Pryszcz w kąciku oka - Przyczyny, leczenie i porady
Opryszczka oka – objawy
Opryszczkowe zapalenie spojówek objawia się w taki sam sposób, jak inne wirusowe zapalenia spojówek. Poznaj domowe sposoby na zapalenie spojówek. Dlatego charakterystyczna jest obfita, surowicza wydzielina w połączeniu z odczynem grudkowym spojówek. Warto zaznaczyć, że symptomem, wskazującym na rozwój stanu zapalnego są małe pęcherzyki, które są wypełnione treścią surowiczą. Po pewnym czasie ulegają pęknięciu, a później tworzą owrzodzenia pokryte strupem. Mogą występować również inne dolegliwości, świadczące o tym, że rozwija się opryszczka oka. Objawy charakterystyczne dla tej przypadłości to powiększone węzły chłonne. Niekiedy pojawia się także zapalenie rogówki w postaci drzewkowatego ubytku w jej nabłonku. Opryszczkowe zapalenie spojówek wiąże się też z zapaleniem górnych dróg oddechowych lub gardła.
Jeśli dostrzegasz u siebie objawy, wskazujące na opryszczkę oka, to musisz udać się do specjalisty, aby zahamować rozwój tej choroby, a przede wszystkim, żeby nie dopuścić do pojawienia się powikłań. Szczególnie niebezpieczne jest zapalenie rogówki.
Rozpoznanie zapalenia błony naczyniowej oka
Kiedy udasz się do okulisty (okulisty), specjalista prawdopodobnie przeprowadzi pełne badanie wzroku i zbierze dokładną historię zdrowia. Badanie wzroku zazwyczaj obejmuje następujące etapy:
- Ocena widzenia (w okularach, jeśli zwykle je nosisz) i reakcji źrenic na światło.
- Tonometria. Badanie tonometryczne mierzy ciśnienie wewnątrz oka (ciśnienie wewnątrzgałkowe). Do tego badania można zastosować paraliżujące krople do oczu.
- Badanie lampą szczelinową. Lampa szczelinowa to mikroskop, który powiększa i oświetla przednią część oka intensywną linią światła. Ocena ta jest konieczna do identyfikacji mikroskopijnych komórek zapalnych w przedniej części oka.
- Oftalmoskopia. Badanie to, zwane również dnem oka, polega na poszerzeniu (rozszerzeniu) źrenicy za pomocą kropli do oczu i świeceniu jasnym światłem w oko w celu zbadania tylnej części oka.
Twój lekarz może również zalecić:
- Kolorowa fotografia wnętrza oka (siatkówki).
- Obrazowanie za pomocą optycznej tomografii koherentnej (OCT). W tym teście mierzy się grubość siatkówki i naczyniówki, aby wykryć stan zapalny w tych warstwach.
- Angiografia fluoresceinowa lub angiografia zieleni indocyjaninowej. Testy te wymagają umieszczenia cewnika dożylnego w żyle na ramieniu w celu podania barwnika. Barwnik ten dotrze do naczyń krwionośnych w oczach i umożliwi wykonanie zdjęć stanu zapalnego naczyń krwionośnych wewnątrz oczu.
- Analiza płynu wodnistego lub szklistego z oka.
- Badania krwi.
- Badania obrazowe, radiografia, tomografia komputerowa lub rezonans magnetyczny.
Jeżeli okulista uzna, że przyczyną zapalenia błony naczyniowej może być choroba podstawowa, pacjent może zostać skierowany do innego lekarza na ogólne badanie lekarskie i badania laboratoryjne.
Czasami trudno jest znaleźć konkretną przyczynę zapalenia błony naczyniowej oka. Jednak nawet jeśli nie zostanie zidentyfikowana konkretna przyczyna, zapalenie błony naczyniowej oka można nadal skutecznie leczyć. W większości przypadków ustalenie przyczyny zapalenia błony naczyniowej oka nie prowadzi do wyleczenia. Nadal konieczne jest zastosowanie jakiejś formy leczenia w celu opanowania stanu zapalnego.
