Wypalona skóra na twarzy - Przyczyny, Skutki i Skuteczne Sposoby Leczenia
Efekt stosowania retinoidów - łuszczenie cery
Łuszcząca skóra na twarzy może być też powodem stosowania kosmetyków z retinoidami, czyli pochodnymi witaminy A i będzie to całkowicie naturalny objaw, bo taki jest właśnie cel stosowania takich leków. Retinoidy mają za zadanie przyspieszać złuszczanie naskórka i oczyszczać twarz, a przy tym na stałe normalizować działanie gruczołów łojowych. Łuszcząca się skóra na twarzy po stosowaniu pochodnych witaminy A jest charakterystyczna w większości przypadków stosowania takich preparatów i nie trzeba się wtedy niczego obawiać, a jedynie pamiętać o nawilżaniu i stosowaniu filtrów UV w celu uniknięcia przebarwień.
- Kiedy skóra na twarzy zaczyna się łuszczyć, ważne jest, aby podjąć kroki w celu rozwiązania sytuacji. Pierwszym krokiem jest ustalenie, co spowodowało złuszczanie. Potencjalne przyczyny mogą obejmować oparzenia słoneczne, suchość skóry lub reakcję alergiczną. Po zidentyfikowaniu przyczyny złuszczania się skóry należy ją odpowiednio leczyć.
- Jeśli skóra łuszczy się z powodu oparzeń słonecznych, poszukaj produktów zawierających aloes, który pomoże ukoić i wyleczyć skórę. Pamiętaj również o odpowiednim nawodnieniu i ochronie skóry przed dalszą ekspozycją na słońce poprzez stosowanie kremów z filtrem SPF co najmniej 30.
- Jeśli doświadczasz reakcji spowodowanej alergenem lub substancją drażniącą, ważne jest, aby zidentyfikować, co może być jej przyczyną i podjąć kroki w celu uniknięcia kontaktu z tą substancją w przyszłości. Ponadto można stosować kremy lub żele przeciwzapalne, takie jak krem z hydrokortyzonem 1%, w celu zmniejszenia zaczerwienienia i swędzenia.
- Ważne jest również, aby pamiętać, że jeśli twarz staje się nadmiernie podrażniona lub zapalna, należy od razu zwrócić się do lekarza, ponieważ może to być oznaką infekcji lub innego poważnego stanu.
Po czym poznać, że to mam?
Objawy wypalenia cery mogą być bardzo różnorodne i zależą od indywidualnych predyspozycji genetycznych, środowiskowych oraz stylu życia. Głównymi objawami są: matowość i brak blasku, zwiększona suchość lub przeciwnie – nadmierne przetłuszczanie, pojawienie się wyprysków i zaskórników w odpowiedzi na alergeny i sytuacje drażniące (np. w obecności zapachów). Zwiększa się również wrażliwość na czynniki zewnętrzne: skóra reaguje zaczerwienieniem, podrażnieniem, pieczeniem i ściągnięciem w warunkach, które do tej pory były dla niej neutralne. Kolejne na liście objawów będą zmniejszona elastyczność i napięcie skóry, niekoniecznie związane z wiekiem.
Cera, o której możemy powiedzieć, że jest wypalona, będzie obojętna na działanie składników aktywnych (takich jak: retinol, witamina C, peptydy) lub przeciwnie – zareaguje na nie nadmiernym pobudzeniem. Może być zatem cerą „dwubiegunową”.
Dlaczego naskórek na twarzy się łuszczy?
Powodów może być kilka. Więcej o nich dowiesz się poniżej.
Okres dojrzewania może być jedną z przyczyn łuszczenia się skóry. Mamy wtedy do czynienia z zaburzeniami rogowacenia spowodowanymi działaniem hormonów. Jeżeli doskwiera nam sucha łuszcząca się skóra na brodzie, policzkach i czole, to może być to symptomem nieprawidłowej diety, natomiast jeśli łuszczenie skóry na twarzy u mężczyzn lub kobiet wiąże się z jednoczesnym przetłuszczaniem się skóry, to za taką sytuację mogą odpowiadać problemy endokrynologiczne, na przykład nadmiar testosteronu u mężczyzn i nadmiar androstendionu u kobiet.
Problemy takie występują szczególnie w okresie dojrzewania, ale mogą dotykać też dorosłych ludzi. Bardzo sucha łuszcząca się skóra twarzy również może być objawem przetłuszczania się skóry, co jest z jednej strony paradoksalne, ale w rzeczywistości często związane z używaniem agresywnych kosmetyków dosłownie obdzierających skórę z jej płaszcza hydrolipidowego. Łuszcząca się skóra na policzkach i w innych partiach twarzy może doprowadzać do zapychania ujść gruczołów łojowych i tym samym do powstawania stanów zapalnych, czyli popularnego trądziku.
Łupież: czym jest i jak go się leczy?
Łupież (inaczej: wyprysk łojotokowy) to najłagodniejsza forma choroby o nazwie: łojotokowe zapalenie skóry (ŁZS), dlatego często tych trzech nazw używa się wymiennie.
ŁZS to powszechnie występujące schorzenie zapalne, o cyklicznym przebiegu, pojawiające się w okolicach łojotokowych, a polegające na powierzchownym drobnopłatkowym złuszczeniu lub tworzeniu pokładów żółtych tłustych łusek. (17) Gdy choroba przybiera postać łusek białych, drobnych niczym puch lub śnieg nazywa się go wtedy łupieżem suchym, a gdy objawia się łuskami tłustymi – nazywany jest łupieżem tłustym.
Typowe umiejscowienie łupieżu dotyczy skóry owłosionej głowy, brwi, rzęs, twarzy, okolic małżowin usznych, okolicy mostka i okolic między łopatkami. (18)
U podłoża choroby leży nadmierna aktywność gruczołów łojowych i współistniejące zakażenie grzybem drożdżopodobnym Malassezia furfur (Pityrosporum ovale). (19)
Jest też wiele czynników wyzwalających tę chorobę, a są nimi:
- stres, zmęczenie,
- skrajności pogodowe,
- rzadkie mycie głowy,
- używanie kosmetyków zawierających alkohol,
- łojotok i trądzik pospolity,
- otyłość, nieprawidłowe odżywianie,
- nadużywanie alkoholu,
- choroby neurologiczne, np. choroba Parkinsona,
- zakażenie HIV. (20)
