Przebarwienia na skórze przed menstruacją - Przyczyny i Rozwiązania
Czy da się opanować trądziki przed okresem?
Oczywiście z faktem, że jesteś kobietą i przechodzisz menstruację raczej nic nie zrobisz. Jednak aby ograniczyć wypryski możesz wspomagać skórę i traktować ją zgodnie z jej potrzebami.
Produkty punktowe do stosowania na wypryski są bogate w składniki kwasowe, antybakteryjne, wysuszające. Pamiętaj jednak, że podstawą dobrej pielęgnacji jest balans. Działanie drażniące zawsze musi zostać uzupełnione działaniem regenerującym.
Jeżeli najczęściej pojawiają się u Ciebie zmiany z biała treścią, które bardzo proszą się o wyciśnięcie to produkty punktowe zdadzą tutaj egzamin. Oczywiście nie polecam wyciskania zmian ze względu na możliwość powstania blizny i utrudnione gojenie.
Jeżeli jednak pojawiła się u Ciebie podskórna, boląca gula po prostu daj jej spokój. Te zmiany, jeżeli mają zapewnione odpowiednie warunki najczęściej po prostu się goją bez uwalniania żadnej treści. W tym czasie zadbaj o odpowiednią podaż zdrowych tłuszczy np. oleju z wiesiołka, stosuj ochronę przeciwsłoneczną i dbaj o płaszcz hydrolipidowy.
Domowe sposoby na krosty na brodzie – pielęgnacja
Właściwa pielęgnacja twarzy może przyczynić się do znacznej poprawy wyglądu skóry na brodzie. Wśród najważniejszych zaleceń należy wymienić:
- dobór odpowiednich kosmetyków – wszystkie preparaty do pielęgnacji powinny być przeznaczone do skóry tłustej i/lub mieszanej,
- regularne czyszczenie skóry – mycie twarzy dwa razy dziennie pomaga usunąć zanieczyszczenia i nadmiar sebum,
- delikatne złuszczanie – stosowanie peelingów enzymatycznych może pomóc usunąć martwe komórki naskórka,
- zabiegi dermatologiczne i kosmetyczne – profesjonalne oczyszczanie twarzy, zmniejszanie trądziku na brodzie i przyspieszanie regeneracji skóry (peelingi, światło, laser),
- dbanie o relaks – stres może przyczyniać się do zmian hormonalnych i zwiększonej aktywności gruczołów łojowych.
Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.
Przyczyny pojawiania się trądziku przed okresem
Podjęcie walki z danym zjawiskiem jest niemożliwe bez dokładnego poznania jego przyczyn, więc warto najpierw przyjrzeć się zjawisku nasilania się trądziku przed miesiączką.
Powodów powstawania zmian skórnych jest kilka. Dużą rolę w organizmie kobiety odgrywają zmiany hormonalne związane z cyklem menstruacyjnym. Kilka dni po owulacji, a przed mającym dopiero wystąpić krwawieniem miesięcznym, wzrasta poziom hormonów – progesteronu oraz testosteronu. Największy poziom progesteronu występuje około osiem dni po owulacji, często powodując u kobiety spadek libido, zmęczenie oraz chęć podjadania.
Mniej więcej w tym samym czasie wzrasta także poziom testosteronu, który najczęściej – jako hormon występujący w największych ilościach u młodych mężczyzn − jest kojarzony z agresją czy rozdrażnieniem. Wahania hormonalne występujące w cyklu miesiączkowym nie są obojętne dla funkcjonowania całego organizmu. Progesteron i testosteron stymulują gruczoły łojowe, co może dać różnorodne skutki.
U każdej kobiety wahania hormonalne związane z cyklem miesiączkowym wyglądają nieco inaczej
Warto podkreślić, że organizm każdej kobiety jest inny, więc nie da się do końca przewidzieć, jakie zmiany będą następować wraz ze zwiększaniem się poziomu danych hormonów. U niektórych pań tuż przed spodziewaną miesiączką cera może wyglądać na znacznie zdrowszą niż w innych fazach cyklu – te kobiety należą do grona tych szczęśliwców, którzy nie muszą przejmować się występującymi okresowo problemami skórnymi.
Inne panie w tym samym czasie muszą borykać się z pojawiającym się tuż przed okresem trądzikiem. Nie należy przejmować się, że dzieje się coś niedobrego – zmiany wyglądu skóry są jednym z regularnie występujących syndromów związanych z wahaniami hormonów w czasie cyklu menstruacyjnego. Trądzik zazwyczaj nasila się około dziesięciu dni przed miesiączką, a wraz z jej nadejściem powinien ustąpić.