Przyczyny i Skuteczne Metody Leczenia Pryszczy u Chłopaka
Tak powstaje pryszcz
Bakterie uwalniają enzymy (lipazy) rozkładające obojętne tłuszcze łoju na mniejsze cząstki (wolne kwasy tłuszczowe). Właśnie te kwasy tłuszczowe powodują powstawanie stanów zapalnych. Wzrasta liczba zakażonych komórek i wydzieliny wypełnającej woreczek. Jest tam coraz mniej miejsca, przez co nasila się nacisk na ścianki mieszka włosowego zablokowanego czopem rogowym. W pewnym momencie ścianki nie wytrzymują nacisku, pękają, a zawartość rozlewa się na otaczającą tkankę. Powstaje ostry stan zapalny, tworzą się krosty.
Trądzik pospolity może mieć różne etapy. Pierwsza odmiana trądziku charakteryzuje się zaskórnikami utrzymującymi się przez miesiące, a nawet lata, w okresie dojrzewania. Rozróżnia się zaskórniki otwarte i zamknięte. W zaskórnikach zamkniętych ujście mieszka jest zatkane, spod skóry prześwituje biaława grudka, czop łojowo-rogowy. Często dochodzi do zakażeń i nagromadzenia się ropy, ponieważ zawartość mieszka nie może się wydostać na zewnątrz. W zaskórnikach otwartych ujście się nie domyka, widoczny jest czarny punkt. Nie ma on nic wspólnego z brudem, jak się powszechnie uważa. Czarny kolor spowodowany jest utlenianiem się czopu rogowo-tłuszczowego. Kolejnym etapem trądziku jest jest acne papulopustolosa. W zaskórniku powstały już zmiany zapalne, grudki i krosty. Ten etap może ciągnąć się latami. Prawie każda krosta pozostawia wklęsłą (rzadziej także wypukłą) bliznę. Jeśli trądzik się pogarsza, rozwija się raczej rzaska forma acne conglobata. W wyniku stanu zapalnego wokół mieszka tworzą się guzkowate nacieki i ropne, a po ich ustąpieniu pozostają blizny wklęsłe i wypukłe.
Leczenie trądziku retinoidami
„Retinoidy – czy jest się czego bać?” Wpisując w Google pytanie o terapię izotretynoiną naczytamy się hm… wielu nieprawdziwych informacji. Zaczynając od „masakrycznie wysuszonej, pękającej skóry, która już nigdy nie doszła do siebie”, po „depresję i bardzo złe samopoczucie”. Ok, faktycznie retinoidy mogą powodować wysuszenie skóry, krwawienie ze śluzówek, wśród działań niepożądanych znajdziemy też obniżony nastrój, depresję czy wzmożony lęk. Ale czy warto słuchać rad z internetów, zamiast po prostu poradzić się lekarza?” – pytają specjalistki z Dermatolook.
I od razu wyjaśniają:
„Retinoidy, jak wszystkie leki, nie są obojętne dla naszego organizmu. Ich stosowanie niesie za sobą szereg działań ubocznych związanych z nadmiarem witaminy A w organizmie, wśród których najczęściej spotykamy suchość skóry, błon śluzowych, zapalenie spojówek czy zapalenie czerwieni wargowej. Dość często dochodzi też do zwiększenia stężenia złego cholesterolu we krwi, zmian w morfologii oraz wzrostu stężenia enzymów wątrobowych.
Pacjent w trakcie terapii zgłaszać może ogólną nadwrażliwość skóry, skłonność do wysypek, niekiedy pojawiają się też bóle mięśniowe. Brzmi strasznie? W wersji „z ulotki” na pewno! Skoro lek ma tyle działań niepożądanych, czemu tak chętnie go stosujemy? Bo działa! I potrafi zdziałać cuda! Odniosę się jednak do działań niepożądanych – podczas terapii pacjent jest ściśle monitorowany, to znaczy, że widzi się z lekarzem mniej więcej raz w miesiącu.
Cyklicznie wykonywany jest też panel badań, które pozwalają wychwycić działania niepożądane i dostosować odpowiednią dawkę leku. Większość z tych działań zależy właśnie od dawki, stąd lekarz widząc niepokojące objawy u pacjenta może zmodyfikować dawkę dobową izotretynoiny, eliminując dolegliwości.
W tym właśnie tkwi cały sekret skutecznej i bezpiecznej terapii retinoidami. Po takim leczeniu zwykle słyszymy od pacjenta „ojej skóra jest zdrowa, czuję się świetnie, a w internecie tyle czytałem złego o tym leczeniu!” Macie wątpliwości? Zamiast odpalać Google, porozmawiajcie z lekarzem” – piszą dziewczyny z Dermatolook.
Maseczka i napój z drożdży na pryszcze
Jednym z domowych sposobów na pryszcze jest kuracja drożdżami, które można pić w formie roztworu wodnego, a także nakładać na twarz w postaci maseczki. Jeśli osoba zmagająca się pryszczami zdecyduje się na pierwszą opcję, w drożdże warto zaopatrzyć się w aptece lub wybrać wyciąg z drożdży piwowarskich. Drożdże należy zalać zimną, przegotowaną wodą i osłodzić je. Mieszaninę należy schładzać przez parę godzin w lodówce, a następnie pić ok. 1 szklankę na dobę. Kurację w formie pitnej należy prowadzić maksymalnie przez 10 dni.
