Przebarwienie skóry pod ustami - Przyczyny, leczenie i porady
Pryszcze — rodzaje
Pryszcz — wypełniony jest najczęściej białą substancją i pojawia się na twarzy, policzkach, czole lub pod nosem.
Pęcherz opryszczki — wypełniony jest przezroczystym płynem i zwykle występuje w grupach. Pojawia się często w okolicy ust, z czasem formowania się, staje się bolesny i miękki.
Zajad — wyglądem przypominają popękane kąciki ust, ale po pewnym czasie zamienia się w nieestetyczne ranki. Zajady powstają przez nagromadzone w kącikach ust bakterie i grzyby. Najczęściej objawem jest niedobór żelaza. Zajady wyglądem nie przypominają pęcherzyków wypełnionych substancją.
Afta — to małe, nadżerki lub owrzodzenia występujące w jamie ustnej. Najczęściej mieszczą się po wewnętrznej stronie policzków lub warg. Na aftach po około 2 dniach można zauważyć charakterystyczny biało-żółty nalot. Warto wiedzieć, że afty nie są zaraźliwe.
Zobacz również: Pryszcz w uchu — dlaczego boli i jak go usunąć? (PORADY)
Streszczenie
Opryszczka i pryszcze mogą wyglądać podobnie, ale istnieje kilka sposobów na ich odróżnienie. Opryszczka jest zaraźliwa i powoduje powstawanie skupisk pęcherzy. Często występują na ustach i wokół nich. Z drugiej strony pryszcze nie są zaraźliwe i powodują podniesione, czerwone guzki. Chociaż mogą również pojawiać się wokół ust, nigdy nie pojawiają się bezpośrednio na wardze.
Leki przeciwwirusowe i wilgoć mogą przyspieszyć proces gojenia się opryszczki. Pryszcze mogą korzystać z leczenia punktowego, codziennych leków i lodu.
Zarówno w przypadku opryszczki jak i wyprysków najlepszym sposobem leczenia jest po prostu czas. W końcu znikną, ale pełne wyleczenie może potrwać od kilku dni do kilku tygodni.
Oczywiście, jeśli nie masz pewności, co dokładnie dzieje się na Twojej skórze lub jeśli zmiana nie goi się lub się pogarsza, powinieneś skontaktować się z lekarzem.
Za pomocą prostego badania Twój lekarz może stwierdzić, czy masz opryszczkę, pryszcz, czy coś zupełnie innego. Co więcej, Twój lekarz może pomóc Ci wyleczyć tę nieznośną rzecz, abyś był na dobrej drodze do uzdrowienia.
Często Zadawane Pytania
Wirus znany jako wirus opryszczki pospolitej typu 1 (HSV-1) może powodować rozwój opryszczki. HSV-1 jest wysoce zaraźliwy i rozprzestrzenia się przez ślinę lub bliski kontakt z osobami zarażonymi wirusem.
Ucz się więcej:Przyczyny i czynniki ryzyka opryszczki
- Opryszczka mrowi lub piecze i może stać się bolesna.
- Opryszczka powoduje tworzenie się małych, czerwonych pęcherzy w skupisku.
- Po kilku dniach pęcherze na opryszczce stwardnieją.
Tak, można dostać pryszcz w nosie. Większość dostępnych bez recepty leków przeciwtrądzikowych jest przeznaczona do miejscowego leczenia skóry, więc o ile etykieta nie mówi inaczej, nie należy stosować go na pryszcz w nosie. Jeśli pryszcz utrzymuje się lub pogarsza, skontaktuj się z lekarzem lub dermatologiem w celu uzyskania dalszej pomocy.
Kosmetyki na pryszcz na ustach — co warto stosować?
Zastanawiasz się jakie kosmetyki warto stosować na zimno na ustach? Tutaj sprawdzą się hipoalergiczne balsamy do ust, których zadaniem jest ochrona warg przed zmieniającymi się czynnikami atmosferycznymi. Dodatkowo:
- Nie rób makijażu z użyciem kosmetyków bazujących na sztucznych składnikach i dodatkach.
- Codziennie oczyszczaj skórę twarzy z wykorzystaniem dobrej jakości preparatów złuszczających i przeciwbakteryjnych.
- Używaj kremów nawilżających.
- Używaj peelingi do twarzy.
- Stosuj maseczki do twarzy według preferencji.
Sprawdź również: Plastry na pryszcze – jak działają i czy pomagają? [4 TYPY]
Jak leczyć opryszczkę?
