Pryszcze po białku - Przyczyny, Skutki i Skuteczne Metody Leczenia
Przyczyny inne niż trądzik
Istnieje kilka typowych przyczyn wyprysków na pośladkach — zdecydowana większość wyprysków na pośladkach nie jest spowodowana trądzikiem ani zatkanymi porami. Ogólnie rzecz biorąc, pryszcze na pośladkach mają specyficzny wygląd, w zależności od przyczyny.
Zapewniamy, że bez względu na przyczynę wyprysków na pośladkach – istnieją skuteczne metody leczenia.
Zapalenie mieszków włosowych
Zapalenie mieszków włosowych (zapalenie mieszków włosowych) jest najczęstszą przyczyną czerwonych, zapalnych wyprysków na plecach.
Masz mieszki włosowe na prawie wszystkich obszarach skóry, w tym na tyłku. Kiedy mieszek włosowy ulega podrażnieniu, staje się czerwony i opuchnięty. Guzy mogą rozwinąć białą głowę i wyglądać jak pryszcze trądzikowe. Te guzki są czasami bolesne lub swędzą, ale nie zawsze.
Zapalenie mieszków włosowych może rozwinąć się w dowolnym miejscu na skórze z powodu:
- Tarcie spowodowane obcisłym ubraniem może podrażnić mieszki włosowe.
- Pot podrażnia mieszki włosowe.
- Nawet jeśli nie pocisz się dużo, bielizna wykonana z nieoddychającego materiału, takiego jak nylon lub poliester, może zatrzymywać wilgoć na skórze, podrażniając mieszki włosowe.
- Mieszek włosowy może zostać zainfekowany bakteriami, takimi jak Staphylococcus aureus lub Pseudomonas aeruginosa.
- Możesz również rozwinąć określony rodzaj zapalenia mieszków włosowych, zwany zapaleniem mieszków włosowych w wannie z hydromasażem, jeśli spędzasz czas w wannie z hydromasażem lub basenie, zwłaszcza jeśli nie jest dobrze utrzymany.
Keratoza Pilaris
Drobne, szorstkie guzki na twoim tyłku mogą powstać z powodu rogowacenia mieszkowego, bardzo częstego schorzenia skóry. Powoduje małe guzki w kolorze skóry lub czerwone na powierzchni skóry. Guzki mogą wyglądać jak małe pryszcze lub gęsia skórka. Możesz ich tak naprawdę nie zauważyć, chyba że przejedziesz po nich ręką.
Suplementy białka serwatkowego mogą pomóc zwiększyć spożycie białka i BCAA
Białka są głównym budulcem ludzkiego ciała.
Są one używane do tworzenia różnych ważnych rzeczy, w tym ścięgien, organów i skóry, a także hormonów, enzymów, neuroprzekaźników i różnych cząsteczek.
Białka są również budulcem elementów kurczliwych w mięśniach.
Są one zbudowane z aminokwasów, mniejszych cząsteczek, które są połączone ze sobą jak koraliki na sznurku.
Niektóre aminokwasy są produkowane przez komórki Twojego ciała, inne są dostarczane z pożywienia. Te, które musisz pozyskiwać z pożywienia, nazywamy aminokwasami niezbędnymi.
Białka, które dostarczają wszystkich dziewięciu niezbędnych aminokwasów są najlepsze, a białko serwatkowe jest ich pełne.
Jest szczególnie bogaty w ważne aminokwasy rozgałęzione (BCAA), takie jak leucyna, a także zawiera duże ilości cysteiny.
Badania pokazują, że leucyna jest najbardziej anabolicznym (promującym wzrost) aminokwasem, a cysteina może pomóc zwiększyć poziom komórkowego przeciwutleniacza - glutationu.
Białko serwatkowe wydaje się być szczególnie skuteczne w stymulowaniu wzrostu u ludzi. Ludzkie mleko składa się w 60% z serwatki, w porównaniu do 20% w mleku krowim.
Podsumowanie: Białka zawarte w serwatce są bardzo wysokiej jakości. Zawierają niezbędne aminokwasy, takie jak leucyna i cysteina.
Co się dzieje, gdy jest za dużo białka w organizmie?
- Powoduje uporczywe zaparcia – jest to spowodowane tym, iż produkty zawierające białko zazwyczaj zawierają mało błonnika.
- Może prowadzić do odwodnienia organizm.
- Spożywanie zbyt dużej ilości białka obciąża nerki.
- Pobudza stany zapalne w skórze, przyspiesza procesy starzenia skóry.
Odżywki białkowe a trądzik
Wiesz już, że białko i trądzik mają ze sobą wiele wspólnego. Nie oznacza to jednak, że musisz rezygnować z suplementacji. Kluczem do sukcesu jest zadbanie o spożywanie odpowiedniej ilości białka. Warto także wspomnieć, że duże znaczenie dla efektywności suplementacji ma także rodzaj produktu. Jeśli chcesz zadbać o lepsze zdrowie, samopoczucie i osiągnąć wymarzoną sylwetkę, postaw na białko dobrej jakości. Gdzie można je znaleźć? Oczywiście w ofercie sprawdzonej i zaufanej marki, której produkty cieszą się popularnością i świetnymi opiniami wśród klientów. Postaw na dobrą jakość, a przekonasz się, że naprawdę warto.
