Wypalona skóra na twarzy - Przyczyny, Skutki i Skuteczne Sposoby Leczenia
Łupież: czym jest i jak go się leczy?
Łupież (inaczej: wyprysk łojotokowy) to najłagodniejsza forma choroby o nazwie: łojotokowe zapalenie skóry (ŁZS), dlatego często tych trzech nazw używa się wymiennie.
ŁZS to powszechnie występujące schorzenie zapalne, o cyklicznym przebiegu, pojawiające się w okolicach łojotokowych, a polegające na powierzchownym drobnopłatkowym złuszczeniu lub tworzeniu pokładów żółtych tłustych łusek. (17) Gdy choroba przybiera postać łusek białych, drobnych niczym puch lub śnieg nazywa się go wtedy łupieżem suchym, a gdy objawia się łuskami tłustymi – nazywany jest łupieżem tłustym.
Typowe umiejscowienie łupieżu dotyczy skóry owłosionej głowy, brwi, rzęs, twarzy, okolic małżowin usznych, okolicy mostka i okolic między łopatkami. (18)
U podłoża choroby leży nadmierna aktywność gruczołów łojowych i współistniejące zakażenie grzybem drożdżopodobnym Malassezia furfur (Pityrosporum ovale). (19)
Jest też wiele czynników wyzwalających tę chorobę, a są nimi:
- stres, zmęczenie,
- skrajności pogodowe,
- rzadkie mycie głowy,
- używanie kosmetyków zawierających alkohol,
- łojotok i trądzik pospolity,
- otyłość, nieprawidłowe odżywianie,
- nadużywanie alkoholu,
- choroby neurologiczne, np. choroba Parkinsona,
- zakażenie HIV. (20)
Nieprawidłowa pielęgnacja skóry a sucha skóra
Cera bardzo sucha łuszcząca się często jest problemem osób, które stosują niewłaściwą pielęgnację niedostosowaną do swojego trybu życia. Zimą naszą skórę wysusza ogrzewanie, latem słońce i klimatyzacja w pomieszczeniach. Jeżeli do tego dołożymy jeszcze nieprawidłową pielęgnację polegającą na używaniu agresywnych kosmetyków z alkoholem i odtłuszczającymi substancjami w składzie, to może to powodować łuszczenie się cery.
Sucha łuszcząca skóra na twarzy może być też wynikową nieprawidłowej diety, na przykład zbyt małej ilości kwasów omega oraz niedoborem wody. Jeżeli niewłaściwa pielęgnacja będzie szła w parze z niezdrową dietą bogatą w tłuszcze zwierzęce i węglowodany proste, to może się to odbić na kondycji skóry. Wiele aktywnych młodych kobiet wpisuje w internetową wyszukiwarkę słowa „łuszczy mi się skóra na twarzy” i osoby te nie wiedzą, że ich zbyt intensywny tryb życia, czasowe odwodnienie lub niedobory pokarmowe mogą szybko dawać o sobie znać kondycją skóry.
Czerwona skóra po opalaniu: plan ratunkowy dla twarzy
Po opalaniu odkryłaś, że zamiast złocistobrązowego glow na twarzy masz czerwone plamy, a twoje policzki płoną? Sytuacja jest trudna, ale do opanowania.
Po pierwsze – odstaw całkowicie kosmetyki myjące z silnymi detergentami: SLS, SLES, SCS i Cocamide DEA to te najpopularniejsze. Gdy bariera ochronna skóry jest naruszona, ich wysuszające działanie jeszcze bardziej nasilą objawy poparzenia, a skóra nie będzie mogła się zregenerować. W tym czasie do mycia używaj łagodnych emulsji aptecznych, na przykład sprawdzonych marek:
Kosmetyki te nie niszczą warstwy hydrolipidowej skóry. Po drugie – niezwłocznie po delikatnym oczyszczeniu twarzy nałóż kojący żel aloesowy. Da on natychmiastową ulgę zaognionej skórze i zmniejszy zaczerwienienie. Wybierz kosmetyk z maksymalną zawartością naturalnego aloesu. Znajdziesz takie w ofercie koreańskich marek Holika Holika czy Skin79 oraz dermokosmetycznej marki Purles. Warto przed aplikacją włożyć kosmetyk na krótko do lodówki – schłodzony żel spotęguje efekt ukojenia.
