Pryszcz w kąciku oka - Przyczyny, leczenie i porady
Przyczyny zapalenia błony naczyniowej oka
W około połowie przypadków konkretna przyczyna zapalenia błony naczyniowej oka nie jest jasna, a zaburzenie to można uznać za chorobę autoimmunologiczną, która atakuje tylko oko lub oczy. Jeśli uda się ustalić przyczynę, może to być jedna z następujących przyczyn:
- Choroba autoimmunologiczna lub zapalna atakująca inne części ciała, taka jak sarkoidoza, zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, toczeń rumieniowaty układowy lub choroba Leśniowskiego-Crohna
- Infekcja, taka jak choroba kociego pazura, półpasiec, kiła, toksoplazmoza lub gruźlica
- Skutki uboczne leków
- Uraz oka lub operacja
- Bardzo rzadko nowotwór atakujący oko, taki jak chłoniak
Czynniki ryzyka
Osoby ze zmianami w niektórych genach mogą być bardziej narażone na zapalenie błony naczyniowej oka. Palenie papierosów wiąże się z trudniejszym do opanowania zapaleniem błony naczyniowej oka.
Opryszczka na powiece – leczenie
Zwróć uwagę na to, że nie jest możliwe szybkie leczenie opryszczki. Zazwyczaj ten proces wymaga cierpliwości, a w większości przypadków potrzeba na to ok. 3 tygodnie. Jednak warto skrupulatnie wykonywać polecenia lekarza, ponieważ pojawienie się powikłań po opryszczkowym zapaleniu spojówki może doprowadzić do zmętnienia widzenia czy nawet do trwałej utraty wzroku.
Przy odpowiednim leczeniu nie musisz obawiać się powikłań. Zazwyczaj w tym celu wykorzystywany jest acyklowir w postaci 3% maści ocznej bądź gancyklowir w postaci 0,15% żelu ocznego. Właśnie te medykamenty pomagają, jeśli nie rozwinęła się jeszcze za bardzo opryszczka na powiece. Leczenie ciężkich zapaleń rogówki wymaga zastosowania nieco innych środków. Przede wszystkim konieczne jest przyjmowanie ogólne, doustne acyklowiru – kluczowe znaczenie ma to, żeby to robić do momentu, aż cofną się wszystkie zmiany zapalne. Jeśli przerwiesz leczenie, to istnieje naprawdę spore ryzyko, że choroba zacznie się rozwijać na nowo.
Wielu specjalistów uznaje, że podczas opryszczkowego stanu zapalnego nie należy stosować kortykosteroidów, ponieważ bardzo często powodują rozprzestrzenianie się wirusa w tkankach. Dlatego tylko pod ścisłą kontrolą okulisty można zacząć przyjmować tego typu medykamenty. Zazwyczaj następuje to już po rozpoczęciu lekami przeciwwirusowymi.
Co robić w razie wystąpienia objawów?
Pojawienie się guzów powiek powinno skłonić pacjenta do wizyty w gabinecie okulistycznym w celu ustalenia diagnozy i podjęcia odpowiedniego postępowania. W przypadku zmian łagodnych wczesne leczenie pozwala na osiągnięcie bardzo dobrego rezultatu kosmetycznego i zapobiega oszpecającemu zniekształceniu powiek i twarzy.
W ustaleniu rozpoznania pomocne jest badanie w mikroskopie okulistycznym (lampie szczelinowej, zob. Badanie w lampie szczelinowej [biomikroskopia]), jednak niejednokrotnie badanie kliniczne nie pozwala na postawienie ostatecznej diagnozy. Często bowiem zmiany skórne mają podobny wygląd makroskopowy mimo różnej budowy histopatologicznej. Z tego względu wykonuje się biopsję zmiany.
Biopsja z wycięciem zmiany daje odpowiedź na pytanie o charakter guza i jednocześnie powoduje całkowite wyleczenie. Typowo kwalifikują się do niej małe zmiany umiejscowione daleko od punktu łzowego, kąta bocznego, nieobejmujące brzegu powiek lub położone w jego centrum. Jednak niejednokrotnie chirurdzy, chcąc oszczędzić pacjentowi dodatkowego zabiegu oraz związanych z nim stresów i niedogodności, podejmują się wycięcia za jednym razem także bardziej skomplikowanych guzów.