Aby wykonać drożdżową maseczkę, należy zaopatrzyć się w drożdże piekarnicze, rozgnieść je z niewielką ilością ciepłej wody i odstawić na ok. 10 minut. Później nałożyć na zmiany skórne i trzymać przez ok. 30 minut, po czym dokładnie zmyć drożdże ciepłą wodą. Zaleca się stosowanie maseczki co 2 dni, przez ok. 4–5 tygodni. Przed rozpoczęciem obu form kuracji warto się upewnić, czy osoba cierpiąca na pryszcze nie ma uczulenia na drożdże. Nie powinni jej stosować chorzy na cukrzycę, zapalenia stawów oraz niewydolność nerek.
Skąd się bierze trądzik u dorosłych mężczyzn?
Przyczyn występowania trądziku u mężczyzn, podobnie jak u kobiet, jest kilka. Przede wszystkim winne są hormony. Problemy skórne najczęściej zaczynają się w wieku dojrzewania (jednak mogą wystąpić i później). Trądzik jest zależny od męskich hormonów płciowych – androgenów, produkowanych przez gonady (u mężczyzn w jądrach). Gruczoły łojowe przesadnie reagują na działanie hormonów, czy ich nadprodukcję. Wpływ androgenów na występowanie trądziku jest szczególnie widoczny okresie dojrzewania, kiedy w organizmie szaleje burza hormonalna.
Testosteron, jeden z aktywnych męskich hormonów, należący do androgenów, pobudza gruczoły łojowe w skórze do produkcji sebum (łoju). Skóra staje się tłusta, ujścia gruczołów ulegają zaczopowaniu, pojawiają się zaskórniki oraz ropne krostki, które są wynikiem, namnażających się w nagromadzonym łoju, bakterii. Pojawienie się trądziku może być też powiązane z przyjmowanymi lekami (np. sterydami - anabolikami stosowanymi przez sportowców na szybkie zwiększenie masy mięśniowej), czynnikami środowiskowymi, stresem, dietą i promieniami UVA. Na pewno te czynniki przyczyniają się też do zaostrzenia istniejących już zmian. Obserwuje się też rodzinne skłonności do problemów skórnych (czynniki genetyczne).
U osób, u których w rodzinie występował już trądzik, częściej spotyka się ciężkie postaci choroby. Przyczyną mikrobiologiczną trądziku są bakterie Propionibacterium Acnes, znajdujące się w ujściach gruczołów łojowych , swoją aktywnością doprowadzające do podrażnienia ścianek gruczołów i rogowacenia ich ujść. Dlatego tak ważna jest higiena i właściwa pielęgnacja skóry.
Jak się nie spłukać walcząc z trądzikiem
Jak powszechnie wiadomo prawdziwi faceci nie lubią wydawać zbyt dużej ilości pieniędzy na swój wygląd - jest to raczej domeną kobiet. Jednak osoby z trądzikiem czasami tak histerycznie podchodzą do zmian na swojej skórze jakby było to najwstydliwsze i najokropniejsze ze wszystkich schorzeń i są w stanie wydać na walkę z nim swoje ostatnie pieniądze.
Nie warto też wierzyć w "cudowne" środki na trądzik z zagranicy dostępne często w sprzedaży na Allegro. Ich sprzedawcy narzucają sobie zazwyczaj ogromną marżę, a same środki nie różnią się praktycznie składem od tych dostępnych w Polsce. Dobrym przykładem jest tutaj REVITOL ACNEZINE, który to kosztuje ok 140 zł w zestawie z suplementem diety. Krem z aktywnych składników zawiera w sobie nadtlenek benzoilu, który to znajdziemy również w kremach za ok 20 zł dostępnych w aptece, a suplement diety dodawany do zestawu to w większości witaminy i minerały, które są w dużo mniejszych ilościach niż w np. OLIMP Vita-Min Multiple Sport.
Jak się zatem ustrzec przed wydawaniem nadmiernej ilości pieniędzy na pokonanie trądziku? Trzeba po prostu ruszyć głową, poszperać w Internecie i nie dawać naciągać się na nachalne reklamy producentów kosmetyków na trądzik. Pamiętajcie też, że to co polecają niektórzy ludzie na forach to sponsorowane akcje reklamowe różnych firm. Oczywiście ciągle będę polecał Wam moje sposoby, które znajdziecie na tym blogu, które na pewno nie zrujnują Waszego budżetu, a dadzą szybkie efekty.
Jeśli jednak sami chcecie dodać lub przetestować jakiś nowy/inny suplement czy lek na trądzik to najpierw dokładnie przeczytajcie jego skład i sprawdźcie czy nie ma jakiegoś tańszego zamiennika i pamiętajcie, że nie ma jednego cudownego środka na trądzik, który natychmiast go zlikwiduje - na trądzik trzeba działać kompleksowo zmianą swojego sposobu żywienia, dbania o swoją skórę ale również suplementacją.