Pryszcze po kreatynie - Przyczyny, Skutki i Sposoby Leczenia

Zapobieganie i zarządzanie

Każdy od czasu do czasu dostaje wyrwę na tyłku. Nie można całkowicie im zapobiec, ale jest kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby zminimalizować pryszcze na pośladkach.

  • Prysznic po poceniu się. Pot może podrażniać mieszki włosowe i zwiększać skłonność skóry do wyprysków. Więc nie spędzaj czasu w spodniach do jogi po treningu.
  • Przełącz się na bawełnianą bieliznę. Bawełna oddycha lepiej niż materiał syntetyczny.
  • Nie szoruj. Szorowanie podrażnia już zaognione mieszki włosowe i sprawi, że skazy staną się bardziej czerwone i większe. Zamiast tego złuszczaj za pomocą płynów do mycia ciała lub kremów zawierających składniki wygładzające skórę, takie jak alfa-hydroksykwasy.
  • Nie strzelaj ani nie dłubaj w skazach. Może to pogorszyć wypryski i zwiększyć ryzyko infekcji.
  • Trzymaj się z dala od obcisłych ubrań. Tarcie spowodowane obcisłymi spodniami może podrażniać skórę i powodować wypryski na bułkach.

Dawkowanie kreatyny – jak i kiedy ją suplementować?

Optymalna dawka kreatyny zależy od efektu, jaki chcemy osiągnąć, oraz od wieku i płci. Przyjmuje się, że dla kobiet dzienna dawka wynosi 3 g kreatyny, natomiast dla mężczyzn wystarczające będzie 4–5 g.

Wśród osób suplementujących kreatynę trwa spór o sposób jej zażywania. Są zwolennicy tzw. procesu „ładowania”, czyli przyjmowania wysokich dawek (nawet 30 g na dobę) w krótkim czasie (5–7 dni), po którym dawkowanie zmniejsza się do około 5 g na dobę. Ma to na celu zbudowanie zapasów kreatyny w mięśniach, a następnie utrzymywanie wysokiego poziomu przez stałą suplementację. Są też osoby, które uważają, że najlepsze efekty można uzyskać, przyjmując niewielkie, systematyczne, dzienne dawki. Wystarczą one do osiągnięcia zwiększonej wydolności organizmu i przyrostu masy mięśniowej. Kreatyna może być stosowana przez osoby pragnące pozbyć się nadmiarowych kilogramów, czyli będące na redukcji. Owszem, spowoduje ona efekt wzrostu masy, jednak pamiętajmy, że będą to dodatkowe mięśnie, a nie tkanka tłuszczowa, której chcemy się pozbyć.

Kreatynę najlepiej suplementować często i w małych dawkach (zarówno w dni treningowe, jak i w te bez ćwiczeń). Jeżeli to możliwe, dawki należy przyjmować po wysiłku fizycznym (np. po treningu), wówczas komórki posiadające deficyt energetyczny chętniej ją zaabsorbują, oraz łącznie z węglowodanami wspomagającymi jej wchłanianie.

Obecność białka w posiłku nie ma wpływu na skuteczność magazynowania kreatyny w tkankach. Nie ma również wskazań, aby kreatynę przyjmować rano przed pierwszym posiłkiem. Ważne jest natomiast, aby podczas suplementacji odpowiednio nawadniać organizm. Nie zaleca się łączenia suplementacji kreatyną ze spożywaniem alkoholu. Może on obniżyć jej wchłanialność oraz przyczynić się do odwodnienia organizmu.

Kreatyna – właściwości, działanie, efekty. Jak ją dawkować?

Kreatyna – jakie pełni funkcje? Czy ma potencjał, aby stać się suplementem kojarzonym nie tylko z odżywkami dla sportowców? Czym różnią się jej formy? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziecie w poniższym artykule.

  1. Czym jest kreatyna i jak działa?
  2. Kreatyna a keratyna
  3. Kreatyna a kreatynina
  4. Kreatyna – właściwości, działanie, efekty
  5. Źródła kreatyny
  6. Rodzaje kreatyny
  7. Dawkowanie kreatyny – jak i kiedy ją suplementować?
  8. Kreatyna – skutki uboczne

Zwiększenie wydolności organizmu w ogólnym odczuciu odnosi się do sportowców wyczynowych i tych działających w zaciszu siłowni czy własnego domu. Jednak jest ono ważne również dla osób wracających do formy np. po urazach oraz dla tych, którzy odczuwają piętno wieku. Zapotrzebowanie na energię jest zróżnicowane i zależy od tego, jaki cel postawimy naszemu ciału. Jednym z czynników, który odgrywa ważną rolę w gospodarce energetycznej naszego organizmu, jest kreatyna. Występuje naturalnie w organizmie i jest do niego dostarczana z żywnością lub z odpowiednio skomponowanymi suplementami diety.

Ze względu na to, że są łatwe do zauważenia mają formę czerwonych grudek lub krost wypełnionych treścią ropną , ich obecność na twarzy w znaczący sposób wpływa na samopoczucie osoby, która zmaga się z tym problemem.

Czytaj dalej...

Oprócz ciągłego podpatrywania świata i uczenia się czegoś nowego, lubi długie spacery, leniwe popołudnia i wieczory w ogrodzie, muzykę i smak kawy najlepszego sprzymierzeńca przy tworzeniu tekstów dla Was.

Czytaj dalej...

Warto wpisać do swojego stałego jadłospisu produkty bogate w cynk pieczywo pełnoziarniste, pomidory, kakao, otręby czy witaminy z grupy B jaja, orzechy, rośliny strączkowe , które wspomogą prace gruczołów łojowych i pomogą złagodzić różne schorzenia skórne.

Czytaj dalej...

Najczęstszą przyczyną jest spożywanie aromatycznych pokarmów czosnek, cebula , picie alkoholu, palenie papierosów, gromadzenie się resztek jedzenia między zębami gorsza higiena jamy ustnej , zapalenie dziąseł, problemy z układem pokarmowym, ale także suchość w ustach.

Czytaj dalej...