Przebarwienie skóry pod ustami - Przyczyny, leczenie i porady
Domowe sposoby na opryszczkę wokół ust
Istnieje kilka domowych sposobów, które pomagają usunąć pryszcze na ustach, wokół nich oraz na brodzie i innych partiach na twarzy. Ich zadaniem jest złagodzenie dolegliwości oraz przyspieszenie gojenia się ewentualnych ran. Do najpopularniejszych sposobów zaliczamy:
- Nakładanie miodu — badania i głosy ekspertów mówią o tym, że miód manuka przyspiesza gojenie się opryszczki o nawet 72%. Leczenie opryszczki miodem w wielu przypadkach może być tak samo efektywne jak leczenie z wykorzystaniem acyklowiru.
- Okład na usta — zimny okład na usta pozytywnie wpływa na redukcję opuchlizny wokół pęcherzy. Przy tej metodzie warto wiedzieć, że nie należy np. lodu aplikować bezpośrednio na skórę warg. Zimny okład należy zawsze owinąć ręcznikiem lub innym kawałkiem materiału.
- Zdrowe odżywianie — pomóc w tym może tzw. dieta przeciwzapalna bogata w warzywa o właściwościach antyoksydacyjnych, kwasy omega-3, nasycone kwasy tłuszczowe, witaminy C i B.
- Odpoczynek — gdy czujesz, że opryszczka się zbliża, weź relaksacyjną kąpiel, obejrzyj ulubiony serial i dobrze się wyśpij.
MIT! Przez lata istniało przekonanie, że pasta do zębów nałożona na opryszczkę pomaga ją zredukować. Okazuje się, że to mit. Pasta do zębów jest nieskuteczna, a dodatkowo może prowadzić do podrażnień skóry.
Do pielęgnacji ust warto również stosować:
Pryszcz na ustach — czym jest wirus HSV-1?
Pojedynczy pryszcz na ustach lub charakterystyczna opryszczka jest zaraźliwa, wygląda nieestetyczna i jest często bolesna. WHO mówi o tym, że nawet 67% populacji poniżej 50 roku życia jest nosicielami wirusa opryszczki wargowej. Opryszczka występuje zwykle w dwóch odmianach — opryszczki na wargach (np. zimno) lub opryszczki na narządach płciowych. Za pryszcze na wargach odpowiada wirus HSV-1. Odpowiada on za powstanie opryszczki na ustach, kącikach ust, na granicy warg oraz na skórze twarzy. Okazuje się, że już kilka dni przed jego pojawieniem występuje charakterystyczny świąd, pieczenie i nadwrażliwość. Po około 2 dniach powstaje charakterystyczny pęcherz, który z czasem pęka. To właśnie kontakt z wydzieliną z pęcherza u innych osób powoduje dalsze zarażanie. Pryszcz na ustach po pęknięciu goi się w około 2-3 dni. Na powierzchni ust pojawia się żółto-brązowy strup, który z czasem samoistnie odpadnie.
Pamiętaj! Opryszczki nie wolno pod żadnym pozorem drapać i wyciskać. Robiąc to tylko pomagamy wirusowi HSV rozprzestrzenić się oraz doprowadzić do powstania blizn po opryszczce.
Konsekwencje i powikłania trądziku pod nosem
Często po wygojeniu pryszcza na powierzchni skóry pozostaje ciemny lub lekki punkt. Ten stan w medycynie nazywa się pozapalną zmianą skóry. Najczęściej plamy te znikają po pewnym czasie na własną rękę.
Znacznie większym problemem jest powikłanie pryszcza, np. Tworzenie blizn (blizny). Najczęściej dzieje się tak, gdy siłą wypycha się pryszcz. Im większy pryszcz, tym większa blizna, którą pozostawia.
Same w sobie blizny po trądziku nie stanowią żadnego zagrożenia, z wyjątkiem tego, że są one nieprzyjemnym defektem kosmetycznym. Pozbycie się takiej wady jest bardzo trudne, a w większości przypadków blizny pozostają na całe życie.
Przy przestrzeganiu zasad higieny osobistej i pielęgnacji skóry prognoza trądziku jest ogólnie uważana za korzystną.
[1], [2], [3], [4], [5], [6]
Jak rozpoznać opryszczkę?
Opryszczka wywoływana jest przez wirusa, w szczególności wirusa opryszczki pospolitej (HSV-1 lub HSV-2). To jest powszechny wirus. Szacuje się, że ma go około 70% ludzi, chociaż nie zawsze powoduje wypryski. Oznaki, że guzek na twarzy to opryszczka obejmują:
- Opryszczka tworzy skupiska pęcherzy. Dobrym sposobem na określenie różnicy między pryszczem a opryszczką jest jej wygląd. Opryszczka powoduje małe, czerwone pęcherze. W końcu pęcherze pękają i mogą wyciekać płyn.
- Opryszczka rozwija się wokół ust, nosa i nozdrzy, podbródka i (rzadziej) oczu. Opryszczka zwykle pojawia się w okolicy ust, tuż pod wargą na brodzie lub między ustami a nosem. Mogą również tworzyć się bezpośrednio na wardze.
- Opryszczka mrowienie lub pieczenie. Na kilka dni lub godzin przed pojawieniem się opryszczki możesz zauważyć, że Twoja skóra swędzi lub mrowi. Jednak w miarę wzrostu opryszczka może stać się bolesna i pulsować lub palić.
- Po kilku dniach pęcherze na opryszczce sklejają się. Gdy wysycha, opryszczka może pękać i wyciekać.
- Opryszczka jest zaraźliwa. HSV-1 przenosi się z jednej osoby na drugą poprzez całowanie, dzielenie się przyborami lub picie z tego samego kubka. HSV-2 jest częściej przenoszony drogą płciową, ale może również rozprzestrzeniać się na twarz.
