"Pryszcz na sutku - Przyczyny, leczenie i porady"

Choroby skóry piersi: przyczyny, objawy, leczenie

Choroby skóry piersi to zwykle niegroźne stany zapalne, np. zakażenie brodawki piersi. Jednak w niektórych przypadkach choroby skóry piersi mogą mieć charakter nowotworowy. Rak piersi może bowiem przyjąć postać stanu zapalnego. Wówczas objawia się charakterystycznym dla wielu chorób skóry owrzodzeniem, a dodatkowo guz może nie być wyczuwalny, co może opóźnić postawienie prawidłowej diagnozy. Sprawdź, jakie są choroby skóry piersi i jak rozpoznać ich objawy.

Spis treści

  1. Choroby skóry piersi - połogowe zapalenie sutka
  2. Choroby skóry piersi - łupież rumieniowy
  3. Choroby skóry piersi - wyprzenie w fałdach pod piersiami
  4. Choroby skóry piersi - przetoka sutkowa
  5. Choroby skóry piersi - rak sutka Pageta
  6. Choroby skóry piersi - rak piersi
  7. Jak samodzielnie zbadać piersi? [wideo]

Zaczerwieniona skóra pod piersiami, grudki na sutkach czy pęcherzyki lub owrzodzenia na skórze piersi to tylko niektóre objawy chorób skóry piersi. Niektóre z nich są niegroźne, zwłaszcza jeśli pojawiają się u kobiet karmiących, które często zmagają się np. z zakażeniem brodawek sutkowych. Jeśli jednak podejrzane zmiany na piersiach pojawiają się u kobiet starszych, a dodatkowo utrzymują się dość długo, należy jak najszybciej udać się do lekarza. Przyczyną zmian może być nawet rak piersi.

Leczenie

Większość guzków lub wyprysków na sutkach zniknie w ciągu kilku dni. Konkretne leczenie zależy od przyczyny guza i często nie jest potrzebne żadne leczenie. Jeśli jednak często pojawiają się pryszcze lub guzy na sutkach, możesz zrobić kilka rzeczy, aby zmniejszyć ryzyko ich nawrotu, takie jak:

  • Jeśli spocisz się podczas ćwiczeń, oczyść piersi i zmień stanik i/lub koszulę.
  • Codziennie bierz prysznic, upewniając się, że Twoje piersi i sutki są całkowicie suche, zanim się ubierzesz.
  • Unikaj odzieży, która ociera lub ściera Twoje sutki i otoczkę.
  • Jeśli używasz balsamu do piersi lub sutków, upewnij się, że jest delikatny dla Twojej skóry.

W zależności od przyczyny wyprysków na sutkach lekarz może również zalecić jakąś formę leczenia miejscowego. Może to być leczenie przeciwgrzybicze, jeśli masz infekcję drożdżakową. W niektórych przypadkach ropień może wymagać drenażu i/lub leczenia antybiotykami.

Objawy

Objawy pryszczy na piersi mogą być różne – od nienowotworowych po potencjalnie poważne. Pryszcz na piersi może być spowodowany różnymi przyczynami, w tym łuszczycą, egzemą i reakcjami alergicznymi. Jeśli zmiany są uporczywe lub nie ustępują po kilku tygodniach, konieczna może być wizyta u lekarza.

Pryszcz na sutku może być spowodowany martwymi komórkami skóry – część ta jest zasługą redakcji strony salonurodymagia.pl. Do powstawania pryszczy przyczynia się także sebum, naturalny olej organizmu. Ponadto obecność hormonów (zwłaszcza podczas cyklu menstruacyjnego kobiety) może również powodować powstawanie pryszczy na sutku. Pewne tarcie odzieży również może prowadzić do powstawania trądziku. Noszenie ciasnych ubrań może powodować tarcie i otarcia, które mogą być przyczyną wybuchu epidemii. Krostki na sutku mogą być również spowodowane trądzikiem zlepieńcowatym, który charakteryzuje się głęboko czerwonymi, uporczywymi zgrubieniami na sutku. Jeśli zauważysz, że sutek jest spocony i swędzący, powinnaś skonsultować się z lekarzem.

Poza wizytą u dermatologa, możesz również skorzystać z leczenia za pomocą dostępnych bez recepty kremów zawierających kwas salicylowy. Nie ma jednak niezawodnego sposobu zapobiegania pojawianiu się trądziku na piersiach. Prostym rozwiązaniem jest noszenie luźnej odzieży i unikanie noszenia obcisłych ubrań, ponieważ może to pogorszyć stan. Pryszcz na piersi, któremu towarzyszy ból, może wymagać podania leków.

