Jak pozbyć się pryszczy na twarzy

Domowe sposoby na trądzik – 4 najbardziej skuteczne metody

Wypryski to dolegliwość, z jaką zmagać musi się prawie każdy nastolatek. Przypadłość ta jednak sięga często również… osób dorosłych. Walka z trądzikiem nie jest najłatwiejsza i zazwyczaj wiąże się z długą drogą eliminacji problemu. Jak zapobiec trądzikowi? Istnieją skuteczne domowe sposoby na trądzik, jakie pozwolą pozbyć się pryszczy. Domowe kosmetyki wykazują wręcz zbawienne działanie na skórę, nie obciążając jej przy tym. Jak zniwelować za ich pomocą wągry na twarzy?

Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły z domowymi sposobami.

Zasady pielęgnacji cery trądzikowej

Skóra trądzikowa wymaga systematycznej, odpowiedniej pielęgnacji, która oczyszcza skórę, redukuje stan zapalny, a także pomaga pozbyć się obecnych na skórze drobnoustrojów, bo to one są odpowiedzialne za powstawanie ropnych krost. Do pielęgnacji cery trądzikowej nie powinno stosować się tradycyjnego mydła, kosmetyków z alkoholem, kosmetyków zawierających syntetyczne związki barwników, a także produktów, w których składzie znajdują się SLS-y, parabeny i inne chemiczne substancje. Niezwykle ważne jest codzienne oczyszczanie skóry oraz redukowanie czynników, które mogą zaostrzać przebieg choroby, m.in. konieczne jest stosowanie odpowiedniej diety.

W celu profesjonalnej pielęgnacji cery trądzikowej stosuje się m.in. peelingi chemiczne. W ich składzie znajdziemy np. kwas salicylowy i kwasy owocowe.

Rodzaje trądziku

W przypadku cery trądzikowej, mamy do czynienia z różnymi rodzajami zmian skórnych. Najczęściej występuje trądzik pospolity, który dotyczy zarówno młodzieży, jak i osób dorosłych. Cechuje się on stosunkowo łagodnym przebiegiem i rzadko prowadzi do powstawania szpecących blizn. Odpowiednio leczony, mija dość szybko, jednak może nawracać np. na skutek zmian hormonalnych. Trądzik pospolity charakteryzuje się występowaniem zaskórników, grudek oraz krost, które mogą ulegać nadkażeniu bakteryjnemu, co prowadzi do pojawienia się zmian zapalnych, czyli ropni oraz towarzyszących im objawów zakażenia. Najczęstszą przyczyną nadkażenia zmian trądzikowych, jest ich wyciskanie oraz dotykanie skóry brudnymi rękami, jak również stosowanie niewłaściwie dobranych kosmetyków.

Inne rodzaje trądziku to m.in. trądzik skupiony, bliznowaty, ropowiczy i różowaty. W ciężkich postaciach trądziku dochodzi do zaostrzenia się stanu zapalnego, zakażenia bakteryjnego, a także m.in. martwicy tkanek, która powoduje powstawanie blizn potrądzikowych. Mogą one być bardzo głębokie, co sprawia, że stają się przyczyną kompleksów.

Dość rzadko diagnozowaną postacią trądziku, jest trądzik wywołany. Pojawia się on na skutek przyjmowania niektórych leków, do których zaliczamy m.in. leki przeciwpadaczkowe, leki immunosupresyjne, niektóre witaminy i hormony.

Uczulenie na twarzy – przyczyny alergii. Co wywołuje uczulenie na twarzy?

Przyczyny reakcji alergicznej na twarzy mogą być różne. Jednak wysypka alergiczna najczęściej spowodowana jest bezpośrednim kontaktem alergenu ze skórą – alergia kontaktowa lub spożyciem pokarmu, w którym zawarty jest czynnik alergizujący – alergia pokarmowa.


Co może wywołać uczulenie? Wśród przyczyn reakcji alergicznych na twarzy znajdują się między innymi:
  • uczulenie na kosmetyki – kremy, maseczki i inne
  • uczulenie na słońce , a także zimno czy wiatr
  • alergia na mleko, truskawki i inne produkty spożywcze
  • alergia na kota
  • uczulenie na gluten
  • uczulenie na alkohol

Jak widać praktycznie wszystko może być alergenem i wywołać alergię na twarzy, dlatego istotne jest dotarcie do źródła choroby. Chory powinien przeanalizować swoją dotychczasową pielęgnację oraz dietę, a także wziąć pod uwagę warunki atmosferyczne jak długotrwała ekspozycja na słońce czy wiatr. Przydatna może okazać się dieta eliminacyjna lub zaprzestanie stosowania nowego kosmetyku do codziennej pielęgnacji skóry i obserwacja zmian skórnych. Dlatego warto dowiedzieć się jakie alergeny powodują uczulenie aby można było skutecznie z nimi walczyć.

Przechowywanie lub dostęp do danych technicznych jest ściśle konieczny do uzasadnionego celu umożliwienia korzystania z konkretnej usługi wyraźnie żądanej przez subskrybenta lub użytkownika, lub wyłącznie w celu przeprowadzenia transmisji komunikatu przez sieć łączności elektronicznej.

Czytaj dalej...

Może również poprosić nas o wykonanie dodatkowych badań, ponieważ jak zostało już wspomniane, różne choroby oraz dolegliwości, z jakimi zmaga się nasz organizm, mogą prowadzić do powstawania niedoskonałości na twarzy.

Czytaj dalej...

Zmiany trądzikowe na plecach zazwyczaj pojawiają się u tych osób, które walczą z trądzikiem pospolitym w ich przypadku za pojawianie się wyprysków i krost odpowiadają hormony i wywołana ich działaniem nadmierna aktywność gruczołów łojowych.

Czytaj dalej...

Aby poprawić stan skóry i zmniejszyć ryzyko powstawania nowych wyprysków należy nosić lekkie, przewiewne ubrania, wykonane z naturalnych tkanin, które zapewnią odpowiedni przewiew i warunki do gojenia.

Czytaj dalej...