"Pryszcz przed ślubem - Jak go pokonać i zachować piękną cerę!"
Co to jest „grzech ciężki” w kontekście współżycia przed ślubem?
Grzech ciężki jest pojęciem używanym w teologii katolickiej do opisania poważnych naruszeń przykazań Bożych. Jednym z takich naruszeń, według nauki kościelnej, jest współżycie przed ślubem. W Piśmie Świętym czytamy: „czyż nie wiecie, że nierząd, czy rozpusta, bałwochwalca, złodziej, pijak, oszukiwać, oszczerca nie odziedziczą królestwa niebieskiego?” (Kor. 6:9-10). Tym samym, według kościelnej interpretacji, ci, którzy popełniają ciężkie grzechy, jak współżycie przed ślubem, stawiają się poza wspólnotą kościelną, aż do momentu spowiedzi i pokuty.
Kościół katolicki uznaje seks przedmałżeński za grzech, ponieważ wiąże seksualność z sakramentem małżeństwa. W kontekście katolickim seks jest święty i powinien być przeżywany w ramach związku małżeńskiego, gdzie mężczyzna i kobieta stają się „jednym ciałem”. Kościół naucza, że czystość przedmałżeńska jest wartością, która przygotowuje narzeczeni do pełnego, sakramentalnego zjednoczenia w dniu ślubu.
Z kim się skontaktować?
Jeśli przede wszystkim interesuje Cię kwestia wyciskania pryszcza pod nos, powinieneś wiedzieć, że absolutnie nie zaleca się tego robić. Wyciskanie trądziku często prowadzi do jeszcze większej dystrybucji. Ponadto, miejsce wytłoczonego pryszcza może tworzyć blizny lub nieprzyjemny ślad pigmentowy. Jeśli wyciśniesz zapalony głęboki guzek, możesz przypadkowo zainfekować skórę. W przyszłości może to skutkować negatywnymi konsekwencjami, wynikającymi z faktu, że konieczne będzie zastosowanie leczenia chirurgicznego.
Jak leczyć pryszcz? I jak usunąć pryszcz podczas miesiączki, gdy dochodzi do zmiany hormonalnej w organizmie?
Najpierw przestań używać jakiegokolwiek makijażu. Próbując ukryć wady za pomocą warstwy pudru i kremu podkładowego, jeszcze bardziej blokujesz stan zapalny, co tylko pogarsza sytuację.
Myj tylko miękką, ciepłą wodą, bez użycia agresywnych detergentów.
Leki zaczynają obowiązywać dopiero po konsultacji z dermatologiem. Najczęściej są to leki hormonalne lub przeciwbakteryjne. W przypadku antybiotyków preferowana jest grupa tetracyklin: rozpoczynają one leczenie zewnętrznymi kremami przeciwbakteryjnymi. Może to być maść tetracyklinowa lub lewomitsetinowa, a także maść złożona Levomikol. Zazwyczaj bieg miejscowej antybiotykoterapii trwa dwa tygodnie, po czym wysypki są usuwane przez długi czas.
Po każdym myciu zaleca się, aby zaatakowany obszar skóry był leczony za pomocą Polysorb, który oczyści i zaaplikuje zapalną powierzchnię.
Jeśli pojawienie się trądziku wiąże się z problemami z narządami trawiennymi, często zaleca się stosowanie leków przeciw dysbiozie. Mogą to być takie leki, jak Lactovit, Bifidumbacterin, Lactomon itp.
Często dobry efekt daje kropkowane stosowanie maści farmaceutycznych Baziron, Zinerit lub Skinoren. Zaleca się stosowanie ich rano po umyciu i na noc.
Gdy ropa pojawia się wewnątrz pryszcza, może wystarczyć leczenie zapalenia za pomocą wacika zamoczonego w roztworze jodu.
Pryszcz - skąd się bierze, jak się go pozbyć
Powstawanie pryszczy na skórze związane jest z trądzikiem, chorobą skóry obfitującej w gruczoły łojowe. Trądzik to dolegliwość powszechna, często występująca w okresie dojrzewania tak u kobiet, jak i mężczyzn. U mężczyzn ma on przebieg ostrzejszy. Trądzik występuje najczęściej w okolicach obfitujących w gruczoły łojowe, to znaczy w strefie T na twarzy i w rynnach potowych na klatce piersiowej i plecach.
Trądzik rozpoczyna się powiększeniem gruczołów łojowych i nasilonym wydzielaniem łoju. Następuje nadmierne i zmienione rogowacenie ujścia mieszka włosowego, do którego wnika przewód gruczołu łojowego. W ten sposób powstaje czop rogowy, który wypełnia mieszek włosowy i wypycha go ku górze. Dochodzi do zablokowania wydzielania łoju i powstaje woreczek wypełniony tłuszczami i keratyną czyli zaskórnik (comedo). Wraz z powstawaniem zaskórników gwałtownie rozmnażają się bakterie, które normalnie występują w skórze i na jej powierzchni jako nieszkodliwe drobnoustroje. Dopiero łój je uzjadliwia, jest dla nich doskonałą pożywką i stwarza warunki do namnażania.