Jak rozpoznać raka - Objawy, Diagnoza i Leczenie

Diagnoza i leczenie nowotworów kości

Przy nowotworze kości objawy nie mogą być ignorowane. Diagnostyka jakiegokolwiek rodzaju nowotworu kości nie należy do prostych i wielu lekarzy miewa z tym problem. Wykrycie nowotworu kości na wczesnym etapie rozwoju jest niezwykle rzadkie i raczej przypadkowe. Niestety, w większości przypadków raka kości wykrywa się już na bardzo zaawansowanym etapie.

Lekarz, po zebraniu wywiadu podmiotowego z pacjentem, powinien skierować go na badania rentgenowskie (RTG). Ponadto pomocne w diagnostyce są badania histopatologiczne polegające na analizie materiału biologicznego pobranego z chorego miejsca. Aby jednak upewnić się co do otrzymanych wyników, zleca się wykonanie tomografii komputerowej lub rezonansu magnetycznego. Ma to na celu ocenę złośliwości raka i zaplanowanie indywidualnego leczenia. Obecność przerzutów stwierdza się także przy pomocy pozytonowej tomografii transmisyjnej (PET) lub scyntygrafii kości.

Radykalne leczenie jest najczęstszym wyborem lekarzy w przypadku nowotworu kości. W pierwszym kroku należy usunąć ognisko chorobowe. Następnie stosuje się terapię skojarzoną, łączącą chemio- i radioterapię. Zaawansowane metody terapii zwykle nie powodują konieczności amputacji kończyny. Głównym celem medyków po leczeniu jest także skuteczna rehabilitacja, której celem jest usprawnienie chorej kończyny.

Nowotwory miejscowo złośliwe - czym są?

Choć po przeczytaniu informacji o nowotworach złośliwych, tytuł tego akapitu może nas nieco dziwić, to warto mieć świadomość, że w onkologii wyróżnia się także nowotwory miejscowo złośliwe.

Czym się charakteryzują? Nowotwory te tak, jak nowotwory złośliwe mają zdolność do naciekania okolicznych tkanek, ale nie dają przerzutów, co odróżnia je od typowych nowotworów złośliwych. Znanym przykładem nowotworu miejscowo złośliwego jest rak podstawnokomórkowy. Mimo, że określamy go mianem raka, to typowo nie daje on przerzutów odległych, ale może naciekać otaczające go tkanki.

Rak podstawnokomórkowy wywodzi się z komórek warstwy podstawnej naskórka (a dokładniej z nierogowaciejących komórek tej warstwy). Jest to najczęstszy nowotwór, dotykający skóry. Może pojawić się w każdym miejscu na naszym ciele, ale najczęściej lokalizuje się na głowie (typowo na twarzy) i szyi. Rak podstawnokomórkowy ma najczęściej postać guzka, który otoczony jest charakterystycznym, wałowatym brzegiem.

Z czasem guzek ten może ulegać owrzodzeniu i powiększać się. Leczenie raka podstawnokomórkowego typowo polega na wycięciu zmiany z niewielkim marginesem zdrowej skóry.

Rak podstawnokomórkowy charakteryzuje się bardzo dobrym rokowaniem co do przeżycia, co na pewno odróżnia go od typowo złośliwych nowotworów takich, jak na przykład rak płuca.

Czy każdy guz to rak? Ekspert radzi, jak rozpoznać, że mamy do czynienia z nowotworem

Nowotwory to druga co do częstości przyczyna zgonów wśród Polaków (pierwszą są choroby układu sercowo-naczyniowego). Pojęcia nowotwór, rak oraz guz bardzo często używa się wymiennie, jednak należy mieć świadomość, że nie są to synonimy. Czy każdy guz to rak? Czy każdy guz to nowotwór?

Spis treści

  1. Podział nowotworów
  2. Nowotwory łagodne - cechy i przykłady
  3. Nowotwory złośliwe - cechy i przykłady
  4. Nowotwory miejscowo złośliwe - czym są?
  5. Rak - co to jest?
  6. Czym jest guz? Czy guz to rak?

Nowotwór to nieprawidłowa tkanka, która powstaje w przypadku, gdy nasz organizm może stracić kontrolę nad namnażaniem się swoich komórek. Ta utrata kontroli wynika z pojawienia się mutacji genetycznych w obrębie materiału genetycznego komórek (którym jest DNA - kwas deoksyrybonukleinowy). Organizm traci kontrolę nad danymi komórkami, nie reagują one bowiem między innymi na czynniki przeciwzrostowe, a także nie może poddać tych komórek apoptozie, czyli zaprogramowanej śmierci komorki. Nowotwór jest to więc tkanka, która ma pewną swoją autonomię i wymyka się spod kontroli.

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Pierwsze objawy raka płuc - chrypka

Chrypka świadczy o zaburzeniu pracy fałdów głosowych krtani. Objaw ten towarzyszy wielu infekcjom w obrębie klatki piersiowej, jest również charakterystyczny m.in. dla przeziębienia, refluksu czy niektórych alergii. Często narzekają na nią również osoby pracujące głosem - np. nauczyciele. Powodem do niepokoju powinna być chrypka, która nie mija po dwóch, trzech tygodniach, ale nie towarzyszą jej inne objawy chorobowe, np. gorączka. Przyczyny takiej chrypki zawsze powinny zostać wyjaśnione przez lekarza rodzinnego. To ważne przede wszystkim w przypadku palaczy, gdyż dym papierosowy niszczy nabłonek dróg oddechowych. Może być ona również jednym z pierwszych objawów raka płuc.

Najczęstszym objawem raka płuca jest kaszel - ze statystyk wynika, że występuje on nawet u 75 proc. chorych, przy czym u 1/3 pacjentów kaszlowi towarzyszy odkrztuszanie wydzieliny. Kaszel pojawia się częściej - i wcześniej - w raku płuc rozwijającym się w drzewie oskrzelowym. Powodem do niepokoju powinien być przewlekły kaszel, który utrzymuje się dłużej niż dwa, trzy tygodnie lub kaszel, który zmieni swój charakter: stanie się uporczywy, męczący, nie sposób go łagodzić przy pomocy ogólnie dostępnych leków.

Specjaliści alarmują, że zachorowalność na czerniaka systematycznie wzrasta na całym świecie - obserwuje się coroczny wzrost zapadalności na ten nowotwór o 3-7 procent w Polsce 2,6 procenta dla mężczyzn i 4,4 procenta dla kobiet.

Czytaj dalej...

Powodem do niepokoju powinien być przewlekły kaszel, który utrzymuje się dłużej niż dwa, trzy tygodnie lub kaszel, który zmieni swój charakter stanie się uporczywy, męczący, nie sposób go łagodzić przy pomocy ogólnie dostępnych leków.

Czytaj dalej...