Uczulenie na perfumy na szyi - Przyczyny, Objawy i Sposoby Leczenia
Uczulenie na farby do włosów
Spośród preparatów kosmetycznych najsilniejsze własności uczulające wykazują farby do włosów. Ze względu na bardziej ograniczoną liczbę użytkowników stanowią jednak mniejszy problem alergologiczny. Właściwymi alergenami w farbach do włosów są aminy aromatyczne, a wśród nich najsilniej uczulająca p-fenylenodwuamina. Częstość uczuleń na farby nie jest dokładnie znana, lecz jest niewątpliwie mniejsza niż przed laty. Wynika to z pewnością z udoskonalenia technologii produkcji farb. Inne używane aminy jak: p-toluenodwuamina, 2-nitro-p-fenylenodwuamina pod względem „”siły uczulania”” są podobne do p-fenylenodwuaminy. Pamiętać trzeba, że aminy aromatyczne są farbami oksydacyjnymi, w związku z czym ufarbowane włosy nie mają właściwości uczulających.
Alergia na farby ma dodatkowy, ważny aspekt – wywołuje reakcje krzyżowe ze związkami należącymi do tzw. paragrupy. Przypomnijmy, że jest to grupa związków chemicznych, które charakteryzują się występowaniem pierwszorzędowej grupy aminowej w pierścieniu aromatycznym. Poza farbami do włosów do „”paragrupy”” należą: sulfonamidy, leki do miejscowego znieczulania, wywoływacze do fotografii kolorowej, przeciwutleniacze gumy oraz barwniki azowe do tkanin. Zakres substancji, na które wtórnie zareaguje chory uczulając się na farby do włosów jest nieprzewidywalny, dlatego powinien być poinformowany o wszelkich źródłach związków „”paragrupy””.
Ten przegląd nie obejmuje wszystkich możliwych alergenów występujących w kosmetykach. Niemal każdy składnik, sporadycznie, w sprzyjających okolicznościach, może uczulić. Tak np. modny obecnie i używany w ogromnych ilościach olejek drzewa herbacianego wywołał kilka przypadków uczuleń, mimo że pod względem alergologicznym oceniany był jako całkowicie bezpieczny.
Osobom uczulonym na kosmetyki poleca się produkty hypoalergiczne, dostępne wreszcie w dużym wyborze. Podstawową zasadą w produkcji tych kosmetyków jest prostota receptury oraz dobór składników o jak najmniejszych własnościach uczulających lub całkowicie ich pozbawionych. Są one z reguły pozbawione substancji zapachowych. Preparaty te są bardzo pomocne w leczeniu alergii na kosmetyki, o ile oczywiście ich nazwa nie jest pustym hasłem marketingowym, gdyż zaznaczyć trzeba, że użycie określenia „”hypoalergiczny”” nie jest dotychczas nigdzie prawnie uregulowane. Dlatego też z pełną odpowiedzialnością można polecać pacjentom polskie produkty hypoalergiczne. Kwalifikowanie receptur tych kosmetyków w Państwowym Zakładzie Higieny jest zgodne z aktualną wiedzą alergologiczną.
Objawy uczulenia na twarzy – jak się objawia uczulenie na twarzy?
Alergia na twarzy, podobnie jak inne reakcje alergiczne, może mieć zarówno różne przyczyny, jak i symptomy. Jak zatem rozpoznać uczulenie na twarzy? Objawy alergii, które powinny zaniepokoić to między innymi:
- kaszka na twarzy
- czerwone suche plamy na policzkach
- swędzenie skóry
- wysypka na szyi i dekolcie
- wysypka wokół ust i na brodzie
- ropiejące krostki
- obrzęk
Powyższe objawy uczulenia na twarzy zazwyczaj poprzedza uciążliwy świąd. Symptomy mogą występować w parze z pieczeniem, łuszczeniem, a nawet bolesnym pękaniem skóry, na której wystąpiła reakcja alergiczna. Świąd może być nawet wynikiem zapalenia skóry. Dodatkowo niewskazane drapanie chorobowo zmienionych miejsc może być przyczyną podrażnienia zdrowego naskórka, a w ostateczności – przerwania jego ciągłości.
Uczulenie na szyi – kiedy zmiany na szyi świadczą o alergii?
Zaczerwienienie na szyi najczęściej świadczy o niegroźnej reakcji alergicznej. Wówczas na skórze pojawiają się nie tylko czerwone plamy, ale również czerwone krostki, wypełnione płynem surowiczym bąbelki, ponadto mogą wystąpić grudki oraz delikatne obrzęki. Uczulenie na szyi niemal zawsze powoduje świąd skóry.
