Pryszcze na jednej stronie twarzy - Przyczyny, Leczenie i Skuteczne Porady
Przyczyny powstawania pryszczy
Przyczyny pojawienia się trądziku pospolitego są złożone i nie do końca wyjaśnione. Na przebieg choroby wpływ ma wiele czynników:
- Genetyczny - dziedziczona jest głównie skłonność do ciężkiego przebiegu dermatozy,
- Nadmierna aktywność gruczołów łojowych oraz wpływ hormonów - ilość łoju wytwarzanego przez gruczoły kontrolowana jest hormonalnie, zaburzenia hormonalne mają bezpośredni wpływ na przebieg choroby i pogorszenie stanu skóry,
- Zmiany keratynizacji mieszków włosowych - nadmierne rogowacenie ujść mieszków włosowych ma bezpośredni wpływ na powstanie zmian trądzikowych,
- Bakterie i drożdżaki - choć większość z nich bytuje na skórze, w specyficznych warunkach mogą wpłynąć na pogorszenie przebiegu dermatozy,
- Dieta - posiłki bogate w wysoki wskaźnik glikemiczny oraz nabiał,
- Stres - zwiększenie ilości kortyzolu, który podobnie jak androgeny stymuluje rozrost gruczołów łojowych oraz produkcję łoju,
- Klimat - można zauważyć pogorszenie zmian trądzikowych w wilgotnym i gorącym klimacie,
- Niektóre leki i związki chemiczne,
- Codzienna pielęgnacja - niedokładne oczyszczanie skóry, stosowanie substancji o potencjalnym działaniu komedogennym,
- Palenie papierosów.
Podsumowując…
Trądzik podskórny i różnego rodzaju krosty na twarzy powstają z przeróżnych przyczyn. Czasami jest to nieodpowiednia dieta, innym razem źle dobrana pielęgnacja czy czynniki, na które nie do końca mamy wpływ (na przykład zaburzenia gospodarki hormonalnej). Niezależnie jednak, czy są to krostki na czole, policzkach, brodzie czy innej części twarzy, bardzo ważne jest, aby znaleźć przyczynę ich powstawania.
W leczeniu pomóc może nam między innymi taki specjalista jak dermatolog. Może on przepisać specjalistyczne maści na trądzik podskórny, których nie kupimy bez recepty, ale zapewne zaleci nam też zmianę codziennego stylu życia, a przede wszystkim stosowanie diety oraz dopasowanie pielęgnacji do potrzeb skóry.
Podskórne gule rzadko znikają same, a mogą też przerodzić się w znacznie poważniejsze problemy. Podczas próbowania domowych sposobów na trądzik pamiętajmy, że nie wszystkie z nich są bezpieczne. Zacznijmy raczej od trzymania się zaleceń dermatologa oraz wprowadzenia do pielęgnacji kosmetyków zapobiegających powstawaniu niedoskonałości.
Twarz z pryszczami może powodować obniżenie naszej pewności siebie. Nikt z nas nie lubi, gdy na skórze pojawiają się trudne w usuwaniu niedoskonałości. Pamiętajmy jednak, że ich powstawanie ma swoją przyczynę, którą powinniśmy jak najszybciej odkryć. Nie jest to natomiast powód do wstydu. Z problemami skórnymi zmaga się bardzo wiele osób, tylko często są one ukrywane pod warstwą makijażu lub odpowiednio leczone.
5 błędów w pielęgnacji twarzy a trądzik młodzieńczy
Czy istnieje jednak jakiś sposób, który mógłby wpłynąć na to, by zmiany trądzikowe po prostu się już nie pojawiały? A może znamy znacznie więcej sprawdzonych metod? Odpowiedź na to pytanie, jak często w takich sytuacjach, brzmi: „to zależy”. Jak było opisywane już wcześniej, to, dlaczego pojawia się u nas trądzik, może wynikać z wielu różnych przyczyn, a ich właściwe rozpoznanie pomoże w wyciszeniu bądź wyeliminowaniu problemu. Zatem o czym należy pamiętać, jeśli chcemy na stałe pozbyć się problemu, jakim są pryszcze na twarzy? Przede wszystkim musimy zacząć od wyeliminowania pięciu najczęściej popełnianych błędów, które mają związek z pielęgnacją cery.
1. Brak nawilżania twarzy trądzikowej
Podstawowym grzechem osób dotkniętych trądzikiem, obok braku zabiegów oczyszczających, jest nadmierne przesuszanie skóry. Ale chwila – skoro za powstawanie trądziku jest odpowiedzialny nadmiar sebum, to dlaczego mamy dodatkowo nawilżać twarz? Wydaje się to początkowo nielogiczne, jednakże weźmy pod uwagę fakt, że jeśli nadmiernie przesuszymy naszą cerę, ta będzie dążyła do ustabilizowania swojego stanu, przez co jeszcze bardziej zwiększy produkcję wspomnianego łoju. W efekcie dojdzie do sytuacji, gdzie my będziemy zmywać naszą warstwę lipidową, natomiast organizm będzie ją odbudowywał, zwiększając produkcję sebum. Tymczasem Twoja cera właśnie teraz potrzebuje nawilżenia, by gruczoły łojowe nie musiały pracować ze zdwojoną siłą, gdyż to skończy się ropnymi zmianami na skórze.
2. Niepoprawne osuszanie twarzy po jej umyciu
Niezwykle ważnym etapem dbania o skórę zmagającą się z trądzikiem młodzieńczym jest oczyszczanie twarzy. Sięgamy po płyny micelarne, a następnie żele czy pianki. Zanim jednak przystąpimy do aplikacji toniku, delikatnie osuszamy naszą cerę. I tutaj można wskazać często występujący błąd, który ma związek z wybieraniem wielorazowego ręcznika. Niestety, ale w przypadku nawracających stanów zapalnych lepiej jest zrezygnować z takiego rozwiązania.
Trądzik na czole
Częste zmiany zapalne w środkowej części czoła mogą oznaczać problemy z jelitami. W takim wypadku należy przyjrzeć się diecie. Może być to związane ze spożywaniem zbyt dużej ilości cukrów oraz dań typu fast food. Warto w tym wypadku wykonać dalszą diagnostykę sprawdzającą kondycję jelit oraz zadbać o zbalansowaną dietę bogatą w świeże owoce i warzywa oraz zdrowe tłuszcze. W przypadku zmian trądzikowych na czole należy wyeliminować z jadłospisu nabiał oraz produkty o wysokim indeksie glikemicznym.
Jeśli zmiany pojawiają się w okolic między brwiami wato przyjrzeć się pracy wątroby. Diagnostykę najlepiej zacząć od prób wątrobowych, stężenia bilirubiny całkowitej oraz białka całkowitego. Badania sprawdzające kondycję wątroby powinno się wykonywać profilaktycznie raz do roku. Warto również przyjrzeć się diecie, czy nie obciąża zbytnio narządu. Należy wyeliminować alkohol oraz tłuste jedzenie.