Przedłużanie rzęs przy opadającej powiece - Twoje oczy zasługują na perfekcję
Leczenie opadającej powieki
Sposób leczenia opadającej powieki zależy od przyczyny schorzenia. Jeśli jest ono spowodowane jednostką chorobową, np. miastenią, po wdrożeniu leczenia choroby podstawowej, np. leczenie sterydami czy lekami immunomodulującymi, stan pacjenta ulegnie poprawie [1].
Ptozy wrodzone i spowodowane zmianami w obrębie mięśni oka są możliwe do skorygowania jedynie w sposób chirurgiczny.
Chirurg okulista w trakcie dokładnego badania stwierdza, jakie jest nasilenie opadania powieki i które mięśnie oka są za nią odpowiedzialne. Na tej podstawie lekarz decyduje się na jeden z kilku wariantów zabiegu:
- zewnętrzny – przezskórny zabieg naprawy dźwigacza powieki,
- wewnętrzny – przezspojówkowy zabieg naprawy dźwigacza i tzw. mięśnia Mullera,
- zawieszenie powieki na mięśniu czołowym za pomocą specjalnej pętli wykonanej z tworzywa [3].
Tego unikaj przy małych i głęboko osadzonych oczach!
Kobiety z głęboko osadzonym okiem powinny unikać przede wszystkim obrysowywania całej jego otoczki ciemną kredką, co pomniejsza optycznie oczy. Nie stosuj też ciemnego eyelinera w wewnętrznym kąciku oka. Zamiast tego lepiej wybrać kredkę w kolorze nude.
Jeśli lubisz czarne kreski, narysuj je zaczynając od 1/3 długości górnej linii rzęs i kierując się w stronę zewnętrznego kącika oka. Przy oczach małych i głęboko osadzonych najlepiej przeciągać kreskę mocno poza linię rzęs. Unikaj też aplikacji ciemnego cienia jedynie na górną powiekę. Małe oczy lepiej wyglądają, jeśli cień nałożony jest także na dolnej powiece.
Niektórzy uważają, że ciemny makijaż do głęboko osadzonych oczu to błąd. Tymczasem przy odpowiednim doborze kolorystycznym (mieszance ciemnych i jasnych cieni), sprawdzi się również odważny makijaż smokey eyes. Co więcej, w mocnej oprawie oko wyda się większe.
Przyczyny opadającej powieki
Przyczyn powstawania opadającej powieki jest bardzo dużo. U większości osób taki stan pojawia się z wiekiem jako skutek starzenia się organizmu. Skóra na powiekach jest najcieńsza i najmocniej narażona na takie negatywne oddziaływania, jednak nie tylko upływający czas jest przyczyną opadania powiek.
Do źródeł wystąpienia tej dolegliwości głównie zaliczane są:
- nadmiar skóry na powiece,
- uszkodzenie nerwu okoruchowego,
- uszkodzenie jądra nerwu w mózgu,
- porażenie mięśni odpowiedzialnych za ruchy gałek ocznych,
- stosowanie niewłaściwie dobranych szkieł kontaktowych,
- uszkodzenie unerwienia gałek ocznych,
- zmiany nowotworowe,
- cukrzyca i jej pochodne choroby,
- zmiany nowotworowe,
- podłoże genetyczne.
Przyczyną opadającej powieki może być także nieprawidłowe dobranie szkieł kontaktowych. Bardzo często ta przypadłość jest też następstwem nieodpowiedniej higieny oczu i zbytniego pocierania powiek. Stres jest także jednym z czynników powodujących takie zmiany. Czasem ptoza jest swoistym powikłaniem po operacjach chirurgicznych oka.
Krem na opadające powieki
Jak podnieść opadające powieki?Bardzo istotne znaczenie ma odpowiednia pielęgnacja skóry powiek. To bardzo delikatne miejsce, wymagające systematycznego nawilżania. Kremy należy nakładać tylko w jeden sposób - od wewnętrznego kącika, w kierunku górnej powieki i z powrotem naokoło do wewnętrznego kącika oka. Krem można także delikatnie wklepywać.
Jednak nie każdy krem nadaje się na powieki i do stosowania wokół oczu. Ten rodzaj musi zawierać takie składniki, które przywracają skórze jędrność, gęstość i jednocześnie aktywują nowe włókna kolagenowe. Głównie chodzi o to, aby składniki kremu wspomagały produkcję elastyny i kolagenu, a jednocześnie hamowały enzymy kolagenazy i hialuronidazy, które szkodliwie rozkładają kolagen i elastynę. Bardziej skuteczne działanie mają kremy w postaci serum. Takie kosmetyki dodatkowo przeciwdziałają negatywnym skutkom glikacji, która jest procesem determinującym starzenie się organizmu. Glikacja bowiem osłabia strukturę najważniejszego białka, jakim jest kolagen.
Warto stosować kremy i serum na opadające powieki, ale jak każdy kosmetyk, tak i ten wymaga systematycznego i dokładnego stosowania.
Jak wybrać odpowiednią metodę przedłużania rzęs dla opadającej powieki?
Wybór odpowiedniej metody przedłużania rzęs dla opadającej powieki zależy od Twoich preferencji i oczekiwań. Oto kilka czynników, które warto wziąć pod uwagę:
Po przedłużeniu rzęs ważne jest, aby odpowiednio o nie dbać, aby utrzymać ich piękny wygląd i trwałość. Oto kilka wskazówek, które warto wziąć pod uwagę:
- Unikaj pocierania oczu – Pocieranie oczu może uszkodzić przedłużone rzęsy i spowodować ich wypadanie. Staraj się unikać dotykania oczu i pocierania ich.
- Unikaj używania olejów – Niektóre oleje mogą rozpuszczać klej używany do przedłużania rzęs. Unikaj używania olejów w okolicy oczu, aby uniknąć osłabienia kleju.
- Regularne czyszczenie – Przedłużone rzęsy należy regularnie czyścić, aby usunąć zanieczyszczenia i resztki makijażu. Możesz użyć delikatnego płynu do demakijażu i patyczków kosmetycznych do dokładnego oczyszczenia.