Przyczyny występowania pryszczy na głowie

Zapalenie mieszków włosowych a strupki na głowie i krosty we włosach

Zapalenie mieszków włosowych to stan zapalny skóry, który może powodować ból, zaczerwienienie i swędzenie. Objawem mogą być również strupki i krosty we włosach. Może być spowodowane przez bakterie lub grzyby, które powodują infekcje. Zapalenie występuje najczęściej na skórze głowy z nadmierną produkcją sebum lub w wyniku uszkodzenia skóry głowy, na przykład po zabiegach fryzjerskich. Pojawia się także przy częstym noszeniu syntetycznych czapek, goleniu głowy lub zbyt częstym myciu skalpu.

Ropne krosty na głowie mogą mieć różne przyczyny, najczęściej to:

  1. Trądzik - może występować nie tylko na twarzy, ale również na skórze głowy.
  2. Grzybica skóry głowy - może prowadzić do powstawania ropnych krost na skórze głowy.
  3. Liszajec zakaźny - to choroba skóry spowodowana przez bakterie, która powoduje powstawanie ropnych krostek na skórze głowy.
  4. Infekcje bakteryjne - mogą prowadzić do powstawania ropnych krost na skórze głowy.
  5. Łuszczyca - choroba autoimmunologiczna, która może powodować powstawanie łuszczących się plam na skórze głowy, które mogą pękać i zakażać się, co może prowadzić do powstawania ropnych krost.
  6. Reakcje alergiczne - na składniki kosmetyków do pielęgnacji włosów, farby do włosów lub inne produkty mogą powodować powstawanie ropnych krost na skórze głowy.
  7. Uszkodzenia skóry - otarcia, skaleczenia, rany na skórze głowy mogą zakażać się bakteriami i prowadzić do powstawania ropnych krost.

Czym są pryszcze na głowie?

Pryszcze to powszechne zmiany skórne, które występują, gdy pory skóry zostaną zablokowane przez sebum (produkowane przez gruczoły łojowe), martwe komórki skóry oraz w niektórych przypadkach przez bakterie. Zablokowane pory mogą prowadzić do powstawania różnych rodzajów wykwitów skórnych, w tym pryszczy. Zmiany te pojawiają się na skórze dowolnej części ciała, w tym na skórze głowy.

Zaburzenia w produkcji sebum

Nadmierna produkcja sebum przez gruczoły łojowe może prowadzić do zatykania porów w skórze głowy, co stwarza idealne warunki do wzrostu bakterii i powstawania pryszczy. Do nadprodukcji sebum doprowadzić mogą przede wszystkim:

  • zmiany hormonalne – testosteron i inne androgeny, czyli hormony płciowe, odgrywają kluczową rolę w regulacji produkcji sebum. Wzrost ich poziomu, który często występuje podczas dojrzewania, prowadzi do nadmiernej produkcji sebum, co jest typową przyczyną pryszczy. Stany, takie jak ciąża, menstruacja, menopauza, wpływają na poziom hormonów i tym samym zaburzają produkcję sebum. Zespół policystycznych jajników (PCOS) powoduje zwiększoną produkcję androgenów, co również prowadzi do zwiększenia produkcji sebum,
  • sposób odżywiania – dieta bogata w cukry proste i wysoko przetworzone produkty może wpływać na poziomy hormonów i insuliny, a to zwiększa produkcję sebum. Brak niektórych kluczowych składników odżywczych, takich jak cynk, witaminy A i D, również wpływa na funkcjonowanie gruczołów łojowych,
  • geny mogą odgrywać ważną rolę w określaniu, jak bardzo aktywne są gruczoły łojowe. Osoby, w których rodzinie były problemy związane z nadmierną produkcją sebum, mają większe ryzyko wystąpienia podobnych problemów.

Nagromadzenie martwych komórek skóry

Gdy martwe komórki skóry nie są odpowiednio usuwane, mogą zatykać pory wraz z sebum, co sprzyja powstawaniu pryszczy.

Zakażenie przez bakterie

Bakterie, zwłaszcza Propionibacterium acnes , są często związane z pryszczami na głowie. Mogą one infekować zatkane pory, prowadząc do stanu zapalnego, czerwoności i bolesności pryszczy.

Pryszcze na głowie: jak wyleczyć trądzik we włosach?

Trądzik na skórze głowy jest tak samo dokuczliwy i trudny do wyleczenia, jak ten na twarzy, plecach czy dekolcie. Za to dużo łatwiej jest go zamaskować. Jak pozbyć się pryszczy pojawiających się na głowie?

Spis treści

Pryszcze pod włosami odkrywane są zazwyczaj w podobny sposób – w trakcie odruchowego drapania się po głowie nagle wyczuwamy pod palcami dziwne grudki, które czasem swędzą, a naciśnięte bolą. Niektóre dają się zdrapać, inne tkwią pod skórą. Ale wystarczy spróbować obejrzeć sobie skórę pod włosami (np. używając dwóch lusterek) albo zrobić jej zdjęcie smartfonem, by nieprzyjemna prawda wyszła na jaw – to pryszcze. Zwykle ich pojawieniu się towarzyszy kilka innych dolegliwości: nadmierne przetłuszczanie się włosów, łupież tłusty czy łojotok skóry głowy.