Jakie białko wybrać?
Oferta białek jest bardzo różnorodna, a więc na pewno uda Ci się wybrać odpowiedni produkt. Pamiętaj, że trzeba zwrócić uwagę na kilka istotnych aspektów. Oto te najważniejsze:
– Skład produktu – powinien być skomponowany w taki sposób, aby dostarczał organizmowi tego, co potrzebne do budowania masy mięśniowej i spalania nadmiernej tkanki tłuszczowej. Białka można podzielić na pełnowartościowe, nie całkiem pełnowartościowe oraz niepełnowartościowe. Te pierwsze są oczywiście najlepsze.
– Rodzaj odżywki białkowej – białko wegańskie, a może zwierzęce? Każdy z tych produktów ma swoje wady i zalety. Białko wegańskie jest mniej przyswajalne, ale jeśli wybierzesz na przykład sojowe, nie musisz obawiać się o jakość suplementu. Jeśli z jakichkolwiek powodów nie chcesz spożywać mięsa i produktów pochodzenia zwierzęcego, białko wegańskie sprawdzi się najlepiej.
Wpływ suplementacji serwatką na masę i siłę mięśni
Najbardziej znanym zastosowaniem suplementów białka serwatkowego jest zwiększanie masy i siły mięśni.
Białko serwatkowe jest popularne wśród sportowców, kulturystów, modelek fitness, a także osób chcących poprawić swoje wyniki na siłowni.
Sposoby, dzięki którym białko serwatkowe wspomaga przyrost masy mięśniowej/siły, obejmują:
- Budulec: Dostarcza białka i aminokwasów, które służą jako budulec dla zwiększonego wzrostu mięśni.
- Hormony: Zwiększa uwalnianie hormonów anabolicznych, które mogą stymulować wzrost mięśni, takich jak insulina.
- Leucyna: Jest bogata w aminokwas leucynę, który stymuluje syntezę białek mięśniowych na poziomie molekularnym i genetycznym.
- Szybkie wchłanianie: Białko serwatkowe jest wchłaniane i wykorzystywane bardzo szybko w porównaniu z innymi rodzajami białek.
Białko serwatkowe jest szczególnie skuteczne w zwiększaniu wzrostu mięśni, kiedy jest spożywane tuż przed, po lub w trakcie treningu. Synteza białek mięśniowych jest zazwyczaj zmaksymalizowana w okresie po treningu.
Jednak ostatni przegląd dowodów wykazał, że całkowite dzienne spożycie białka jest najbardziej istotnym czynnikiem wpływającym na wzrost mięśni. To, czy białko jest spożywane w trakcie treningu, czy nie, nie ma większego znaczenia.
W porównaniu z innymi rodzajami białek, takimi jak białko sojowe, białko serwatkowe ma zazwyczaj nieco lepsze wyniki.
Jeśli chodzi o kazeinę, dowody są bardziej zróżnicowane. Serwatka wydaje się być skuteczna w krótkim okresie, ale kazeina stymuluje wzrost mięśni przez dłuższy czas, co sprawia, że efekt netto jest podobny.
Pamiętaj też, że jeśli Twoja dieta nie jest uboga w białko, suplementacja białkiem serwatkowym prawdopodobnie nie będzie miała znaczącego wpływu na Twoje wyniki.
W 12-tygodniowym badaniu przeprowadzonym na starszych osobach z odpowiednim spożyciem białka, które wykonywały trening oporowy, nie zaobserwowano różnicy we wzroście mięśni podczas suplementacji białkiem serwatkowym lub węglowodanami.

Rodzaje białek serwatkowych: Koncentrat vs izolat vs hydrolizat
Istnieje kilka popularnych rodzajów białka serwatkowego.
Ich główna różnica polega na sposobie, w jaki zostały przetworzone.
- Koncentrat: Około 70-80% białka, zawiera trochę laktozy (cukru mlecznego) i tłuszczu oraz ma najlepszy smak.
- Izolat: 90% białka lub więcej, zawiera mniej laktozy i tłuszczu, ale nie zawiera wielu korzystnych składników odżywczych, które można znaleźć w koncentracie białka serwatkowego.
- Hydrolizat: Znany też jako hydrolizowana serwatka, ten rodzaj serwatki został wstępnie strawiony, dzięki czemu jest szybciej wchłaniany. Powoduje o 28-43% większy skok poziomu insuliny niż izolat.
Koncentrat białka serwatkowego wydaje się być najlepszą opcją.
Jest najtańsza i zachowuje większość dobroczynnych składników odżywczych, które naturalnie znajdują się w serwatce. Wiele osób woli też jej smak, który prawdopodobnie wynika z zawartości laktozy i tłuszczu.
Jeśli masz problemy z tolerancją koncentratu lub chcesz zwiększyć ilość białka przy jednoczesnym utrzymaniu niskiej zawartości węglowodanów i tłuszczu, izolat białka serwatkowego - lub nawet hydrolizat - może być lepszym rozwiązaniem.
Należy pamiętać, że chociaż koncentrat jest najpopularniejszą formą, większość badań dotyczy izolatu białka serwatkowego.
Podsumowanie: Główne rodzaje białek serwatkowych to koncentrat, izolat i hydrolizat. Mogą się one różnić zawartością białka, smakiem, strawnością i ceną.
