"Pryszcz na szyi - Przyczyny, leczenie i porady"
Krosty na szyi – przyczyny
Trądzik na szyi, podobnie jak w innych częściach ciała, może mieć wiele przyczyn.
- Hormony – zmiany w organizmie mogą prowadzić do zwiększonej produkcji łoju, a jego nadmiar może zablokować pory skóry, co prowadzi do powstawania krost i pryszczy.
- Stres – może prowadzić zmian hormonalnych i nasilenia objawów trądziku. W okresach zwiększonego napięcia organizm produkuje więcej hormonów stresu, takich jak kortyzol, co może zwiększać produkcję sebum.
- Dieta – badania sugerują związek między dietą a trądzikiem. Szczególnie produkty o wysokim indeksie glikemicznym mogą przyczyniać się do nasilenia objawów (również w przypadku trądziku późnego).
- Alergie – nadwrażliwość na niektóre produkty czy substancje, szczególnie kosmetyki czy detergenty, może powodować podrażnienia skóry i wywoływać objawy trądziku na szyi.
- Brak higieny – nie stanowi bezpośredniej przyczyny trądziku, ale może przyczynić się do zablokowania porów i rozwoju trądziku. Duże znaczenie ma regularne mycie twarzy i szyi oraz unikanie dotykania ich brudnymi rękami.
- Nadmierne pocenie się – wysoka temperatura i wilgoć mogą prowadzić do zwiększonego pocenia się i zablokowania porów, a tym samym powstania krost i pryszczy.
- Używanie nieodpowiednich kosmetyków – szczególnie tłustych i ciężkich, ponieważ mogą zatykać pory skóry i prowadzić do powstawania krost na szyi.
Leczenie trądziku na szyi
Podobnie jak trądzik w innych miejscach na ciele, trądzik na szyi wymaga starannej pielęgnacji i odpowiedniego leczenia. Kluczowym elementem przeciwdziałania dolegliwości jest prawidłowa higiena skóry. Regularne mycie szyi za pomocą delikatnych środków czystości może pomóc w usunięciu nadmiaru sebum i martwych komórek skóry, które mogą blokować pory. Ważne jest, aby unikać szorstkiego pocierania lub nadmiernego mycia, które mogą podrażnić skórę i pogorszyć objawy trądziku na szyi. Duże znaczenie ma również unikanie stresu, jako czynnika wpływającego na zaburzenie równowagi hormonalnej oraz dbanie o zdrową i zrównoważoną dietę.
Jeśli wprowadzone zmiany nie wywołują poprawy lub objawy nasilają się, należy skonsultować się z lekarzem. W wielu przypadkach konieczne jest podjęcie specjalistycznego leczenia farmakologicznego lub zabiegów dermatologicznych (terapia laserowa, mikrodermabrazja, terapia światłem).
Kosmetyki pomagające zredukować krosty na szyi
W przypadku silnych stanów zapalnych skóry często niezbędne jest zastosowanie antybiotykoterapii lub kuracji z wykorzystaniem sterydów, lub steroidów. Okazuje się jednak, że bardzo ważne jest również stosowanie odpowiednich kosmetyków podczas codziennych zabiegów pielęgnacyjnych. Takie preparaty nie mogą blokować gruczołów łojowych i muszą kompleksowo nawilżać skórę i skutecznie odbudowywać jej barierę ochronną. Do popularnych kosmetyków pomagających zredukować krosty na szyi zaliczamy:
- Olejki do pielęgnacji skóry — polecane są w kuracjach na blizny i rozstępy, które powstały również przez występujące krosty na szyi. Naturalne preparaty poprawiają wygląd nowych i istniejących już blizn. Zmniejszają widoczność rozstępów oraz sprawdzają się we wsparciu procesów poprawiających równomierny koloryt skóry. Naturalne składniki przywracają skórze odpowiedni poziom nawilżenia.
- Kosmetyki na bazie olejku z drzewa herbacianego i proszkowi z drzewa bambusowego — te dwa składniki pomagają zwalczyć niechciane krosty na szyi i innych partiach na ciele. Olejek herbaciany wykazuje niesamowite właściwości sprawdzające się przy pielęgnacji skóry tłustej i trądzikowej. Kosmetyk np. w formie scrubu lub peelingu zmiękcza i oczyszcza skórę z zanieczyszczeń, które mogą powodować zmiany skórne.
- Kremy do cery trądzikowej — redukują powstawanie zmian trądzikowych. W składzie tego typu kosmetyków można znaleźć m.in. ekstrakt z białej herbaty, który ogranicza złuszczanie naskórka. Specjalistyczne preparaty działają kojąco i łagodząco, co skutecznie poprawia wygląd cery trądzikowej. Krem zawierający kwas oleanowy oraz żelu osmotycznego normalizuje pracę gruczołów łojowych. Dermo kremy wspierają nocną regenerację skóry, przyspieszają redukcję zmian trądzikowych oraz krost na szyi. Po zastosowaniu na noc, rano skóra staje się odpowiednio odżywiona i wypoczęta.
Jak leczyć krostki na szyi?
W zależności od objawów krostek na szyi, stosuje się inne metody leczenia. Zaskórniki, czerwone krostki na szyi lub niewielkie grudki leczy się najczęściej miejscowo.
Jak zatem się ich pozbyć? Do najczęściej stosowanych preparatów zaliczają się:
- nadtlenek benzoilu, który ma miejscowe działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne,
- kwas azelainowy - działa wybielająco, złuszczająco, a także przeciwzapalnie,
- antybiotyki (głównie makrolidy),
- pochodne witaminy A (tretinoina, adapalen i tazaroten) - mające za zadanie złuszczać naskórek, hamować jego rogowacenie.
Krosty pojawiają się nie tylko po goleniu na nogach, ale także na twarzy i szyi u dorosłych mężczyzn. Jest to wyniki podrażnienia skóry i powstania stanu zapalnego w mieszkach włosowych przez wrośniętego włoska, który nie został odpowiednio usunięty.
Aby pozbyć się krostek po goleniu, należy rozpocząć działania profilaktyczne. Skóra musi być odpowiednio oczyszczona i nawilżona. Nie powinno się golić na sucho. Dodatkowo może pomóc wykonanie peelingu raz czy dwa razy w tygodniu.
Natomiast na bolące pryszcze na szyi, przybierające postać torbieli, guzów czy owrzodzeń stosuje się dodatkowo doustne antybiotyki, najczęściej tetracyklinę, erytromycynę lub klindamycynę, ze względu na szeroki zakres działania przeciwbakteryjnego.
Niekiedy do terapii włącza się doustne glikokortykosteroidy lub retinoidy. Dostępne są one również w postaci maści.
Na krosty na szyi nie ma tak naprawdę domowych sposobów. Zmiana używanych kosmetyków jedynie wspomoże leczenie, ale nie zniweluje problemu występowania wyprysków.