Wypalona skóra na twarzy - Przyczyny, Skutki i Skuteczne Sposoby Leczenia

Na co i jak skóra choruje?

Zacznijmy od tego, że choroby skóry to jedna z największych i najbardziej różnorodnych grup schorzeń dotykających człowieka. Wskazuje na to już sama definicja. Bo rzeczywiście: choroby skóry (inaczej: dermatozy) to przede wszystkim schorzenia obejmujące skórę. Ale choroby skóry mogą dotyczyć tak powierzchni naskórka, jak i skóry właściwej oraz tkanki podskórnej, ale też tzw. przydatków, czyli gruczołów potowych, gruczołów łojowych, mieszków włosowych i paznokci. (1) Co więcej, w przebiegu dermatoz proces chorobowy może również obejmować naczynia krwionośne, naczynia chłonne i zakończenia nerwów.

Aby wszystkie dermatozy usystematyzować porozdzielano je zatem na podgrupy pod względem takich parametrów jak:

  • etiologia, czyli przyczyna schorzenia – i tu wyróżnia się m.in. dermatozy bakteryjne, grzybicze, wirusowe, pasożytnicze, alergiczne, genetyczne, autoimmunologiczne etc.,
  • lokalizacja zmian chorobowych – chodzi tu o choroby m.in. gruczołów łojowych, gruczołów potowych, włosów i paznokci, błon śluzowych itp.,
  • typ zmian skórnych, czyli np. choroby rumieniowe, grudkowe, pęcherzowe, łuszczyca itp.,
  • charakterystyczny obraz mikroskopowy, czyli np. nowotwory złośliwe i ziarniniaki,
  • okres życia człowieka – choroby skóry typowe dla okresu noworodkowego i niemowlęcego oraz starczego,
  • objaw dodatkowy w przebiegu choroby wirusowej wieku dziecięcego – np. zmiany skórne przy odrze, ospie wietrznej i różyczce. (2)

Diagnostyka chorób skóry opiera się na prawidłowej ocenie i różnicowaniu głównego objawu dermatoz, czyli zmian skórnych. Nazywa się te zmiany wykwitami i dzieli się je na: pierwotne i wtórne (3), a także tzw. stany narzucone skóry, czyli takie wykwity, których nie da się zaliczyć ani do wykwitów pierwotnych, ani do wtórnych. (4)

Z badań epidemiologicznych wynika, że co trzeci dorosły Polak aktualnie choruje bądź chorował w przeszłości na chorobę skóry. (5)

Wykwity pierwotne

Plama

Fot. 1. Plamy (bielactwo nabyte), w centrum widoczna nadżerka pokryta strupem

Fot. 2. Plamy rumieniowe

Plama to zmiana zabarwienia skóry na ograniczonej powierzchni, leżąca w poziomie skóry, tj. niewyczuwalna przy dotyku. Plamy mogą mieć różną wielkość, kolor i lokalizację. Mogą też towarzyszyć im różne objawy – świąd, pieczenie, łuszczenie się skóry, nadmierne ucieplenie skóry w okolicy plamy. Jeśli plamy występują na całym ciele, mówimy o wysypce (lub osutce) i opisujemy jej cechy charakterystyczne, np. wysypka drobnoplamista (kiedy plamy są niewielkie). Plamy mogą się zlewać się w większe ogniska, a także ulegać ewolucji – zmiana skórna, która początkowo była np. grudką lub pęcherzem może się zmienić w plamę.

1. Plamy z zaburzeń ukrwienia
  • plamy rumieniowe: małe, najczęściej liczne wykwity, mogące się zlewać i tworzyć zmiany o charakterze wielokolistym, obrączkowatym. Obserwuje się je często w przebiegu chorób zakaźnych (orda, różyczka, płonica) i w wysypkach (osutkach) polekowych
  • rumienie są wykwitami większymi od plam rumieniowych. Mogą mieć charakter przelotny, czyli chwilowy, ustępujący bez leczenia – związane są ze zwiększonym przepływem krwi przez naczynia skórne (np. rumień emocjonalny, rumień wywołany przez związki naczyniorozszerzające) lub trwały – najczęściej w wyniku przekrwienia związanego ze stanem zapalnym, np.: odczyn fototoksyczny i fotoalergiczny, róża
  • erytrodermia jest uogólnionym stanem zapalnym skóry. Skóra jest zaczerwieniona jednolicie na większej powierzchni, obrzęknięta z nadmiernym złuszczaniem naskórka. Częstymi objawami towarzyszącymi są świąd, niekiedy powiększenie węzłów chłonnych, podwyższona temperatura, dreszcze, złe samopoczucie.

Czym jest wypalenie skóry?

Możemy postrzegać je jako fizyczną manifestację stresu i przewlekłego zmęczenia. Ale też „przekarmienia” ilością kosmetyków, składników aktywnych i procedur pielęgnacyjnych, takich jak: złuszczanie, odżywianie, oczyszczanie. Cera w pewnym sensie obojętnieje na impulsy, jakie dostaje z zewnątrz, bo jest ich za dużo i czasami są sprzeczne (bezsensowna pielęgnacja). Aby przetrwać, działa jak w depresji: przestaje reagować na kolejne złuszczanie, na następną mezoterapię.

Właściwie mówienie o depresji skóry też nie byłoby bezzasadne. Skóra posiada wszak swoje własne endorfiny i jeśli znajduje się w stanie naturalnej harmonii, widać po niej, że czuje się dobrze – jest różowa, napięta i zrelaksowana.

W momencie, o którym mówimy na potrzeby tego tekstu jako o wypaleniu, cera traci naturalną witalność, staje się szara, pozbawiona blasku, a jej zdolność do regeneracji znacząco spada. Przewlekły stres wywołuje zwiększoną produkcję kortyzolu. Ten hormon, choć niezbędny dla wielu funkcji organizmu, w nadmiarze może prowadzić – i prawie zawsze tak się dzieje – do problemów skórnych, jak: trądzik, egzema, atopia, wypryski i podrażnienie.

[ Komunikat: kliknij tutaj prawym przyciskiem myszki, jeśli chcesz usunąć promowany tekst ]
Moja mama straciła głowę dla tego kremu przeciwzmarszczkowego. Daje efekt jak po wizycie u kosmetyczki

Wspomnij również o przyjmowanych lekach, chorobach, z którymi się zmagasz oraz opowiedz o swojej codziennej pielęgnacji skóry być może problemem są źle dobrane kosmetyki lub ich brak w podstawowej rutynie.

Czytaj dalej...

Cera palaczy, czy osób nadużywających alkoholu, jest szaroziemista, czasem zażółconą, przesuszona i znacznie bardziej poprzecinana zmarszczkami niż cera osób wysypiających się, pozbawionych nałogów i prowadzących zdrowy, aktywny styl życia.

Czytaj dalej...

Pacjenci zgłaszają się do gabinetów trychologicznych z powodu łojotoku, łupieżu, łysienia plackowatego czy grzybicy skóry głowy, ale do najczęściej diagnozowanych stanów zapalnych skóry głowy zalicza się.

Czytaj dalej...

Mechanizmy reklamowe są wykorzystywane przez nas oraz naszych partnerów do budowania kontentu reklamowego w naszym serwisie lista partnerów może ulegać zmianie, jej aktualną wersję zawsze znajdziesz w tym miejscu.

Czytaj dalej...