Sucha skóra - objaw cukrzycy lub łuszczycy?
Sucha schodząca skóra na twarzy i w innych miejscach na ciele może być jednym z objawów cukrzycy. Cukrzyca, a dokładnie nadmiar cukru we krwi doprowadza do zwyrodnień w tętnicach, żyłach i włośniczkach, co powoduje niedożywienie skóry i w związku z tym niedożywieniem pojawia się właśnie sucha łuszcząca skóra twarzy, a efektu tego nie da się zahamować lub odwrócić stosowaniem większości tradycyjnych kosmetyków nawilżających. Jeżeli powodem łuszczenia jest cukrzyca, to można zminimalizować problem tylko poprzez ustabilizowanie poziomu cukru we krwi, a to będzie się wiązało z koniecznością odpowiedniej terapii prowadzonej pod okiem lekarza.
Łuszczenie skóry twarzy - efekt nadmiernego opalania
Sucha łuszcząca się skóra może być też rezultatem nadmiernego opalania, a dokładnie poparzenia skóry intensywnym promieniowaniem słonecznym przy jednoczesnym braku ochrony przeciwsłonecznej lub przy niewystarczającej ochronie. W takiej sytuacji skóra najpierw staje się intensywnie zaczerwieniona, bardzo gorąca i wręcz bolesna, a po upływie doby lub dwóch dni zaczyna się intensywnie złuszczać. Sucha skóra na twarzy łuszczy się w ciągu kilku dni, a po takim procesie gojenia kondycja cery ulega poprawie. Podobna sytuacja może dotknąć nawet osobę, która zawsze dość łatwo się opalała i nie miała nigdy tendencji do ulegania oparzeniom. Trzeba zauważyć, że reakcje skóry zmieniają się wraz z upływem lat i słońce może na nas podziałać intensywniej niż kiedyś np. pod wpływem przyjmowania niektórych lekarstw.

Kto jest winien depresji skóry?
W zasadzie odpowiedź jest jedna: cywilizacja. I jej kluczowy problem, czyli nadmiar. Za dużo wszystkiego, możliwości wyboru, rzeczy, które chcemy wypróbować. Dzisiaj statystyczna nastolatka stosuje o 50 proc. więcej kosmetyków niż jej rówieśniczka jeszcze 10 lat temu. To trochę tak, jakby jeść o 50 proc. więcej jedzenia, nie zawsze najlepszej jakości. Skóra też się przejada, i to nie tylko konsystencjami i składnikami odżywczymi, ale także bodźcami.
Lasery, mezoterapie, biostymulacje – wszystko, co ma poprawić jej kondycję, stosowane w nadmiarze prowadzi do „zobojętnienia”, przestymulowania skóry, a więc daje efekt odwrotny do zamierzonego.
Poza tym teraz jesteśmy narażeni o wiele dłużej na niebieskie światło niż jeszcze 15 lat temu, bo wtedy nie spędzaliśmy dnia, sięgając w każdej wolnej chwili po smartfony. Wszystko to, co dermatolodzy uważają za syndrom wypalonej cery (przesuszenie, przebarwienia, matowość itd.), zbiega się z efektami wystawiania skóry na emitowane przez ekrany promieniowanie HEV (z ang. high-energy visible light).
[ Komunikat: kliknij tutaj prawym przyciskiem myszki, jeśli chcesz usunąć promowany tekst ]Perfumy, za którymi szaleją mężczyźni. Te zapachy kuszą, uwodzą i rozpalają zmysły. Nie sposób im się oprzeć
