Jak uniknąć wychodzenia pryszczy na twarzy?
Pielęgnacja cery trądzikowej w domu
Nie wyciskaj pryszczy!
W pryszczach kryją się bakterie. Wyciskanie ich to dla bakterii szansa na to, żeby zainfekować kolejne pory na naszej skórze.
Poza tym wyciskanie pryszczy zaostrza ich stan zapalny, co wywołuje jeszcze większe zaczerwienienie i ból.
Nie dotykaj twarzy
Bez względu na to, ile razy w ciągu dnia myjesz ręce, jest na nich tłuszcz, brud i bakterie.
Kiedy dotykasz twarzy, przenosisz to całe towarzystwo na skórę.
Istnieje bardzo duże ryzyko, że wcale jej się to nie bardzo spodoba, bo bakterie będą kolonizować kolejne obszary Twojej twarzy.
Nie myj twarzy częściej niż dwa razy dziennie
Zbyt częste mycie twarzy spowoduje jedynie wysuszenie skóry, a w efekcie wydzielanie większej ilości sebum. Nadmiar sebym prowadzi do powstawania pryszczy.
Nie oznacza to jednak, że powinniśmy się obawiać mycia twarzy. Wręcz przeciwnie! Powinno być ono dokładne i składać się z dwóch kroków - demakijażu i czyszczeniu żelem i ciepłą wodą (ale nie gorącą!).
Poranne mycie może być delikatniejsze, bo skupia się na oczyszczeniu skóry z pozostałości po kosmetykach nakładanych na noc. Natomiast wieczorne powinno być wykonane z największą uwagą.
Zaplanuj peeling twarzy
Regularne złuszczanie usuwa martwy naskórek i zanieczyszczenia ze skóry twarzy.
Jest to szczególnie ważne w przypadku skóry tłustej. Ponieważ produkuje ona nadmierne ilości sebum, może szybciej zapychać pory i powodować stany zapalne.
Dla skóry podatnej na pryszcze polecamy peeling enzymatyczny , który jest delikatniejszy niż peeling mechaniczny i nie roznosi bakterii po całej powierzchni twarzy.
Zawsze nawilżaj skórę po myciu twarzy
Mycie twarzy produktami zwalczającymi bakterie odpowiedzialne za trądzik wysusza skórę.
Pamiętaj, że nawilżanie skóry to niezbędny element pielęgnacji każdego rodzaju skóry - nawet tłustej.
Obserwuj Nas
Aby poprawić doświadczenia użytkowników, Beautychart.pl wykorzystuje pliki cookie, w tym pochodzące od podmiotów trzecich, aby umożliwić działanie podstawowych funkcji witryny, tworzenie statystyk oraz dostarczanie reklam zgodnych z Twoimi preferencjami. Możesz zaakceptować, odrzucić, dostosować ustawienia lub cofnąć zgodę. Aby uzyskać więcej informacji, kliknij "Zobacz preferencje". Aby wyrazić zgodę na wykorzystywanie plików cookie, kliknij przycisk "Akceptuj".
Przechowywanie lub dostęp do danych technicznych jest ściśle konieczny do uzasadnionego celu umożliwienia korzystania z konkretnej usługi wyraźnie żądanej przez subskrybenta lub użytkownika, lub wyłącznie w celu przeprowadzenia transmisji komunikatu przez sieć łączności elektronicznej.
Przechowywanie lub dostęp techniczny jest niezbędny do uzasadnionego celu przechowywania preferencji, o które nie prosi subskrybent lub użytkownik.
Przechowywanie techniczne lub dostęp, który jest używany wyłącznie do celów statystycznych. Przechowywanie techniczne lub dostęp, który jest używany wyłącznie do anonimowych celów statystycznych. Bez wezwania do sądu, dobrowolnego podporządkowania się dostawcy usług internetowych lub dodatkowych zapisów od strony trzeciej, informacje przechowywane lub pobierane wyłącznie w tym celu zwykle nie mogą być wykorzystywane do identyfikacji użytkownika.
Przechowywanie lub dostęp techniczny jest wymagany do tworzenia profili użytkowników w celu wysyłania reklam lub śledzenia użytkownika na stronie internetowej lub na kilku stronach internetowych w podobnych celach marketingowych.
Skorzystaj z kuracji medycznych
Zapytaj lekarza o leczenie retinolem
Preparaty z retinolem są przeznaczone miejscowej pielęgnacji twarzy pokrytej trądzikiem. Skutecznie pomagają zmniejszyć pryszcze.
Najczęściej mają postać kremu lub żelu i są dostępne na receptę. Może je przepisać lekarz rodzinny albo dermatolog.
Lekarstwo należy początkowo stosować trzy razy w tygodniu, a potem - gdy skóra się przyzwyczai - raz dziennie.
Lek zapobiega blokowaniu się mieszków włosowych, co jest częstą przyczyną trądziku.
Stosuj produkty z kwasem salicylowym
Kwas salicylowy jest jednym z najlepszych sposobów leczenia trądziku i osuszania wyprysków.
Pomaga usunąć z porów łój, który jest odpowiedzialny za powstawanie pryszczy.
Produkty zawierające kwas salicylowy naprawdę działają i są dostępne bez recepty. Znajdziesz je w drogeriach i aptekach. Mogą mieć stężenie od 0,5% do 5%.
Powszechnym efektem ubocznym użycia salicylanów jest świąd w miejscu użycia i podrażnienie skóry.
Przetestuj nadtlenek benzoilu
Nadtlenek benzoilu to substancja usuwająca ze skóry twarzy bakterie odpowiedzialne za powstawanie wykwitów.
Pomaga również kontrolować wydzielanie sebum i złuszczanie martwych komórek naskórka, co pozwala szybko pozbyć się pryszcza.
Dostępne bez recepty produkty z nadtlenkiem benzoilu mają stężenie od 2,5 do 10%. Wybieraj zawsze takie, które odpowiadają stopniowi nasilenia wykwitów na Twojej skórze.
Oprócz tego, że nadtlenek benzoilu wysusza pryszcze, może też powodować pieczenie, łuszczenie i podrażnienie skóry w miejscach zastosowania.