Trądzik na brodzie to zmiany skórne, które pojawiają się w przebiegu trądziku młodzieńczego, ale mogą występować również u dorosłych, szczególnie u kobiet w okresie zmian hormonalnych. Ze względu na ryzyko powstania trwałych blizn, duże wypryski na brodzie wymagają zwykle specjalistycznego leczenia, które wpływa na poprawę wyglądu skóry i samopoczucia pacjenta. Jaka jest przyczyna powstawania pryszczy na brodzie i jak można je leczyć?
Dbasz o swoją skórę, codziennie ją pielęgnujesz starannie dobierasz dla niej kosmetyki. Ale przychodzi taki dzień, że nie ważne co byś nie zrobiła i tak pojawią się niedoskonałości. Czy to normalne? Tak właśnie powinno być? Czy da się tego uniknąć? Jak poradzić sobie z trądzikiem przed okresem?
Oczywiście wpis jest bogaty w treść, którą możesz swobodnie przełożyć na życie codziennie. Czytając go weź jednak pod uwagę, że nadal rozmawiamy o dość skomplikowanym ludzkim organizmie i, że nie zawsze w życiu wszystko układa się w sposób książkowy. W artykule nie biorę pod uwagę przyjmowania antykoncepcji , ani zaburzeń miesiączkowania.
Pryszcze na brodzie po 30, a nawet 40.roku życia wskazywać mogą na trądzik późny, zwany też hormonalnym. Jest to schorzenie o podobnej etiopatogenezie, jak trądzik młodzieńczy – kluczowym czynnikiem sprawczym są zaburzenia hormonalne. W wielu przypadkach choroba ta stanowi swoiste przedłużenie dolegliwości występujących w okresie dojrzewania (postać przetrwała), choć zdarza się też, że występuje po raz pierwszy dopiero po 25 urodzinach (postać z późnym początkiem).
Cechą charakterystyczną trądziku późnego jest występowanie pryszczy na brodzie, linii żuchwy i szyi, zdecydowanie zaś rzadziej w innych strefach, w tym na czole czy nosie. Objawy zazwyczaj są zbliżone do grudkowo-krostkowej postaci Acne juvenilis.
Pryszcze wypełnione są ropą i mają wyraźnie żółtawy odcień, pomiędzy nimi dostrzec też można czerwone podskórne grudki. Obecny jest stan zapalny, nie występuje jednak silny łojotok. Wyjątkiem jest odmiana retencyjna – w tym przypadku łój wydzielany jest w dużych ilościach, jednak zamiast ropnych pryszczy, na brodzie pojawiają się głównie zaskórniki.
Zróbmy więc szybki przegląd hormonów i ich wpływu na skórę.
Obecność estrogenu wpływa pozytywnie na funkcje bariery skóry, co zapobiega nadkażeniom bakteryjnym i sprawia, że skóra potrafi radzić sobie z czynnikami drażniącymi. Estrogen ma również swój udział w procesie gojenie ran. Jest także związany z powstawaniem kolagenu i jego obecność chroni przed nadmiernym ścieńczeniem skóry, które postępuje wraz z wiekiem. To dzięki niemu skóra jest dobrze nawilżona, ale jego nadmiar powoduje zatrzymanie wody i soli. W efekcie mamy obrzęknięte kostki i worki pod oczami. Niestety estrogen może również przyczyniać się do przebarwień przedmiesiączkowych.
Skutki progesteronu są mniej jasne. W drugiej fazie miesiączki dochodzi do wzmożonego unaczynienia i wzmożonej produkcji sebum, co przypisuje się działaniu właśnie progesteronu.
Cykl miesiączkowy wiąże się ze zmianą stężeń hormonów. Poziom estrogenów i progesteronu ulega ciągłym zmianom a to niesie za sobą zmiany w poziomie nawilżenia i natłuszczenia skóry.
Może również poprosić nas o wykonanie dodatkowych badań, ponieważ jak zostało już wspomniane, różne choroby oraz dolegliwości, z jakimi zmaga się nasz organizm, mogą prowadzić do powstawania niedoskonałości na twarzy.
Zmiany trądzikowe na plecach zazwyczaj pojawiają się u tych osób, które walczą z trądzikiem pospolitym w ich przypadku za pojawianie się wyprysków i krost odpowiadają hormony i wywołana ich działaniem nadmierna aktywność gruczołów łojowych.
Aby poprawić stan skóry i zmniejszyć ryzyko powstawania nowych wyprysków należy nosić lekkie, przewiewne ubrania, wykonane z naturalnych tkanin, które zapewnią odpowiedni przewiew i warunki do gojenia.
Jeśli trądzik jest nasilony, zazwyczaj zalecane są te same doustne leki na trądzik, jakie przepisywane są w przypadku trądziku pospolitego antybiotyki takie jak tetracyklina, doksycyklina czy erytromycyna, a także, trudniejsze do nakładania, antybiotyki do stosowania miejscowego.