Jak skutecznie zwalczyć pryszcze na plecach?

Rodzaje trądziku

W przypadku cery trądzikowej, mamy do czynienia z różnymi rodzajami zmian skórnych. Najczęściej występuje trądzik pospolity, który dotyczy zarówno młodzieży, jak i osób dorosłych. Cechuje się on stosunkowo łagodnym przebiegiem i rzadko prowadzi do powstawania szpecących blizn. Odpowiednio leczony, mija dość szybko, jednak może nawracać np. na skutek zmian hormonalnych. Trądzik pospolity charakteryzuje się występowaniem zaskórników, grudek oraz krost, które mogą ulegać nadkażeniu bakteryjnemu, co prowadzi do pojawienia się zmian zapalnych, czyli ropni oraz towarzyszących im objawów zakażenia. Najczęstszą przyczyną nadkażenia zmian trądzikowych, jest ich wyciskanie oraz dotykanie skóry brudnymi rękami, jak również stosowanie niewłaściwie dobranych kosmetyków.

Inne rodzaje trądziku to m.in. trądzik skupiony, bliznowaty, ropowiczy i różowaty. W ciężkich postaciach trądziku dochodzi do zaostrzenia się stanu zapalnego, zakażenia bakteryjnego, a także m.in. martwicy tkanek, która powoduje powstawanie blizn potrądzikowych. Mogą one być bardzo głębokie, co sprawia, że stają się przyczyną kompleksów.

Dość rzadko diagnozowaną postacią trądziku, jest trądzik wywołany. Pojawia się on na skutek przyjmowania niektórych leków, do których zaliczamy m.in. leki przeciwpadaczkowe, leki immunosupresyjne, niektóre witaminy i hormony.

Jak pozbyć się trądziku na plecach?

Chociaż trądzik na plecach niekoniecznie jest widoczny na pierwszy rzut oka, to zmiany trądzikowe mogą powodować dyskomfort zarówno fizyczny, jak i psychiczny. Warto więc sięgnąć po środki, które pozwolą skutecznie walczyć z trądzikiem.

Leczenie trądziku na plecach

Trądzik na plecach można leczyć zarówno miejscowo, jak i ogólnie. Dopasowaniem takiego leczenia zajmuje się przede wszystkim dermatolog.

Do stosowania miejscowego są przeznaczone różnego rodzaju maści, kremy, płyny czy żele. W ich składzie można znaleźć takie substancje aktywne jak m.in. kwas salicylowy, nadtlenek benzoilu (np. Benzacne) czy tretynoina (np. w połączeniu z erytromycyną - Aknemycin).

Jeśli konieczne jest ogólnoustrojowe leczenie trądziku, to korzysta się z preparatów zawierających pochodną witaminy A, izotrytenoinę, która pozwala na złuszczanie naskórka, a nadprodukcja sebum jest zahamowana.

W trakcie kuracji izotrytenoiną konieczne jest stosowanie skutecznej antykoncepcji, gdyż działa ona teratogennie, tzn. ma toksyczny wpływ na płód, co może skutkować zaburzeniami rozwoju czy obumarciem ciąży.

Możliwe jest także wykorzystanie antybiotyków, np. tetracykliny, zwłaszcza w połączeniu z witaminami z grupy B. Pozwala to na zwalczenie bakterii Cultibacterium acnes (wcześniej nazywane Propionibacterium acnes). Dodatkowo w redukowaniu łojotoku może pomóc suplementacja witaminy C oraz PP. Antybiotyki dostępne są tylko na receptę (recepta online).

Trądzik na plecach – domowe sposoby

Dobrym pomysłem jest również przyjrzenie się swojej diecie. Przypuszczalnie dieta o niskim indeksie glikemicznym pomaga w walce z trądzikiem. Niektóre badania wskazują na związek między spożywaniem mleka krowiego a występowaniem trądziku na plecach, natomiast to powiązanie nie dotyczy innego nabiału, np. sera żółtego czy jogurtów.

Domowe sposoby na pryszcze na plecach

Pryszcze na plecach pozwoli przede wszystkim zwalczyć odpowiednia dieta bogata w cynk. Jego doskonałe źródło stanowią: wątroba cielęca i wieprzowa, pestki dyni, kasza gryczana i biała fasola. Dziennie należy wypijać 8 szklanek wody, aby wypłukiwać zalegające toksyny.

W procesie pozbycia się pryszczy z pleców niezwykle istotnym aspektem jest higiena. Wskazane jest używanie delikatnych kosmetyków, zwłaszcza takich, które są przeznaczone specjalnie dla skóry trądzikowej. Pomocne będą środki do pielęgnacji z wyciągami z rumianku i nagietka oraz tonik do przemywania skóry na bazie cytryny, aloesu lub ogórka. Punktowo można nakładać antybakteryjną maść cynkową. Raz w tygodniu warto stosować peelingi – najlepsze będą enzymatyczne, ponieważ nie podrażniają skóry i zmian trądzikowych – oraz kąpiele ziołowe, zwłaszcza z naparami z szałwii, bratka i rumianku. Wyciągi z tych ziół odświeżą i odkażą skórę. Zalecane jest także picie ziołowych naparów trzy razy dziennie do posiłków.

