Pryszcze na jednej stronie twarzy - Przyczyny, Leczenie i Skuteczne Porady

5 błędów w pielęgnacji twarzy a trądzik młodzieńczy

Czy istnieje jednak jakiś sposób, który mógłby wpłynąć na to, by zmiany trądzikowe po prostu się już nie pojawiały? A może znamy znacznie więcej sprawdzonych metod? Odpowiedź na to pytanie, jak często w takich sytuacjach, brzmi: „to zależy”. Jak było opisywane już wcześniej, to, dlaczego pojawia się u nas trądzik, może wynikać z wielu różnych przyczyn, a ich właściwe rozpoznanie pomoże w wyciszeniu bądź wyeliminowaniu problemu. Zatem o czym należy pamiętać, jeśli chcemy na stałe pozbyć się problemu, jakim są pryszcze na twarzy? Przede wszystkim musimy zacząć od wyeliminowania pięciu najczęściej popełnianych błędów, które mają związek z pielęgnacją cery.

1. Brak nawilżania twarzy trądzikowej

Podstawowym grzechem osób dotkniętych trądzikiem, obok braku zabiegów oczyszczających, jest nadmierne przesuszanie skóry. Ale chwila – skoro za powstawanie trądziku jest odpowiedzialny nadmiar sebum, to dlaczego mamy dodatkowo nawilżać twarz? Wydaje się to początkowo nielogiczne, jednakże weźmy pod uwagę fakt, że jeśli nadmiernie przesuszymy naszą cerę, ta będzie dążyła do ustabilizowania swojego stanu, przez co jeszcze bardziej zwiększy produkcję wspomnianego łoju. W efekcie dojdzie do sytuacji, gdzie my będziemy zmywać naszą warstwę lipidową, natomiast organizm będzie ją odbudowywał, zwiększając produkcję sebum. Tymczasem Twoja cera właśnie teraz potrzebuje nawilżenia, by gruczoły łojowe nie musiały pracować ze zdwojoną siłą, gdyż to skończy się ropnymi zmianami na skórze.

2. Niepoprawne osuszanie twarzy po jej umyciu

Niezwykle ważnym etapem dbania o skórę zmagającą się z trądzikiem młodzieńczym jest oczyszczanie twarzy. Sięgamy po płyny micelarne, a następnie żele czy pianki. Zanim jednak przystąpimy do aplikacji toniku, delikatnie osuszamy naszą cerę. I tutaj można wskazać często występujący błąd, który ma związek z wybieraniem wielorazowego ręcznika. Niestety, ale w przypadku nawracających stanów zapalnych lepiej jest zrezygnować z takiego rozwiązania.

Przyczyny powstawania pryszczy

Przyczyny pojawienia się trądziku pospolitego są złożone i nie do końca wyjaśnione. Na przebieg choroby wpływ ma wiele czynników:

  • Genetyczny - dziedziczona jest głównie skłonność do ciężkiego przebiegu dermatozy,
  • Nadmierna aktywność gruczołów łojowych oraz wpływ hormonów - ilość łoju wytwarzanego przez gruczoły kontrolowana jest hormonalnie, zaburzenia hormonalne mają bezpośredni wpływ na przebieg choroby i pogorszenie stanu skóry,
  • Zmiany keratynizacji mieszków włosowych - nadmierne rogowacenie ujść mieszków włosowych ma bezpośredni wpływ na powstanie zmian trądzikowych,
  • Bakterie i drożdżaki - choć większość z nich bytuje na skórze, w specyficznych warunkach mogą wpłynąć na pogorszenie przebiegu dermatozy,
  • Dieta - posiłki bogate w wysoki wskaźnik glikemiczny oraz nabiał,
  • Stres - zwiększenie ilości kortyzolu, który podobnie jak androgeny stymuluje rozrost gruczołów łojowych oraz produkcję łoju,
  • Klimat - można zauważyć pogorszenie zmian trądzikowych w wilgotnym i gorącym klimacie,
  • Niektóre leki i związki chemiczne,
  • Codzienna pielęgnacja - niedokładne oczyszczanie skóry, stosowanie substancji o potencjalnym działaniu komedogennym,
  • Palenie papierosów.

Jak pozbyć się pryszczy na twarzy?

Sposoby na krosty, które chętnie sprawdzamy, to najczęściej te, które polecają nam nie tyle dermatolodzy, ile znajome nam osoby. Pamiętajmy jednak, że za każdym razem podłoże problemu może być inne, dlatego coś, co działa na kogoś innego, niekoniecznie sprawdzi się u nas. Jeżeli jednak grudki na twarzy nie znikają pomimo naszych starań, to możemy przede wszystkim skonsultować się ze specjalistą.

