Pryszcz przed weselem - Jak sobie poradzić?
Pryszcze - leczenie
Stosuje się różne metody w zależności od nasilenia i rodzaju trądziku. Terapia jest zwykle długotrwała. Przy łagodnym przebiegu wystarcza stosowanie miejscowych preparatów zawierających retinoidy, nadtlenek benzoilu, antybiotyki (erytromycyna i klindamycyna), kwas azelainowy. W średnio- lub bardzo nasilonym trądziku grudkowo-krostkowym stosuje się doustnie antybiotyki najczęściej z grupy tetracyklin. W cięższych postaciach trądziku, przy przewlekłym przebiegu choroby oraz oporności na inne formy leczenia stosuje się pochodne witaminy A, która działa na łojotok, nadmierne rogowacenie ujść przewodów łojowych oraz odczyn zapalny. Uwaga! W związku z działaniem uszkadzającym płód konieczne jest bezwzględne unikanie ciąży przez cały czas trwania leczenia witaminą A oraz po jego zakończeniu.
Odradza się celowe opalanie cery z wypryskami, w związku z tym, że pod wpływem promieni ultrafioletowych dochodzi do nasilenia istniejących zaburzeń złuszczania naskórka, w efekcie czego następuje pogorszenie stanu skóry skłonnej do trądziku w okresie jesiennym.
Pryszcz - skąd się bierze, jak się go pozbyć
Powstawanie pryszczy na skórze związane jest z trądzikiem, chorobą skóry obfitującej w gruczoły łojowe. Trądzik to dolegliwość powszechna, często występująca w okresie dojrzewania tak u kobiet, jak i mężczyzn. U mężczyzn ma on przebieg ostrzejszy. Trądzik występuje najczęściej w okolicach obfitujących w gruczoły łojowe, to znaczy w strefie T na twarzy i w rynnach potowych na klatce piersiowej i plecach.
Trądzik rozpoczyna się powiększeniem gruczołów łojowych i nasilonym wydzielaniem łoju. Następuje nadmierne i zmienione rogowacenie ujścia mieszka włosowego, do którego wnika przewód gruczołu łojowego. W ten sposób powstaje czop rogowy, który wypełnia mieszek włosowy i wypycha go ku górze. Dochodzi do zablokowania wydzielania łoju i powstaje woreczek wypełniony tłuszczami i keratyną czyli zaskórnik (comedo). Wraz z powstawaniem zaskórników gwałtownie rozmnażają się bakterie, które normalnie występują w skórze i na jej powierzchni jako nieszkodliwe drobnoustroje. Dopiero łój je uzjadliwia, jest dla nich doskonałą pożywką i stwarza warunki do namnażania.

Streszczenie
Większe pryszcze, które są głęboko pod skórą, mogą goić się dłużej. Zbieranie lub próba przebicia pryszczów sprawi, że staną się one większe, bardziej bolesne i trudniejsze do pozbycia się.
Zamiast bawić się pryszczem, spróbuj zastosować zabieg punktowy lub nakładaj ciepły kompres kilka razy dziennie. Jeśli to nie pomoże, dermatolog może zalecić inne leczenie.
Jeśli twój pryszcz nie zniknie w ciągu trzech tygodni lub znajduje się na obszarze ciała, w którym zwykle nie ma trądziku, poproś swojego dermatologa, aby to sprawdził, aby upewnić się, że nie jest to coś poważniejszego.
Chociaż są rzeczy, które możesz zrobić, aby złagodzić i wyleczyć duży pryszcz, najlepszą opcją jest powstrzymanie ich przed pojawieniem się. To będzie oznaczać wyjazd do lekarza.
Bez względu na przepisane leczenie, poprawa stanu skóry zajmie około trzech do czterech miesięcy. Więc trzymaj się tego! Gdy twój trądzik jest pod kontrolą, nie musisz się martwić, że pojawią się te duże pryszcze.
Jak szybko pozbyć się pryszcza? Domowe sposoby i najlepsze kosmetyki
Przeglądasz się w lustrze, a tam on – wielki, czerwony i niemożliwy do przeoczenia. Jak pozbyć się pryszcza szybko, skutecznie i bezpiecznie dla skóry? Wypróbuj sprawdzone przez nas metody i ciesz się nienaganną cerą.
Ogromny wyprysk, który wyskoczył na skórze dzień przed ważnym spotkaniem służbowym, randką czy wyjściem ze znajomymi? Takich sytuacji nie da się uniknąć, ale na szczęście można szybko pozbyć się tego problemu. Poniżej prezentujemy szybkie sposoby na pryszcze – zarówno dla miłośniczek domowych metod, jak i dla tych, które stawiają na profesjonalne rozwiązania.
RADA EKSPERTA
Jeśli na twarzy pojawi się pryszcz należy unikać dotykania twarzy w trakcie dnia oraz manualnego usuwania zmian w domowych warunkach, które może przyczynić się do rozniesienia i zwiększenia ilości zmian zapalnych. Jeśli zmiana skórna jest pojedyncza można ją posmarować punktowo maścią cynkową, niewielką ilością olejku herbacianego lub żelem dedykowanym do aplikacji punktowej w przypadku zmian zapalnych. Jeśli zmiany są liczne warto skorzystać z wizyty dermatologicznej oraz konsultacji kosmetologicznej w celu skomponowania prawidłowej pielęgnacji dla potrzeb skóry
- wyjaśnia kosmetolog, Paulina Osiadły-Sroka.

Oprzyj się pokusie Pop It
Przede wszystkim – nigdy nie próbuj wystrzelić głębokiego pryszcza. Nie szturchaj go igłą. Nie ściskaj tego.
Ściskanie, szturchanie lub inne majstrowanie przy skazie wydłuża czas gojenia. W rzeczywistości może sprawić, że duży pryszcz będzie większy i znacznie gorszy.
Próba usunięcia pryszcza może poważnie uszkodzić skórę i spowodować blizny, zwłaszcza gdy pryszcz jest głęboko zakorzeniony w skórze. Ściskanie wywiera nacisk na już spuchniętą jednostkę włosowo-łojową, czyli to, co potocznie nazywamy porem.
Może również wpychać brud, martwe komórki skóry i inne zanieczyszczenia głębiej w pory. Może to spowodować pęknięcie ściany pęcherzyka i umożliwić rozprzestrzenianie się zakażonego materiału w skórze. Tak bardzo, jak chcesz, nie próbuj osuszyć pryszcza. Popping rzadko jest dobrym pomysłem, zwłaszcza jeśli chodzi o duże pryszcze.