Wyżej opisane zmiany powstają na skutek kontaktu z czynnikiem uczulającym. Przykładowe alergeny to:
- nikiel, który wchodzi w skład biżuterii (również złotej),
- chrom – obecny w niektórych ubraniach i dodatkach,
- kosmetyki, a dokładniej – zawarte w nich substancje zapachowe, konserwujące i formaldehyd, uczulać mogą perfumy, kremy do ciała, żele do kąpieli itd.,
- produkty do prania i płukania tkanin,
- neomycyna, jest to antybiotyk, który stanowi składnik niektórych maści i kremów,
- lateks.
Alergia na zapachy - czego unikać?
Najkrócej mówiąc, wszystkiego co pachnie, ale to nie jest możliwe przy codziennym funkcjonowaniu, ponieważ na niektóre rzeczy nie mamy wpływu.
Osoby mające alergie na zapachy powinny unikać przede wszystkim perfumowanych kosmetyków, środków piorących i chemii gospodarczej, zapachowych świec, odświeżaczy powietrza w domu i w samochodzie.
Ważne jest także, aby zrezygnować w mieszkaniu ze świeżych kwiatów, które wydzielają silny zapach, jak lilie, hiacynty, frezje, konwalie czy bez (lilak).
Dla osoby uczulonej na zapachy ważne jest i to czy kosmetyki lub perfumy używane przez najbliższych nie są przyczyną nasilania się objawów uczulenia. Jeśli tak jest, trzeba poprosić bliskich, aby zmienili np. perfumy lub używali kosmetyków bez zapachu.
Niezwykle drażniąco działają także wszelkie chemikalia stosowane podczas prac remontowych. Farby, oleje, rozpuszczalniki inne tego typu produkty zawierają chemiczne środki, których zapach bywa silnie drażniący.
Osoby uczulone powinny unikać przebywania w takich miejscach, szczególnie przy astmie czy innych chorobach układu oddechowego lub skórnego.
Dziennikarka od ponad 40 lat zaangażowana w popularyzację edukacji zdrowotnej. Laureatka wielu konkursów dla dziennikarzy zajmujących się medycyną i zdrowiem. Otrzymała m. in. Nagrodę Zaufania „Złoty OTIS” w kategorii „Media i Zdrowie”, Wyróżnienie Św. Kamila przyznawane z okazji Światowego Dnia Chorego, dwukrotnie „Kryształowe Pióro” w ogólnopolskim konkursie dla dziennikarzy promujących zdrowie oraz wiele nagród i wyróżnień w konkursach na „Dziennikarza Medycznego Roku” organizowanego przez Ogólnopolskie Stowarzyszenie Dziennikarze dla Zdrowia.

Alergia skórna – leczenie domowe
Gdy wystąpi alergia na twarzy, szybka reakcja na nią ma kluczowe znaczenie. Jednak bywa tak, że odległy termin wizyty lekarskiej uniemożliwia natychmiastowe wdrożenie kuracji. Pod ręką nie znajduje się żadna maść na uczulenie na twarzy. W takich przypadkach nie pozostaje nic innego jak leczenie domowe alergii skórnej.
Domowe sposoby
Domowe sposoby na uczulenie na twarzy opierają się o składniki, które niemal każdy ma w domu. Są to zielony ogórek oraz banan, rumianek, a także olejek arganowy czy olej kokosowy.
Z ogórka i banana można sporządzić kojącą i łagodzącą czerwone plamy maseczkę. Wystarczy zblendować połówkę banana oraz ćwiartkę ogórka. Powstałą naturalną „maść” na 40 minut nałożyć na skórę twarzy – wysypkę, a następnie spłukać letnią wodą.
Drugim domowym sposobem na uczulenie na twarzy jest rumianek. Należy zalać go wrzątkiem, przykryć i pozostawić do wystygnięcia. Następnie namoczyć gazę w naparze i przyłożyć do zmienionej alergicznie skóry.
Trzeci domowy sposób na uczulenie na twarzy to posmarowanie rumienia olejkiem arganowym lub olejem kokosowym, które natłuszczą wysypkę i zniwelują uczucie ściągnięcia. Warto jednak zerknąć na etykietę – czy dany olej jest naturalny i nie ma w składzie dodatkowych pozycji, które mogłyby pogłębić problem alergii.