Dermatolog jest osobą, która przeprowadzi z nami wywiad oraz przyjrzy się bliżej skórze. Może również poprosić nas o wykonanie dodatkowych badań, ponieważ jak zostało już wspomniane, różne choroby oraz dolegliwości, z jakimi zmaga się nasz organizm, mogą prowadzić do powstawania niedoskonałości na twarzy.

Wizyta u dermatologa – co warto o niej wiedzieć?

Dermatolog może pomóc nam nie tylko w walce z trądzikiem, ale też pojedynczymi zmianami, które od czasu do czasu pojawiają się na naszej skórze. Bolące pryszcze są szczególnie doskwierające i nie są tylko problemem estetycznym. Pamiętaj, aby podczas wizyty u specjalisty udzielić odpowiedzi na jak najwięcej pytań. Mogą one pomóc w ustaleniu przyczyny nawracających krostek na twarzy.

Na wizytę przyjdź bez makijażu, dzięki czemu dermatolog będzie mógł przyjrzeć się bliżej Twojej cerze, co pozwoli mu określić, z jakim rodzajem grudek i krostek zmaga się skóra. Jeżeli w ostatnim czasie zostały wykonane badania krwi, zabierz je ze sobą do gabinetu. Często są to takie parametry, jak choćby poziom żelaza, witaminy D3 czy cholesterolu. Wspomnij również o przyjmowanych lekach, chorobach, z którymi się zmagasz oraz opowiedz o swojej codziennej pielęgnacji skóry (być może problemem są źle dobrane kosmetyki lub ich brak w podstawowej rutynie).

Wypryski na twarzy i ich leczenie

Podczas leczenia to dermatolog decyduje, co powinniśmy stosować na obecne pryszcze podskórne nie do wyciśnięcia. Oznacza to, że może polecić nam między innymi zmianę codziennego stylu życia, wprowadzenie nowej diety lub dopasuje inne kosmetyki pielęgnacyjne. Jeżeli twarde grudki na twarzy przerodzą się w zaawansowany trądzik, konieczne może być zastosowanie leków, które przyjmuje się doustnie. W większości przypadków na recepcie znajdzie się jednak maść na krosty.
Czy maść na krosty może pomóc?

Trądzik na czole

Częste zmiany zapalne w środkowej części czoła mogą oznaczać problemy z jelitami. W takim wypadku należy przyjrzeć się diecie. Może być to związane ze spożywaniem zbyt dużej ilości cukrów oraz dań typu fast food. Warto w tym wypadku wykonać dalszą diagnostykę sprawdzającą kondycję jelit oraz zadbać o zbalansowaną dietę bogatą w świeże owoce i warzywa oraz zdrowe tłuszcze. W przypadku zmian trądzikowych na czole należy wyeliminować z jadłospisu nabiał oraz produkty o wysokim indeksie glikemicznym.

Jeśli zmiany pojawiają się w okolic między brwiami wato przyjrzeć się pracy wątroby. Diagnostykę najlepiej zacząć od prób wątrobowych, stężenia bilirubiny całkowitej oraz białka całkowitego. Badania sprawdzające kondycję wątroby powinno się wykonywać profilaktycznie raz do roku. Warto również przyjrzeć się diecie, czy nie obciąża zbytnio narządu. Należy wyeliminować alkohol oraz tłuste jedzenie.

Trądzik nie lubi również alkoholu, o czym także wspominaliśmy, więc Octenisept wydaje się bardzo dobrą opcją, łączącą jednocześnie właściwości oczyszczające, odkażające i antybakteryjne bez obecności tego składnika.

Czytaj dalej...

Pryszcze podskórne mogą pojawić się w różnych miejscach na twarzy pryszcze podskórne na brodzie, skroniach, policzkach i żuchwie oraz częściach ciała, czasami bardzo nietypowych podskórne pryszcze pod pachami.

Czytaj dalej...

Zmiany trądzikowe na plecach zazwyczaj pojawiają się u tych osób, które walczą z trądzikiem pospolitym w ich przypadku za pojawianie się wyprysków i krost odpowiadają hormony i wywołana ich działaniem nadmierna aktywność gruczołów łojowych.

Czytaj dalej...

Jeśli nakładasz je w taki sposób, że włosy z kosmetykiem opadają swobodnie na plecy i ramiona, substancje drażniące czy uczulające mogą wywoływać zmiany w miejscu kontaktu, czyli na ramionach i plecach,.

Czytaj dalej...