Biopsja diagnostyczna polega na pobraniu jedynie fragmentu guza. Należy ją pobierać z reprezentatywnego obszaru nowotworu. Musi ona zawierać zdrowe brzegi, być wystarczająco duża, aby możliwe było badanie histopatologiczne, nie może prowadzić do zmiażdżenia lub innego uszkodzenia pobieranych tkanek.
Opryszczka – domowe leczenie
Choć istnieją różne sposoby na leczenie opryszczki przy pomocy produktów spożywczych czy ziół, to jednak zazwyczaj pomagają one w przypadku, gdy wirus pojawi się na wardze lub innym mniej wrażliwym miejscu. Nieco innego działania wymaga opryszczka powiek, ponieważ niektóre substancje są zbyt drażliwe dla gałki ocznej, a nawet mogą powodować uszkodzenie poszczególnych warstw. Dlatego zachowaj ostrożność i przede wszystkim postaw na prawidłową higienę, żeby nie doszło do rozprzestrzeniania się wirusa. Zatem zadbaj o dokładne mycie zakażonego miejsca – w tym celu korzystaj z wacików higienicznych lub jednorazowych chusteczek. Unikaj też malowania tego obszaru – szczególnie dotyczy to kredek, tuszów do rzęs czy używania pędzelków.
Co zrobić, gdy na powiece pojawiła się opryszczka? Domowe leczenie w takim przypadku może obejmować okłady z czarnej herbaty. W końcu tanina ma właściwości ściągające, a do tego może przyspieszyć proces pozbywania się zmiany wirusowej. Kolejny pomysł polega na smarowaniu powieki olejem z czarnuszki, który wykazuje silne właściwości przeciwwirusowe. Pamiętaj tylko o tym, żeby zabrać niewielką ilość tego produktu, a wtedy nie przedostanie się do oczu.
Warto poznać też objawy jęczmienia na oku.

Łagodne zmiany guzkowe powiek: przyczyny, objawy i leczenie
Zmiany guzkowe powiek mogą przybierać formy, między innymi takie jak: narośl na powiece, grudka na powiece, brodawczak na powiece, torbiele i znamiona barwnikowe lub owrzodzenie. Ustalenie charakteru zmiany (łagodny lub złośliwy) wymaga konsultacji okulistycznej i warunkuje dalsze postępowanie.
Guzy powiek to nowotwory skóry, które mogą mieć charakter zarówno łagodny, jak i złośliwy. Najczęściej wywodzą się z naskórka, rzadziej ze skóry właściwej i przydatków skóry, takich jak: gruczoły potowe, gruczoły łojowe czy mieszki włosowe. Poniżej omówiono zmiany o charakterze niebarwnikowym. Zmianom barwnikowym skóry powiek poświęcono osobny artykuł.
- wiek chorego,
- typ skóry,
- narażenie na działanie promieniowania ultrafioletowego,
- wrodzone lub nabyte upośledzenie odporności.
Do ich powstawania może przyczyniać się także zakażenie wirusami brodawczaka ludzkiego. Najważniejsze jest odróżnienie guzów łagodnych od złośliwych. Na charakter złośliwy guza mogą wskazywać następujące informacje zebrane w wywiadzie: nadmierna ekspozycja na działanie promieniowania UV (oparzenia słoneczne, zwłaszcza w dzieciństwie, pęcherzowe oparzenia skóry), palenie tytoniu, przebyte leczenie za pomocą promieniowania jonizującego (napromieniowanie), rak skóry w przeszłości oraz jasna karnacja, rude włosy i niebieskie tęczówki u chorego lub jego przodków.
Wśród łagodnych zmian guzkowych skóry powiek najczęściej spotyka się brodawczaki. Drugą pod względem częstości występowania zmianą łagodną powiek są torbiele nabłonkowe, które stwierdza się w około 18% zmian skórnych wyciętych z okolicy gałki ocznej. Trzecim najczęstszym typem zmiany łagodnej w okolicy okołogałkowej są znamiona barwnikowe (zob. Zmiany barwnikowe powiek).
