Wypalona skóra na twarzy - Przyczyny, Skutki i Skuteczne Sposoby Leczenia

Kto jest winien depresji skóry?

W zasadzie odpowiedź jest jedna: cywilizacja. I jej kluczowy problem, czyli nadmiar. Za dużo wszystkiego, możliwości wyboru, rzeczy, które chcemy wypróbować. Dzisiaj statystyczna nastolatka stosuje o 50 proc. więcej kosmetyków niż jej rówieśniczka jeszcze 10 lat temu. To trochę tak, jakby jeść o 50 proc. więcej jedzenia, nie zawsze najlepszej jakości. Skóra też się przejada, i to nie tylko konsystencjami i składnikami odżywczymi, ale także bodźcami.

Lasery, mezoterapie, biostymulacje – wszystko, co ma poprawić jej kondycję, stosowane w nadmiarze prowadzi do „zobojętnienia”, przestymulowania skóry, a więc daje efekt odwrotny do zamierzonego.

Poza tym teraz jesteśmy narażeni o wiele dłużej na niebieskie światło niż jeszcze 15 lat temu, bo wtedy nie spędzaliśmy dnia, sięgając w każdej wolnej chwili po smartfony. Wszystko to, co dermatolodzy uważają za syndrom wypalonej cery (przesuszenie, przebarwienia, matowość itd.), zbiega się z efektami wystawiania skóry na emitowane przez ekrany promieniowanie HEV (z ang. high-energy visible light).

[ Komunikat: kliknij tutaj prawym przyciskiem myszki, jeśli chcesz usunąć promowany tekst ]
Perfumy, za którymi szaleją mężczyźni. Te zapachy kuszą, uwodzą i rozpalają zmysły. Nie sposób im się oprzeć

Dlaczego naskórek na twarzy się łuszczy?

Powodów może być kilka. Więcej o nich dowiesz się poniżej.

Okres dojrzewania może być jedną z przyczyn łuszczenia się skóry. Mamy wtedy do czynienia z zaburzeniami rogowacenia spowodowanymi działaniem hormonów. Jeżeli doskwiera nam sucha łuszcząca się skóra na brodzie, policzkach i czole, to może być to symptomem nieprawidłowej diety, natomiast jeśli łuszczenie skóry na twarzy u mężczyzn lub kobiet wiąże się z jednoczesnym przetłuszczaniem się skóry, to za taką sytuację mogą odpowiadać problemy endokrynologiczne, na przykład nadmiar testosteronu u mężczyzn i nadmiar androstendionu u kobiet.

Problemy takie występują szczególnie w okresie dojrzewania, ale mogą dotykać też dorosłych ludzi. Bardzo sucha łuszcząca się skóra twarzy również może być objawem przetłuszczania się skóry, co jest z jednej strony paradoksalne, ale w rzeczywistości często związane z używaniem agresywnych kosmetyków dosłownie obdzierających skórę z jej płaszcza hydrolipidowego. Łuszcząca się skóra na policzkach i w innych partiach twarzy może doprowadzać do zapychania ujść gruczołów łojowych i tym samym do powstawania stanów zapalnych, czyli popularnego trądziku.

Sucha skóra - czy to objaw choroby skóry?

Sposób na łuszczącą się skórę twarzy zawsze trzeba dobrać do przyczyn takiej sytuacji. Nie ulega wątpliwości, że jednym z największych mankamentów urody jest być właśnie łuszcząca się skóra twarzy. Przyczyny takiej sytuacji często wynikają ze stanu zdrowia. Powodem może być poważna choroba, która w pierwszym stadium nie daje jasnych symptomów skłaniających do podjęcia jakichś kroków.

Przyczyny łuszczenia się naskórka i skóry na twarzy to problem, na który należy spojrzeć kompleksowo. Najlepiej szukać ich w swoim stylu życia. Jeśli mamy jakieś przewlekłe choroby, należy dopytać lekarza prowadzącego, czy mogą mieć one związek z kondycją cery, a jeśli taka ewentualność zostanie wykluczona, trzeba szukać powodów dalej.

Łupież: czym jest i jak go się leczy?

Łupież (inaczej: wyprysk łojotokowy) to najłagodniejsza forma choroby o nazwie: łojotokowe zapalenie skóry (ŁZS), dlatego często tych trzech nazw używa się wymiennie.

ŁZS to powszechnie występujące schorzenie zapalne, o cyklicznym przebiegu, pojawiające się w okolicach łojotokowych, a polegające na powierzchownym drobnopłatkowym złuszczeniu lub tworzeniu pokładów żółtych tłustych łusek. (17) Gdy choroba przybiera postać łusek białych, drobnych niczym puch lub śnieg nazywa się go wtedy łupieżem suchym, a gdy objawia się łuskami tłustymi – nazywany jest łupieżem tłustym.

Typowe umiejscowienie łupieżu dotyczy skóry owłosionej głowy, brwi, rzęs, twarzy, okolic małżowin usznych, okolicy mostka i okolic między łopatkami. (18)

U podłoża choroby leży nadmierna aktywność gruczołów łojowych i współistniejące zakażenie grzybem drożdżopodobnym Malassezia furfur (Pityrosporum ovale). (19)

Jest też wiele czynników wyzwalających tę chorobę, a są nimi:

  • stres, zmęczenie,
  • skrajności pogodowe,
  • rzadkie mycie głowy,
  • używanie kosmetyków zawierających alkohol,
  • łojotok i trądzik pospolity,
  • otyłość, nieprawidłowe odżywianie,
  • nadużywanie alkoholu,
  • choroby neurologiczne, np. choroba Parkinsona,
  • zakażenie HIV. (20)

Nasza skóra nieustannie się odnawia nowe komórki skóry przemieszczają się z położonej głęboko warstwy podstawnej naskórka do najbardziej wierzchniej warstwy rogowej naskórka przez około 26-28 dni i proces ten jest dla nas praktycznie niezauważalny.

Czytaj dalej...

Wspomnij również o przyjmowanych lekach, chorobach, z którymi się zmagasz oraz opowiedz o swojej codziennej pielęgnacji skóry być może problemem są źle dobrane kosmetyki lub ich brak w podstawowej rutynie.

Czytaj dalej...

Zawarte w produkcie Cell Fusion C Expert substancje aktywne takie jak ektoina, beta-glukan, ceramidy, wyciąg z zielonej herbaty, bioferment bakterii Lactococcus, wspomagają mikroflorę naskórka i jego regenerację, przynosząc komfort i ukojenie.

Czytaj dalej...

Mechanizmy reklamowe są wykorzystywane przez nas oraz naszych partnerów do budowania kontentu reklamowego w naszym serwisie lista partnerów może ulegać zmianie, jej aktualną wersję zawsze znajdziesz w tym miejscu.

Czytaj dalej...