Przyczyny zapalenia błony naczyniowej oka
W około połowie przypadków konkretna przyczyna zapalenia błony naczyniowej oka nie jest jasna, a zaburzenie to można uznać za chorobę autoimmunologiczną, która atakuje tylko oko lub oczy. Jeśli uda się ustalić przyczynę, może to być jedna z następujących przyczyn:
- Choroba autoimmunologiczna lub zapalna atakująca inne części ciała, taka jak sarkoidoza, zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, toczeń rumieniowaty układowy lub choroba Leśniowskiego-Crohna
- Infekcja, taka jak choroba kociego pazura, półpasiec, kiła, toksoplazmoza lub gruźlica
- Skutki uboczne leków
- Uraz oka lub operacja
- Bardzo rzadko nowotwór atakujący oko, taki jak chłoniak
Czynniki ryzyka
Osoby ze zmianami w niektórych genach mogą być bardziej narażone na zapalenie błony naczyniowej oka. Palenie papierosów wiąże się z trudniejszym do opanowania zapaleniem błony naczyniowej oka.
Zmiany grudkowe powiek - objawy
- owrzodzenie, któremu może towarzyszyć krwawienie, powstawanie krost, wydobywanie się wydzieliny ze zmiany,
- jej nieregularne zabarwienie,
- uniesienie jej brzegów przypominające wyglądem masę perłową,
- obecność drobnych naczyń w obrębie guza,
- uszkodzenie przez guz brzegu powieki,
- utrata rzęs w okolicy guza.
- stanowiących rozrost naskórka,
- wywodzących się z gruczołów tłuszczowych,
- pochodzących z gruczołów potowych (ekrynowych i apokrynowych),
- związanych z mieszkami włosowymi.
Ryc. 1. Skóra. 1 – ujście przewodu wyprowadzającego gruczołu potowego, 2 – przewód wyprowadzający gruczołu potowego, 3 – mieszek włosowy, 4 – gruczoły potowe (ekrynowe), 5 – głębokie sploty tętniczo-żylne, 6 – tkanka tłuszczowa, 7 – tkanka podskórna, 8 – skóra właściwa, 9 – ciało dotykowe, 10 – brodawki skórne, 11 – naskórek

Powoduje
Zatkane kanaliki łzowe mogą wystąpić w każdym wieku. Zablokowany kanalik łzowy może być obecny nawet przy urodzeniu (wrodzony). Przyczyny obejmują:
- Wrodzona blokada. Wiele niemowląt rodzi się z zablokowanym kanalikiem łzowym. System drenażu łez może nie być w pełni rozwinięty lub może występować nieprawidłowość kanału. Często nad otworem uchodzącym do nosa pozostaje cienka błona tkankowa (nasolacrimal duct).
- Zmiany związane z wiekiem. Z wiekiem maleńkie otwory odprowadzające łzy (puncta) mogą się zwężać, powodując zablokowanie.
- Infekcja lub stan zapalny. Przewlekła infekcja lub zapalenie oczu, systemu odprowadzania łez lub nosa może spowodować zablokowanie kanalików łzowych.
- Uraz lub uraz. Uraz twarzy może spowodować uszkodzenie kości lub blizny w pobliżu systemu drenażowego, zakłócając normalny przepływ łez przez kanały. Nawet małe cząstki brudu lub luźne komórki skóry utknięte w przewodzie mogą spowodować zablokowanie.
- Guz. Guz w nosie lub w dowolnym miejscu wzdłuż systemu odprowadzania łez może powodować zablokowanie.
- Stany zapalne. Zaburzenia powodujące obrzęk, takie jak sarkoidoza lub ziarniniakowatość z zapaleniem naczyń, mogą zwiększać ryzyko rozwoju zablokowanego kanału łzowego.
- Krople do oczu. Rzadko długotrwałe stosowanie niektórych leków, takich jak krople do oczu stosowane w leczeniu jaskry, może powodować zablokowanie kanału łzowego.
- Leczenie raka. Zablokowany kanał łzowy jest możliwym skutkiem ubocznym chemioterapii i radioterapii raka.
Jak działa system drenażu łez
Gruczoły łzowe produkują większość twoich łez. Gruczoły te znajdują się wewnątrz górnych powiek nad każdym okiem. Zwykle łzy płyną z gruczołów łzowych po powierzchni oka. Łzy spływają do puncta, znajdującego się w wewnętrznych kącikach górnej i dolnej powieki.
