Sadzenie pomidorów może przynieść sporo satysfakcji. Warzywa zerwane prosto z ogródka wielu osobom smakują zdecydowanie lepiej niż te zakupione w sklepie. Warto wiedzieć, że pomidory dobrze rosną nie tylko w polu, ale też w szklarni. Trzeba jednak wiedzieć, jak się z nimi obchodzić, aby plony były jak najbardziej obfite.
Ogólnie można wyróżnić dwa typy szklarni: Nieogrzewaną i ogrzewaną. Pierwszą z wymienionych mają zazwyczaj osoby, które zajmują się uprawą warzyw hobbystycznie. W takich szklarniach sadzenie pomidorów może odbywać się już w kwietniu, a zbiory mogą trwać nawet do października. Szklarnia ogrzewana jest zdecydowanie lepiej przystosowana do zmiennych warunków pogodowych i w niej można sadzić pomidory dwa razy w roku, zarówno w okresie wiosennym, jak i na jesień. Uprawę na wiosnę można rozpocząć już w lutym, jednak przygotowania do tego trzeba zacząć kilka miesięcy wcześniej. Mowa o wyprodukowaniu rozsad, które w grudniu i styczniu muszą być dobrze doświetlone, tak aby w lutym sadzonki były gotowe do umieszczenia ich w ziemi. Uprawę jesienną rozpoczyna się w połowie lipca.
Jaki posadzić sadzonki pomidorów do szklarni? Odległości między nimi powinna wynosić co najmniej 40 cm, a pomiędzy poszczególnymi rzędami najlepiej co najmniej 70 cm. To daje roślinom możliwość swobodnego wzrostu, a Tobie pozwala na komfortowe doglądanie i późniejsze zbieranie warzyw.
Przed posadzeniem pomidorów należy odpowiednio przygotować ziemię w szklarni. Musi być ona starannie wyrównana i mieć wyznaczone rzędy, tak aby proces sadzenia przebiegał sprawnie i nie trzeba było się zastanawiać w trakcie, czy zalecane odległości między sadzonkami zostały zachowane czy też nie. Pomidory rosną najlepiej na glebie o lekko kwaśnym odczynie. Warzywa sadzi się na podobną głębokość do tej, którą miały w doniczkach. Po posadzeniu pomidorów należy je podlać, nie przesadzając jednak z ilością wody, która trafi do ziemi.
Są podobne do grudek, ale o ile grudki są umiejscowione dość płytko, to guzy rozwijają się w głębszych warstwach skóry. Po naciśnięciu takiego guza (jest na wierzchu czerwony) czuć wyraźnie ból i twardość umiejscowioną dość głęboko.
Guzy powstają w sposób podobny do grudek tzn. najpierw dochodzi do powstania luki w ścianie pora skóry, a następnie luka ta wypełnia się zanieczyszczeniami, dołączają się bakterie i rodzi się problem.
Problem jest tym większy, że głęboko w skórze może dojść do kolejnych pęknięć i tworzenia się kolejnych luk i w ten sposób guz rośnie i wypełnia głęboko położone warstwy skóry.
Nawet jeśli mocno się postarasz, to guza i tak nie wyciśniesz. Jest to oczywiście niewskazane, a powiedziałabym wręcz, że absolutnie zabronione. Próbując wycisnąć guza możesz jedynie doprowadzić do rozlania się jego zawartości wewnątrz skóry i rozprzestrzenić problem na większe powierzchnie.
Pojedyncze guzki mogą (i powinny) zanikać tak, jak grudki. Możesz je smarować po wierzchu środkami przeciwbakteryjnymi i też powinny zadziałać, choć nie tak dobrze, jak przy grudkach (muszą głębiej penetrować skórę).
Jeśli masz skłonności do tworzenia się guzów i masz ich sporo na ciele – konieczne będzie leczenie dermatologiczne, prawdopodobnie ogólnoustrojowe (tabletki). Samodzielnie niewiele zdziałasz.
Jeśli interesuje Cię uprawa pomidorów w gruncie, na pewno zastanawiasz się też nad tym, jakie odmiany wybrać i posadzić w swoim ogrodzie. Wybór jest naprawdę spory, ale wśród pomidorów gruntowych największą popularnością cieszą się: Koktajlowe, rzymskie, śliwkowe i malinowe. Pomidory koktajlowe mają niewielkie owoce i wyróżnia je słodki, przyjemny smak. Do tej grupy zaliczane są takie odmiany, jak: White Cherry, Koralik i Super Snow White. Przykładowo pomidory Koralik są średniowczesne, mają dużo owoców i co ważne, wykazują odporność na zarazę ziemniaczaną. Pomidory rzymskie mają podłużne owoce o czerwonej, pomarańczowej lub żółtej barwie. Ich plony są zazwyczaj duże. Ciekawie wyglądają odmiany paprykowe malinowe. Pomidory te uzyskuję długość nawet kilkunastu centymetrów. Ich nazwa nie jest przypadkowa, bo z wyglądu przypominają one paprykę.
Jeśli z kolei chcesz uprawiać warzywa nie w gruncie, ale w doniczkach np. ustawionych na balkonie, dobrym wyborem mogą okazać się pomidory karłowe. Są one stosunkowo małe, ich krzaki nie osiągają wysokości większej niż 70 cm. Do odmian z tej grupy zalicza się m.in.: Mikro Tom i Venus.
Aby poprawić stan skóry i zmniejszyć ryzyko powstawania nowych wyprysków należy nosić lekkie, przewiewne ubrania, wykonane z naturalnych tkanin, które zapewnią odpowiedni przewiew i warunki do gojenia.
Jeśli zmiana skórna jest pojedyncza można ją posmarować punktowo maścią cynkową, niewielką ilością olejku herbacianego lub żelem dedykowanym do aplikacji punktowej w przypadku zmian zapalnych.
Dlatego my w naszym płynie zamiast wody używamy świeżo przygotowanego naparu z ziół, w których jest zawarta cała gama substancji aktywnych, które nie tylko oczyszczają naszą skórę, ale odpowiednio o nią dbają.
Jak działają kwasy AHA złuszczają, regenerują naskórek, regulują pracę gruczołów łojowych- przyczyniając się do zmniejszenia powstawania pryszczy, regulują proces rogowacenia- przyspieszając go, co pozwala pozbyć się pryszcza.