Pryszcze na twarzy u dorosłych - przyczyny, leczenie i porady
Jak należy pielęgnować skórę głowy z krostami?
Istnieje wiele sposobów na pozbycie się pryszczy z powierzchni skóry głowy. Dermatolodzy polecają szampony, w których znajdują się m.in. ketokonazol lub cyklopiroksyna. Dobre efekty daje stosowanie preparatów z kwasem salicylowym i tlenkiem cynku. Przed ich nałożeniem na skórę należy upewnić się, że wymienione składniki aktywne nie powodują reakcji alergicznych.
Jeśli zmiany są zbyt rozległe, konieczna jest wizyta u dermatologa. W zależności od przyczyny zmian ropnych lekarz może zaproponować stosowanie maści z antybiotykiem, a nawet preparatów doustnych. Domowe sposoby na pryszcze na głowie mogą okazać się mało skuteczne. Nie da się jednak ukryć, że wiele problemów dermatologicznych można wyraźnie zmniejszyć za pomocą zmiany nawyków żywieniowych i stylu życia.
Aby cieszyć się zdrowym naskórkiem:
- porzuć zgubne nawyki, tj. zrezygnuj z palenia papierosów i picia alkoholu,
- zadbaj o odpowiednią dietę, bogatą w witaminy i minerały, najlepiej pochodzące ze świeżych warzyw i owoców. Ogranicz słodycze i częściej zaglądaj do sklepu z ekologiczną, nieprzetworzoną żywnością. Zadbaj o odpowiednie nawodnienie, bo od niego również zależy kondycja skóry. Zalecane jest picie około 2 litrów niegazowanej wody mineralnej dziennie,
- wykonuj płukanki na bazie naparów ziołowych. Pamiętaj jednak, że aby zaobserwować pierwsze efekty, konieczne jest stosowanie tych preparatów regularnie, najlepiej co kilka dni. Wyniki badań naukowych wskazują na dużą skuteczność płukanek z kwiatów rumianku, szałwii i lipy,
- wypróbuj domową kurację, która polega na wymieszaniu zwykłych drożdży spożywczych z ciepłym mlekiem i nałożeniu takiej mikstury na głowę. Rytuał ten może przynieść liczne korzyści, jednak problematyczne może okazać się doczyszczenie włosów z resztek drożdży.
Mitem okazuje się skuteczność stosowania na pryszcze spirytusu salicylowego. Przede wszystkim podrażnia on skórę głowy, a przy tym zbyt silnie ją wysusza. Nie jest to zatem dobre rozwiązanie. Aby uniknąć powstawania pryszczy na głowie, skoncentruj się na wypracowaniu dobrych nawyków, które przysłużą się nie tylko skórze, ale pozytywnie wpłyną na ogólny stan twojego zdrowia.
Ropne pryszcze na twarzy - dlaczego powstają?
Zmiany skórne takie jak krosty ropne mogą pojawiać się nie tylko na twarzy, ale również na klatce piersiowej czy dekolcie. Przyczyny krost na powierzchni skóry jest kilka, jednak główne znaczenie ma nadmiar sebum. Bardzo często są objawem trądziku pospolitego (acne vulgaris). Na przebieg choroby mają wpływ zbyt aktywne gruczoły łojowe oraz bakterie. Zmiany ropne często pojawiają się w okresie dojrzewania, nierzadko przyjmując postać trądziku młodzieńczego. Wówczas na skórze pojawiają się zmiany niezapalne oraz zapalne- krosty, guzki czy torbiele. Wydzielanie łoju powiązane jest ze zmianami hormonalnymi zachodzącymi w organizmie, a dokładniej, z androgenami, które wykazują bezpośredni wpływ na produkcję sebum.
Zaburzenia hormonalne sprzyjają powstawaniu wyprysków na linii żuchwy. W przebiegu trądziku na początku mamy do czynienia ze wzmożoną produkcją łoju, co prowadzi do powstawania zmian niezapalnych- zaskórników otwartych i zamkniętych. Mogą przekształcić się w krosty będące objawem stanu zapalnego. Wówczas rozpoznaje się trądzik ropowiczy.
Ropne krosty powstają nie tylko na skutek nadmiernej aktywności gruczołów łojowych, ale również przez nietolerancje pokarmowe, nadmierny stres. Przyczyną zmian może być również nieprawidłowa dieta. Jeśli na twojej twarzy powstają stany zapalne, warto również przyjrzeć się codziennej pielęgnacji, która może szkodzić naszej skórze, m.in. prowadząc do zatkania ujść mieszków włosowych. Stosowanie ciężkich kosmetyków, które zatykają pory, może powodować nie tylko zaskórniki, ale również krosty. Szczególnie ważne jest dokładne oczyszczanie skóry. Ropne pryszcze na twarzy mogą pozostawiać po sobie nieestetyczne blizny, jednak właściwa pielęgnacja i stosowanie się do zaleceń dermatologa może zminimalizować ryzyko ich powstania.
Wypryski na twarzy – przyczyny powstawania krostek na twarzy u dorosłych
Wypryski na twarzy to problem, z którym boryka się wiele osób w dorosłym wieku. Sporadycznie zmiany skórne mogą u osób po 30., 40. i 50. roku życia mogą pojawiać się w wyniku podrażnienia przez niewłaściwe kosmetyki, nieodpowiedni sposób pielęgnacji skóry lub w wyniku alergii (kontaktowej lub np. na przyjmowane leki), ale najczęściej za występowanie wyprysków na twarzy w tym wieku odpowiadają:
- zmiany hormonalne – na takie podłoże może wskazywać pojawianie się krost przed lub w czasie menstruacji (wypryski pojawiają się najczęściej na brodzie) i menopauzy. Przewlekły trądzik po 30. roku życia może wskazywać również na zespół policystycznych jajników lub problemy z tarczycą,
- stres – powoduje zwiększone wydzielanie sebum i pocenie, dlatego może przyczyniać się do zatykania się porów i przylegania zanieczyszczeń. Dodatkowo stres wpływa na gospodarkę hormonalną i może wpływać na powstawanie zaburzeń,
- nieodpowiednia dieta – spożywanie dużej ilości produktów o wysokim indeksie glikemicznym oraz tłustych potraw i produktów mlecznych może prowadzić do pojawienia się wyprysków,
trądzik różowaty – przewlekła choroba występująca u dorosłych kobiet i mężczyzn (rzadziej), objawiająca się zaczerwienieniem i niewielkimi krostkami na policzkach i tzw. linii T.
Wypryski na twarzy a menopauza
Menopauza to okres w życiu kobiety, kiedy jej ciało przechodzi znaczące zmiany hormonalne. Wygasająca czynność jajników i spadek produkcji estrogenów może wywołać szereg zmian, wpływających nie tylko na samopoczucie, ale również stan skóry. Zwiększona produkcja sebum i większa potliwość w tym okresie, może prowadzić do zatykania się porów i powstawania krost na twarzy.