Kategorie

Pryszcze u mężczyzn - Przyczyny, Skuteczne Leczenie i Profilaktyka

Objawem czego są pryszczy na plecach?

W przypadku nastolatków za pojawienie się pryszczy na plecach najczęściej odpowiada trądzik pospolity. Ta dermatoza dotyczy większości nastolatków, stając się prawdziwym utrapieniem młodzieży oraz ich rodziców. Pryszcze na twarzy i plecach obniżają samoocenę oraz bywają powodem żartów rówieśników, dlatego warto zacząć działać, zanim trądzik zacznie sprawiać poważne problemy.

Dlaczego powstają pryszcze na plecach? Przyczyną pryszczy na plecach najczęściej są:

  • zmiany hormonalne,
  • zwiększone wydzielanie sebum,
  • stres,
  • spożywanie przetworzonej żywności,
  • źle dobrane kosmetyki.

Ryzyko związane z pojawieniem się wyprysków na plecach zwiększają predyspozycje genetyczne. Do chorób, które mogą być dziedziczone wraz z genami, zaliczamy nie tylko trądzik pospolity, ale także zapalenie mieszka włosowego, które częściej diagnozowane jest u młodych mężczyzn z bujnie owłosionymi plecami i klatką piersiową, stan zapalny mieszka włosowego może występować także na głowie, karku i w obrębie zarostu na twarzy.

Do innych przyczyn powstawania pryszczy na plecach, zaliczamy m.in.:

  • nieprzestrzeganie zasad codziennej higieny,
  • nadmierne pocenie,
  • noszenie obcisłych ubrań z włókien sztucznych,
  • nadużywanie alkoholu i palenie papierosów,
  • spożywanie tłustych, słodkich i ostrych pokarmów.

Krosty na plecach – przyczyny i leczenie

Trądzik na plecach nie jest tylko problemem nastolatków. Z powodu krost na plecach zgłaszają się do dermatologa również osoby dorosłe. Częściej problem dotyczy mężczyzn, co ma związek ze zwiększonym wydzielaniem sebum, które jest pożywką dla wywołujących stan zapalny drobnoustrojów. Nie oznacza to jednak, że krosty i zaskórniki nie pojawiają się na plecach kobiet. W tym przypadku niedoskonałości mogą być związane m.in. ze zmianami hormonalnymi w cyklu menstruacyjnym.

Występujące przez dłuższy czas oraz uporczywie nawracające pryszcze na plecach wymagają odpowiedniego postępowania, które pozwoli zadbać o zdrowie skóry oraz uniknąć nasilenia się dolegliwości. Kluczową rolę odgrywa w tym przypadku odpowiednie nawilżenie i oczyszczanie skóry, a także redukcja czynników, które sprzyjają rozwojowi pryszczy na plecach.

Jak pozbyć się wyprysków na twarzy u dorosłych?

Metody przeciwdziałania wypryskom na twarzy po 30., 40., 50. roku życia zależą przede wszystkim od przyczyny dolegliwości. Dlatego warto skonsultować się z lekarzem, który może pomóc je ustalić.

Zawsze w przypadku pojawiania się krost na twarzy w dorosłym wieku warto:

  • zmienić dietę – eliminacja tłustych potraw, słodyczy i dużej ilości nabiału z diety może pomóc w walce z wypryskami,
  • stosować odpowiednie kosmetyki – dostosowanie kosmetyków do typu skóry i jej potrzeb, (żel do mycia, tonik, krem na wypryski na twarzy),
  • wypróbować domowe sposoby na ropne pryszcze – maseczki na bazie glinki, delikatne złuszczanie za pomocą peelingów enzymatycznych, stosowanie octu jabłkowego lub leków dostępnych bez recepty zawierających kwas salicylowy i azelainowy oraz nadtlenek benzoilu,
  • stosowanie leków na receptę – w niektórych przypadkach konieczne może być skonsultowanie się z dermatologiem i zastosowanie leków na receptę.

Co na wypryski na twarzy po 30., 40. i 50. – leki na receptę

W przypadku nasilonych dolegliwości skórnych zalecana jest konsultacja z lekarzem. Dermatolog na podstawie wywiadu z pacjentem i badania może ustalić przyczynę występowania wyprysków i dobrać najodpowiedniejsze metody leczenia. Najczęściej wykorzystywane są preparaty miejscowe, takie jak retinoidy (np. Isotrex, Izotziaja), preparaty regulujące wydzielanie sebum (np. Acnatac, Duac), a w przypadku zakażeń – antybiotyki na pryszcze ropne (np. Dalacin T, Klindacin T).

W niektórych przypadkach lekarz może zaproponować kobietom leki hormonalne (np. Cyprodiol, Syndi-35), a jeśli zmiany skórne mają związek z menopauzą – hormonalną terapię zastępczą, która może wpłynąć na poprawę stanu skóry.

e -Konsultacja z Receptą Online Trądzik

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.

Tylko w taki sposób składniki aktywne pomogą zwalczyć największe problemy twojej cery, takie nadwrażliwość podczas golenia, świecąca się i tłusta skóra, albo wręcz przeciwnie - skóra sucha i ściągnięta.

Czytaj dalej...

Za ich powstawanie odpowiada przede wszystkim testosteron , który prowadzi do zwiększonej produkcji sebum przez gruczoły łojowe , co może powodować zablokowanie porów i prowadzić do powstania pryszczy i wyprysków.

Czytaj dalej...

Pryszcze podskórne mogą pojawić się w różnych miejscach na twarzy pryszcze podskórne na brodzie, skroniach, policzkach i żuchwie oraz częściach ciała, czasami bardzo nietypowych podskórne pryszcze pod pachami.

Czytaj dalej...

Warto jednak pamiętać, że samodzielna diagnoza na podstawie zdjęć nie zastąpi wizyty u dermatologa, który może zalecić odpowiednie leczenie, takie jak maść na krosty na pupie lub inne specyfiki dostosowane do konkretnej diagnozy.

Czytaj dalej...