konsultacji lekarskiej, jednak zawsze warto poradzić się specjalisty, który doradzi, w jaki sposób powinno przebiegać leczenie. Bezwzględnym wskazaniem do wizyty u lekarza są długo utrzymujące się lub nawracające zmiany w obrębie śluzówki jamy ustnej. Jeżeli zmiana na błonie śluzowej utrzymuje się dłużej niż 14 dni i nie zmniejsza się pod wpływem zastosowanego leczenia objawowego, to możemy mieć do czynienia np. ze stanem przedrakowym lub zmianą nowotworową.
Objawy alarmowe, które są bezwzględnym wskazaniem do wizyty u lekarza to:
- powiększone, niebolesne, nieruchome i twarde węzły chłonne,
- obrzęk szyi,
- przewlekły ból gardła,
- krwista wydzielina, która sączy się ze zmiany w ustach,
- obecność ropnej wydzieliny,
- krew w ślinie,
- nasilający się obrzęk w obrębie chorej śluzówki podniebienia, wewnętrznej strony policzków lub języka,
- uczucie mrowienia, pieczenia i zaburzenia czucia w obrębie zmiany,
- nieprzyjemny zapach z ust.
Warto wiedzieć, że pierwsze objawy zmian przedrakowych oraz nowotworu najczęściej nie powodują bólu i pieczenia. Mogą mieć postać płaskiej lub wypukłej plamy o czerwonym zabarwieniu, białej narośli, guzka, a także krwiaka (przypomina czerwone kropki). Pamiętając o systematycznych badaniach stomatologicznych, można uniknąć wykrycia zmiany nowotworowej w późnym stadium choroby, bo lekarz stomatolog bada nie tylko stan uzębienia, ale także błony śluzowej jamy ustnej.