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Jak pozbyć się wyprysków na skórze głowy

Podstawą w tym przypadku będzie odpowiednia pielęgnacja skóry głowy. Przede wszystkim powinniśmy zwrócić uwagę na jej dokładne oczyszczanie, ale również na nawilżanie. W momencie, kiedy skóry jest przesuszona, produkuje jeszcze większą ilość sebum, co może prowadzić do pojawienia się krost. Dotyczy to także krost o podłożu alergicznym. Powinniśmy unikać nadmiernego złuszczania skalpu, szczególnie jeśli pojawiły się swędzące strupki.

Prawidłowe mycie włosów

Przede wszystkim powinniśmy myć włosy tak często, aby nie doprowadzić do przetłuszczenia się włosów. Jeśli więc wasze włosy są tłuste już następnego dnia od mycia, należy je ponownie umyć. Należy robić to jednak z pomocą bardzo delikatnych kosmetyków - gdy doskwierają wypryski na głowy, zakazane są szampony oczyszczające. O wiele lepszym wyborem będą lekkie szampony w piance. Uważajcie też na suche szampony do włosów, które mogą przesuszać skalp i zatykać pory. Najlepiej sprawdzą się szampony nawilżające, które z czasem ograniczą wydzielanie sebum. Podczas mycia włosów nie drapiemy skóry, może to spowodować nie tylko jej podrażnienie, ale również rozdrapanie zmian i przeniesienie bakterii.

Peelingi do skóry głowy

Pozbycie się martwego naskórka ze skalpu jest bardzo ważne i pomocne będą tutaj peelingi skóry głowy. Powinniśmy po nie sięgnąć jednak dopiero, gdy krostki się wygoją i nie pojawiają się już ropne zmiany. Peeling skalpu powinien zapobiec nawrotom problemu, ale musi być niezwykle delikatny (najlepiej enzymatyczny). Złuszczanie skóry głowy powinno się także odbywać nie częściej niż raz w tygodniu.

Płukanki do włosów

Bardzo skutecznym sposobem na krosty na głowie jest stosowanie płukanek zakwaszających. Kwaśne środowisko hamuje rozwój bakterii. Najlepiej sprawdzą się tutaj płukanka octowa, jabłkowa lub płukanka z cytryną, które dodatkowo ograniczą przetłuszczanie się włosów. Stosujemy je po umyciu włosów, można je potem spłukać chłodną wodą. Tego typu zabieg należy wykonywać 1-2 razy w tygodniu.

Krosty na głowie i ich charakterystyka

Krosta to wykwit w postaci pęcherza lub pęcherzyka. Wystaje on ponad powierzchnię skóry. W jego wnętrzu znajduje się treść ropna. Jest ona obecna od samego początku lub pojawia się dopiero po pewnym czasie, gdy krosta zostanie nadkażona bakteryjnie.

Krosta z reguły jest niewielka. Jej średnica nie przekracza 1 centymetra. Większe zmiany skórne zaliczane są już do ropni. Potocznie krosty są określane mianem "pryszcze". Nie zawsze jednak są one związane z trądzikiem.Krosty na głowie mogą występować bez żadnych objawów. Zdarza się jednak, że towarzyszą im dodatkowe dolegliwości. Zwykle dzieje się tak, gdy rozwinie się stan zapalny. Wówczas krosta staje się tkliwa i bolesna, a niekiedy pojawia się także świąd skóry.

Pryszcze podskórne mogą pojawić się w różnych miejscach na twarzy pryszcze podskórne na brodzie, skroniach, policzkach i żuchwie oraz częściach ciała, czasami bardzo nietypowych podskórne pryszcze pod pachami.

Czytaj dalej...

Zmiany trądzikowe na plecach zazwyczaj pojawiają się u tych osób, które walczą z trądzikiem pospolitym w ich przypadku za pojawianie się wyprysków i krost odpowiadają hormony i wywołana ich działaniem nadmierna aktywność gruczołów łojowych.

Czytaj dalej...

Aby poprawić stan skóry i zmniejszyć ryzyko powstawania nowych wyprysków należy nosić lekkie, przewiewne ubrania, wykonane z naturalnych tkanin, które zapewnią odpowiedni przewiew i warunki do gojenia.

Czytaj dalej...

Jeśli trądzik jest nasilony, zazwyczaj zalecane są te same doustne leki na trądzik, jakie przepisywane są w przypadku trądziku pospolitego antybiotyki takie jak tetracyklina, doksycyklina czy erytromycyna, a także, trudniejsze do nakładania, antybiotyki do stosowania miejscowego.

Czytaj dalej...