Leczenie opryszczki wymaga cierpliwości. Z czasem się zagoi, ale kiedy czekasz, aż tak się stanie, ważne jest, aby wirus nie rozprzestrzeniał się dalej. Oto kilka wskazówek, jak radzić sobie z opryszczką:
- Unikaj dotykania opryszczki. Pamiętaj, że wirus wywołujący opryszczkę jest zaraźliwy. Tak więc dotknięcie bólu może rozprzestrzenić wirusa na inne osoby lub inne obszary twojego ciała.
- Nie przebijaj pęcherzy. Nie pomoże to w szybszym gojeniu się bólu i może faktycznie pogorszyć wyprysk.
- Wypróbuj dostępne bez recepty (OTC) leczenie opryszczki. Większość opryszczki zagoi się sama. Niestety zazwyczaj trwa to od 10 dni do dwóch tygodni. Zabiegi OTC, takie jak Abreva, mogą pomóc skrócić czas gojenia.
- Skontaktuj się z lekarzem, aby uzyskać leki na receptę. Jeśli masz skłonność do opryszczki, Twój lekarz może przepisać leki. Te leki przeciwwirusowe na receptę należy przyjmować na samym początku wyprysku. Mogą drastycznie zmniejszyć nasilenie i czas gojenia.
- W razie potrzeby użyj balsamów i balsamów do ust. W przypadku opryszczki, która jest zaschnięta i zaschnięta, nałożenie balsamu sprawi, że opryszczka będzie nawilżona. Wilgoć może pomóc w zapobieganiu bolesnemu rozdwajaniu. Nakładaj balsamy i maści bawełnianym wacikiem, a nie palcem.
- Unikaj zanieczyszczenia. Zawsze używaj świeżego bawełnianego wacika (bez „podwójnego zanurzania”), aby uniknąć zanieczyszczenia produktu. Z tego samego powodu zawsze myj ręce przed ponownym dotknięciem balsamu, aby uniknąć jego zanieczyszczenia i przedłużenia problemu.

Kod ICD 10
- L 00 - L 99 - Choroby skóry i tkanki tłuszczowej podskórnej.
- L 60 - L 75 - choroby przydatków skóry.
- L 70 - trądzik.
Jaka jest patogeneza pojawienia się trądziku?
Pryszcz pojawia się na powierzchni skóry w wyniku zablokowania kanałów łojowych przez własne wydzieliny, które w kontakcie z powietrzem tworzą rodzaj korka. Ponadto infekcja może wejść do kanału, co wywołuje rozwój reakcji zapalnej. W ten sposób tworzy się pryszcz o czerwonym zabarwieniu, po którym następuje ropień lub rana.
W pobliżu nosa występuje dużo gruczołów łojowych, więc pojawienie się trądziku w tym miejscu nie jest rzadkością.
Jakie są przyczyny blokady kanału łojowego?
- Aktywne tło hormonalne. Najczęściej występujące pryszcze pojawiają się w okresie aktywnego rozwoju seksualnego - u nastolatków. Wzrost poziomu hormonów staje się głównym czynnikiem zwiększonej produkcji łoju, co może prowadzić do jego akumulacji w porach. Jeśli na tle takiego stanu występuje zła dieta lub niedostateczna pielęgnacja skóry, wówczas mogą powstawać ogniska zapalne - duże pryszcze, często wielokrotne.
- Nieprawidłowa racja żywnościowa. Od dawna wiadomo, że nasza dieta i styl życia w dużej mierze wpływają na jakość skóry. Napoje alkoholowe, tłuszcze zwierzęce, pikantne przyprawy, produkty wędzone i słodycze wpływają bezpośrednio na pracę wątroby. Jeśli wątroba nie poradzi sobie z jej główną funkcją, skóra może mieć różne wysypki, szczególnie na twarzy.
- Częsty lub silny stres. Po doświadczeniu stresu, depresji lub zmęczenia nerwowego zwiększa się również wydzielanie łojowe, co powoduje pojawienie się trądziku.
- Nieżyt nosa, w tym alergiczny. W przypadku kataru występuje wyciek śluzu z nosa, istnieje ciągłe otarcie skóry nosowymi tkankami i dłońmi, co również prowadzi do podrażnienia i zapalenia kanałów łojowych.
- Niewystarczające zasady higieny. Zbieranie na powierzchni skóry twarzy, bakterii, motyli, eksfoliowanych komórek naskórka, pozostałości kremu lub kosmetyków może sztucznie zatykać kanały, powodując reakcje zapalne w postaci trądziku.
