Przyczyny występowania pryszczy na głowie
Jak wyglądają pryszcze na skórze głowy?
Pryszcze na skórze głowy mogą mieć postać drobnych swędzących krostek, pęcherzyków bądź ropnych krost, czyli wykwitów wypełnionych ropną zawartością. Problem ten może mieć różne nasilenie. Wypryski mogą występować pojedynczo lub pokrywać niemal całą powierzchnię owłosionej skóry głowy. Nierzadko towarzyszą im również inne objawy: swędzenie, łuszczenie się skóry, bolesność przy dotyku.
Powodów, dla których na powierzchni skóry głowy pojawiają się pryszcze, jest bardzo dużo. Czasem przyczyny są błahe i łatwe do wyeliminowania. Jeśli macie nawyk dotykania skóry głowy i drapania jej (co może mieć z kolei podłoże nerwicowe), to na dłoniach przenosicie zanieczyszczenia i drobnoustroje. Dochodzi do zjawiska kuli śniegowej: im częściej dotykacie głowy, a zwłaszcza jeśli dodatkowo rozdrapujecie już istniejące krostki, tym więcej się ich pojawia.
Błędem, który może prowadzić do powstania tego typu zmian skórnych, jest również stosowanie zbyt dużej ilości środków do stylizacji. Osadzają się one na skórze, zatykają ujścia gruczołów łojowych, utrudniają skórze oddychanie. Sytuacja może być też odwrotna: stosujecie zbyt agresywne środki myjące i mocno oczyszczające szampony, które naruszają barierę hydrolipidową skóry głowy i zaburzają jej mikroflorę.
Zobacz także
Za powstanie zmian skórnych na owłosionej skórze głowy mogą jednak odpowiadać również poważniejsze schorzenia. Dlatego jeśli problem jest nasilony, konieczna jest wizyta u dermatologa i ustalenie przyczyny. Jakie to choroby skóry głowy?
Trądzik skóry głowy
Typowe dla trądziku zmiany skórne kojarzą się głównie z twarzą, dekoltem czy plecami, jednak w równym stopniu mogą obejmować także owłosioną skórę głowy. Trądzik dotyczy nie tylko nastolatków, ale coraz częściej również osób dorosłych po 30. roku życia. Odpowiadają za niego najczęściej zaburzenia hormonalne, które prowadzą do nadmiernego wydzielania łoju (łojotoku) zapychającego ujścia gruczołów łojowych. Do powstania pryszczy przyczynia się też nieprawidłowa keratynizacja naskórka oraz namnożenie bakterii trądzikowych.
Jak pozbyć się pryszczy na głowie?
W przypadku występowania na głowie zmian skórnych o charakterze krost i pryszczy należy skonsultować się z lekarzem, który pomoże ustalić konkretną przyczynę. Do niej zostanie dostosowany sposób leczenia, który będzie się bardzo różnił w zależności od schorzenia odpowiadającego za wykwity skórne.
Przy swędzeniu skóry głowy i krostkach warto stosować łagodne szampony, które skutecznie oczyszczają i równocześnie działają kojąco. Szukajcie szamponów bez SLS, czyli detergentów, które odpowiadają za spienianie się szamponu, ale mogą też drażnić skórę głowy. Dobrym rozwiązaniem będą szampony emolientowe przeznaczone do skóry wrażliwej i atopowej.
Jeśli za krostki na powierzchni głowy odpowiada grzybica czy łupież, stosujcie szampony przeciwłupieżowe, które zawierają substancje przeciwgrzybicze, np. ketokonazol. Zanim jednak go użyjecie, dokładnie zapoznajcie się z zaleceniami producenta. Większość z nich należy stosować maksymalnie 2-3 razy w tygodniu.
Ważne, żeby dobrze oczyszczać skórę głowy i usuwać z niej nagromadzony martwy naskórek, łój, kurz. Raz w tygodniu wykonajcie peeling, jednak przy pryszczach w żadnym razie nie sięgajcie po peelingi ziarniste! Polecamy peelingi trychologiczne bazujące na enzymach, np. papainie, i kwasach.
Zobacz także: Szampon przeciwgrzybiczy, który przyniesie ulgę skórze. 5 skutecznych preparatów
Czym są pryszcze na głowie?
Pryszcze to powszechne zmiany skórne, które występują, gdy pory skóry zostaną zablokowane przez sebum (produkowane przez gruczoły łojowe), martwe komórki skóry oraz w niektórych przypadkach przez bakterie. Zablokowane pory mogą prowadzić do powstawania różnych rodzajów wykwitów skórnych, w tym pryszczy. Zmiany te pojawiają się na skórze dowolnej części ciała, w tym na skórze głowy.
Zaburzenia w produkcji sebum
Nadmierna produkcja sebum przez gruczoły łojowe może prowadzić do zatykania porów w skórze głowy, co stwarza idealne warunki do wzrostu bakterii i powstawania pryszczy. Do nadprodukcji sebum doprowadzić mogą przede wszystkim:
- zmiany hormonalne – testosteron i inne androgeny, czyli hormony płciowe, odgrywają kluczową rolę w regulacji produkcji sebum. Wzrost ich poziomu, który często występuje podczas dojrzewania, prowadzi do nadmiernej produkcji sebum, co jest typową przyczyną pryszczy. Stany, takie jak ciąża, menstruacja, menopauza, wpływają na poziom hormonów i tym samym zaburzają produkcję sebum. Zespół policystycznych jajników (PCOS) powoduje zwiększoną produkcję androgenów, co również prowadzi do zwiększenia produkcji sebum,
- sposób odżywiania – dieta bogata w cukry proste i wysoko przetworzone produkty może wpływać na poziomy hormonów i insuliny, a to zwiększa produkcję sebum. Brak niektórych kluczowych składników odżywczych, takich jak cynk, witaminy A i D, również wpływa na funkcjonowanie gruczołów łojowych,
- geny mogą odgrywać ważną rolę w określaniu, jak bardzo aktywne są gruczoły łojowe. Osoby, w których rodzinie były problemy związane z nadmierną produkcją sebum, mają większe ryzyko wystąpienia podobnych problemów.
Nagromadzenie martwych komórek skóry
Gdy martwe komórki skóry nie są odpowiednio usuwane, mogą zatykać pory wraz z sebum, co sprzyja powstawaniu pryszczy.
Zakażenie przez bakterie
Bakterie, zwłaszcza Propionibacterium acnes , są często związane z pryszczami na głowie. Mogą one infekować zatkane pory, prowadząc do stanu zapalnego, czerwoności i bolesności pryszczy.