Przebarwienie skóry pod ustami - Przyczyny, leczenie i porady
Pryszcze — rodzaje
Pryszcz — wypełniony jest najczęściej białą substancją i pojawia się na twarzy, policzkach, czole lub pod nosem.
Pęcherz opryszczki — wypełniony jest przezroczystym płynem i zwykle występuje w grupach. Pojawia się często w okolicy ust, z czasem formowania się, staje się bolesny i miękki.
Zajad — wyglądem przypominają popękane kąciki ust, ale po pewnym czasie zamienia się w nieestetyczne ranki. Zajady powstają przez nagromadzone w kącikach ust bakterie i grzyby. Najczęściej objawem jest niedobór żelaza. Zajady wyglądem nie przypominają pęcherzyków wypełnionych substancją.
Afta — to małe, nadżerki lub owrzodzenia występujące w jamie ustnej. Najczęściej mieszczą się po wewnętrznej stronie policzków lub warg. Na aftach po około 2 dniach można zauważyć charakterystyczny biało-żółty nalot. Warto wiedzieć, że afty nie są zaraźliwe.
Zobacz również: Pryszcz w uchu — dlaczego boli i jak go usunąć? (PORADY)
Pryszcz na ustach — czym jest wirus HSV-1?
Pojedynczy pryszcz na ustach lub charakterystyczna opryszczka jest zaraźliwa, wygląda nieestetyczna i jest często bolesna. WHO mówi o tym, że nawet 67% populacji poniżej 50 roku życia jest nosicielami wirusa opryszczki wargowej. Opryszczka występuje zwykle w dwóch odmianach — opryszczki na wargach (np. zimno) lub opryszczki na narządach płciowych. Za pryszcze na wargach odpowiada wirus HSV-1. Odpowiada on za powstanie opryszczki na ustach, kącikach ust, na granicy warg oraz na skórze twarzy. Okazuje się, że już kilka dni przed jego pojawieniem występuje charakterystyczny świąd, pieczenie i nadwrażliwość. Po około 2 dniach powstaje charakterystyczny pęcherz, który z czasem pęka. To właśnie kontakt z wydzieliną z pęcherza u innych osób powoduje dalsze zarażanie. Pryszcz na ustach po pęknięciu goi się w około 2-3 dni. Na powierzchni ust pojawia się żółto-brązowy strup, który z czasem samoistnie odpadnie.
Pamiętaj! Opryszczki nie wolno pod żadnym pozorem drapać i wyciskać. Robiąc to tylko pomagamy wirusowi HSV rozprzestrzenić się oraz doprowadzić do powstania blizn po opryszczce.
Jak rozpoznać opryszczkę?
Opryszczka wywoływana jest przez wirusa, w szczególności wirusa opryszczki pospolitej (HSV-1 lub HSV-2). To jest powszechny wirus. Szacuje się, że ma go około 70% ludzi, chociaż nie zawsze powoduje wypryski. Oznaki, że guzek na twarzy to opryszczka obejmują:
- Opryszczka tworzy skupiska pęcherzy. Dobrym sposobem na określenie różnicy między pryszczem a opryszczką jest jej wygląd. Opryszczka powoduje małe, czerwone pęcherze. W końcu pęcherze pękają i mogą wyciekać płyn.
- Opryszczka rozwija się wokół ust, nosa i nozdrzy, podbródka i (rzadziej) oczu. Opryszczka zwykle pojawia się w okolicy ust, tuż pod wargą na brodzie lub między ustami a nosem. Mogą również tworzyć się bezpośrednio na wardze.
- Opryszczka mrowienie lub pieczenie. Na kilka dni lub godzin przed pojawieniem się opryszczki możesz zauważyć, że Twoja skóra swędzi lub mrowi. Jednak w miarę wzrostu opryszczka może stać się bolesna i pulsować lub palić.
- Po kilku dniach pęcherze na opryszczce sklejają się. Gdy wysycha, opryszczka może pękać i wyciekać.
- Opryszczka jest zaraźliwa. HSV-1 przenosi się z jednej osoby na drugą poprzez całowanie, dzielenie się przyborami lub picie z tego samego kubka. HSV-2 jest częściej przenoszony drogą płciową, ale może również rozprzestrzeniać się na twarz.
Pryszcz na ustach — przyczyny i zapobieganie
Okolica ust jest bardzo delikatna, a powstające w tych miejscach pryszcze są często bolesne i wiążą się z dużym dyskomfortem. Przyczyn może być wiele. Najczęściej mamy do czynienia zmian skórnych o podłożu hormonalnym (np. trądzik dorosłych lub trądzik młodzieńczy). Pryszcze na ustach mogą również pojawiać się przez alergie, podrażnienia skóry (np. podczas bolenia twarzy) lub jako objaw nadmiernego odwodnienia, lub braku witamin z grupy B.
Eksperci zaznaczają, że w zapobieganiu pojawianiu się pryszczy warto stosować zdrową dietę, unikać tłustych dań typu fast food, unikać ostrych przypraw nie nie spożywać alkoholu i nie palić papierosów. Pomóc może również odpowiednie nawodnienie, regularny zdrowy sen oraz odpoczynek.
Metody specjalistycznego leczenia powinno się wprowadzać po wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Specjalista jest w stanie ustalić dokładną przyczynę powstawania pryszczy wokół ust, może ustalić, czy jest to „zwykły” trądzik hormonalny lub czy konieczne będzie wprowadzenie kuracji farmakologicznej.

Rozpoznanie trądziku pod nosem
Jako narzędzie diagnostyczne można stosować rutynowe zewnętrzne badania i testy, ale w większości przypadków wystarczające jest badanie zewnętrzne.
Dostarczenie testów laboratoryjnych jest przeznaczone dla pacjentek z podejrzeniem oczywistych zaburzeń hormonalnych. Testuje się zawartość testosteronu, FSH, LH we krwi.
Testy laboratoryjne na infekcje bakteryjne lub grzybowe są przeprowadzane w celu wykluczenia rozwoju zapalenia mieszków włosowych.
Diagnostyka instrumentalna jest stosowana tylko w przypadkach, gdy pojawienie się trądziku jest związane z chorobami narządów wewnętrznych - na przykład z chorobami układu trawiennego.
Diagnoza różnicowa jest przewidziana w celu wykluczenia następujących chorób:
- trądzik różowaty,
- zapalenie mieszków włosowych,
- rogowacenie.
Konieczne może być skonsultowanie się ze specjalistami, takimi jak dermatolog, specjalista chorób zakaźnych, gastroenterolog, endokrynolog itp.
[7]