Objawy i przyczyny

Istnieje wiele potencjalnych przyczyn pryszczu na brodawce lub innego guzka w okolicy. Obejmują one:

Trądzik

Niektórzy ludzie mają pryszcze trądzikowe na sutkach. Pryszcze pojawiają się, gdy pot, bakterie i brud zostają uwięzione w twoich porach. Wtedy te pory mogą puchnąć. Większość pryszczy na sutkach to zaskórniki. Częsty trądzik na sutkach lub piersiach może być znakiem, że musisz zmienić swoją rutynę higieniczną.

Wrastające włosy

Większość ludzi ma przynajmniej kilka mieszków włosowych na ich otoczkach. Oznacza to, że istnieje ryzyko wrastania włosów. Wrastające włosy to ogolone lub zaostrzone pasmo włosów, które wrastają z powrotem w skórę. Wrastające włosy mogą powodować guzki, które wyglądają bardzo podobnie do pryszczów spowodowanych trądzikiem.

Gruczoły Montgomery

Gruczoły Montgomery’ego (zwane również gruczołami areolarnymi i guzkami Montgomery’ego) wytwarzają wydzieliny, które nawilżają sutki. Są rodzajem gruczołu łojowego (gruczołu łojowego).

W czasie ciąży gruczoły mogą stać się liczniejsze i wydatniejsze. Czasami ulegną zapchaniu i zaczną przypominać pryszcz. Może się to również zdarzyć w innych momentach, gdy zmieniają się poziomy hormonów.

Możliwe jest zakażenie zatkanego gruczołu Montgomery’ego. Jeśli tak się stanie, możesz odczuwać ból, a także powiększony guzek na otoczce. Zakażone gruczoły Montgomery’ego (lub torbiele) są najczęściej obserwowane u kobiet w wieku 10-20 lat.

Ropnie podokręgowe

Ropień podokręgowy to mała kieszonka z ropą pod otoczką lub brodawką sutkową. Jest to spowodowane miejscową infekcją. Ropnie podokręgowe mogą być bolesne i mogą wystąpić obrzęki okolicy. Czasami ropień może towarzyszyć gorączce lub ogólnemu złemu samopoczuciu.

W przeciwieństwie do niektórych innych stanów, które mogą wyglądać jak pryszcz na brodawce, ropnie podokręgowe rzadziej występują u osób karmiących piersią. Mogą być spowodowane przez wiele różnych rodzajów bakterii.

Diagnoza

Większość guzków i wyprysków na brodawce zniknie samoistnie w ciągu kilku dni. Jeśli jednak odczuwasz ból lub wydzielanie, porozmawiaj ze swoim lekarzem. Prawdopodobnie spojrzą na guz i otaczającą skórę, aby sprawdzić, czy mogą zdiagnozować problem na podstawie wyglądu.

Twój lekarz może również pobrać próbkę guzka lub płynu znajdującego się w jego wnętrzu w celu zbadania pod kątem bakterii lub innych patogenów. Odbywa się to zwykle jako biopsja brodawki sutkowej. W rzadkich przypadkach możesz również potrzebować obrazowania diagnostycznego.

Powinieneś również rozważyć rozmowę z lekarzem, jeśli jakimkolwiek guzkom lub pryszczom towarzyszy:

  • Wysypka
  • Łuszcząca się skóra
  • Palenie
  • Mrowienie
  • Zmiana kształtu lub kierunku brodawki (np. spłaszczenie lub odwrócenie brodawki)

Poważne schorzenia, takie jak rak piersi i ropnie, mogą rozwinąć się u mężczyzn, dlatego tak ważne jest, aby każdy z niezidentyfiko- wanym, bolesnym guzem na lub w okolicach brodawki sutkowej zobaczył u lekarza diagnozę.

Czytaj dalej...

Ze względu na niską świadomość możliwości zapadnięcia na nowotwór sutka u mężczyzn , bardzo często panowie zgłaszają się do lekarza w zaawansowanym stadium choroby lub też schorzenie wykrywane jest przypadkowo.

Czytaj dalej...

Zmiany trądzikowe na plecach zazwyczaj pojawiają się u tych osób, które walczą z trądzikiem pospolitym w ich przypadku za pojawianie się wyprysków i krost odpowiadają hormony i wywołana ich działaniem nadmierna aktywność gruczołów łojowych.

Czytaj dalej...

Należy zachować także dużą ostrożność podczas czesania włosów, ponieważ ząbki grzebienia mogą spowodować naruszenie struktury krosty i tym samym przyczynić się do rozwoju rozległych stanów zapalnych.

Czytaj dalej...