Walce z trądzikiem na plecach sprzyja noszenie przewiewnej odzieży wykonanej z bawełny i lnu, wysypianie się i pozbycie się źródeł stresu. Kortyzol, hormonalny czynnik stresogenny, nie jest wówczas wydzielany w nadmiarze, dzięki czemu nie zaburza gospodarki hormonalnej.

Objawy trądziku na plecach

Trądzik na plecach niewiele różni się od trądziku na twarzy. Może mieć postać łagodną, umiarkowaną lub ciężką. Zmiany chorobowe na plecach występują przede wszystkim w górnej części pleców, gdzie jest najwięcej gruczołów łojowych.

Łagodny trądzik na plecach (trądzik zaskórnikowy) powoduje, że na skórze pojawiają się otwarte i zamknięte zaskórniki, a także nieliczne grudki. Brak jest w tym przypadku większych guzków oraz ropnych cyst. Nie występuje również przerost gruczołów łojowych.

Trądzik na plecach o umiarkowanym nasileniu (trądzik grudkowy) cechuje się obecnością licznych zaskórników, grudek, a także niewielkiej ilości guzków, które pojawiają się na skutek przerostu gruczołów łojowych. Brak jest w tym przypadku ropnych cyst.

Ciężka postać trądziku na plecach (trądzik guzkowy, cystowy) objawia się licznymi zaskórnikami, grudkami, guzkami i obecnością wielu zmian o charakterze ropnym. Ropne cysty mogą mieć nawet kilkanaście minimetrów średnicy. W tym przypadku rozrost gruczołów łojowych jest znaczny, a stan zapalny bywa rozległy. Pryszcze na plecach mogą powodować ból, a duże guzki przeszkadzają w czasie leżenia i siedzenia. Typowe dla tej postaci trądziku, jest nadkażenie bakteryjne zmian skórnych, co może wymuszać zastosowanie m.in. antybiotyków do stosowania miejscowego.

Nawracający trądzik zawsze wymaga zasięgnięcia porady lekarskiej, co pozwoli na dobór odpowiedniej metody leczenia.

Pryszcze na plecach – przyczyny

Co jest przyczyną pryszczy na plecach? Przyczyny powstawania pryszczy na plecach są takie same jak w przypadku trądziku na twarzy. Do najczęstszych przyczyn trądziku na plecach, zaliczamy:

  • zwiększoną produkcję łoju,
  • zaburzenia hormonalne,
  • zaburzenia rogowacenia ujść jednostek włosowo-łojowych,
  • bogatą w tłuszcze i cukry proste dietę,
  • nadmierny stres.

Nie bez znaczenia pozostają także czynniki genetyczne, które powodują, że pryszcze na plecach stają się wielopokoleniowym problemem w wielu rodzinach. Na pojawienie się zmian trądzikowych wpływa również niewłaściwa pielęgnacja skóry. Częściej trądzik na plecach występuje u chłopców w okresie dojrzewania. W grupie osób dorosłych, które zmagają się ze zmianami trądzikowymi, dominują kobiety. Wrodzona tendencja do występowania trądziku pozwala odpowiednio wcześnie rozpocząć prawidłową pielęgnację skóry, która sprawi, że krosty na plecach będą mniej liczne i szybciej znikną. Średnio zmiany trądzikowe utrzymują się około 5 lat, jednak mogą systematycznie nawracać np. na skutek zmiany diety i stresu. Powstawaniu zmian trądzikowych na plecach sprzyja także noszenie obcisłych ubrań, które mogą podrażniać skórę.

Zmiany skórne w postaci czyraków wynikają najczęściej z obniżonej odporności, a ich powstawaniu sprzyjają również choroby przewlekłe, takie jak cukrzyca, atopowe zapalenie skóry, niewydolność nerek lub wątroby, nowotwory, otyłość czy alkoholizm.

Czytaj dalej...

Warto jednak pamiętać, że samodzielna diagnoza na podstawie zdjęć nie zastąpi wizyty u dermatologa, który może zalecić odpowiednie leczenie, takie jak maść na krosty na pupie lub inne specyfiki dostosowane do konkretnej diagnozy.

Czytaj dalej...

Jeśli nakładasz je w taki sposób, że włosy z kosmetykiem opadają swobodnie na plecy i ramiona, substancje drażniące czy uczulające mogą wywoływać zmiany w miejscu kontaktu, czyli na ramionach i plecach,.

Czytaj dalej...

Jeśli trądzik jest nasilony, zazwyczaj zalecane są te same doustne leki na trądzik, jakie przepisywane są w przypadku trądziku pospolitego antybiotyki takie jak tetracyklina, doksycyklina czy erytromycyna, a także, trudniejsze do nakładania, antybiotyki do stosowania miejscowego.

Czytaj dalej...