Jak skutecznie zwalczyć pryszcze na plecach?
Pryszcze na plecach: przyczyny
Zmiany trądzikowe na plecach zazwyczaj pojawiają się u tych osób, które walczą z trądzikiem pospolitym – w ich przypadku za pojawianie się wyprysków i krost odpowiadają hormony i wywołana ich działaniem nadmierna aktywność gruczołów łojowych. Stan zapalny pojawia się wówczas, gdy zbyt duża ilość sebum blokuje ujścia gruczołów, a w gromadzącym się łoju zaczynają namnażać się bakterie. Ale nie jest to jedyna przyczyna pryszczy na plecach.
Zdarza się, że zmiany są zlokalizowane wyłącznie w tym miejscu, a wywołują je źle dobrane kosmetyki lub niewłaściwa pielęgnacja. Powstawaniu trądziku na plecach mogą sprzyjać zwłaszcza środki do pielęgnacji włosów, które, spływając po plecach, doprowadzają do pojawienia się ropnych wykwitów. Wreszcie, przyczyną pryszczy na plecach są zaniedbania higieniczne – nagromadzony na skórze pot wraz z dużą ilością sebum i złuszczonymi komórkami naskórka zatyka pory skórne.
Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.
Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.
Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.
Objawy trądziku na plecach
Trądzik na plecach niewiele różni się od trądziku na twarzy. Może mieć postać łagodną, umiarkowaną lub ciężką. Zmiany chorobowe na plecach występują przede wszystkim w górnej części pleców, gdzie jest najwięcej gruczołów łojowych.
Łagodny trądzik na plecach (trądzik zaskórnikowy) powoduje, że na skórze pojawiają się otwarte i zamknięte zaskórniki, a także nieliczne grudki. Brak jest w tym przypadku większych guzków oraz ropnych cyst. Nie występuje również przerost gruczołów łojowych.
Trądzik na plecach o umiarkowanym nasileniu (trądzik grudkowy) cechuje się obecnością licznych zaskórników, grudek, a także niewielkiej ilości guzków, które pojawiają się na skutek przerostu gruczołów łojowych. Brak jest w tym przypadku ropnych cyst.
Ciężka postać trądziku na plecach (trądzik guzkowy, cystowy) objawia się licznymi zaskórnikami, grudkami, guzkami i obecnością wielu zmian o charakterze ropnym. Ropne cysty mogą mieć nawet kilkanaście minimetrów średnicy. W tym przypadku rozrost gruczołów łojowych jest znaczny, a stan zapalny bywa rozległy. Pryszcze na plecach mogą powodować ból, a duże guzki przeszkadzają w czasie leżenia i siedzenia. Typowe dla tej postaci trądziku, jest nadkażenie bakteryjne zmian skórnych, co może wymuszać zastosowanie m.in. antybiotyków do stosowania miejscowego.
Nawracający trądzik zawsze wymaga zasięgnięcia porady lekarskiej, co pozwoli na dobór odpowiedniej metody leczenia.
Trądzik na plecach - czy to zaburzenia hormonalne?
Przyczyny pryszczy na plecach
Niektóre leki hormonalne, takie jak sterydy czy tabletki antykoncepcyjne, mogą wpływać na powstawanie trądziku na plecach.
Występuje on również częściej w okresie dojrzewania. Przypuszcza się, że wzrastający w tym okresie poziom testosteronu (pozwalający na rozwój cech płciowych u mężczyzn oraz zwiększający masę kostną u kobiet) wpływa na zwiększone wydzielanie sebum przez gruczoły łojowe.
U wielu osób wraz z końcem okresu dojrzewania trądzik na plecach ustępuje samoistnie.
Wiadomo również, że trądzik na plecach dotyczy mężczyzn w większym stopniu niż kobiet.
Na temat powiązania trądziku z tabletkami antykoncepcyjnymi przeczytasz w naszym artykule: Tabletki antykoncepcyjne a trądzik. Hormony pomagają na trądzik czy go wzmagają?